Namaz

Namaz Çeşitleri Nelerdir? Kaç Çeşit Namaz Vardır?

Yüce İslam dinimizde yer alan en güzel ve en büyük ibadetlerden biri olan namaz ibadetidir. Bu noktada namaz çeşitleri önem arz etmektedir. Namaz ibadeti genel olarak üç çeşittir. Şimdi bu üç farklı namaz çeşidi hakkında detaylı bilgiler verelim.

Kaç Çeşit Namaz Vardır?

Önce İslam dininde yer alan 3 çeşit namaza yer verelim. Daha sonra aşağıda bu namazlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

  1. Faz olan Namazlar. (Bunlar her gün kılınana faz namazlardır.)
  2. Vacip olan namazlar. (Örneğin Vitir namazı)
  3. Nafile ve Sünnet namazlar. ( Beş vakit namazda kılınan sünnet namazlar ve örneğin Teheccüd namazı.)

Farz Olan Namaz Çeşitleri Nelerdir?

Farz olan namaz ibadetler, farz-ı ayın ve farz-ı kifaye olmak suret ile iki kısma ayrılmaktadır. Farz-ı ayın olan namaz ibadetleri şunlardır. Her gün beş vakit namaz ve her hafta cuma günleri kılınmakta olan cuma namazından ibarettir.

Günlük farz namaz ibadetler ise şöyledir. Sabah namazı 2 rekat, öğle namazı 4 rekat, ikindi namazı 4 rekat, akşam namazı 3 rekat ve yatsı namazı ise 4 rekat olmak suret ile toplam 17 rekattır. Bu sayılanlar sadece bu vakit namazların farzlarını ifade etmektedir.

Zira saydığımız bu farz rekatların dışında birde sünnet namazları vardır). Her hafta kılınmakta olan Cuma namazı ise farzı 2 rekat olan bir namazdır. Cuma namazı kılındıktan sonra ayrıca öğle namazı yerine Zühri ahir namazı kılınmaktadır. Bu namaz ile alakalı detaylı bilgiyi Zuhri ahir namazı neden kılınır? Zuhri ahir kılmak gerekli midir? başlıklı konuda bulabilirsiniz.

Farz-ı kifaye olan namaz ise, örneğin bir Müslüman vefatettinde, öteki Müslümanlar tarafından kılınması gerekli olan cenaze namazıdır. Bu namazı bir kısım Müslüman kıldığı taktirde, diğer Müslümanlardan bu namazın farziyeti kalkmış olmaktadır.

Vacip Olan Namaz İbadetleri

Vacip olan namaz çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. Kulun eylemi ile sınırlı olan ve vacip oluşu kulun eylemine sınırlı olmayan namazlardır. Örneğin Yatsı namazından sonra kılınmakta olan vitir namazı ile ramazan ve kurban bayramı namazları kulun dileği ile sınırlı olmayan vacip namazlardır. Yani bu namazlar her Müslüman tarafından kılınmalıdır.

Tilavet secdesi de, her ne kadar namaz olmayıp bir secdeden ibaret olsa dahi, bu sınıftadır. Kulun dileği ile sınırlı olan vacip namaz ibadetler ise adak namazı ve bozulmuş olan nafile namazın kazasıdır.

Nafile Namaz İbadetleri

Farz veya vacip olan namazların dışında yer alan namazlara nafile namaz ibadetleri denilmektedir. Sünnet namaz ibadetleri nafile namaz kapsamında yer almaktadır. Sünnet, Hazreti Peygamber Efendimizin aleyhi vesselam sürekli icra ettiği ve icra edilmesini dilediği namazlardır.

Efendimiz bu namazları sadece nadiren terk etmiştir. Abdest ve gusülden sonra kılınmakta olan namaz ibadetleri sünnet namazlardır. Bu namazların diğerlerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Namaz Çeşitleri Tablo Şeklinde

Farz NamazlarVacip NamazlarNafile Sünnet Namazlar
Sabah NamazıVitir NamazıTeheccüd namazı
Öğlen NamazıRamazan Bayramı NamazıKuşluk namazı
İkindi NamazıKurban Bayramı Namzıİstihare namazı
Akşam NamazıTesbih namazı
Yatsı NamazıTahiyyetü’l-mescid
Tövbe namazı
Evvabin namazı

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu