NamazSorularınız

Namaz Kılmayan Aleviler Cehenneme mi Gider?

Sizleri böyle sorularla meşgul ediyorum ama daha 13 yaşındayım.. Allah’ıma Muhammed’ime Ali’me neredeyse aşığım… Aleviyim hayatımı düzgün sevaplı bir şekilde geçirirsem bile namaz kılmadığım için cehenememi girerim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu soruyu alevilik üzerinden cevaplamak yanlış olacaktır. İslam kaidelerine göre örneğin namaz kılmayan bir alevi, alevi olduğu için değil namaz kılmadığı için cehenneme gidecektir. Aynı konu bir ehli sünnet içinde geçerlidir. Namaz kılmayan bir ehli sünnet, başka bir değişle sunni bir kimsede ehli sünnet olduğu için değil namaz kılmadığı için cehenneme gidecektir. Zira yüce Mevla’mız Kuran ı kerimde şöyle buyurmuştur;

“Onlardan sonra öyle bir nesil geldi ki, namazı kılmadılar ve şehvetlerine uydular.”, “Onlar yakında gayya kuyusuna gireceklerdir.” (Meryem, 59)

Şüphe yok ki hiç bir akıl sahibi Müslüman bu ayette zikredilen neslin içerisinde yer almak istemez. Özetle namaz İslam dininin en temel ibadetlerinin başında gelmektedir. İster Alevi olsun, ister Sunni olsun, ister Caferi olsun sonuç değişmeyecektir. Zira İslam dinini kaideleri bellidir ve böyle cemaat ayrımları yapmayı da açıkçası doğru bulmuyoruz. Namaz kılmayan her Müslüman yarın ahirette cehenneme gidecektir ve bütün namaz borçlarının cezasını çekecektir. Eğer imanı var ve Mevla’mız lütuf buyur ise namaz borçları ödendikten sonra cennet nasip olacaktır. Dolayısı ile namaz ibadetine büyük önem verilmelidir ve her Müslüman namaz ibadetini yerine getirmelidir.

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamun Aleykum canlar,
    birsey demek istiyorum yanlis anlamayin; öncelikle Caferî ve Alevî aynisidir. Haci Bektas veli ile anadoluya gelen ve onun dergahindan olanlara Bektasi denir. Ama onlarda Caferîdir. Herneyse iste; ve Hz. Ali a.s. kufe MESCID’inde yaralanmistir ibn-i Mulcem tarafindan ve 3 gün sonra sehid olmustur. Bu 19. Ramazan 661 tarihinde Kufe Mescid’inde olmustur ve Necef de ki Evinde Sehid oldu Hz. Ali a.s. . 21. Ramazan 661 de. Camîi ise Allah’in 99 isimlerinden biri ve anlami; “Kıyamette her mahlûkatı bir araya toplayan” demektir. Kiyamet gelmeden nasil onu insan yapacak? Sadece Allah toplayabilir kiyamette bir araya. Hz. Muhammed s.a.a.w. ve Hz. Ali a.s. ibadet ettikleri ibadethane “Mescid’dir” ilk Mescid, Medine de Peygamberimizin Türbesi olan Medine Mescidi / Mescid an-Nebi’dir. Kur’an da da ibadethanelere Mescid deniliyor. Mesela Mescid-i Aksa, Mescid-i Haram veya Mescid… vs vs. Yani ibadethaneler Mescid’dir. ilk mescid’in kubbesi ve minaresi olmadigi gibi, sonra ki mescidlerin de kubbesi veya minaresi olmadan ibadethanedir. Önemli olan; o mekân’in ne niyeti ile kullanilmasidir. Camii kavraminda ki ibadethanelerde de ibadet edilir tabiki. Alevî ve Sunni arasinda ki farklar ise sunlardir; Sunniler peygamberimizden sonra 4 Halifeler yolundalar ve ibadethaneleri Camii’dir. Alevîler ise Peygamberimizden sonra 12 Imam yolundalar ve Ibadethaneleri Mescid’dir. Bende Alevî-Müslüman olarak Namaz kilarim. Yani kisaca; Islam’in 5 sartlarina ve iman’in 6 sartlarina inanan ve yerine getiren herkez müslümandir. Ayrica herkez cehenneme gitcek; Kafirler ve Mu’minler de cehenneme gircek, AMA mu’minler azab görmek icin degil, Allah onlari kendi imanlarindan dolayi nasil türlü belâ’dan kurtardigi icin sükür etsinler diye girecekler. Yani mu’minler azab görmeden kurtarilacaklar cehennemden. Kafirler de mahserde diz cökmüs halde birakilacaklardir. Kur’an da daha detayli Bilgi yazar, kendinizin arastirmanizi tavsiye ederim :) ve ek olarak; Alevî aslinda ilk Hz. Ali a.s. evinden olanlara denirdi, yani Alevî = Ali Evi, arapca da Alawî / al-Alawiyyun, Alevîyyen / Ali ye mensub / soy bakimindan Alevî, bu mânada denirdi, Sonradan o soydan gelenlere Serif (Hz. Hassan a.s. soyu) ve Seyyid (Hz. Huseyn a.s. soyu) denilmeye baslandigi icin Alevîlerde pek o kavram kullanilmaz. Ama Genetik olarak gercek Alevîler Ehlibeyt soyundan. Alevîlerin 2 türlüsü var; birileri Nesebî (Soy bakimindan Alevî) bir de Nasibî (Ikrar veren ve o yolda olan Alevîler). Umarim az da olsa faydam olmustur. :) Allah’in hidayeti ve Selami cümlemizin üzerine olsun. :)

  2. Merhabalar ben vaktim olmadığı için kuran okumasını biliyorum işlerimden dolayı öğrenemiyorum çok şükür 5 vakit namaz kılıyorum kuran bilmediğim için günahı var mı?

    1. Kuran okumayı öğrenmemek günah değildir. Ancak Yüce Mevla’mızın kelamını okumanın faziletini izah etmeye gerek dahi yoktur. Öğrenmenizi ve fırsat buldukça okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu