AkaidSorularınız

Müslüman Evrime İnanmalı mıdır?

Bir Müslüman evrime inanmalı mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu evrim konusu öyle bir hal almış durumda ki adeta bir din gibi veya bir inanç gibi veya inançsızlıkmış gibi bir hal almıştır. Hal böyle olunca bir Müslümanın evrime inanmaması şöyle dursun muhattap alması dahi söz konusu değildir. Tabi şimdi siz böyle bir algı olmasaydı bir Müslüman evrime inanır mıydı diyebilirsiniz. Bir Müslümanın evrim teorisine inanması mümkün değildir. Zira evrimciler basit değimi ile her şeyin kendilindiğinden var olduğunu iddia etmektedirler. Bir Müslümanın ise böyle bir şeye inanması mümkün değildir. Evrim teorisininde kendine göre doğruları ve yanlışları vardır. Ancak görüyoruz ki yanlışları doğrularıdan fazladır.

Ancak evrim konusunda bir Müslümanın karşı gelmeyeceği durumlar vardır. Mesela bu dünya bir anda var olmamıştır ve bir oluşum süreci olmuştur. Zaten bunu Yüce Mevla’mız Kuran ı Kerimde kendisi belirtmektedir. Dolayısı ile bizler bunu zaten evrimcilerden değil kainatın yaratıcısından öğrenmekteyiz. Örnek bir ayeti kerime şöyledir:

 • – Şüphesiz sizin Rabbimiz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan ve Arş’a kurulan, geceyi, kendisini durmadan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan Allah’tır. Dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın şanı yücedir. (Diyanet Meali : 7.54)

Özetle, araştırmacı birinin veya Müslüman bir bilim adamının evrim teorisini incelemesi bir yerde uygun olabilir. Ancak bu konularla ilgisi olmayan bir Müslümanın evrim konusunda kafa yorması çok yanlış olacaktır. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek, ve sorunuza net bir cevap vermek adına şunu diyebiliriz ki bir Müslümanın evrime inanması mümkün değildir ve ben evrime inanıyorum diyen bir insanın Müslüman olması mümkün değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Evrimden ne anladığımızla alakalıdır.
  Allah (c.c.) Nasılki kaninatı bir anda yaratma kudreti var iken bile 6 gün (!) de yaratmışsa,
  İnsanı da bir anda değil de aşama aşama yaratmış olabilir.
  Kur’anı bir de evrim varlığını kabul ederek bakacak olursak buna engel olmadığını da görebilirsiniz.
  İlk insan Hz. Adem dir. Amenna. Ancak onun biyolojik bir babasının olması da mümkündür. Babasına ruh üflenmediğinden dolayı babası insan değildir.
  İnsan Allah’ın muhattab aldığı, akıl irade ve vicdan yüklediği, mükellef kıldığı, emaneti tevdiği eddiği varlıktır. Ademden önceki yaratıklar ise ruh üflenmediğinden akıl ve vicdan sahibi olmayan KAN DÖKÜCÜ, yemek ve üremek için sınırları olmayan sadece nefis (hayvansal dürtüler) taşıyan varlık iken, ruh üflenmesi ile, yemek ve üremek için sınırları olan ve medeniyet üreten, emaneti taşıyan ve bundan dolayı da imtihana tabii olan insanoğlu …
  Atalarınızın aklı ile Kur’anı sınırlandırmyın, çünkü onlar akledememiş olabilirler. Akıl edememe deyince lütfen kıt akıllı olarak algılmayın. Akletmek; bağ kurmak anlamı ile tekrar düşünün.
  Evrim Allah’ın müdahale ettiği yaratılış sürecidir. Ben böyle inanıyorum.
  En doğrusunu Allah bilir.

 2. şu konuda düşüncelerim oluyor intagram diye bir site var duymuşsunuzdur bu sitede orta kısımda instagramın önerdikleri popüler gönderiler takp ettiğimiz kişilerin beğendikleri veya baktıkları falan çıkıyor bunlarda Allah ile alay eden Allah’a küfür eden veya dinle alay eden paylaşımlar varsa bu paylaşımı büyütüp baksak yazıyı okusak sonra da geri tuşuna bassak o paylasım orda durmaya ve gözükmeye devam ediyor bunları okursk ve o paylaşım hep orda durursa bu küfür müdür ayrıca mesela biz öyle birkaç paylaşım okumuşsak bizi takip eden bir kişide takip edilenlerin baktıklarından bizim baktığımız şeyleri bizim yüzümüzden görse ve bunları isteyerek beğense veya cahil şekilde gülse falan veya beğenmese yani biz küfre düşmesine sebeb falan olmuş olsak böyle gönderilere bakan buna sebeb olan dinden mi çıkar yani alaylı gönderilere bakan

  1. Dinden çıkmamaktadır. Ancak bu kişilerin inanç sorunları vardır ve büyük günaha girmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu