NamazSorularınız

Namaz Kılmayanın Yeri Cennet mi, Yoksa Cehennem midir?

Bu site çok iyi bir site öncelikle teşekkürler. Bir sorum olacak namaz kılmayan cennete gidebilir mi yoksa cehennem mi gider.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle biz teşekkür ederiz. Sorunuz itikadi açıdan çok mühim bir konu. Bilindiği üzere namaz ibadeti İslam dininin beş şartından biridir. Bu nedenle İslam dinine inanan ve ben Müslümanım diyen her insan namaz ibadetini yerine getirmelidir.

Fakat sorunuza gelecek olur isek bir insanın Cennete veya Cehenneme gitmesinin en büyük nedeni Peygamber Efendimizin getirmiş olduğu İslam dinine iman etmesi veya etmemesidir. Eğer bir Müslüman Peygamberimizin getirmiş olduğu İslam dinine iman ediyor ve namaz kılmıyor ise bu insan için cennete gidemez demek yanlış olacaktır. Zira o Müslümanın imanı vardır, fakat namaz kılmayışı nedeni ile günahkardır. Böyle bir kimse yarın ahirette Cehennemde cezasını gördükten sonra Mevla’nın izni ile Cennete girecektir.

Özetle, anlıyoruz ki Cennet veya Cehennem ibadetlerden çok itikadın, yani imanın tam olmasına bağlıdır. Bu konuda iki önemli nokta vardır. Bunların birincisi bir Müslümanın, Müslüman olduğu halde namaz kılmayan bir kimseye “sen namaz kılmıyorsun o halde Cehennemliksin” demesi yanlış olacaktır. Zira bunu iman belirlemektedir ve bizler başka insanların imanının nedenli olduğunu bilemeyiz.

Bu konuda ki ikinci nokta ise iman eden fakat namaz kılmayan Müslümanın durumudur. Bu durumda ki bir kimsenin (yani ben Müslümanım diyen fakat namaz kılmayan bir kimsenin) ben namaz kılmıyorum fakat imanım tamdır. Bu nedenle Cehenneme gitmeyeceğim, benim yerim Cennettir demesi de yanlış olacaktır. Zira iman amel istemektedir ve namaz ameli de İslam dinin en mühim ibadetlerinden biridir. Zira bir hadis i şerifte şöyle buyrulmuştur.

Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir. [Taberani]

Bu durumda ki bir Müslüman kendini devamlı sorgulamalıdır ve namaz ibadetine en kısa zaman içerisinde başlamalıdır. Zira imanın nedenli sağlam olduğunu ve bir insanın imanını ne kadar muhafaza edebileceğini ancak Yüce Mevla’mız bilmektedir. Akıl sahibi bir Müslümanın ben Cennetliğim veya ben Cehennemliğim demesi yanlış olacaktır. Bununla birlikte yine akıl sahibi bir Müslümanın başka bir kimse için sen Cennetliksin veya Cehennemliksin demesi de yanlış olacaktır. Yüce Mevla’mız bize namaz ibadeti ile yaşamayı ve son nefese kadar bu ibadetten ayrılmamayı nasip eylesin.

Sorular & Yorumlar

  1. Bu guzel anlatimlariniz dan dolayi Cok tesekkur ederimm allah razi olsun sizin gibi din kardeslerimizden..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu