İslam Alimi

Namaz Çeşitleri Nelerdir?

Yüce İslam dinimizde yer alan en güzel ve en büyük ibadetlerden biri olan namaz ibadetinin kaç çeşittir olduğu sorusunun cevabı üç çeşittir. Şimdi bu üç farklı namaz çeşidi hakkında detaylı bilgiler verelim.

Farz olan namaz ibadetleri

Farz olan namaz ibadetler, farz-ı ayın ve farz-ı kifaye olmak suret ile iki kısma ayrılmaktadır. Farz-ı ayın olan namaz ibadetleri, her gün beş vakit namaz ve her hafta cuma günleri kılınmakta olan cuma namazından ibarettir. Günlük farz namaz ibadetleri sabah namazı 2 rekat, öğle namazı 4 rekat, ikindi namazı 4 rekat, akşam namazı 3 rekat ve yatsı namazı ise 4 rekat olmak suret ile toplam 17 rekattır ( bu sayılanlar sadece bu vakit namazların farzlarını ifade etmektedir. Zira saydığımız bu farz rekatların dışında birde sünnet namazları vardır). Her hafta kılınmakta olan Cuma namazı ise farzı 2 rekat olan bir namazdır. Cuma namazı kılındıktan sonra ayrıca öğle namazı yerine Zühri ahir namazı kılınmaktadır. Bu namaz ile alakalı detaylı bilgiyi Zuhri ahir namazı neden kılınır? Zuhri ahir kılmak gerekli midir? başlıklı konuda bulabilirsiniz. Farz-ı kifaye olan namaz ise, örneğin bir Müslüman vefatettinde, öteki Müslümanlar tarafından kılınması gerekli olan cenaze namazıdır. Bu namazı bir kısım Müslüman kıldığı taktirde, diğer Müslümanlardan bu namazın farziyeti kalkmış olmaktadır.

Vacip olan namaz ibadetleri

Vacip olan namaz çeşitleri kulun eylemi ile sınırlı olan ve vacip oluşu kulun eylemine sınırlı olmayan, olmak sureti ile iki bölüme ayrılmaktadır. Örneğin Yatsı namazından sonra kılınmakta olan vitir namazı ile ramazan ve kurban bayramı namazları kulun dileği ile sınırlı olmayan vacipler sınıfında yer alan namazlardır, yani bu namazlar kılınmalıdır. Bununla birlikte Tilavet secdesi de, her ne derecede namaz olmayarak bir secdeden ibaret olsa dahi, bu sınıftadır. Kulun dileği ile sınırlı olan vacip namaz ibadetleri ise adak namazı ve bozulmuş olan nafile namazın kazasıdır.

Nafile namaz ibadetleri

Farz veya vacip olan namazların dışında yer alan namazlara nafile namaz ibadetleri denilmektedir. Sünnet namaz ibadetleri nafile namaz kapsamında yer almaktadır. Sünnet, Hazreti Peygamber Efendimizin aleyhi vesselam sürekli icra ettiği ve icra edilmesini dilediği ve sadece nadiren terk ettiği amellerdir. Teheccüd namazı, kuşluk namazı, istihare namazı, tahiyyetü’l-mescid, tövbe namazı, evvabin namazı, tesbih namazı, abdest ve gusülden sonra kılınmakta olan namaz ibadetleri sünnet namazlardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ