Tasavvuf

Mürşid Kimdir, Ne Yapar Bu Konuda Bilgi Verir misiniz?

Hocam aklıma çok takılan ve merak ettiğim bir soru var. Mürşid kimdir, ne yapar bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Takva sahibi olan olgun mürşid, alimdir ariftir. Feraset sahibi kimsedir. Takvanın nuruyla gider. Mevla’nın yardımıyla yol alır. Kalbi daima Mevla’ya bağlıdır. İlhama mazhardır. Sürekli naz niyaz içerisindedir. Mevla’nın rızasından başka bir davası yoktur. Durumunu iyi bilmektedir. Bildiğinin de hakkını muhakkak verir. Bilmediği şeyleri öğrenir. Her işi bilmek zorunda değildir. Mürşitlerin fıkıhta müctehid olması gerekmemektedir, hak mezhebe göre amel etmesi yeterlidir.

 Mürşidler, kalbin temizlenmesi ve de nefsin terbiyesi için evvela ayet ve hadislerin manalarına çok önem verirler işaretlerine de çok dikkat etmekteler. Bunların yanı sıra Sahabenin söz ve de davranışlarıyla amel ederler, sahabeyi örnek alıp kaideler belirlerler.

Evvelki Salihlerin tecrübe ve tespitlerine güvenirler. Bunun yanı sıra kıyas yoluyla yeni tespitler yaparlar. Dinimizin yasaklamadığı adetleri göz önünde tutarak insanların karakterine uygun kurallar belirleyebilirler. Mürşitler bunun yanı sıra, evvelki peygamberlerin söz ve gidişatından, getirdikleri dinin edeplerinden istifade ederler. Bu duruma fıkıhda “Şer’u men kablenâ” yani bizden önceki şeriatlarla amel etme prensibi denmektedir.

Tasavvufta olan bir uygulamanın dindeki yeri ve de hükmü araştırılırken, sadece hangi ayet ve hadise dayandığını sormak yeterli olmaz. Bu iş hangi dini delile dayanmakta diye sormalı hükmü de ona göre vermelidir. Örneğin âyet ve hadislerde hükmünü bulamadığımız bir iş, sahabenin sözüne ya da uygulamasına dayanıyorsa kabuldür. Bununla beraber İcmâ, kıyas, maslahat, istihsan gibi delillere dayanmış uygulamalar da kabuldür. Bunlar da dindendir, derecesine göre hepsi birer sevap vesilesidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu