Namaz

Namaz Kılmak İstiyorum Ama Sıkılıyorum, Öfkeleniyorum Kılamıyorum

Beş vakit namaz dinin direğidir. Bunun bilincinde olan ziyaretçimizin, şöyle bir sorusu var. Namaz kılmak istiyorum ama sıkılıyorum öfkeleniyorum ne yapmalıyım? 

Soru: Namaz Kılmak İstiyorum Ama Sıkılıyorum, Öfkeleniyorum Kılamıyorum

Hocam ben namaz kılamıyorum istiyorum kılmayı ama bir türlü yapamıyorum? Canım çok sıkılıyor, öfkeleniyorum kimsenin bana nasihat etmesini de kabul etmiyorum. Kafam çok karışık ne yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda ne tavsiye edersiniz.

Cevap: Namaz Kılmak İstiyorum Sözü İmandandır

Değerli ziyaretçimiz, namaz kılmak istemeniz açık bir şekilde sizin İmanınızı göstermektedir. Büyüklerimiz şöyle buyurmuşlardır. Namazda riya yoktur, yani bir kimse namaz kılıyorum diye nefsini kabartsa dahi bunda bir günah yoktur. Çünkü bir Müslüman için namaz bir lüks değildir. 

Her Müslüman beş vakit namaz kılmakla mükelleftir. Bu bağlamda bir kimse namaz kılıyorum ama öfkeleniyorum, sıkılıyorum veya günaha giriyorum demesi, namaz kılmasına bir engel olmamalıdır. Dolayısı ile her ruh halinde ve her durumda namazlarınızı kılmalı ve terk etmemelisiniz. Unutmayın! asla içinizdeki bu iman ateşinin sönmesine izin vermemelisiniz. İman ateşinin yakıtı namazdır. Sizin İmanınız açık bir şekilde namaz ibadeti ile Rabbine ulaşmak istiyor. Bu rahmeti kendinize çok görmeyin. 

Namaz Kılmamanızı İsteyen Nefsinizdir

İnsan nefsi kişiye göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte istemediği konularda insana sıkıntı ve buna bağlı olarak öfkede verebilmektedir. Tabi bunun farkında olan şeytan ise bu durumun üstüne gitmekte ve size sıkıntı vermektedir. 
Bu durum her insanda aynı olmaya bilir. Ancak gayet açık bir şekilde şu anlaşılıyor. Sizin nefsinize namaz kılmak ağır geliyor ve namaz ibadetinden rahatsız oluyor. Bunun sonucu olarak siz bunu hissediyorsunuz.

Şunu sakın unutmayın! Yaratılmışların içinde en şımarık ahlaka sahip olanların başında nefis ve şeytan gelmektedir. Eğer siz nefis ve şeytana yüz verirseniz bu sıkıntıdan asla kurtulamazsınız. 

Peki, Bu Durumda Namaz Kılabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle durumunuzun nefsinizden kaynaklandığını kabul etmelisiniz. Daha sonra ise yüce Mevla’nızdan yardım isteyerek nefisinizle mücadele etmelisiniz. Şöyle düşünün küçük şımarık bir çocuk sizden bir şey istiyor. Ama siz vermek istemiyorsunuz. Fakat çocuk durmadan ağlıyor ve sizi rahatsız ediyor. Bu durumda önünüzde iki seçenek var. 

  1. Çocuğun istediğini verirsiniz. Şimdilik susar, ancak yarın istediğini vermezseniz yine ağlar.
  2. Çocuğa istediğinin olmayacağını izah etmeye çalışırsınız. Belki anlar, belkide anlamaz. Ancak bir gün sizi ağlayarak rahatsız etse dahi istediğini alamayacağını anlayınca susacaktır. Yarın bir daha sizden o şeyi istemeyecektir.

Nefiste aynen böyledir. Namaz kılmak istiyorum ama sıkılıyorum demek doğru değildir. Fikriniz şu olmalıdır. Ben yüce Mevla’mın rızası için namaz kılıyorum. Ey nefsim senin bana sıkıntı, öfke vermen ancak benim sevabımı arttırır.

Sonsöz Namaz Kılmaktan Asla Vazgeçmeyin

Bu yolu izlediğiniz taktirde namazlarınızdan daha çok sevap kazanırsınız. Bununla birlikte inşaallah içinizde ki sıkıntı ve öfkeden de kurtulursunuz. Gün içerisinde elinizden geldiğince abdestli gezmeye dikkat ediniz. Mümkünse akşamları uyumadan önce dua edin ve yatağa abdestli yatın. Sıkıntı ve öfke için okunacak dualardan istifade edin. 

Özetle, çare arayın Mevla’mızdan her namaz ibadetinden sonra yardım isteyin. Ancak namazlarınızı asla terk etmeyin. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu