Namaz

Namaz Nasıl Kılınır? Resimli Anlatım

İnanç hayatımızda büyük bir yeri olan namaz en önemli ibadetlerimizin başında gelmektedir. Namaz Nasıl Kılınır Resimli Anlatım başlıklı bu yazıda ihtiyacınız olan bilgileri ulaşabilirsiniz.

İslam dinide büyük bir önemi olan beş vakit namaz genel itibari ile aynı şekilde kılınmaktadır. Ancak her vakit namazın rekat sayılarının farklı olmasından dolayı farklı şekillerde kılınmaktadır. Örneğin dört rekatlık bir farz namazın üç ve dördüncü rekatlarında zammı sure okunmamaktadır. Fakat dört rekatlık bir sünnet namazın üç ve dördüncü rekatlarında da zammı sure okunmaktadır.

Özetle biz bu konuda namazın önemli olan yani namazı oluşturan yedi ana unsurdan bahsedeceğiz. En altta beş vakit namazın her vaktinin farz ve sünnetlerinin nasıl kılınacağı detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Namaz Nasıl Kılınır?

Niyet konusunda geniş bilgi için  Beş Vakit Namaza Nasıl Niyet Edilir? başlıklı konuyu ziyaret etmelisiniz.

Tekbir Nasıl Kılınır?

tekbir


Namaz kılabilmeniz için Kabe’ye başka bir değişle Kıbleye yönelmelisiniz. Sonra iki elinizi avcunuz açık olarak baş parmaklarınızı kulağınızın yumuşağına değeceği şekilde ellerinizi kaldırmalısınız. Ayakta iken vakit namaza niyet etmelisiniz. Sonra ise Allahu Ekber demeli ve ellerinizi göbeğinizin üstünde bağlamalısınız.

Kıyam

kıyam


Tekbir alındıktan sonra eller resimde yer aldığı gibi bağlayın ve okunması gereken dualar okuyunuz. Genel itibari ile bu sıra şöyledir. Önce Sübhaneke Duası, Fatiha suresi ve bir zammı sure okumanız gerekmektedir.

Ruku

ruku


“Allahu Ekber” denir ve Rukuya gidiniz. Eller parmaklar birbirine demeyecek şekilde dizleri kavramalıdır. En az üç defa “Suhane Rabbiyel Azim” denir.

Rukudan Doğruluş

rukudan doğruluş


“Allahu Ekber” denir ve Rukudan doğrulun. Eller yanlara rahat bir şekildebıralıkır ve “Semiallahü Limen Hamideh Rabbena Lekel Hamd ” denir.

Secde

secde


“Allahu Ekber” dedikten sonra Secdeye gidiniz. Parmaklarınızı birbirine bitiştirin ve kıbleye doru uzatın. Başınızın anlı ve burnunuz yere değecek şekilde başınızı yere koyun. Ayak parmaklarınızı yerde katlı bir şekilde tutun ve ayak parmaklarınızın yönü kıbleye bakacak şekilde olmalıdır. Dirseklerinizi yere değdirmemelisiniz. Fakat kadınların dirsekleri de yere değmelidir. En az üç defa “Suhane Rabbiyel Ala” denir.

Secdeden Doğruluş

secdeden doğruluş


“Allahu Ekber” dedikten sonra Secdeden doğrulun. Eğer bu doğruluş iki secde arası doğruluş ise bir kez “sübhanallah” diyecek kadar durmanız gerekmektedir. Fakat bu doğruluş ikinci veya dördüncü rekatta ki Tahiyyat oturuşu ise genel itibari ile Ettehiyatü, Salli, Barik ve Rabbena Atina ve Rabbenağfirli Dualarını okumalısınız.

Selam

selam


Selam namazın bitişini temsil etmektedir. Namaz bitiminde yani namazın son oturuşunun duaları okunduktan sonra sağa ve sonra sola selam vermeniz gerekmektedir. Selamı şöyle vermelisiniz. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Özetle, bu konuda namaz nasıl kılınır resimli anlatın sorusunun cevabını buldunuz. Aşağıda her vakit namaz için hazırladığımız konulara ulaşabilirsiniz.

Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

1- Sabah Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
2- Öğlen Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
3- İkindi Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
4- Akşam Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
5- Yatsı Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?
Vitir Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Rukuda ve secdede okunması gereken Subhane Rabbiyel Ala ve Subhane Rabbiyel Azim söylenmesi gerekirken sizin yazınızdan Suhane yazılmış lütfen düzeltin yazım yanlışını.

 2. Google’dan aratınca bir tane bile düzgün resimli namaz kılma resimli klavuzu bulamadım. Hepsi ya kötü fotoğraflardan oluşuyor ya kötü çizim ve grafiklere sahip veya hemen hemen hepsi 5 yaşındaki anaokulu çocuklarına hitap ediyor. Bir tane eli yüzü düzgün resimli klavuz olmaması ne enteresan. Oysa ki muhafazakar ve yüzde 90’ı müslüman ve namaz kılan bir halka sahibiz. Ama NAMAZ NASIL KILINIR diye eli yüzü düzgün bir tane bile klavuz hazırlamayamışız. Hiç mi fotoğraf sanatçısı, hiç mi başarılı çizer bulunamamış? Hayretler içindeyim.

  1. Değerli ziyaretçimiz bu konu aslında bizimde bir kusurumuz. İnşaallah bu konularda en kısa zaman içerisinde çalışmalar yapacağız.

   1. Hocam hanefi mezzhebine göremi hanefide eller göbek altına diye biliyoruz göbek üstünde de geçerli olurmu mesala şaafide ve hanbelide iki çeşit el bağlama şekli var Hanefi dede farklı el bağlama görüşleri varmı

   2. Hanefi Mezhebine bağlı bir kimse ellerini göbek altında bağlamalıdır. Ancak örneğin eskiden göbek üstünde bağlayarak kıldığı namazları var ise bunda bir mahsur olmayacaktır.

 3. Çok teşekkürler yalnız. Rükudan doğrulurken "SemiAllahü Limen Hamideh" belin tam doğrulduğunda SubhanAllah diyebilecek kadar bekleyip sonra "Rabbena lekel hamd" denir. İkisi ayrı okunur. Ayrıca namaz bu kadar kısa anlatılacak bir mevzu değildir. Çok özenle ve titizle kılınmalıdır.

  “Kişi rükû ve secdede sırtını düz ve tadil-i erkân üzere yapmadıkça namazı caiz olmaz.” -Hadis-i Şerif-
  Selametle kalın. Allah'a emanet olun. Mübarek mümin kardeşlerim…

  1. Değerli ziyaretçimiz, bu konu içerisinde namaz ibadetinin nasıl kılınacağı görsel olarak özek bir şekilde anlatılmıştır. Detaylar konun sonunda yer alan beş vakit namaz nasıl kılınır başlıklarında detaylı anlatılmıştır. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu