İslam Alimi

Namaz Kılarken Kağıda Bakarak Dua Okuyabilir miyiz?

Ben namaz kılmaya yeni başladım bilmediğim dualar vardı ezberlerdim. Tam öğrenene kadar önüme koyup kıldım . Şimdi kunut duaları kaldı sadece ezberlemeye çalışıyorum böyle kılmamın bir sakıncası var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, namaz kılarken önünüze bir kağıt koyarak ondan okumak sureti ile namaz kılmanız uygun olmamaktadır. Bildiğiniz duayı ezberden okumalısınız. Bu durumda aklınıza şöyle bir soru takılacaktır, o halde ben namazlarımı nasıl kılacağım. Bilmelisiniz ki İslam dini kolaylık dinidir ve kişilere taşıyabileceğinden fazla yük yüklememektedir.

Örneğin kunut dualarını ezbere bilmiyorsunuz. Vitir namazlarınızı kılarken önünüze bir kağıt koymak yerine Fatiha suresi ve bir zamlı sure okuyabilirsiniz. Bu uygulamaya ise kunut dualarını ezberleryene kadar devam ediniz. Kunut dualarını ezberledikten sonra ise kunut dualarını okuyarak namazlarını kılabilirsiniz. Peki ben daha önce bu şekilde yapmıştım şimdi namazlarım olmadı derseniz bilmelisiniz ki bu konuda bilginiz olmadığın dolayı bundan öncesinden sorumlu olmazsınız. Bu nedenle daha önce kılmış olduğunuz namazlarda bir mahsur yoktur. Yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Misafir dedi ki:

  Vitir namazında fatiha okunabileceğinden bahsettiniz.Okumadan önce euzu besmele çekmek mi gerekir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sadece besmele çekmek yeterli olacaktır.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam ben namaz sıralarını karıştırıyorum bu yüzden kağıda sıralarını yazıp( örneğin -niyet, tekbir, subhaneke, vs…) namaz sırasında alışıncaya kadar ona bakarak yapsam uygun olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sadece alısıncaya kadar böle yapmayı uzatmamalısınız. Zira mazeretsiz bu şekilde namazınız geçerli olmayacaktır.

BİR YORUM YAZ