İslam Alimi

Müslüman İnsanlar Bir Müddet Sonra Cehennemden Çıkacaklar mı?

Müslüman insanlar bir müddet sonra cehennemden çıkacaklar mı? Bu konuda herhangi bir ayet var mı acaba teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, imanlı ölen bir kul günahlarının bedelini ödedikten sonra Yüce Mevl’mızın izni ile Cehennemden çıkacaktır ve Cennete girecektir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu karar Yüce Mevla’mızındır. Dilerse imanlı kulunun günahlarını çekmesi için Cehenneme belli bir süre yollar, dilerse imanlı günahkar bir kulunu affederek Cehennem’e göndermeden Cennet’le şereflendirir. Sorunuzla ilgili olan bir ayeti kerime şu şekildedir:

  • Rabbinin dilediği hariç onlar, gökler ve yer durdukça o ateşte ebedî kalacaklardır. Rabbin gerçekten istediğini yapar. (Hud Suresi 107)

Ayeti kerimede geçen Rabbimizin dilediği hariç olan kimseler iman sahibi olan ancak Cehennemi hak eden günahkar kullardır. Ayette ifade edildiği üzere bu kimseler belli bir süre Cehennemde kalacaklardır. Ancak cehennemlik olan imansız kimseler Cehennemde ebedi kalacaklardır. Bu konu ile ilgili olan bir hadis i şerif ise şöyledir:

“Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten)sonra Allah: “Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın” buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ