AbdestNamazSorularınız

Namaz İçin Olmasada Abdest Almak Sevap mıdır?

Namaz için değilde normal durduk yerde abdest almak sevap mı yani abdest sevap mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, abdest ibadetinin İslam dininde çık ayrı bir önemi ve yeri vardır. Zira her Müslüman inancını yaşayabilmesi için abdestli olmak zorundadır. Bu gusül abdesti ile başlar ve namaz abdestine kadar devam eden bir ibadet zinciridir. Bilindiği üzere Peygamber Efendimiz abdestsiz gezmezmiştir, bu nedenle abdestli olmak en büyük sünnetlerden biridir. Dolayısı ile bu konuya sadece sünnet olarak değerlendirsek dahi abdest almanın ve abdestli durmanın büyük sevabı vardır. Bu konuda bir hadis i şerif şöyledir:

Peygamber Efendimiz ashabına şöyle buyurur: “Allah’ın hataları silmeye ve dereceleri yükseltmeye vesile kıldığı şeyleri size söylemiyeyim mi?” Ashabı kiram cevaben “Evet ey Allah’ın Resülü, söyleyin!” derler. Peygamber Efendimiz ise şöyle buyurur: “Zahmetine rağmen abdesti tam almak. Mescide çok adım atmak. Namaz vaktini beklemek. İşte bu ribâttır, işte bu ribâttır. İşte bu ribâttır.” (Müslim, Tahâret 41, (251); Muvatta, Sefer 55, (1,161); Tirmizi, Tahâret 39, (52); Nesâi, Tahâret 106)

Başka bir hadis i şerifinde Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Kim bu şekilde abdest alırsa Allah (c.c) geçmiş günahları affeder, kıldığı namaz ve mescide kadar yürümesi nafile ibadet olur.” (Buhari, Vudü 25; Müslim, Tahâret 8)

Bu konuda bir çok hadis i şerif nakledilebilir. Abdestle İlgili Hadisler başlıklı konuda bir çok hadis i şerife ulaşabilirsiniz. Dolayısı ile abdest almanın faziletleri anlatmakla bitmeyecek kadar çoktur. Dolayısı ile abdest ibadeti aslında sadece namaz ibadeti için değildir. Her Müslüman abdest almalıdır, çünkü abdest almak başlı başına bir ibadettir. Yüce Mevla’mız namaz ibadetini abdestsiz yapmamızı emrettiğinden dolayı eğer abdestimiz yok ise abdest almaktayız. Bu konular ile birlikte abdestimiz yokken sadece sevap niyeti ile abdest almak şöyle dursun, Peygamberimiz abdestli iken abdest almamızı dahi tavsiye etmektedir. Bu konu ile alakalı hadis i şerif ise şöyledir.

“Kim abdestli olduğu halde abdestini tazelerse, AIlah (c.c) bu sebeple kendisine on kat sevab yazar.” (Tirmizi, Taharet 44)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu