Genel

Müzik Dinlemek Günah mıdır?

Ben müzik dinlemenin günah olduğunu duymuştum internetten çok araştırdım bazıları günah bazıları ise çok dinlersen günah olduğunu söylemişti gerçekten müzik dinlemek günah mıdır yoksa değil midir?

Değerli ziyaretçimiz, İslam alimleri bu konuda çeşitli görüşler vermişlerdir. Fakat İslam alimlerin ortak görüşlerinde şöyle bir gerçek var ki İslam dininde eğlenmek bile bir adap çerçevesinde mümkündür. Şunu demek istiyoruz bir Müslümana eğlenmek, hayattan zevk almak, kulağa hoş gelen şeyler dinlemek tabi ki helaldir ve dolayısı ile günah değildir. Zira bir ayeti kerimede yüce Mevla’mız bizlere eğer cenneti hak edersek orada neşeleneceğimizi dolayısı ile eğleneceğimizi şu ayeti kerimede buyurmuştur.

“İman edip salih amel işleyenler, bir bahçede nimetlenir ve neşelenirler (yuhberûn).(“Rûm (30), 15.)

Bir çok İslam alimi bu dünyada İslam dairesinin dışına çıkarak eğlenen ve çalgılar dinleyen kulların bu zevkten mahrum kalacaklarını ifade etmektedirler. Özetle, müzik dinlemek istiyorsunuz ki böyle bir soru soruyorsunuz. Bir Müslümanın dinlediği müzik İslam dinin biz Müslümanlara çizdiği sınırların dışına çıkarmamalıdır. Dinlediğimiz müziğin içinde isyan, cinsellik ve küfür olmamalıdır, zira bunlar İslam dininde günahtır. Cinselliği ön plana çıkaran ve İslam dinin ahlakına ters olan bir müzik, şarkı günahtır. Dinlediğimiz müzikler dinlediğinizde bize insanlığınızı, kulluğunuzu hatırlatmalıdır. Zira dinlediğiniz müzik bunun aksi olur ise inancınızı zedeleyecek ve sizin ruh halinizi bozacaktır. Her Müslüman bu ayrımı yapacak akla ve ferasete sahiptir. Unutmayın ki takva bir Müslümanın vazgeçilmez giysisidir ve takva zararlı şeylerden hatta şüpheli şeylerden kaçınmaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Diyelimki biri hiç dinini yaşamıyor, kuranı bilmiyor namazı bilmiyor ibadet yapmıyor, ağzındanda Allah kelimesi bile çıkmıyor. Yaşı 60ı gecmiş biri ihtiyar, yüzünde nur diye birsey kalmamış,yüzüne bile bakmak istemiyor canım,tüm gün gününü müzik dinlemekle geçiyor. sözde kendini müslüman zanneden kişiye nasıl davranmalıyım?

  1. Ateşe düşmek üzere olan birine nasıl davranılması gerekiyorsa o şekilde davranmalısınız. Şefkat ve merhametle…

 2. Hocam benim çocukluğumdan beri dinlediğim bir rap sanatçısı var şarkılarında dinimizi Allah ı ölümü hatırlatan sözler geçiyor hatta bazı geçmiş röpörtajlarında namazı ve dinimizi savunuyor ama az bir zaman önce bir dinyecisisinin sorusu üzerine artık inanmadığını açıkladı şimdi yeni şarkılar çıkarıyor artık Allah ı dinmizizi ölümü anlatan maneviyat dolu şarkılar yapmıyor ama kötü şeyler anlatan şarkılarda yapmıyor zaten kötü söylemler içeren şarkılar yapmıycaınıda açıkladı yeni şarkolarında gündelik şeylerden bahsediyor benim şmdi bu adamın dinlemem günah olurmu ?veya sadece yeni şarkılarını dinlememmi günah olur? Eski Allah ı dinimizi anlatan maneviyat içeren şarkıları sadece dinlesemde günaha girermiyim?

 3. Sovyet marşları ve bir çok marş dinliyorum. Günlük dozumu alıyorum. Dinlemeden olmuyor. İnsanı coşturuyor marşlar. Sosyalizme ve faşistliğe özendirdiğini biliyorum ama ben zaten İslam’ı ideoloji olarak benimsemiş bir insanım. Günahmıdır ki hocalardan biri cevap versin

  1. Konu içerisinde Bilgi verilmiştir. Sovyet marşı olması bir şeyi değiştirmemektedir.

 4. hocam ben içeriğine bakmadan yani sözlerine pek dikkat etmeden sese ve besteye odaklanırım hoşuma giderse dinlerim gitmezse dinlemem yalnız içinde kadere Allaha isyan veya sitem içeren cümleyi farkettiğim an şarkıyı telefonumdan silerim bidaha dinlemem günah durumu nasıldır sözlere ve anlatılan mesajı anlamadan dinliyorum bi bakıma sadece melodiyi dinliyorum

 5. Müzik Kutusu dinlemek günah olur mu? Hani marketlerde olur. Böyle açarım bir melodi çıkar. Onu dinlemek günah mı? Ayrıca ben bir de rahatlatıcı fon müzikleri dinliyordum. Bazen yağmur veya yağmur damlası, bazen de insanı rahatlatan bir melodi olurdu. Bu günah olur mu? KISACASI müzik kutusu ve rahatlatıcı fon müzikleri günah mıdır?

   1. Yoo saçmalama istersen yukarıdada açık bir şekilde sana islamı vs. hatırlattığı kötü yola teşvik etmediği sürece günah olmadığı yazıyor

   2. Ama sonuçta metal müziklerin melodisi seni Allah’tan uzaklaştırıyor. İnan kardeşim şarkılar inanamayacağın kadar unutturabiliyor sana Allah’ı. Metal müzikler ile ney çalgısını karşılaştırdığında farkı anlayacaksın. :)♡

 6. Ben İlluminati Song dinliyorum çok kötü bağımlılık yaptı.Günah mıdır? Dinlemeye devam edersem çarpılır mıyım? Cevap verirseniz sevinirim.

  1. İlluminati müziklerini bende bazen dinliyorum fakat yinede fazla dinlememek lazım günah değil ama yinede bu tür müzikleri dinlememek lazım

 7. Yabancı dil öğrenmek ve öğretmek maksadıyla şarkıları kullanabilir miyiz? Bu tür şarkılarda beşerî aşktan söz edilse bile maksat kelime ve ifade biçimlerini öğrenmek olunca yine de problemli bir durum mudur?

  1. Böyle bir metot kullanabilirsiniz ancak seçtiğiniz şarkıların sözlerine dikkat etmelisiniz.

 8. Ben müzik dinlerken dua yazıyorum ama müziğin içinde küfür kesinlikle yok.Ama ingilizce lütfen cevap verin gunahmi. Lütfen cvp yazin

 9. Selâmün aleyküm Hocam, Ben yabanci musik dinliyorum ve icinde depresyon dan bahsediyor, yani depresyon dan “kurtarmak” icin yazmislar, haram mi dir?

 10. ben yabancı müzikler dinliyorum ama anlamını bilmiyorum dolayısıyla kötümü iyimi onuda bilmiyorum günahmı

  1. Bence anlamlarina bak öyle dinle çünkü bu sarki isyan içerikli kufur içerikli kader i inkar içerikli zina içerikli sözler barindirabilir

  1. Günümüz düğün salonları maalesef İslam ahlakına uygun olmayan bir şekilde çalışmaktadır. Size tavsiyemiz başka bir iş arayışına geçmenizdir.

 11. Merhaba. Yabancı müzik dinliyorum-sözlerine bakıyorum ve küfür, cinsellik varsa dinlemiyorum- günaha giriyor muyum. Ve bazı yabancı şarkıların sözleri kötü oluyor ama ben ingilizce bilmediğim için anlamıyorum. Dinlersem günaha girer miyim. Teşekkürler

 12. Hocam hani küfürlü müzikler dinlemek günah ya ondan dolayı ben şarkıdaki küfürlü yerleri sansürleyip dinlesem yine de günah olur mu?
  Ben günah olmadığı düşünüyorum çünkü küfürlü yerleri sansürlediğim zaman küfürlü şarkı olmaktan çıkar ve dinlememizde sakınca olmaz,ama yine de emin olmak için sorayım dedim.

   1. Ama şöyle bişey var ki ben genelde yabancı rap şarkılar dinlerim mesela bir şarkıda adam hayatında yaşadığı bir olayı anlatıyor ve sadece 1 küfür kelimesi geçiyo ve orası da sansürlenmiş bir küfür,bir küfür etti diye hiç dinlememem mi gerek ? Zaten neye niçin küfür ettiğini de bilmiyorum sözleri anlamadığım için

 13. Selamunaleyküm. Ben içinde Allah geçen şarkıları dinlemeyi seviyorum. Fakat bunlar Allah’a yönelmemiz için yazılmış şarkılar. Misal;
  Bizim bir derdimiz var dinleyip de anlayana,
  Günahı helal sanıp uçurumdan atlayana.
  Yüreği iman dolu gençlerin davası bu.
  Allah’ı anlatacağız, son nefesle dört bir yana!
  Bunun gibi şarkılar dinlemek günah mı?

 14. Selâmün aleyküm, sözlü müzik pek dinlemiyorum. Kuran okumak bana huzur veriyor ve sanki dünyaya bakış açımı okudukça olumlu yönde değiştiriyor. Yani ne kadar cahil olduğumu okudukça ve araştırdıkça daha da iyi anlıyorum. Müzik olarak ise, ben genel olarak klasik müzik dinliyorum, özellikle gitar, piano ve keman sesleri beni ruhen dinlendiriyor diyebilirim. Klasik müziği siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Teşekkrüler.

  1. Sözlerin yer almadığı müzikleri dinlemek günahtır demek yanlış olacaktır.

   1. Yani gitar, piyano olan SÖZSÜZ müzikleri dinlemek günah olmuyor, değil mi?

 15. Hocam İmam hüseyin(as)nin şehadetinin üzerinden 7 gün geçti. Muharrem ayında müzik dinlemek günahdır dediler. Artık dinlenebilir mi ya da ne zamana kadar dinlenmeyecektir?

  1. Sadece saygı için 7 gün yeterli bir süredir. Ancak yukarıda konuda da yer aldığı gibi İslam ahlakına uygun olmayan müzikleri dinlemek caiz değildir.

 16. Ben bazen aşk şarkıları ,türküler bazende kore şarkıları ile türk,ingilizce şarkılar dinliyorum çoğu aşk şarkısı olduğu için günah mı?

  Bide küfürlü ve isyankar şarkılar dinlemiyorum, ama müzik okulunda okuduğum için piano ve keman çalıyorum şarkı söylüyorum hocam bu günah mı?

 17. Merhaba. Benim dinlediğim şarkılar pop fakat bana birşey anlatmıyor. Yani anlamak için dinlemiyorum. Günah mıdır?

 18. hocam bu konuda düşündüğüm eger uygusa muzik dinle .Ben rap dinliyorum rapde birkaç rapci hariç hep ciddi konular var ve hayatın gerçeklerini anlatıyor.BENCE bu turkr müzik günah degil. AMA ARA SIRA POP KLIPLERİNE RASlıyorum cinsellik içeriyor sadece aşktan bahsediyor ve gerçekten uygunsuz bencdeb buv tarz müzik günah sizce hocam.

 19. Ben japonca dinliyorum ve ne dediklerini anladığımı söyleyemem. Küfür yok onu biliyorum. Birde bir tanıdığım bana müzik dinleyenlerin cehennemde kulaklarına köz döküleceğini söylemişti….Doğru mu ??

  1. İslam dinine uyğun olmayan müzikleri dinleyenlerin cennetteki bazı güzel sesli nimetlerden mahrum kalacağı kaynaklarımızda yer almaktadır.

 20. Benim dinledigim muzikler rap tarzinda ama bu raplarda Allah adi geciyor ve isyanda yok sarki daki kelimeler arasinda farscada oluyor ve anlami Allah’i anlatiyor bunlari dinlemede bir sakinca varmidir hocam

   1. Hocam sagopa kajmer adam raplarınde bize ölümü düşünerek dünya ya niçin geldiğimizi yani ALLAHI hatirlatan müzikler dinlemek doğrudur dimi hocam

 21. Hocam bende gece müzik dinliyorum salonda tek yada uyurken TV vs telefondan. Ben cinlerden korkuyorum çoğu zaman farklı farklı düşüncelere kapılıyorum ister istemez. Acaba gece tek müzik dinlerken ewde tek başına dans ederken v.s bize eşlik ediyomudurlar.

  1. Bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Size tavsiyemiz İslam ahlakına uygun yaşamanızdır. Bununla birlikte aklınıza bu tür düşünceler gelince kendinize şöyle demelisiniz. Yüce Mevla’m beni her kötülükten korumaktadır. Dolayısı ile bana zarar veremezler.

 22. hocam ablamın arkadaşı ablama birçok hediyeler verdi daha sonra kötü bir şekilde arkadaşlıgı bitti ve ablama hakkını helal etmedi ama ablam hariçinde bizlere hakkını helal etti acaba o verdiği hediyeleri ablam kullanmıyor bizim kullanmamız doru olur mu?

 23. selamunaleyküm ben yabancı şarkılar dinliyorum ama anlamlarına bakıyorum anlamı kotuyse dinlemiyorum genelde güzel anlamı ol”an şarkılar dinliyorum hareketlide var ilahilerde var benim dinlediğim müzikler günah mıdır bir de kuranda tam yazıyor mu onu soracaktım ama

  1. “İman edip salih amel işleyenler, bir bahçede nimetlenir ve neşelenirler (yuhberûn).(“Rûm (30), 15.)

   Bir çok İslam alimi bu dünyada İslam dairesinin dışına çıkarak eğlenen ve çalgılar dinleyen kulların bu zevkten mahrum kalacaklarını ifade etmektedirler.

 24. Ben şöyle duydum sizi cinselliğe, yada isyana, deprosyona, üzüntüye sokacak şarkılar dinlemek günahtır. Çünkü bu dünyada müzik dinlemeyen tek insan yoktur. Dinlediğin şarkı yer ve zamana görede değişiklik gösterir yani kesin günahtır yada kesin değildir diye bir şey duymadım.

  1. Ben duydum dinlediğiniz müzik yankılı ve dünya hayatını unuturuyorsa bu günahtır.özellikle yabancı şarkılar çok kotu ben yabancı dinleyen biriydim boyle insani azdirici ve asileyici bir havaya sokuyor.rihanna diamons ta biz asla olmiycez demesi gibi..

 25. Ben her önüme gelen şarkıları dinlemiyorum ama bazen beni sarsacak kendime getirecek dini içerikli ezgiler denk geliyor onları dinliyorum.Genellikle dinlediklerimin pek azı çalgısız oluyor ama şuur veren ezgiler islami kanallardada radyolarda da çalınıyor,dinleniyor.Çok mahcup bir haldeyim kesin bir yargıya ulaşamadan içimdeki huzursuzluk gitmeyecek sanırım.

   1. her ses müziktir bunları duyarız dinleriz. ancak aynı kullanıcı arkadaşımızın dediği gibi deprosyona, üzüntüye sokacak şarkılar dinlemek insanın hayatına olumsuzluklar verir bu da sıkıntııdır. onun yerine yerel müzik ,ilahi veya eğlenceli pop müzikler günah değildir.günah olsaydı, Allah-u Teala (C.C) bize böyle güzel konuşmamıza izin vermezdi

 26. dinledigim bir şarkıda “reddedemem onun ruhu tıpkı lucifer gibi” diye bir bölüm geçiyor. Ve lucifer araştırdığım kadarıyla hristiyan inanışında şeytan tasviri olarak geçiyormuş. Ama bu cümlenin dışında şarkının türkçesinde islama aykırı veya başka inanışlara hitap eden bir cümle geçmiyor.Bu sarkıyı dinlemem günah olur mu?

  1. Ne boş işlerle uğraşıyorsunuz dinlediğinde seni kötü alışkanlıklara götürmüyorsa elbette günah değildir

 27. Allah tarafından müzik lanetlendi diye biliyorum ben . Ama ben müzik dinliyorum. Kendime hakim olamıyorum. Kimse de çıkıp burada sanki birşeyler biliyormuş gibi kesin cevaplar vermesin . Bilmediğiniz bir konu hakkında kesin cevap vermekte günahtır. Ben böyle biliyorum yada boyleymiş diyebilirsiniz.Zor değil. Ben de sizlere soruyorum acaba günah mıdır müzik dinlemek ? Ben günah diye işittim biraz. Bazıları günah tır , diyor , bazıları günah değildir diyor. Ya ben kime inanacağımı şaşırdım.

 28. Şimdİ Müzik dinlemek günah ise. Ben eğlenmek istiyorum napim biliyorum günah ama napcam bende bilmiyorum en çok yabancı müzik dinliyorum ben ?

  1. sen bunları boşver kardeşim. Kuran-ı Kerim’ de müzik dinlemeyin veya çalmayın demiyor. O zamanlar evinde masum masum müzik dinleyenler mi vardı? O zamanlar müzik zengin mürşiklerin bir sapıklık oyuncağıydı. Kur-an ebedidir ama o zamandan buraya gelmiş alimlerin sözleri sadece o zamana aittir.(ebedi sözler de vardır) Zaten onun için Kur-an’ da müzik yasak denilmemiş çünkü allah gelecekteki masum müzik ile uğraşan insanları görüyordu. Fakat işte o zamanların alimleri geleceği göremiyorlardı.(Peygamberimiz(s.a.v) bile…)

   1. Elbette Allah dışında kimse geleceği bilemezdi ama Allah in Peygamber inin yine Allah tarafından bildirilmesi yoluyla bilebilmesi çok mu zor. Yazık bize üç beş kelime edeceğiz diye neleri yıktık kim bilir Allah hepimizi affetsin.

   2. Peygamber Efendimiz yaşarkan bile kıyamet sonrası cehhenemi görmüş siz neyin kafasını yaşıyorsunuz kesin cümleler kullanmayın (İslamda kesinlikle günah değildir veya kesinlikle affedilemezsin diye bir şey yok kapıyı her daim kıyılayın aralık bırakın) masum müzik nedir ya İngilizce olarak küfürlü şarkılarda masum zaten dimi.

  2. Bisey olmaz günah ama sedece o şakının klibini kapatıcan öyle dinlicen ben öyle tanıyorum.

  3. Müslüman ahirette eğlenecek. Bu dünyaya eğlenmek için gönderilmedi. Allah’a kulluk için gonderildik.

 29. 1) Allah, tebareke ve teala, mealen şöyle buyuruyor:

  “İnsanlardan öyleleri var ki, herhangi bir bilgiye dayanmadan insanları Allah’ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için gerçeği boş sözlerle değişirler. İşte alçaltıcı azap bunlar içindir.”

  | Kur’an-ı Kerim; Lokman 6 Meali

  Büyük sahabi, Abdullah ibn Mesud radiallahu anhu bu ayette geçen “boş söz” kısmını açıklarken şöyle dediği rivayet ediliyor:

  “Allah’a yemin olsun, burada kastedilen müziktir!”

  | Sünen-i Beyhaki 1/223; Hakim, el-Müstedrek 2:411

  İmam İbn Ebi Şeybe, İbn Mesud’un şöyle dediğini rivayet ediyor:

  “Eşsiz olan Allah’a yemin olsun ki, bu müziktir!”

  | Musannef; 132:5

  Sahabi ve büyük Müfessir, Abdullah ibn Abbas radiallahu anhu şöyle buyurdu:

  “Bu kelimelerin anlamı müzik, şarkı ve benzer şeylerdir.”

  | Sünen-i Beyhaki 1:221; Musannef İbn Ebi Şeybe 132:5

  Hasan-ı Basri radiallahu anhu’nun şöyle buyurduğu rivayet ediliyor:

  “Bu ayetin nüzul (iniş) sebebi, şarkı ve çalgı aletleridir.”

  | İbn Kesir Tefsiri 3:442

  Aynı açıklamalar Mücahid, İkrime, İbrahim el-Nekhai, Mekhul ve diğer sahabilerden de – radiallahu anhum – rivayet olunuyor.

  2) Sonsuz kudret sahibi Rabbimiz, tebareke ve teala, Mü’minlerin sıffatlarii hakkında mealen şöyle buyuruyor:

  “Ve onlar ki, yalan şahitlik etmezler, boş bir şeye rastladıkları zaman vakar ile (oradan) geçip giderler.”

  | Kur’an-ı Kerim; Furkan 72 Meali

  İmam Ebu Bekir el-Cessas, Seyyidina İmam Ebu Hanife rahimehullah’ın, ayette geçen “boş” kelimesinin müzik ve şarkı olduğunu söylediğini rivayet ediyor. [Ahkam el-Kur’an 3:428]

  3) Kusurlardan münezzeh olan Allah, subhanehu ve teala hazretleri, şeytana şöyle buyuruyor:

  “Gücünün yettiklerini sesinle ayartıp siperlerinden çıkar, atlılarını ve piyadelerini nara attırarak, üzerlerine çullandır, mallarına ve evlâtlarına ortak ol, onlara çeşitli vaadler yap, şeytanın insanlara yaptığı vaadler aldatmacadan başka bir şey değildir.”

  | Kur’an-ı Kerim; İsra 64 Meali

  En büyük Müfessirlerden olan, İmam Mücahid rahimehullah, “ses (arapça: savt)” kelimesini, müzik, şarkı, dans ve diğer boş işlerle tefsir etmiştir. [Ruhu’l-Me’ani 15:111]

  İmam Suyuti rahimehullah İmam Mücahid’in şöyle dediğini rivayet ediyor: “Ayette geçen “ses” kelimesi, şarkı söylemeyi ve flüt çalmayı kastediyor.” [El-Iklil fi İstinbat el-Tenzil 1444]

  Başka bir Müfessir, Dahhak rahmetullahi aleyh “ses/savt” kelimesini “flüt” ile tefsir etmiştir. [Kurtubi, El-Cami’li Ahkamü’l Kur’an 10:288]

  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu konu hakkında ne buyurmuştur?

  1) “Ümmetim arasında, zina yapmayı, ipekli elbiseler giymeyi, şarap içmeyi, çalgı aletlerini çalmayı helal sayan kimseler olacak” [Sahih-i Buhari, Kitabu’l-Eşribe]

  2) “Andolsun ümmetimden birtakım kimseler ona başka isimler vererek şarap içecekler. Başlarının üzerinde çalgılar çalınacak (kadınlar tarafından) şarkı söylenecektir. Allah onları yerin dibine geçirecek, onlardan maymunlar ve domuzlar yaratacaktır.” [Sahih-i Buhari, Tarih]

  3) “Yüce rabbim bana, içki, kumar, davul ve gitarı haram kıldı.” [İbn Hacer El-Askalani, Fethu’l-Bari; İmam Ahmed, Müsned]

  4) “Bu ümmet içinde, yere batırılma, hayvana çevrilme ve gökten taş yağması olacak”
  Müslümanlardan birisi Allah ‘ın Rasulü Bu ne zaman olacak diye sordu. Rasulullah Sallallahu aleyhi ve selem şu cevabı verdi:
  “Şarkıcı kadınlar ve çalgı aletleri yaygınlaşıp içkiler içildiğinde” [En-Nihaye 1: 122]

  5) “Şarkı, oyun ve eğlence kalpte nifakı büyütür. Nasıl ki su otu büyütüyorsa. Nefsim Yed-i kudretinde olan Allah’a kasem ederim ki, Kur’an ve zikir de kalpte imanı büyütür, tıpkı suyun otu büyütmesi gibi.” [Sünen-i Beyhaki]

  Şafiilerin büyük İmamı, İmam İbn Hacer el-Heysemi rahmetullahi aleyh, müzik, çalgı ve şarkı ile ilgili kırk’a yakın hadisleri muhteşem bir eser olan “Keff el-Ra’a an-Muharremat el-Lehv ve el-Sema” kitabında toplayıp şöyle demiştir:

  “Bütün bunlar her tür çalgı aletlerinin haram olduğuna işaret eden apaçık ve ikna edici delillerdendir.” [2:270]

  Alimler bu konu hakkında ne demiştir?

  Büyük Hanefi-Fakihi, el-Kasani rahmetullahi aleyh şöyle buyurmuştur:

  “Eğer bir şarkıcı, insanları sesiyle eylendirmek için etrafına topluyorsa, adil (güvenilir) olarak kabul edilmez. Bu hüküm, alkol tüketmese de geçerlidir, çünkü o başka bir günahın başını çekiyor. Eğer yalnızlığını unutmak için kendi kendine şarkı söylüyorsa, bunda beis (kötülük) yoktur. Eğer bir kimse – def gibi – haram olmayan çalgı aletlerini kullanıyorsa, bunda da kötülük yoktu ve o kimse adil olarak kabul edilir. Ama ud gibi haram olan çalgı aletlerini kullanıyorsa, adil olarak kabul edilmez, çünkü bu tür aletleri hiç bir durumda helal olamaz.” [Bedaiu’s Senai 6:269]

  Hulasat el-Feteva kitabında şöyle yazıyor:

  “Çalgı aletlerini dinlemek haramdır, çünkü Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem [mealen] şöyle buyurmuştur: “Müzik dinlemek günahtır.” [4:345]

  İbn Hümam, büyük Hanefi Müctehidi, meşhur eseri olan Fethü’l Kadir kitabında şöyle yazıyor:

  “Şarkı, eğer haram olan şeyler içeriyorsa, haramdır. Örneğin yaşayan bir kişinin güzelliğini ve vücudunu anlatan şarkılar, şarabı ve içkiyi öven ve içki içmeye özendiren şarkılar, aile hayatının inceliklerini anlatan şarkılar ve başkalarını alay konusu edinen şarkılar. Haramlardan beri olan ve doğayı, çiçekleri, nehirleri vs…. anlatan şarkılar caizdir. Ama çalgı aletleri kullanılıyorsa, haram olur. Güzel ve yararlı nasihatler içerse de haramdır. İceriğinden dolayı değil, çalgı ayetleri kullanıldığından dolayı bu böyledir.”

  İmam İbn Kudame [Hanbeli Alimi] el-Muğni isimli eserinde, iki tür çalgı aletleri olduğunu açıklıyor:

  1) Haram olanlar: İnsanları eğlendirmek için ve şarkılarda kullanılanlar, örneğin flüt, mandolin vs…
  2) Helal olanlar: Düğünlerde ve diğer kutlamalarda kullanılınan Def. [İbn Hümam, Fethü’l Kadir 6:36]

  Benzer fetvalar hanefi fukahasının el-İhtiyar, el-Behr-i Ra’ik, el-Feteva-ı Hindiyye gibi eserlerinde de bulunabilir.

  İmam en-Nevevi, büyük hadis ve Şafii uleması şöyle dedi:

  “Mandolin, ud, zil ve flüt gibi ayyaşlardan tanıdığımız çalgı aletlerini kullanmak veya onlara kulak vermek caiz değildir. Sünnet töreninde, düğünlerde ve diğer zamanlarda def çalmak caizdir, isterse zilsiz olsun. Darbuka çalmak da caiz değildir.” [Muğni el-Muhtaç 4:429]

  “Rabbim bana içkiyi, kumarı, darbukayı ve şarkı söyleyen kadınları haram kıldı.” [İ. Ahmed]

  “Resulullah çalgı aletleriyle para kazanmayı yasakladı.” [Begavî]

  “Ümmetimden bazıları, içkilere başka isim vererek içerler. Şarkıcı kadın ve çalgı aletleriyle eğlenirler. Allahü teâlâ, onları yerin dibine batırır da domuzlar ve maymunlar kılar.” [İbni Mace]

  “Şu beş şey zuhur ederse, ümmetimin helaki hak olur: Birbiriyle lanetleşme, içki içme, ipekli giyme, çalgılar ve erkeğin erkekle, kadının kadınla iktifa etmesi.” [Deylemî, Hâkim]

  Sonuç olarak: Sadece eğlence amacı taşıyan çalgı aletleri haramdır, isterse şarkısız olsun. Def ise [bazı alimlere göre] düğünlerde ve bazı diğer törenlerde caizdir.

 30. Bir kimse gelip, (Ya Resulallah nağmeli ses çok hoşuma gidiyor. Cennette güzel ses var mıdır?) diye sordu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:

  (Yemin ederim ki, dünyada ibadet eden, Allahü teâlâyı zikredip, çalgı ve oyun aletlerinin sesine kulak vermeyenler, Cennette, bir benzeri duyulmayan, Allahü teâlâyı tesbih ve takdis eden güzel seslerle, sürur ve neşeye gark edilirler.) [Gunye-tüt-Tâlibîn]

  (Musiki, zinaya yol açar.) [Mektubat-ı Rabbani 3/41]

  (Şu beş şey zuhur ederse, ümmetimin helaki hak olur: Birbiriyle lanetleşme, içki içme, ipekli giyme, çalgılar ve erkeğin erkekle, kadının kadınla iktifa etmesi.) [Deylemî, Hâkim]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu