Akaid

Müslüman Bir Kadın Müslüman Olmayan Bir Erkekle Evlenebilir mi?

Merhaba hocam, benim 2 yıldır sevdiğim biri var ve dini inancı yok ve ben Müslümanım kişilik olarak çok iyi vicdanlı merhametli ve iyi anlaşıyoruz. Dini olmayan biriyle evlenirsem benim dinime göre ben de dinden çıkmış oluyormuşum. Benim anlamadığım herkes kendi dininden sorumlu olması gerekmiyor mu? İmam nikahı istediğim için yaparız dedi ama benim yaptığım hiç bir ibadet kabul olmazmış. Dinde zorlamada olmaz üstüne de gidemiyorum. İnsanlar değişe bilir ben Müslüman biriyle evlenip sonradan fikirde değiştirebilir. Onunla evlenirsem o da ilerde kararını yine kendi verebilir. Böyle bir ilişki kesinlikle günah mı ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde bir kadının veya bir erkeğin müşrik (ateist) yani Allah (c.c) inancı olmayan bir kimse ile evlenmesi yasaktır. Bu konu hakkında ki ayeti kerime şöyledir:

 – İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Allah’a ortak koşan kadın hoşunuza gitse de, mümin bir cariye Allah’a ortak koşan bir kadından daha hayırlıdır. İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin. Allah’a ortak koşan hür erkek hoşunuza gitse de; iman eden bir köle, Allah’a ortak koşan bir erkekten daha hayırlıdır. Onlar ateşe çağırırlar, Allah ise izniyle, cennete ve bağışlanmaya çağırır. O, insanlara ayetlerini açıklar ki, öğüt alıp düşünsünler. (Bakara 221)

Bu ayeti kerime bu konu hakkında bütün bilgileri bizlere vermektedir. Dolayısı ile sevdiğiniz kimse sizin açınızdan iyi biri olabilir. Lakin ayeti kerimede yüce Mevla’mız sevdiğiniz kişinin sizin için hayırsız olduğunu ve inançlı bir Müslüman olarak evlenmenizin yasak olduğunu size belirtmektedir.

Peki Evlenmek İstediğiniz Kişi Hristiyan Yani Ehli Kitap Olursa

Sorunuzda sevdiğiniz kişinin inancı hakkında bahsetmediğiniz için bu soruya da cevap verme ihtiyacı duyduk. Örneğin Müslüman bir kadın müşrik olmayan yani Allah’a (c.c) inanmayan bir kimse ile değilde, Allah’a (c.c) inancı olan ve ehli kitap olan yani, Hristiyan bir erkekle evlene bilir mi? Cevap olarak hayır evlenemez. Zira bu konuda hüküm değişmemektedir. Çünkü ehli kitap her ne kadar Allah’a (c.c) inancına sahip olsa da zamanla bozulmuş inançlarına şirkte karışmıştır. Örneğin Hazreti İsa’yı (a.s) yüce Allah’a (c.c) oğlu olarak görmeleri gibi. Bu nedenle size tavsiyemiz bir Müslüman olarak inancınızın gereğini yapmanızdır. Şimdi sorunuz içerisinde yer alan diğer sorulara cevap verelim.

 • Evet her kes kendi inancından sorumludur. İşte siz tamda bu nedenle bu evliliği yapmamalısınız. Zira sizin inancınız bu evliliği yasaklamakta.
 • İmam nikahı yapabilmeniz için sevdiğiniz kişinin Müslüman olması gerekmektedir.
 • İslam dininde tabi ki zorlama yoktur. Fakat zorlama yoktur diye inancınızda olmayan bir şeyi yapmanızda bir o kadar yanlış olacaktır.
 • Tabi ki kimsenin inancından emin olamazsınız. Lakin inancı belli eden sözler ve ameller vardır. Bununla birlikte gaybı bilen Yüce Mevla’mızdır. Kadın veya erkek bir Müslümanın bir kimse ile evlenirken şimdi Müslüman değil fakat ilerde olabilir veya şimdi Müslüman ama ilerde dinden çıkabilir diyerek bir karar alması çok yanlış olacaktır. Biz kullar için önemli olan şu andır.

Sorular & Yorumlar

 1. ZOR BİR DURUM.ERKEK ARKADAŞIM AGNOSTİKTİ VE BUNU ONUN AGZINDAN ZORLA ÖĞRENEBİLDİM BUNU.ÜSTELİK KENDİSİ İMAM HATİPLİ BİR İNANÇSIZDI.ÇOK ÜZÜLDÜM 6 AY BOYUNCA HER GÜN SIKINTILI UYANDIM ACABA DEĞİŞİRMİ DİYE.EN SON AİLESİ EVLATLIKTAN REDDETSE BİLE İMAN ETMEYECEGINI SÖYLEDİ.YAPACAGIM BİR ŞEY KALMADI .ONU O ŞEKİLDE BEN KABUL EDEMEZDİM.İÇİM RAHAT ETMEZDİ.ÇÜNKÜ RABBİ REDDETMEK BANA KORKUNÇ GELİYOR.ÇOK SEVMİŞTİM HALA DAHA DA SEVİYORUM

 2. Merhaba bi hata yaptım ataistle evlendim ne yapmalıyım ben müslümanım evlendiğim kişiyle evlendikten sonra ataistin gerçekten nasıl olduğunu öğrendim çok pişmanım ama geri adım da nasıl Atacam bilemiyorum çok merhametli ve iyi bi insan olması yetmiyor kullandığı cümleler ok gibi kalbime saplanıyor

  1. ne olursa olsun Allh kendisini inkar edenleri sevmez.onlara cehennemi layik grmtr.sen elinden geleni yap ve Allh tan yardm iste .Allahn sana yardim etmesi ve seni sevmesi için Allh n her buyruunu kabul et ve hiçbir ekilde nefsine uymadan itaat et .yeterki sen ona ynel.ve Allah in istedgi gibi bir musluman ol.ve sen Allh in saptirdigini hidayete getiremezsin.onunla olman zinadir.çnk dini nikahin iptal oldu.dini nikah muslumanlar icindir.Allh yardimcin olsun.Allha emanet ol.duamiz olmasa Allh bize kiymet vermez.

  2. benim hayatimdaki kisi inaniyordu artik muallakta ve inanmiyor ama kesinlikle kotu seyler soylemiyor saygili ve kisilik olarak cok iyi belki ben vesile olacagim olamaz mi? yani dusunsenize inancli biriyle evleniyorsun ve sonradan inanmiyor bosanmamiz mi gerekecek mantikli gelmiyor bana

 3. Hayatta başarılı olmak istiyorsanız, bilim’i, sanatı, müziği takip edin, dinlerden ve dincilerden uzak durun! Aklınıza yatan sevdiğiniz kimse onunlada adam gibi yada kadın gibi evlenin dürüstçe mertçe! Ne ahlak için nede başka birşey için dine ihtiyacınız yok! El kol gibi doğuştan vicdanımız zaten var! Allah vardır yoktur çok kafaya takmayın, yoksa hep başarısızlıklarınızı Allah’a kadere yorup, sefil mutsuz dinlede kendini avutan zırva bir hayat yaşarsınız.. Anlayan anlar, yobazlarda buradan üfürmeye devam eder..

  1. Bende çok açık bir bayandim yeni kapandim dj kantikten tut hertarz müziği son ses dinlerim, taki ahlaksiz bir serefsize dusunce kendimi dine vererek huzur buldum, uzuntuden butun savlarim fokuldu nisanliyfim beni cok sevmisti bana bedfua ettigini yuzumun gulmemesini istedigini doyledi dunyam yikilmisti halen toparlanamadim,Islamda zorlama yok RABBİM nasip etsin yeter yeterki ALLAH yok demeyin inancli olun ve ben çok huzurluyum müzik yine dinle ama ISLAMIYETI SECINNNN

  2. Kardeşim sen her ne kadar dinini inkar etsen dinini yaşayan ve seni kötü yolundan uzaklaştırmaya çalışan insanlara yobaz olarak hitap edip yobazlık yapsanda.Kuranda bilim yokmu ? Senin şuan öğrendiklierini kuran 1400 senen önceden söylemiş zaten,Peygamber efendimiz (s.a.v.) nin bir sözü vardır “ilim çindede olsa gidin alın diye ” elbet sende duymuşsundur.O evlendiğin zamanki mertliğini Allahın karşısındada kaybetmessin eminim.O vicdanı sana verenedi unutur olmuşsun.Şuan görüyoruz dinsiz insanların neler yaptığını herkes için değil tabiki her gece başkasıyla yatıp kalkan küfrün herşeye bulaştığı.Insanların her türlü kötülüklei birbirlerine sonucunu düşünmeden yaptığı bu dünyada sende Kolayı seçmişsin tebrikler ama rahatı değil kolayı rahat kalbinin huzur bulmasıyla olur o gün geldğinde ölürken cehennemin kapısını gördüğünde ve yine tövbe ettiğinde çoktan son noktayı kaçırmış ve 70 bilemedin 80 yıllık bir ömrün için ebedi hayatı elinin tersiyle iteceksin.Unutma bu haya ağlayarak geldiğim dünyadan gülerek ayrılman için var ….

  3. ne olursa olsun Allh kendisini inkar edenleri sevmez.onlara cehennemi layik grmtr.sen elinden geleni yap ve Allh tan yardm iste .Allahn sana yardim etmesi ve seni sevmesi için Allh n her buyruunu kabul et ve hiçbir ekilde nefsine uymadan itaat et .yeterki sen ona ynel.ve Allah in istedgi gibi bir musluman ol.ve sen Allh in saptirdigini hidayete getiremezsin.onunla olman zinadir.çnk dini nikahin iptal oldu.dini nikah muslumanlar icindir.Allh yardimcin olsun.Allha emanet ol.duamiz olmasa Allh bize kiymet vermez.

 4. merhabalar görüştüğüm kişiyle evlilik yolundayız fakat kendisi çok iyi niyetli ahlaklı yardım sever hak yemeyen eşit fakire yardım eden birisi doktor aynı zamanda da Kuranı Türkçesini okuyan fakat Allah’a çok inanan dinlere inanmayan birisi bana sen ne yaparsan yap karışmam diyor ama o dinleri red ediyor böyle biriyle evlenmek ne derece doğru?

  1. Değerli ziyaretçimiz Müslüman bir kadının İslam dinine inanmayan ve inkar eden bir erkekle evlenmesi kesinlikle caiz değildir. Bununla birlikte anladığımız kadarı ile bahsi geçen kişi hiç bir dine inanmıyor ki bu durumda böyle bir evlilik hiç caiz değildir. Size tavsiyemiz bu evlilikten uzak durmanızdır.

   1. Siz cidden Allaha şirk koşanlarsınız. çünkü hocalardan medet umanlarsınız. yasalar kitabını ezbere bilen herkes hakim oluyormu arkadaslar, olmuyor değilmi. hakim olmanın ilk şartı vicdanla karar verebilme yetisidir. herşey katı kurallarla oluyor olsa allah size vicdanı ne diye verdi. 600 sayfalık kitabına yazmadığı yerleri onunla doldurun diye verdi. ama siz onun kitabını doğru düzgün okuyup, insanları bölecek gruplaştıracak şekilde yorumluyorsunuz. oysaki müslümanlık barışın simgesi olmalıdır. ama sizde o zeka ne gezer.

 5. Bende kısa süreliğine biriyle görüştüm Çok sevdim çokta iyi biri ama dini çok sorguluyor Allah’a inanıyor cuma namazı kılıp ramazdanda oruÇ tutuyor. Ama sorduğu sorularda imanın eksik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bira içiyor. Bu sebeplerden ötürü ayrıldım ondan ama sürekli onu düşünüyorum.Sizce doğru olanı mı yapmışım yoksa zamanla değişir mi?

  1. İleride nasıl biri olacağı Mevla bilir. Ancak siz doğru karar vermişsiniz. Zira bir kimse bu kadar soru soru ve halen içki içmeye devam ediyorsa bir sorun var demektir.

 6. Benim evlilik yolunda konuştugm kişi Allah a inancı var yalnız ıslam dinine mantıkli bulmuyor. Konuşunca ıslami çok sorguluyor ve öyle sorular soruyor ki öylece kalıyorum. Ben kapalıym ve yüzde seksen açılmam taraftarı sizce ne yapmalıyım

  1. Bu durumda bu kişiyle evlenmeyiniz. Evlilikte ilk aranması gereken özellik şüphesiz dindarlıktır.Bu durumda evlendiğinizde sizde yavaş yavaş dininizden soğursunuz.

 7. Eşimin ateist oldunu evlendikten sonra öğrendim ben Müslümanım dinimizce yasakmış bu konuda napabilirim beni aydınlatın lütfen

 8. Aynı konudan muzdaripiz. Elimden geleni yapmış olmama rağmen hiç bir katkı sağlayamadığımı görüyorum. Çok iyi bir insan ama bu çıkmaz beni bedenen de ruhen de yoruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu