DuaNamaz

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Her gün beş vakit kılmakta olduğumuz Namaz tesbihatı nasıl yapılır? Cemaat halinde tesbihat yapmanın İslam dinide ki yeri nedir? Tesbihat yapmadan camiden çıkmak caiz midir? Şimdi bu konular hakkında bilgi verelim.

Namaz Tesbihatı Hakkında Önemli Bilgiler

Her gün beş vakit kılmakta olduğumuz namazlardan sonra yapılmakta olan tesbihat ve dualar, kılmış olduğumuz namazlara dahil olmasa da güzel ve makbul ibadetler arasında yer aldığından sünnet ve müstehaptır. Namazlardan sonra dua ve tesbihatı Fahri Kainat Peygamber Efendimiz bizzat yapmıştır ve biz ümmetine tavsiye etmiştir. Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur;

Namaz Tesbihatı Konusunda Hadisi Şerif

Bir kimse her namazın sonunda Allah’a otuz üç defa “Sübhanallah” der, otuz üç defa “Elhamdülillah” der, otuz üç defa da “Allahu ekber” derse bunların toplamı doksan dokuz eder. Yüze tamamlarken de, “Allah’dan başka hiç bir ilâh yoktur. Yalnız o vardır. Şeriki de yoktur. Mülk onundur; Hamd da ona mahsusdur; O her şeye kadirdir” derse, günahları denizin köpüğü kadar bile olsa affolunur. (Müslim, Mesacid, 27, H.No: 1380). Tesbihat konusunda Müslümanlara özel tavsiyeler veren Hazreti Peygamber kendide , Farz namazlardan sonra üç kere Allah’a istiğfâr eder ve şöyle dua ederdi; “Allah’ım, selam sensin; selamet de ancak sendendir. Mübareksin. Ey Celal ve İkram sahibi!”

Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.v.) ve ashabı farz namaz kılındıktan sonra bazı tekbir, tesbih ve tahmid gibi zikirleri yüksek sesle okumuşlardır. Nitekim İbn Abbas (r.a.); insanların Peygamberin zamanında farz namazdan çıkınca yüksek sesle zikrettiklerini haber vermiş,

“Ben bu sesi işitir işitmez, insanların namazı bitirdiklerini anlardım” demiştir. İbn Abbas bir başka rivayette de
“Ben Peygamber (s.a.v.)’in namazı bitirdiğini tekbir getirilmesinden anlardım” demiştir. (Buhari, Ezan, 155)

Namaz Tesbihatı Önemli Bir Sünnettir

Özetle anlıyoruz ki tesbihatı Efendimizde yapmış ve biz ümmetine tavsiye etmiştir. Bu nedenle İslam dininde tesbihat bireysel olarak yapılabileceği gibi, camide cemaat halinde de yapılabilmektedir. Namaz tesbihatının cemaat ile yapılması, eskiden bu yana yaygınlık kazanmıştır. Ancak namaz kılındıktan sonra tesbihat yapmadan camiden çıkmanın caiz olmadığı söylenemez. Kişini bir işi var ise veya içinden gelmiyor ise tesbihata katılmaya bilir. Fakat bilinmelidir ki bu güzel amellerde büyük hayırlar vardır ve mümkün olduğu taktirde bu güzelliklerden olabildiğince istifade edilmelidir.

Namaz Tesbihatının Yapılışı

İslam dinide yer alan namaz tesbihatı şöyledir. 1. Kamet’ten sonra Farz namaza başlanır ve selam verilince;

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

“Allahümme entesselamü ve minkesselam. Tebarekte ya’ zel’celali vel’ikram”

2. Sonra eğer vaktin sünneti var ise kılınır ve kılındıktan sonra şu dua okunur. Eğer kılınan namaz ikindi namazı ise yani farzdan sonra kılınacak sünnet yok ise yine değişen bir şey olmaz ve şu dualar sırası ile okunur. Önce Salavat Getirilir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Türkçe Okunuşu: Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Muhammed.

Tesbihatta Salavat Getirdikten Sonra Şu Dua Okunur

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Türkçe Okunuşu: Sübhanellahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallahu vallahu ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim”

3. Sonra ise tesbihler alınır veAyetel kürsi okunur. Bu dua hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ayetel Kürsi okunduktan sonra Tesbihe başlanır

Tesbihler üçe ayrılmıştır, dikkat edersek her tesbihte küçük ve faklı üç tane taç vardır ve bu taşlar tesbihi üçe ayırır. Bu ayrımlardan her biri 33 adettir. Sağ ve sol elin arasına ilk 33 lük bölüm alınır ve şu dua okunur.

4. “Ve huvel aliyyil azimi zülcelali vel kemali Subhanallah” denir ve “33 defa Subhanallah” denir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Manası: Allah’ı Tesbih Ederim.

5. “Subhanel Kerimi daimenil hamdulillah” denir ve “33 defa Elhamdulillah” denir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Manası: Allah’a Hamd Olsun.

6. “Rabbil alemine teala şanuhullahu ekber” denir ve “33 defa Allahü Ekber” denir.

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Manası: Allah’ı Büyüktür.

7. Tesbihattan sonra ise şöyle denir;

Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Türkçe Okunuşu: La ilahe illallahu vahdehu la şerikeleh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir. Manası: Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. Yalnız o vardır. Şeriki de yoktur. Mülk onundur; Hamd da ona mahsusdur; O her şeye kadirdir”

Böylece namaz tesbihatı tamamlanmış olur ve sonra eller açılarak Yüce Mevlaya dua edilir. Bu konuda elimizden geldiğince Namaz tesbihatı nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Sitemizde yer alan Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Namaz Tesbihatı Hakkında Sorular

Soru: Camiden geldikten sonra namaz tesbihatına evde devam edilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, dilerseniz namaz tesbihatını evinizde yapabilirsiniz. Fakat cemaatin rahmetinden istifade etmekte büyük hayır vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. hakkınızı helal eyleyi indirdim resmi kullanıcağım helallik isteyim dedim adamsınız :)

  1. Resim sahibi biz olmadığımızdan bir şey söylememiz doğru olmaz. Ancak gönül rahatlığı ile kullanabiirsiniz.

 2. Ebû Hüreyre (Radiyallahu anhu)’den; Nebiyyi Ekrem (Sallallahu aleyhi vesellem)’e muhacirin fukarası gelip:

  Ya Resûlullah! Servet ve mal sahihleri en yüksek dereceleri kazandılar. Bütün fazilet ve saadeti alıp götürdüler. Onlar bizim gibi namaz kılıp, oruç tutuyorlar, malları var, onunla hacc ediyorlar. Cihad edip sadaka veriyorlar, dediler. Efendimiz (Sallallahu aleyhi vesellem):
  Size bir şey haber vereyim mi? Siz onu yaptığınız takdirde hem sizi geçmiş olanlara yetişirsiniz, hem de sizden sonraya kalanlardan hiç kimse size yetişemez. İçinde bulunduğunuz cemaat içinde en hayırlı ümmet siz olursunuz. Meğer ki size tavsiye ettiğim amelin mislini yapan birisi bulunmasın. (Bir kat fazlasını yapan sizi geçer. Başkası geçemez.) Her farz namazdan sonra 33’er kere tesbih ve tahmid eder, tekbir alırsınız. (33 Sübhanallah, 33 Elhamdülillah, 34 Allahu Ekber deyin demektir.) (Sahîh-i Buhari Tecrîd-i Sarih, Cild 2, Hadîs No: 466; Kırk Mevzuda Kırk Hadîs Kitabı, Hadîs No: 31, Sayfa: 277; Hayat düsturları, Sayfa: 578)

 3. Arkadaşlar namaz tesbihatları FARZ namazdan sonra yapılması daha faziletlidir. İster farz namazdan önce olsun, ister sonra sünnet namaz olsun, faziletli olan tesbihatın farz namazdan sonra yapılmasıdır. Camilerde sünnet namazlardan sonra tesbihatın bırakılması cemaatin tesbihattan sonra dağılıp, sünnetleri ihmal edilmesin diye yapılıyor.

 4. SelamunAleyküm
  Ben anlamadim farz namazdan sonra tesbihat demissiniz ama ben mesela ogle 4 sunnet 4 farz 2 son sunnetin ardindan selam verince bunlari soyleyip tesbihata geciyorum yanlis mi

  1. Evet dedikleriniz doğru. Nerede farz namazdan sonra tesbihat demişiz anlayamadık. Tesbihatlar namaz bittikten sonra yapılmaktadır.

 5. Peki sunnet namazlarda sonra da Allahümme entesselamü ve minkesselam. Tebarekte ya’ zel’celali vel’ikram” duası okunur mu

 6. Burdan emeği geçen bütün herkeze teşekkür ediyorum ..ben fahri olarak muezzinlik yapmak istiyorum .nereden eğitim alabilirim

  1. Özellikle bir şekil belirtilmemektedir. Ancak tesbih göbek izasından yukarıda kalbe yakın tutmakta fayda vardır.

 7. hocam biz genelde tesbihat sonunda (Vema erselnake illa rahmetellil alemin diyoruz) bi sakıncası olur mu?

  1. Bu birazda size kalmıştır zira farklı dualarda yapılmaktadır. Ancak biz subbhane rabbiyel alel vahhab demenizi tavsiye ediyoruz.

  2. Hocam mrb öglr namazının farzından sonra da Allahümme enteselamı ve min kesselem tebarekte yazel celali vel ikram denir mi yani son sünnete başlamadan önce şi diden teşekkür ederim

   1. Evet bütün farz namazların sonrasında söylemekte büyük hayırlar vardır.

 8. Selam aleyküm. Ben size bir sorum olacak. Toplu tesbih çekmek biat olduğunu söylüyorlar bunu hakında bana bir ayet veya başka bir delil söyle bilirmisin. Şimdi de teşekkür ederim.

  1. Kunut ve yağmur duasında olduğu gibi şer’i bir delile dayanan toplu dualarda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu gibi yerlerde topluca dua edilir. Bunun dışında namazlardan hemen sonra, cenaze defnettikten sonra, Arafat’ta, yemekten sonra vs. gibi durumlarda topluca dua edilebileceğine dair Peygamberimizden nakledilen herhangi bir uygulama yoktur. Sahih olan uygulama bu gibi yer ve durumlarda kişinin yalnız başına dua etmesidir.

 9. Selamun aleyküm konuşan seccadeyle namaz kılmak doğru değil mi? onunla kılıp öğreniyorum.

 10. 5 kaza namazını aynı anda arka arkaya kıldıktan sonra hepsi için tek tesbihat yapılsa olur mu?

  1. Tabiki tesbihat yapabilirsiniz, zira tesbihat başlı başına faziletli bir ameldir.

  2. İyi günler, Ben sizden tesbihatla alakadar bir soru sorucam.Tesbihata geçmemiş,selamlardan sonra:Ellahumme entesselamü va minkes selam Tebarekte ya zel celali vel ikram dedikden sonra elleri yÜze sürüp Amin demek lazım mı. Hemde ki salavat getirdikden sonra da elleri yüze sürüp Amin demek gerekir mi?Önceden teşekkür ederim.

 11. Bu güzel site için teşekkürler, hep takip ediyoruz. Aklıma takılan sorular var;
  1-)Namazdan sonraki salavatta farklı bir siğa okuyabilir miyiz? Yani ”Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Muhammed.” yerine Salatül Fatih, Salaten Tüncina gibi salavatlar okunursa bidat olur mu?
  2-)Eğer farzdan önce sünnet namazı varsa, bu sünnetten sonra yapılması gereken dua var mı? Sabahın sünneti ile farzı arasında yapılması tavsiye olan dualar var, sünnet-farz arasında dua bidat midir? Bu sırada ellerin açılması da bidat olur mu?

  1. Değerli ziyaretçimiz, öncelikte bizde size teşekkür ediyoruz. Namaz ibadetinde farklı salavatlar rivayet edilmektedir, bu nedenle bahsettiğiniz salavatları getirmeniz bidat olmamaktadır.Tabi ki Farz namazından önce dua yapılabilir ki “Allahumme Ennetselamu” diye başlayan dua bunun en güzel örneğidir. Bizim size tavsiyemiz bu dua olacaktır. Fakat farklı dualarda yapmayı arzular iseniz bu duaları yapabilirsiniz. Fakat bu konuda ki tavsiyemiz bu duaların uzun olmamasıdır. Zira Hanefi mezhebinde Farz ibadeti geciktirmek uygun görülmemektedir. Mevla’ya emanet olun.

 12. Hocam tesbihat bittikten sonra duaya geçerken okunan kısa birşey daha var camide okunuyor, bende nasip olusa okuyacağım onuda eklerseniz sevinirim.

  1. Değerli ziyaretçimiz, dediğiniz gibi tesbihat farklı dualarla da yapılmaktadır. Fakat bahsettiğiniz duayı anlayamadık. Eğer bizimle paylaşır iseniz konuya tabi ki ekleyebiliriz.

 13. Ramazanda akşam namazında camide bazen müezzinlik yapıyorum camide az cemaat olduğu için kısa kesip tesbih dualarını okumasak olur mu velahavle vela kuvvete illabillahil aliyil azimden sora tesbih duası yapmayıp veme erselneke ille rahmetellil alemin diyebilir miyiz? yoksa başka bir eklememi yapmamız mı gerekir cevaplandırırsanız çok teşekkür ederim saygılar..

  Alıntı: Alp ASLAN
  Çok teşekkür ederim. Uzun zamandır böyle düzenli anlatan bir site arıyordum. Sonunda buldum. Allah hepinizden razı olsun…

 14. Bu siteyi kuranlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım namaz tesbihatını öğrenmiş oldum.

 15. Bu tesbihat kısaltılmıştır bu tesbihat aslı değildir aslı için…
  Yönetici: Değerli ziyaretçimiz bu tesbihatın olması gereken şekli budur. Konu içerisinde yer alan tesbihat aslıdır, sizin belirttiğiniz ise uzatılmış şeklidir. Bu nedenle verdiğiniz kaynağı yorumunuzun içinden sildik. Selam ve Dua İle.

 16. tesbihat için illa birden fazla kişi mi olması gerek yani tek başına yapılamaz mı?

  Tabi ki tek başınıza da tesbih çekebilir siniz. Lakin unutmayın ki cemaatte rahmet vardır.

 17. Allah razı olsun Rabbim hayırlı ömürler nasip etsin bunu yazana okuyana okuyupta uygulayana selam olsun Dostlar..

 18. Allahüme salli ala seyyidina Muhammedinin ve ala ali seyyidine Muhammed. Selam olsun o şanlı peygambere.

 19. Eller açılıp dua edildikten sonra subhane rabbike rabbül izzetü amme yasifun ve selamün alel mürselin velhamdülillahi rabbil alemin el fatiha deyip ezuzu besmele ile fatiha okuyup yüzüme ellerimi sürüp bitiriyorum bir mahsur var mıdır doğru mudur ?

  1. Tabi ki yaptığınızın bir mahsuru yoktur. Aksine yaptığınız güzel ve hayırlı bir ameldir. Mevla tesbihatlarınızı ve dualarınızı kabul eylesin. mahmut, amin hepimizin.

 20. Çok teşekkür ederim. Uzun zamandır böyle düzenli anlatan bir site arıyordum. Sonunda buldum. Allah hepinizden razı olsun…

  1. Öncelikle Allah sizden de razı olsun. İnşaallah en kısa zamanda sitemiz öncü sitelerden olacaktır. Her içeriği size özel ve en ulaşılabilir, anlaşılabilir bir biçimde hazırlıyoruz. Saygılarla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu