İslam Alimi

Namaz Sürelerinin Okunuş Sırası

Beş vakit kılmakta olduğumuz namaz ibadeti her Müslüman için çok önemlidir. Zira namaz ibadeti dinimizin direği ve ruhumuzun miracıdır. Bu konuda kılmakta olduğumuz namazlarda okumayı adet edindiğimiz surelerin okuma sırasını sizlerle paylaşacağız. Tabi şunu da belirtmekte fayda var. Namaz ibadetlerinde sadece aşağıda zikrettiğimiz sureler okunmamaktadır. Bir Müslüman namaz ibadetini yerine getirir iken zammı sure okuması gereken yerlerde yüce kitabımız Kuran ı Kerim içerisinde yer alan ve gönlünden geçen bir sureyi veya bölümü okuyabilir. Fakat eğer tam bir sure okunmayacak ise okuduğumuz ayet sayısı en az üç ayet olmalıdır. Bunu unutmamakta fada var.

Namaz sürelerinin okunuş sırası birinci kural: Bu konular ile birlikte konumuzun ana başlığı olan Namaz sürelerini okunma sırası çok önemli bir konudur. Zira bu kurala uyulmadığı taktirde her ne kadar namazımız bozulmasa da veya günaha girmiş olmasakta namazın edebine ters bir hareket ile ibadetimizi yerine getirmiş oluruz. Zira bir çok İslam alimine göre bu kurala uyulmadığı takdirde bir mekruh işlenmektedir. Bu nedenle bu konuya dikkat etmekte büyük faydalar vardır. Peki, bu kurala nasıl uyulmaktadır. Aslında gayet basit bir kuraldır. Bu noktada tek bilinmesi gereken okuduğumuz surenin Yüce kitabımız Kuran ı Kerimin neresinde yer aldığıdır. En azından her gün okumakta olduğumuz surelerin bu sıralamada nerede yer aldığını bilmeliyiz. Genel kural şudur.

Namaz sürelerinin okunuş sırası birinci kural

 Birinci rekatta Fatiha suresinden sonra okuduğumuz zammı sure Kuran ı Kerimde ikici rekatta okuyacağımız zammı sureden daha önce yer almış olmalıdır. Bir örnek verecek olur isek örneğin, Nas suresi Kuran ı Kerimin en son suresidir. Bu nedenle Nas suresini birinci rekatta okumamalıyız. Zira Nas suresini birinci rekatta okur isek ikinci rekatta Kuran ı Kerimde yer alan ve Nas suresinden daha önce bir sureyi okumamız gerekecek ki buda mümkün olacaktır. Zira Nas suresi Kuran’da yer alan en son suredir. Dolayısı ile ikinci rekatta okuyacağımız zammı sure Kuran ı Kerimde birinci rekatta okuyacağımız zammı sureden daha sonra yer almış olmalıdır.

Namaz sürelerinin okunuş sırası ikinci kural

 Bu konuda ikinci kural ise örneğin birinci rekatta Kafirun suresini okuduk. İkinci rekatta Kafirun suresinde sonra yer alan Nasr suresiden bir sonra ki sure olan Tebbet suresini okumak yanlış olacaktır. Dolayısı ile birinci rekatta Kafirun suresini okuduk ise ikinci rekatta ya Nasr suresini okumalıyız yada Tebbet suresinde sonra yer alan üçün veya daha sonra ki bir sureyi okumalıyız. Başka bir örnek verecek olur ise örneğin birinci rekatta Tebbet suresini olduk o halde ikinci rekatta ya İhlas suresini yada Nas suresini okumalıyız. Bu kurala göre Tebbet suresinden sonra Felak suresini okumak yanlış olacaktır. Verdiğimiz bu örnekleri aşağıda yer alan liste ile gözden geçirir iseniz konuyu daha kolay anlayabilirsiniz.

Bu misalleri verdikten sonra Namaz surelerinin okunma sırasını Namaz ibadetinde en çok kullanılan surelerden yola çıkarak Kuran ı Kerimde yer aldıkları sıra ile sıralayalım.

Namaz Süreleri

Not: Tabi ki bu kurallara uymak için önce bu surelerin çoğunluğunu ezbere bilmeliyiz. Eğer ezbere bilmiyor isek öğrenene kadar bu kurallara uymadan namaz kılmamızın bir mahsuru yoktur. Fakat bir an önce ezberlemekte sayısız faydalar vardır.

 • Duha Suresi (Vedduha) – 93. Sure
 • İnşirah Suresi (Elem neşrah leke) – 94. Sure
 • Tin Suresi – 95. Sure
 • Kadir Suresi – 97. Sure
 • Asr Suresi – 103. Sure
 • Fil Suresi – 105. Sure
 • Kureyş Suresi – 106. Sure
 • Maun Suresi – 107. Sure
 • Kevser Suresi – 108. Sure
 • Kâfirun Suresi – 109. Sure
 • Nasr Suresi – 110. Sure
 • Tebbet Suresi – 111. Sure
 • İhlas Suresi – 112. Sure
 • Felak Suresi – 113. Sure
 • Nas Suresi – 114. Sure

Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 71 YORUM
 1. Gökhan dedi ki:

  Hocam. öğlen namazı diyelim. ilk 4 sünnet: fil, kureyş,maun,kevser 4 farz: ilk iki rekat kafirun,nars son iki sünnet tebbet, ihlas okuyorum. uygundur demi. evet uygundur, yada uygun değilse soyle olamalıdır diye cevap verirseniz sevinirim başka hiç birsey karıştırmadan. saygılar

 2. Yavuz Güldemir dedi ki:

  Süre sıralamasında HÜMEZE neden yok ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Konu içerisine eklendi.

 3. Kerem Türkoğlu dedi ki:

  Hocam diyorsunuz ki; birinci rekatta Kevser suresini okuduk ise ikinci rekatta ya Kafirun suresini okumalıyız yada Kevser suresinde sonra yer alan üçün veya daha sonra ki bir sureyi okumalıyız. Bildiğim kadarıyla namaz sürelerinin sıralamasında ayet uzunluklarının da önemi vardı. Önceki okuduğumuz sürenin ayet sayısı, sonraki okuduğumuz süreden en fazla 2 ayet kısa olmalı diye biliyorum. 3 ayet kısa olursa olmaz diye biliyorum. Yani ikinci rekatta okuduğumuz sürenin ayet sayısı, birinci sürenin ayet sayısından en fazla 2 ayet fazla olmalı. Üç ayet fazla olursa olmuyo. Yanlışmı biliyorum hocam. Lütfen izah ediniz.

  1. islamalimi dedi ki:

   Katkınız için teşekkür ederiz, Mevla razı olsun. Yazıda ki yazım hataları giderildi ve konu güncellendi.

 4. gül dedi ki:

  merhaba hocam 3 ve 4. rekatta hangi dua okucaz o zaman

 5. Merve dedi ki:

  Son nas yazacaktim

 6. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam ben ilk rekat Kevser ikinci rekat kul huvellahu 3. Rekat Felak son rekat kul huvellahu Ehad dogru mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet doğrudur, Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin.

  2. Osman dedi ki:

   2. Ve 4. Rekatlarda aynı sureyi mi okudun yani?

 7. islam okulu dedi ki:

  Sağolun çok işime yaradı:):):)

 8. nevzat dedi ki:

  Selamun Aleyküm hocam bildiğimiz gibi namazlarda örnek verdiğiniz gibi kevserden sonra nasr okunmaz kevser 108. Ayet nasr 110. Ayet olduğu için. Peki asr suresi 103. Ayet asr dan sonra 2 ayet ilerideki fil suresini okumak doğru mudur? Burada verdiğiniz sıralamada surelrin bazıları aralıklı olduğu için ayey sıralamasına mı bakmalıyız yoksa bu sıraya mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   örneğin 103. sureden sonra 105. sureyi okuyabilirsiniz. Ancak asr suresi fil suresinden kısa olduğu için kısa sureleri ikinci rekata bırakmak gerekmektedir.

 9. Alican dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam simdi mesela siralamaya ortadan yani kafirun dan baslasak pesinden tek tek veya 2 sure atlayip devam edebilirmiyiz .

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu şekilde yapabilirsiniz.

 10. Elif dedi ki:

  Hocam ben 4 rekatlik bi sunnette 1. Rekatta asr 2. De FIL 3.de kevser 4. De ihlas okuyorum siralama dogrumu acaba

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet sıralama olarak bu şekilde doğrudur.

   1. islam okulu dedi ki:

    Hocam sureleri ezberlemenin en kolay yolu nedir?

    1. islamalimi dedi ki:

     Öncelikle yüzünde çokça okumaktır. Telefonunuzdan veya bilgisayardan çokça dinlemek ve hepsini birden değil ayet ayet ezberlemeye çalışmaktır.

 11. ebru dedi ki:

  ya şimdi ben şöyle anladım yanlışım varsa düzeltin ilk sünnette fil suresi ,kureys suresi, maun süresi ve kevser okuyoruz farza geçtigimiz zaman kafırın suresinden devam edicez değil mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır bu durum böyle değildir Bu Kural sünnet veya farz Namazda farketmeksizin tekbir alıp selam verene kadar geçerlidir Yani bir daha kalkıp aynı Vakit’in farzını ve sünnetini kıldığını zaman tekrar Kural baştan başlamaktadır.

 12. mahmut dedi ki:

  zamli sure okunurken sıralama da iki ve fazla atlamak gerekiyor tek tek atlamak olmuyor yani maun süresini okudum kafirun süresini okudum hükmü mekruh oluyor mu kesin cevap istiyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   meruh değidir böyle yapmak daha doğrudur ve bu şekilde yapılmalıdır.

 13. Hasan dedi ki:

  Hocam mesala 4 rekatlik sunnette siralamali sekilde sureleri okuduk. Sonraki 4 rekatlik farzda ayni siradan devam etmekmi lazim yoksa bastan baslayabilir miyiz.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sonraki 4 rekatta baştan başlayabilirsiniz.

 14. Murat dedi ki:

  Hocam bu sadece farz namazları için mi geçerli yoksa sünnetlerdede bu kurala uymali mıyız

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kural genel bir kuraldır ve bütün namazlar için geçerlidir.

 15. Sadık İsmailoğlu dedi ki:

  Vedduha Suresini hangi kısımda okuyabiliriz?

  1. islamalimi dedi ki:

   İstediğiniz sureyi konu içerisine ekledik.

 16. Tayfun dedi ki:

  Diyanette böyle bir bilgi yok nerden çıkmış bu atlama sıra

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konuyu diyanetin tayin ettiği cami hocalarına dahi sorabilirsiniz. İmamların namazlarda okuduğu surelerin sırasına dikkat ederseniz bu kurala uyduklarını kendinizde görebilirsiniz.

 17. mehmet dedi ki:

  hocam konu ile ilgili değil abi bir sorum olacaktı fatiha süresinde ihdinassıratal müstakim derken ihdina sıratal müstakim denilerek namaz kılınsa bu güne anlam değişmişmidir.şimdiden allah razı olsun.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durum manayı bozmaktadır. Çünkü orada bir tane s harfi yoktur, ikitane s harsi vardır. Bir örnek verecek olursak “Ben hassas biriyim” demekle “ben hasas biriyim” demenin arasında çok fark vardır.

 18. Zuhal dedi ki:

  Hocam Namazda zammi süreleri Uzundan kisaya giderek okuya bilirmiyiz.

  1. islamalimi dedi ki:

   sureleri sırasıyla okumanızda sayısız faydalar vardır.

 19. Çelebi Turhan dedi ki:

  Maun ihlas fil kevser bu şekilde süre okuyabilir miyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki bu kurallara uymak için önce bu surelerin çoğunluğunu ezbere bilmeliyiz. Eğer ezbere bilmiyor isek öğrenene kadar bu kurallara uymadan namaz kılmamızın bir mahsuru yoktur. Fakat bir an önce ezberlemekte sayısız faydalar vardır.

   1. Çelebi Turhan dedi ki:

    biliyorum da dediğim şekilde okunabilir mi ilk önce maun sonra ihlas sonra fil sonra kever suresi

    1. islamalimi dedi ki:

     sırasıyla öğreninceye kadar bu şekilde kılabilirsiniz.

 20. Yasin dedi ki:

  şimdi öğle namazının ilk sünnetinin 3. ve 4. rekatında bu kurala uymayabilir miyiz? bu kurallar sadece 1. ve 2. rekatlar için mi geçerli yoksa namazın tüm rekatları için mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Namazın kaç rekat ise o rekat kadar bu kurala uyunmalıdır.

 21. islamalimi dedi ki:

  evet okuyabilirsiniz.

 22. harun yıldız dedi ki:

  önemli olan niyet tabiki ama sıralamada önemli bir çok imamımız bu sıralama dikkat etmiyor.

 23. halill dedi ki:

  Kaza namazı kılarken 1. Rekatta Felak 2. Rekatta yanlışlıkla Kevseri okudum. Rükuya vardığımda fark edip doğrulduğumda tekrar fatiha ve nas sürelerini okudum. Tahiyyata oturduğumda sadece sağa selam verip sehiv secdesi yaptım. Doğru mu yaptım yanlış ise ne yapmam lazımdı.

  1. islamalimi dedi ki:

   sorunuz ve cevabı için 1. Rekatta Felak 2. Rekatta Yanlışlıkla Kevseri Okudum başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

 24. dasdas dedi ki:

  Namazda kaç sure okunur? Çok site gezdim bazı siteler, 10 sure diyor, bazıları, 12, 13.. kafam karıştı.

  1. islamalimi dedi ki:

   Böyle bir sınırlama yoktur. İsterseniz namazınızı bir sonraki vakit gelinceye kadar uzatabilir ve bu süre zarfında ne kadar sure okuyabilirseniz okuyabilirsiniz.

  2. islamalimi dedi ki:

   Böyle bir sınırlama yoktur. İsterseniz namazınızı bir sonraki vakit gelinceye kadar uzatabilir ve bu süre zarfında ne kadar sure okuyabilirseniz okuyabilirsiniz.

 25. 12345 dedi ki:

  Allah razı olsun.

 26. 1234 dedi ki:

  şu sıralama doğrumudur yazarmısınız lütfen 1. SÜNNET (FİL+KEVSER+FELAK+NAS) FARZ (FİL+İHLAS+FELAK+NAS) SON SÜNNET ( KEVSER+İHLAS)

 27. 1234 dedi ki:

  şu sıralama doğrumudur yazarmısınız lütfen FİL+KEVSER+FELAK+NAS
  FİL+İHLAS+FELAK+NAS
  KEVSER+İHLAS

  1. islamalimi dedi ki:

   Doğru fakat bildiğiniz üzere farz namazların üçüncü ve dördüncü rekatında zamlı süre okunmamaktadır.

 28. büşra şahin dedi ki:

  Mesela ilk 4 rekat için fil liilafi maun kevser okuduk farz namazına geçince kafirun nasr tebbet ihlas okunabilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kurallar tekbir aldıktan sonra selam verene kadardır. Sünnet namazında okuduklarınızı farz namazında da okuyabilir.

 29. Yusuf dedi ki:

  Selâmün aleyküm.
  HER NAMAZA FIL SURESI ILE MI BASLAMAK ZORUNDAYIZ KEVSER ILE BASLAMAK OLMAZ MI

  1. islamalimi dedi ki:

   İstediğiniz sure ile başlayabilirsiniz fakat konu içerisinde belirtilen konulara dikkat etmelisiniz.

 30. ecrinnaZ dedi ki:

  Benim bildiklerimi ben sırasıyla şu şekilde kılıyorum doğru oluyor mu.
  inşirah suresi
  asr suresi
  fil suresi
  Kureyş suresi
  Kevser suresi
  kafirun Suresi
  İhlas
  Felak
  nas ..

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet doğru bir şekilde sıralamışsınız.

 31. ayla dedi ki:

  Benim kafam karıştı mesala öğlen namazının sünnetinde fatiha fil kureş okudum farzındada okuya bilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kurallar her tekbir alışınız da yenilenmektedir. Örneğin sorunu da da belirttiğiniz gibi sünnet namazda okuduğunuz sureleri farz namazda da hatta farz namazdan sonra kılınan sünnet namazda da okuyabilirsiniz.

 32. mustafa dedi ki:

  ama muzzemil suresinde hangisi kolayınıza geliyorsa okuyun diyor?

 33. Nalkıran dedi ki:

  Sayın admin Salli barik ve rabbena sure değil duadır ayrıca fatihadan sonra okunan zamlı sure değil zammı suredir. Duzeltmek istedim. Paylaşım için teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz Salli ve Barik duaları birer duadır. Rabbena dua ise ayeti kerimedir, sure olmasa da Kuran ı Kerimde yer alan bir surenin bir bölümüdür. Zammı sure konusunda ise haklısınız. Yapılan imla hataları düzeltildi.

 34. selam ve dua ile... dedi ki:

  Allah razı olsun.

 35. selam ve dua ile... dedi ki:

  Her namazda Fil Suresinden mi başlayacağız? Örneğin sabah namazında Fil Suresi ve Kureyş suresi okuduk. Öğle namazında sıralamaya göre Maun Süresinden mi devam edeceğiz yoksa en baştan Fil Süresinden mi okumaya başlayacagız?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kurallar bir vakit namaz için gecerlidir. Bu konuda bir vakit namaz diğer bir vakit namazı bağlamamaktadır.

 36. Allah'ın bir kulu dedi ki:

  selamün aleyküm. Son oturuşlardaki okunan sure sıraları da bu şekilde mi olmalıdır?

  1. islamalimi dedi ki:

   Son oturuşta sure olarak rabbena atina ve rabbenag firli sureleri okumaktadır. Bu surelerinde okunuş sırasına dikkat etmektede fayda var.

 37. Allah'ın bir kulu dedi ki:

  Allah razı olsun.

  1. Aydın dedi ki:

   S.a hocam sorum şu asr süresinden sonra hangi süreyi okumalıyız

   1. islamalimi dedi ki:

    ASR Suresini ilk rekatta okuduysanız ikinci rekatta İhlas suresini okuabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ