Namaz

Namaz kılarken ezanın okunması ve Aziz Allah demek

Benim sorum mesela biz sabah namazının vaktinin girdiğini biliyoruz ve sabah namazına duruyoruz. Fakat bazen camilerde imsak vaktinin girmesinden sonra ezan okunabiliyor ve tam namazdayken alışkanlık gereği istemeden Aziz Allah dersek namazımız bozulur mu? (hani bu hapşırma meselesi gibi hapşırana Yerhamukellah demek gibi değil mi?) Selam ve dua ile.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bahsettiğiniz iki durum şöyledir. Namazda ezan okurken Aziz Allah denmesi namazı bozmamaktadır. Hapşıran birene Yarhamükellah demekse namazı bozmaktadır. Ancak ezan okunuyor ise namaza erken durulmuştur ve ezanın bitmesi beklenmelidir. Eğer nafile namaz kılınıyor ise müstesnadır.

Namaz içerisinde lafız herne olursa olsun eğer birine cevap şeklinde bir şey ağzından çıkarsa namaz bozulmaktadır. Örneğin kişi gayri ihtiyari kimse hapşırmadan Yerhamükellah derse namazı bozulmamaktadır. Ancak yanında biri hapşırdıysa Yerhamükellah demesi o kişi ile bir konuşma sayılmaktadır ve namazı bozulmaktadır.

Bununla birlikte kişi kendini şartlamalı ve namaz içerisinde namaz dışı bir lafız kullanmamalıdır.

İmsak vakti girmeden önce sabah namazı kılınamaz. En azından imsak vaktini 10 veya 15 dk geçmesi daha uygun olacaktır. Bununla birlikte zaruri durum haricinde bulunduğunuz bölgede ezan okumadan namaza durmak uygun görülmemektedir. Bu nedenle imkan dairesinde sabah ezanının okunmasını beklemek daha doğru olacaktır.

Selam ve dua ile…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu