KadınNamazSorularınız

Namaz Kılıyorum Ama Türbanlı Değilim Bu Günah mıdır?

Merhabalar ben namaz kılıyorum fakat başım açık türbanlı değilim bunun günahı nedir? Tesettürlü eksik olduğu için namazlarım kabul olmaz mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Namaz kılıyorum fakat türbanlı değilim ifadenizde günlük hayatta başı açık gezdiğinizi sadece namaz kılarken başınızı örttüğünüzü anlıyoruz. Şimdi öncelikle günlük hayatta başı açık gezmenizin Namazınıza bir zararı var mıdır sorusunu cevaplayalım. Namazın şartları açısından  namazın dışında türbansız gezmenizin Namazınıza bir zararı yoktur. Namaz kılamadan önce tesettür kurallarına uygun bir şekilde giyinmelisiniz ve örtünmelisiniz. Daha sonra ise Namaz kıldıktan sonra günlük hayatınızı devam edebilirsiniz.

Türbansız Başı Açık Gezmek Günah mıdır?

İkinci bir konu ise günlük hayatta türbansız başı açık gezmektir. İslam dininde bir kadının başı açık gezmesi tesettürüne dikkat etmemesi vücut hatlarını belli olacak şekilde giyinmesi günahtır. Bu konu tartışmaya açık bir konuda değildir. Zira İslam dini kadının iffeti konusunda yaklaşımı gayet açık ve anlaşılabilir bir durumdur. Ayeti kerimede Yüce Mevla’mız şöyle buyurmuştur:

 “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını (tesettürlerini sağlayabilecek elbiselerini) alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafurdur, Rahîmdir”.

(Ahzab, 33/59)

Bu konuda ki diğer ayeti kerimeler için Tesettürle İlgili Ayet Nelerdir? başlıklı konuyu, hadis i şerifler için Tesettürle ilgili hadisler nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Türbanlı Olmadan Namaz Kılmak Doğru mudur?

Diğer bir konu ise günlük hayatta türbansız olup namaz kılmanızdır. Günlük hayatta başı açık olmanız Namazınızı gerektiği gibi kılıyorsanız namaz ibadetinizi etkilemeyecektir. Fakat her akıl sahibinin düşündüğünde anlayacağı gibi bu çelişkili bir durumdur. Bu konuda akıllara hemen Mevla’na hazretlerinin çok güzel bir sözü gelmektedir: “ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol”. Akıl sahibi ve özellikle irade sahibi olan Müslüman kadın inancının gereğini yerine getirmelidir.

Bununla birlikte artık günümüzde türbanlılara yapılan baskılar eskisi gibi değildir. Eskisi gibi olsa dahi Müslüman bir kadın inancının gereğinden vazgeçmemelidir. Zira Müslüman kadın inançlı, irade sahibidir. Bu nedenle bir kadının bu tür konuları türbansızlığa bir mazeret olarak görmesi caiz değildir. Hele ki bunun sadece tesettür istemediği için yapıyor ise kişi ciddi bir itikad sorunu ile karşı karşıyadır. Bu nedenle türban ve namaz bir kadın için birbirinden ayrılamaz 2 ibadettir. Her Müslüman kadın tesettürlü olmalı ve namazlarını kılmalıdır. Bunun dışında ki her durum işlenecek günahlara vesile olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu