NamazSorularınız

Namaz Kılarken Kağıda Bakarak Dua Okunur mu?

Ben namaz kılmaya yeni başladım bilmediğim dualar vardı ezberlerdim. Namaz kılarken kağıda bakarak Dua okunur mu? Tam öğrenene kadar önüme koyup kıldım. Şimdi kunut duaları kaldı sadece ezberlemeye çalışıyorum böyle kılmamın bir sakıncası var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, namaz kılarken önünüze bir kağıt koyarak ondan okumak sureti ile namaz kılmanız uygun olmamaktadır. Bildiğiniz duayı ezberden okumalısınız.

Peki, Namazları Nasıl Kılmalıyım?

Bu durumda aklınıza şöyle bir soru takılacaktır, o halde ben namazlarımı nasıl kılacağım. Bilmelisiniz ki İslam dini kolaylık dinidir ve kişilere taşıyabileceğinden fazla yük yüklememektedir.

Örneğin kunut dualarını ezbere bilmiyorsunuz. Vitir namazlarınızı kılarken önünüze bir kağıt koymak yerine Fatiha suresi ve bir zamlı sure okuyabilirsiniz. Bu uygulamaya ise kunut dualarını ezberleryene kadar devam ediniz. Kunut dualarını ezberledikten sonra ise kunut dualarını okuyarak namazlarını kılabilirsiniz.

Peki ben daha önce bu şekilde yapmıştım şimdi namazlarım olmadı derseniz bilmelisiniz ki bu konuda bilginiz olmadığın dolayı bundan öncesinden sorumlu olmazsınız. Bu nedenle daha önce kılmış olduğunuz namazlarda bir mahsur yoktur. Yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin.

Namaz Kılarken Kağıda Bakarak Dua Okunur mu?

Duaların Sıralarını Karıştırıyorum, Kağıda Bakarak Okuyabilir miyim?

Ben 19 yaşındayım namaza yeni başladım, süreleri biliyorum ama sıralarını karıştırıyorum. Kağıda sırasını yazıp önüme koyuyorum takılınca görüp düzeltiyorum. Öğrenene kadar böyle kılarsam kabul olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda bir yanda rahat olmalısınız ama bir yandan da rahatsız olmalısın. Şöyle ki şu an ne kadar biliyorsanız onunla namazlarınızı kılmalısınız. Bu konuda rahat olun, Yüce Mevla’mızın rahmeti büyüktür. Ancak bir yandan da bir an önce bu bilgileri öğrenmelisiniz. Bu konuda da kendinizi rahatsız hissetmeli ve bir an önce öğrenmek için gayret etmelisiniz. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ben 19 yaşındaydım namaza yeni başladım süreleri biliyorum ama sıralarını karıştırıyorum.

 2. Iyi günler hocam.
  Ben tasbih namazı kılmayı bilmiyorum
  telefondan tespih namazı videosu açıp.İzleyerek söylenenleri söylesem ve hareketleri yaparak namazı kılsam kabul olurmu? Sizce böyle yapsam doğru olurmu?

 3. Merhaba hocam
  Ramazan başlamadan bir gece önce kılınan 2 rekat ik namaz var fetih süresinin okunduğu. Fetih süresi ezber değilim şuanki virüs durumundan cemaatlede kılınması mümkün değil. Kağıda çıktısını alıp namazda önüme koyup okuyabilirmiyim.

 4. Hocam bende okunacak duaları telefonuma birleştirdim ordan bakarak okuyorum günah olur mu?

 5. Vitir namazında fatiha okunabileceğinden bahsettiniz.Okumadan önce euzu besmele çekmek mi gerekir.

 6. Hocam ben namaz sıralarını karıştırıyorum bu yüzden kağıda sıralarını yazıp( örneğin -niyet, tekbir, subhaneke, vs…) namaz sırasında alışıncaya kadar ona bakarak yapsam uygun olur mu?

  1. Sadece alısıncaya kadar böle yapmayı uzatmamalısınız. Zira mazeretsiz bu şekilde namazınız geçerli olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu