İslam Alimi

Namaz Kılıyorum Ama Türbanlı Değilim

Merhabalar ben namaz kılıyorum fakat başım açık türbanlı değilim bunun günahı nedir ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, namaz kılıyorum fakat türbanlı değilim ifadenizde günlük hayatta başı açık gezdiğinizi sadece namaz kılarker başınızı örttüğünüzü anlıyoruz. Şimdi öncelikle günlük hayatta başı açık gezmenizin namazınıza bir zararı var mıdır sorusunu cevaplayalım: Namazın şartları açısından  namazın dışında türbansız gezmenizin namazınıza bir zararı yoktur. Namaz kılamadan önce tesettür kurallarına uygun bir şekilde giyinmeli ve örtünmelisiniz. Daha sonra ise namazınızı kıldıktan sonra günlük hayatınızı devam edebilirsiniz.

Türbansız Başı Açık Gezmek

İkinci bir konu ise günlük hayatta türbansız başı açık gezmek. İslam dininde bir kadının başı açık gezmesi tesettürüne yani kılık kıyafetine dikkat etmemesi vucut hatlarını belli edecek şekilde giyinmesi caiz değildir ve günahtır. Bu konu tartışmaya açık bir konuda değildir. Zira İslam dininin kadının iffeti konusunda yaklaşımı isteği gayet açık ve anlaşılabilir bir durumdur. Bir ayeti kerimede Yüce Mevla’mız şöyle buyurmuştur:  “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını (tesettürlerini sağlayabilecek elbiselerini) alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafurdur, Rahîmdir.” (Ahzab, 33/59). Bu konuda ki diğer ayeti kerimeler için Tesettürle İlgili Ayet Nelerdir? başlıklı konuyu, bu konuda ki hadis i şerifler için Tesettürle ilgili hadisler nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Günlük Hayatta Türbanlı Olmadan Namaz Kılmak Doğru mudur?

Diğer bir konu ise günlük hayatta türbansız olup namaz kılmak konusudur. Günlük hayatta işlediğimiz günahlar eğer namazımızı gerektiği gibi kılıyor isek namaz ibadetlerimizi etkilemeyecektir. Fakat her akıl sahibinin düşündüğünde anlayacağı gibi bu çelişkili bir durumdur. Bu konuda akıllara hemen Mevla’na hazretlerinin çok güzel bir sözü gelmektedir: “ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol”. Akılsahibi ve özellikle irade sahibi olan bir Müslüman inancının gerekliliklerini yapmalıdır.

Bununla birlikte artık günümüzde türbalılara yapılan baskılar da eskisi gibi değildir (ki eskisi gibi olsa dahi ifetli Müslüman bir kadın inancının gerekliliklerinden vazgeçmemelidir, zira Müslüman kadın inançlı, irade sahibidir). Bu nedenle bir kadının bu tür konuları ve yada başka konuları türbansızlığa bir mazeret yapması caiz değildir. Hele ki bunun sadece tesettür istemediği için yapıyor ise bu kişide ciddi bir itikad sorunu ile karşı karşıyadır. Bu nedenle türban ve namaz bir kadın için birbirinden ayrılamaz iki ibadettir ve her Müslüman kadın tesettürlü olmalı ve namazlarını kılmalıdır. Bunun dışında ki her durum işlenecek günahlara vesile olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ