NamazYazarlar

Nafile Namazların Faziletleri Nelerdir?

Nafile Namazlar Bizlere Neler Kazandırır? Dini yaşantımızı canlı ve heyecanlı tutan, dualarımızın kabulüne vesile olan, yüzümüzün nurlanmasına vesile olan nafile namazlarımızın katkılarını hep birlikte kavrayalım. Öncelikle varlığımızın sebebi, kalbimizin mürebbisi olan Peygamberimizin hadisi şerifini aktarmak istiyorum.

“Kim 2 rekat nafile namaz kılarsa gafillerden sayılmaz. 4 rekat kılan abidlerden yazılır. 6 rekat kılarsa o günün mükafatı ona yeterlidir. 8 rekat kılan ibadet edicilerden yazılır. 12 rekat kılan için Cennette altından bir köşk inşa edilir.”

Bizler Ümmet-i Muhammed olarak bu sevap ve müjdelere nail olmak istediğimiz için farz namazlara ilave olarak nafile namazlar kılmaya devam etmekteyiz.

Kuşluk Namazının Fazileti

Sabah kuşluk vaktinden öğle namazına 20-25 dk kalıncaya kadar, 2’şer rekatta selam verilerek 6 rekat kılınan bir nafile namazdır. Kuşluk namazına özel olarak son 2 rekatı oturarak kılınır.

“Kuşluk namazına kim devam eder ve muhafaza ederse deniz köpüğü kadar günahı olsa af olunur.” Hadisi şerif

Evvabin Namazının Fazileti

Akşam namazının sünnetinden sonra yatsı namazı vakti girinceye kadar kılınan bir namazdır. Yine 2 rekatta bir selam vererek 6 rekat olarak tamamlanır.

“Kim akşam namazından sonra 6 rekat evvabin namazı kılarsa ve bunu hiç dünya kelamı konuşmadan yerine getirirse 12 sene ibadet etmiş sevabı yazılır.” Hadisi şerif

Teheccüt Namazının Zamanı nedir?

Gece yarısı kalkıp kılınması tavsiye edilen ve Peygamberimizin (s.a.v.) hiç aksatmadan kıldığı çok önemli nafile namazlardandır. Çünkü gece yarısı olduğunda Allah’ü Teala’nın rahmeti yeryüzüne iner. Yine 2 rekatta bir selam vererek 6 rekat kılınan bir gece namazıdır.

Faziletleri

Allah her türlü bela ve afattan korur. Onu insanlara sevdirir. Diline hikmet ihsan eder. Kabrinden kalktığı vakit yüzü bembeyaz olarak kalkar. Hesabı kolay olur ve sırat köprüsünü şimşek gibi geçer. Yüzü nurlu olur.

Şöyle bir düşündüğümüzde aklımıza geliyor değil mi? Ne kadar da çok ihtiyacımız var bu ibadetleri yapmaya. Boşuna söylenmemiş değil mi? “Dünya ahiretin tarlasıdır ne ekersen ahirette onu biçersin.” diye. İşte bizler farzlarımızın yanında bu nafile ibadetlerimizi de yerine getirerek yukarıda sayılan bütün faziletlere erişmek arzusu ve gayreti içindeyiz. Mevlam bu hususta hepimizi muvaffak eylesin. (amin)

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu