İslam Alimi

Namaz Nasıl Kılınır Resimli Anlatım

İnanç hayatımızda büyük bir yeri olan namaz konusunda Namaz Nasıl Kılınır Resimli Anlatım başlıklı bu yazıda ihtayıcınız olan bilgileri bulabilirsiniz. İslam dinide büyük bir önemi olan beş vakit namaz genel itibari ile aynı şekilde kılınsa da her vakit namazın rekat sayılarının farklılıklarından ve benzeri farklılıklardan dolayı farklı şekillerde kılınmaktadır. Örneğin dört rekatlık bir farz namazın üç ve dördüncü rekatlarında zammı sure okunmaz iken dört rekatlık bir sünnet namazın üç ve dördüncü rekatlarında da zammı sure okunmaktadır.

Özetle biz bu konuda namazın önemli olan yani namazı oluşturan yedi ana unsurdan bahsedeceğiz. Bu konunun altında beş vakit namazın her vaktinin farz ve sünnetlerinin nasıl kılınacağı detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Namaz Nasıl Kılınır?

Niyet konusunda geniş bilgi için  Beş Vakit Namaza Nasıl Niyet Edilir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Tekbir

tekbir
Namaz kılmak için kabeye yöneldikten sonra ayakta vakit namaza niyet ederek iki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve Allahu Ekber denir ve eller göbek üstünde bağlanır.

Kıyam

kıyam
Tekbir alındıktan sonra eller resimde yer aldığı gibi bağlanır ve okunması gereken dualar okunur. Genel itibari ile bu sıra önce Subhaneke Duası, Fatiha suresi ve bir zammı sure okumak sureti ile tamamlanır.

Ruku

ruku
“Allahu Ekber” denir ve Rukuya gidilir. Eller parmaklar birbirine demeyecek şekilde dizleri kavrar ve en az üç defa “Suhane Rabbiyel Azim” denir.

Rukudan Doğruluş

rukudan doğruluş
“Allahu Ekber” denir ve Rukudan doğrulur. Eller yanlara rahat bir şekildebıralıkır ve “Semiallahü Limen Hamideh Rabbena Lekel Hamd ” denir.

Secde

secde
“Allahu Ekber” denir ve Secdeye gidilir. Parmaklar birbirine bitiştirilir ve kıbleye doru uzatılır. Başın anlı ve burun yere değecek şekilde baş yere konur ve ayak parmakları yerde katlı bir şekilde tutulur ve ayak parmakların yönü kıbleye bakacak şekilde olur. Dirsekler yere değdirilmez. Fakat kadınların dirsekleri de yere değmelidir. En az üç defa “Suhane Rabbiyel Ala” denir.

Secdeden Doğruluş

secdeden doğruluş
“Allahu Ekber” denir ve Secdeden doğrulur ve eğer bu doğruluş iki secde arası doğruluş ise bir kez “sübhanallah” diyecek kadar durulur. Fakat eğer bu doğruluş ikinci veya dördüncü rekatta ki Tahiyyat oturuşu ise genel itibari ile Eteyhiyatu, Salli, Barik ve Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Duaları okunur.

Selam

selam
Selam namazın bitişini temsil etmektedir. namaz bitiminde yani namazın son oturuşunun duaları okunduğunda önce sağa ve sonra sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

1- Sabah Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
2- Öğlen Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
3- İkindi Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
4- Akşam Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
5- Yatsı Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
Vitir Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Öğrenmek İsteyen dedi ki:

  Rukuda ve secdede okunması gereken Subhane Rabbiyel Ala ve Subhane Rabbiyel Azim söylenmesi gerekirken sizin yazınızdan Suhane yazılmış lütfen düzeltin yazım yanlışını.

 2. ziya dedi ki:

  Google’dan aratınca bir tane bile düzgün resimli namaz kılma resimli klavuzu bulamadım. Hepsi ya kötü fotoğraflardan oluşuyor ya kötü çizim ve grafiklere sahip veya hemen hemen hepsi 5 yaşındaki anaokulu çocuklarına hitap ediyor. Bir tane eli yüzü düzgün resimli klavuz olmaması ne enteresan. Oysa ki muhafazakar ve yüzde 90’ı müslüman ve namaz kılan bir halka sahibiz. Ama NAMAZ NASIL KILINIR diye eli yüzü düzgün bir tane bile klavuz hazırlamayamışız. Hiç mi fotoğraf sanatçısı, hiç mi başarılı çizer bulunamamış? Hayretler içindeyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bu konu aslında bizimde bir kusurumuz. İnşaallah bu konularda en kısa zaman içerisinde çalışmalar yapacağız.

   1. Mustafa razlık dedi ki:

    Hocam hanefi mezzhebine göremi hanefide eller göbek altına diye biliyoruz göbek üstünde de geçerli olurmu mesala şaafide ve hanbelide iki çeşit el bağlama şekli var Hanefi dede farklı el bağlama görüşleri varmı

    1. islamalimi dedi ki:

     Hanefi Mezhebine bağlı bir kimse ellerini göbek altında bağlamalıdır. Ancak örneğin eskiden göbek üstünde bağlayarak kıldığı namazları var ise bunda bir mahsur olmayacaktır.

 3. Ehli Sünnet dedi ki:

  Çok teşekkürler yalnız. Rükudan doğrulurken "SemiAllahü Limen Hamideh" belin tam doğrulduğunda SubhanAllah diyebilecek kadar bekleyip sonra "Rabbena lekel hamd" denir. İkisi ayrı okunur. Ayrıca namaz bu kadar kısa anlatılacak bir mevzu değildir. Çok özenle ve titizle kılınmalıdır.

  “Kişi rükû ve secdede sırtını düz ve tadil-i erkân üzere yapmadıkça namazı caiz olmaz.” -Hadis-i Şerif-
  Selametle kalın. Allah'a emanet olun. Mübarek mümin kardeşlerim…

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, bu konu içerisinde namaz ibadetinin nasıl kılınacağı görsel olarak özek bir şekilde anlatılmıştır. Detaylar konun sonunda yer alan beş vakit namaz nasıl kılınır başlıklarında detaylı anlatılmıştır. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..

BİR YORUM YAZ