Namaz

Namaz Kılmayanlar Kesin Olarak Cehenneme mi Gider?

Lütfen bu soruya cevap verin… Ben haftada 4-5 kez namaz kılsam yinede sevaba girmiş olur muyum? Çünkü kaza edecek gibi bir durumum yok. Babam namaz kılmadığı için namaz kılmama izin vermiyor, bir de namaz kılmayanlar cehenneme mi gider?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, namaz kılmayan her Müslüman namaz borcu kadar Cehennemde kalacak ve cezasını çekecektir. Bununla birlikte bir Müslüman haftada değil ömründe bir vakit namaz kılsa dahi yinede sevaba girmiş olur. Fakat her Müslüman kılmadığı her bir vakit namaz için ahirette hesaba çekilecek ve cezasını çekecektir.

Bu konu ile alakalı olan Namaz Kılmayanın Yeri Cennet mi, Yoksa Cehennem midir? başlıklı konuda geniş bilgi bulabilirsiniz. Unutmayın bir Müslümanın namazını kasıtlı olarak kazaya bırakması büyük günahtır. Namazın kazaya kalması ancak bir kaç şekilde günah olmamaktadır. Bunları şöyle sıralamamız mümkün, bilincin kaybolması, bayılmak, kasıtsız olarak uykuda kalmak veya kasıtsız olarak namaz kılmadığını unutmak veya kıldığını sanmak.

Bu gibi durumlarda Kaza Namazı mutlaka kılınmalıdır. Fakat bu konular özre girmektedir, yalnız bir Müslümanın bilerek, kasıtlı bir şekilde bir vakit dahi namazını kazaya bırakması büyük günahtır. Yüce Mevla’mız bizlere namazlarımızı zamanında kılmayı ve kazaya bırakmamayı nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu