Namaz

Namaz Borçlarını Nasıl Ödeyebiliriz? Sünnet Namazları Kaza Niyetiyle Kılabilir miyiz?

Geçmiş namaz borçlarını nasıl ödeyebiliriz?Bir duyuma göre kıldığımızda namazların sünnetlerini kılarken geçmiş namaz borcuna eda dediğimizde hemkaza mızı hemde sunnetimi kılış oluruz

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Geçmişte kılmadığınız,kılamadığınız namazları hesaplaya bildiğiniz ölçüde hesaplayarak kaza niyetiyle kılmalısınız.Fakat kılmış olduğunuz kaza namazlar, kılmış olduğunuz vakit namazlara ve o vakit namazların sünnetlerini kılmaya mani olmamalıdır.Bununla birlikte kaza namazlarınızı sünnet namazlarından da önemli olduğunu bilmelisiniz. Peki ne yapmalıyız? İmamı Azam (İmamı Hanife)bu konuda sünnetlerin terk edilmemesini ve kaza namazlarında bir an öce güç yettiğince kılınarak bitirilmesi gerektiğini söyler. İkinci sorunuza gelince sünnet namazı kaza olarak, kaza namazı da sünnet namazı olarak kılınamaz.Duymuş olduğunuz duyum eksik ve yanlış bir anlaşılma sebebidir.Hanefi mezhebi bu konuda şunu dile getirir.Kaza namazları için sünnetler terk edilmemeli ,çünkü yarın mahşerde (hesap gününde)kılmış olunan sünnet namazlar bilmeden eksik kılınan, yanlış eda edilen namazların eksiklerini ve kusurlarını tamamlayacaktır.Bu nedenle sünnet namazları önem taşımaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. selamun Aleykum hocam ben geçmişte kılamadığım namazları her beş vakit namazın başlarında niyet edip kaza ediyorum doğrumudur.

    1. Bu genelde Müslümanların uyguladığı bir yöntemdir. Asıl olan kazaları küçümsememek ve en kısa zaman içerisinde kılmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu