Genel

Namaz Kılmayan Biri Yeni Doğan Bebeğe Ezan Okuyabilir mi?

Merhabalar, 3 gün önce bir kızım dünyaya geldi ve etraftan duyduğuma göre kulağına ezan okuyacak kişinin namaz kılan biri olması gerektiği baba namaz kılmıyorsa okuyamaz gibi söylemler var. Acaba 5 vakit namaz kılmadığım için kızımın kulağına ezan ve kameti ben okuyamaz mıyım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şüphe yok ki namaz İslam dininin direğidir ve her Müslüman namaz ibadetini yerine getirmelidir. Ancak namaz kılmayan biri yeni doğan bir bebeğin kulağına ezan okuyamaz demek yanlış olacaktır. Pekala ezanı Müslüman olan her erkek okuyabilir. Ancak bu çok güzel bir sünnet olan ameli abdestli yapmak ve var ise namazında niyazında, İslam dinin temel gerekliliklerini yapan bir aile büyüğünün veya aile yakınının yapması daha uygundur. Bizimde tavsiyemiz bu yönde olmasıdır.

Fakat şu da var ki örneğin bir babanın bir evladı oldu ve bu baba namazlarını kılmıyor. Ancak içinden çocuğunun kulağına ezan okumak geliyor. O halde abdest alarak yeni doğan çocuğunun kulağına ezan okuyabilir ve ismini söyleyebilir. Yüce Mevla’mız çocuğunuzu hayırlı bir kul, hayırlı bir evlat eylesin. Sitemizde yer alan  Yeni Doğan Çocuğun Kulağına Ezan ve Kamet Okumak Gerekir mi? başlıklı konuda aradığınız pek çok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu