NikahSorularınız

Muta Nikahı Nedir?

Muta nikahı nedir? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler…

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, muta nikahı özellikle Şii mezhebinde uygulanan ve bir kadına para vermek sureti ile sadece zevk için yapılan geçici evlenme anlamına gelmektir. İslam dininde “Muta Nikahı” böyle bir şey caiz değildir. Tabi ki denile bilir ki Şiilerde Müslümandır, peki onlar neden yapıyor. Biz şiilere Müslüman değiller demiyoruz. Biz diyoruz ki ehli sünnet alimlerinin ortak görüşüne göre muta nikahı günahtır ve haramdır. Zira Şii mezhebi bu konuyu yanlış yorumlamakta ve hata yaparak günaha girmektedirler.

Muta nikahı yapan bir kimse alemlerin Rabbi olan Mevla’mızla adeta alay etmektir. Zira muta nikahı yapan bir kimse zina için bu nikahı yapmaktadır. Ancak adeta bir yasa açığından faydalanıp devletten vergi kaçıran bir iş adamı gibi kendine fetva bulmakta ve Ya Rabbi ben zina yapıyorum ama benim yaptığım İslam dininde zina değildir gibi bir tavır sergilemektedir. Kişi bunun farkında olsun olmasın sonuç aynıdır. Zira bunu her akıl sahibi akıl edebilir. Bilindiği üzere yüce Mevla’mızın helal kıldığı ancak yapılmasını sevmediği şeylerden biri de boşanmaktır. Bir insanın muta nikahı kıyarak boşanmaya dayalı bir evlilik yapması İslam dininde caiz değildir. Bu konu ile alakalı hadis i şerifi de vererek konumuzu sonlandıralım:

Rasûlullah (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu işitmiştir: “Ey insanlar! Sizin, kadınlardan mut’a nikâhı ile faydalanmanıza izin vermiştim; biliniz ki Allah Teâlâ bunu, kıyamet gününe kadar haram kılmıştır, kimin yanında böyle bir kadın varsa bıraksın, onlara verdiğiniz mehirlerden hiçbir kısmını da geri almayın.” (Müslim, Nikâh, 16/20 vd.)

Peygamber Efendimiz bir dönem bu tür nikahları yasaklamamıştır. Ancak bunun bir çok hikmeti vardır. Sonuç itibari ile yukarı yer verdiğimiz sahih hadis i şerifte Peygamber Efendimiz muta nikahını kesin bir dille yasaklamıştır. Yüce Mevla’mız cümle ümmeti Muhammedi muhafaza eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu