NamazSorularınız

Namaza Nasıl Bağlanabilirim?

Hayırlı günler hocam, namaza başladım inşallah ama hiç bırakmamak istememe rağmen hep bırakıyorum nefsim ağır basıyor. Tesettürlü değilim fakat namazımı etkilemeyeceğini düşünüyorum. Maneviyatım zayıf yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Değerli ziyaretçimiz, namazlarınıza önem vermenizi tavsiye ediyoruz. Nefsani zorluğu ise bizde çekiyoruz, ancak bu zorluk bizi namazlarımızdan alı koymamalıdır. Zira zaman geliyor ve geçiyor yıllar geçtikten sonra elimizde birikecek en büyük sermaye namazdır.

Sizi kapanmaya zorlamak istemiyoruz ama şu bir hakikattir. Eğer namaza bağlanmak istiyorum ve namazlarımdan zevk almak istiyorum diyorsanız İslam ahlakının getirdiği bütün gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Ki kapanmakta bunların başında gelmektedir. Fakat kapanamıyorum o halde namaz kılmamayayım da dememelisiniz. Unutmayın hayatınızdan haramları ne kadar uzaklaştırırsanız ibadetlerinizden o kadar zevk alırsınız. Bu ise İslam Alimlerinin ortak düşüncesidir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

Namazlarımı 5 Günden Fazla Kılamıyorum Ne Yapmalıyım?

Hocam ben namaza başlamak istiyorum ama namaz kıldığımda 5 gün tek kılıyorum bunun için ne yapa bilirim

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam alimleri namaza 40 gün devam edildiğinde kişinin içerisinde ki namaza karşı olan fitneden büyük oranda kurtulacağını belirtmektedirler. Tabi siz şimdi ben 5 gün kılamıyorum siz 40 gün diyorsunuz diyebilirsiniz. Yüce Mevla’mız ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

Diyanet İşleri: “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir”. (Bakara suresi 153.)

Size tavsiyemiz bu ayeti kerimeyi iyice düşünerek namazalarınıza sabırla devam edin. Zira namaz sabır isteyen bir ibadettir. Bununla birlikte ilk başta 40 gün namaza devam etmeyi kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz. Unutmayın ayette yer aldığı üzere Mevla’mız namaza sabırla devam edenlerle birliktedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hakkısınız namaz kadar güzel temiz bir ibadet yok namazı eskisi gibi kılmıyorum ve sunu farkettim ben onu birakınca bir Çok güzel huyum suyum da beni biraktı.

 2. Selam bende birşey demek istiyorum ben namaz kılmayı çok istiyorum namaza başlıyorum sonra aradan iki gün geçince hemen bırakıyorum içime bi sıkıntı düştüğünde aklıma ilk gelen şey namaz namaz kilincada sanki dünyaya yeni sen gelmişim o kadar huzurlu ve rahat hissediyorum kendimi ama sıkıntım geçince namaz kılmayı bırakıyorum sonra düşünüyorum ve çok kotu insanlara denk geliyorum çok mutsuz oluyorum beni tek huzurlu eden ve kötülüklerden koruyan sadece Rabbim dir ben artik namaz larima düzenli başlamak istiyorum bunun için bana yardımcı olursanız çok sevinirim o kadar dini bilgilere ihtiyacım var ki anlatamam bana yardımcı olan her insan hayır işlemiş olur bi kız olmak çok zor bi kizin da dini bilgilere ihtiyacı var bana yardımcı olursanız çok sevinirim sizin için çok duacı olurum.

  1. Değerli kardeşimiz sizin gibi bir ruha sahip insanlar Mevla’mızın huzuru olan namazdan gayrısında huzur bulamaz. Siz doğru yoldasınız. Ancak belli ki şeytan sizinle uğraşmaktadır. Siz namazlarınıza devam edin ve Yüce Mevla’mızdan yardım isteyin. Size mutlaka hayırlı kapılar açacaktır.

 3. Benim de namazim beni sürekli terk ediyor.. acısını çok çekiyorum ama en fazla bir hafta düzenli kilabiliyorum ondan sonra yine nedenini bilmediğim bir şekilde hayatimdan çıkıyor ne yapcam hiç bilmiyorum?

 4. Namaza başlamak istiyorsanız Bu dünya olsan ahiret olsun ne istiyosanız hedefiniz neyse ne istiyorsanız bunun icin sabrederek baslayin namaza zaten sonradan alışırsınız. Allahın rahmeti sınırsızdır. Her duayı kabu eder. Yeterki iste ve namazlarını kıl

 5. O kadar naif anlatmış ve cevaplar vermişsinizki etkilenmemek elde değil. Samimiyetiniz okurken ulaşıyor biZlere. Çok teşekkürler….

 6. Namaz kılmak istiyorum namaza dönemiyorm bunun için bana bir yön gösterin bir dua besmele gösterin ne yapmam gerek.

  1. Namazlarınızı kılarsanız cennete gideceğinizi düşünün. Eğer bu çözüm olmuyorsa namazlarınızı kılmadığınız zaman cehenneme gideceğinizi düşünün.

 7. hocam ben namaza başlamak istiyorum ama namaz kıldığımda 5 gün tek kılıyorum bunun için ne yapa bilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu