Kadın

Müslüman Kadının Gayri Müslim, Fasık Kadına Karşı Tesettürü Nasıl Olmalı dır?

Fasık kadınların yanında başını örtmek farz diye duydum. Müslim veya Gayri Müslim kadınların yanında nasıl giyinmeliyiz? Bu konuda bilgi verir misiniz?
Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde Müslüman bir kadının, Müslüman bir kadına veya Müslüman olmayan bir kadına göstermesi haram olan yerleri, erkeklerde olduğu gibi diz kapağı ile göbek arasıdır. Dolayısı ile Müslüman bir kadının başka bir kadına diz kapağı ile göbek arasını göstermesi veya başka bir kadının diz kapağı ile göbek arasına bakması haramdır. Bu konuda şöyle bir önemli nokta vardır. Bahsedilen bu sınır nihai sınırdır. Bu düşünceden yola çıkarak bir kadının başka bir kadının diz kapağı ve göbek arasının dışında bir yerine bakabilir düşüncesi yanlış olacaktır.

İslam alimlerinin ortak görüşüne göre, zorunlu bir neden olmadıkça bir kadın başka bir kadının sadece ev işlerini yaparken görünen yerlerine bakabilmektedir. Bu noktaları “saçın tamamı veya bir kısmı, kolların dirseklere kadar olan kısmı, ayakların ise ayak bileklerine kadar olan kısmı” olarak izah edebiliriz. Bu kadının Ehl-i kitap olması veya Müslüman olması bu genel kaideyi değiştirmemektedir.

“Kadınlar ziynetlerini ancak kocalarına göstersinler… yahut kendi hanımlarına..” (Nur, 24/31)

Ayeti kerimeden anlaşıldığı üzere Müslüman olan bir kadının ziynetini gayri, müslim bir kadına veya Müslüman bir kadına göstermesi yukarıda yer verdiğimiz ölçülerde caizdir.

“Müslüman bir hanımın batıni ziynetlerinden hiçbirini, kafir bir kadına ya da kadınlara göstermesi helal değildir”. (Tefsiru Ayati’l- Ahkam bi’l – Ezher, II/164; Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı)

Kadının kadına karşı avret sayılan yerleri, erkeğin erkeğe olan avreti gibidir. Bundan dolayı Müslüman kadınların birbirlerinin göbek ile diz kapakları arasındaki yerlerini göstermesi caiz değildir. Fakat gayrim müslim kadın, Müslüman bir kadının sedece yüz ve ellerine bakabilir. Vücudunun başka yerlerine bakması zaruri bir durum olmadıkça uygun olmamaktadır.

Nur suresi 31. ayette geçen “… kadınları” ifadesi iki şekilde anlaşılmıştır: İslam alimlerinin ortak görüşüne göre ayette yer alan kadınlar Müslüman kadınlardır. Bu nedenle Müslüman bir kadının Müslüman kadınla Müslüman olmayan kadını bir tutması ve aynı şekilde yanında rahat davranması uygun görülmemektedir. Bir zaruret olmadıkça Müslüman bir kadın gayri Müslim bir kadına yüzü ve elleri dışında bir yerini göstermemelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu