KadınMahrem KonularSorularınız

Namaz Kılmadığı İçin Sevdiğimi Terk Ettim Ahı Tutmuş mudur?

Bu konuda namaz kılmadığı için sevdiğimi terk ettim diyen ziyaretçimizin sorusuna yer vereceğiz. Şimdi önce sorunun detayına sonra cevabına yer verelim.

Soru: Namaz Kılıyorum Diyerek Yalan Söylediği İçin Sevdiğimi Terk Ettim Ahı Tutmuş mudur?

İyi günler hocam. Konuya nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Sevgilim vardı 4 yıl önce birbirimizi çok seviyorduk. Evlenme hayalleri kurardık birbirimizi bırakmayacağımızı söylerdik. Ailem onunla evlenmeme izin vermediği için gizli gizli konuşurduk. Ne olursa olsun savaşacaktık. Ben onunla ilk konuştuğumdan beri namaz kılan bir eş istediğimi söyledim. Her zaman namaz kılıyor musun diye sorardım? Oda evet kılıyorum derdi. Ama ben şüpheleniyordum.

Birbirimize yakın değiliz ama anlıyordum yalan dediğini. Çünkü hiç abdest alayım namaz kılayım demezdi. Bende baya zaman geçince sordum namaz kılıyor musun diye sıkıştırdım oda bir şey diyeceğim dedi. Kızma evet kılmıyorum sana yalan konuştum. Sırf seni sevdiğim için benden ayrılacağından korktum dedi.

Bende yalan söylediği için sinirlendim. Çünkü yalan söyleyen insanları sevmiyorum. Sonra başka birisiyle görücü usulü evlendim. Eşim bana karşı çok dik hep kendi dediği olsun istiyor. Aşırı sıkıyor beni çok mutsuzum ahının tuttuğunu düşünüyorum. Çünkü bana benim seni sevdiğim gibi kimse sevmeyecek dedi. Bana arkadaşlarım bile değer vermiyor sevmiyor. Hocam sizce bedduası mı kabul oldu?

Cevap: Bir Kadının Ailesinden Habersiz İlişki Kurması Caiz Değildir 

Değerli ziyaretçimiz, öncelikle şunu belirtelim ki Müslüman bir kadının ailesinden gizli bir ilişki içerisinde olması kesinlikle günahtır. İlişkide ki ciddiyet bu sonucu değiştirmemektedir. Ailesinden habersiz bu tür şeyler yapan kadınlar sonradan ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bize gelen sorular vesilesi ile pek çoğuna şahit olmaktayız. 

Yalan Söylediği İçin Sevdiğimi Terk Etmem Yanlış mıydı?

Öncelikle yalan küçümsenecek bir günah değildir. Heleki kişinin inancı konusunda yalan söylemesi ve hatta ciddi bir süre buna devam etmesi büyük günahtır. Bu nedenle namaz kılıyorum diye yalan söylediği için sevdiğinizi terk etmeniz doğru bir karar olmuştur.

Biz şundan emin olduğumuz için böyle net cevap veriyoruz. Zira eminiz ki eş adayınız bu konuda pişman olsaydı ve onun namaza başlayacağına inansaydınız muhtemelen bu kararı almazdınız. Bu nedenle siz yanlış bir şey yapmamışsınız. Zira daha en baştan sonuna kadar doğru bir kararlılık göstermişsiniz. Bu ise taktir edilmesi gereken bir durumdur. Siz Yüce Mevla’mıza dua etmeyi elden bırakmayın. Ben namaz kılmadığı için sevdiğimi terk ettim, derdim Rabbimin rızasıydı deyin.

Namaz Kılmadığı İçin Sevdiğimi Terk Ettim Ahı Tuttu Diye mi Mutsuzum?

Konuya nereden baktığınız çok önemlidir. Zira bize göre siz o zaman ki eş adayınızın değil o sizin ahınızı almış olmalıdır. Çünkü burada mağdur olan, yalana maruz kalan, hayalleri yıkılan sizsiniz.

Bu nedenle imtihan dünyası içerisinde çektiğiniz sıkıntıları bu kişi ye bağlamanız yanlış olacaktır. Doğal olarak içinizde halen bir sevgi var ve şu anda da mutsuz olduğunuzdan dolayı konuyu oraya bağlıyorsunuz. Tabi ki bu çok yersiz ve yanlıştır.

Evli Bir Kadın Evliliğinden Öncesini Bir Kenara Koymalıdır

Siz namaz kılmayan hatta bu nedenle yalan söyleyen birinden ayrılmışsınız. Yüce Mevla’mız sizin gibi böyle inançlı bir kulunu neden cezalandırsın. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Evli pek çok kadın evliliğinde huzursuzluk yaşayınca aklı eskiye gidebilmektedir. Bu insanın yapısında olan bir şeydir. Ancak bu düşünceleri ciddiye alarak yaşadıklarımızı eskiden verdiğimiz bir karara bağlamak yanlıştır. Dünyada bir imtihan içerisindeyiz. Bu hakikati sık sık aklınıza getirmelisiniz.

Sizin kendinize söylemeniz gereken şudur. Ben Rabbimin rızası için sevdiğimden vazgeçtim. Bu doğru bir karardı. Şu anda mutsuzum ve etrafında ki insanlar bana iyi davranmıyor. O halde bunun başka bir nedeni olmalı. Acaba ben ibadetlerimi doğru yapmıyor muyum? Acaba farkında olmadan eşimi kızdıracak şeyler mi yapıyorum.

Özetle, eskiyi aklınızdan çıkartın. Bu dünyanın imtihan olduğunu unutmayın ve kendinize Rabbime layık bir kul olabiliyor muyum diye sorun. Bunları yaptığınız taktirde fazla bir zaman sürmeden çok daha huzurlu ve mutlu olacağınızdan zerre kadar şüphemiz yoktur. Yüce Mevla’mız ailenizden huzuru eksik etmesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam ben namaz kilamiyorum istiyorum kılmayı ama bir türlü yapamıyor um canım sıkılıyor öfkeleniyorum kimsenin bana nasihat etmesini de kabul etmiyorum kafam karışık ne yapacağımı bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu