Oruç

Muharrem Orucu Tek Gün Tutulur mu?

Muharrem orucu tek gün olarak tutulur mu? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz Muharrem orucu ifadesinden kastınız Muharrem ayında yer alan herhangi bir gün ise evet Muharrem ayında tek olarak yani bir gün oruç tutula bilir. Fakat burada ki kastınız eğer Aşure orucu ise durum böyle değildir.

Zira Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde Muharrem ayının dokuzuncu yani Aşure gününden bir önceki günü ve Muharrem ayının onuncu günü yani Aşure gününü oruçlu geçirilmesi gerektiğini buyurmuştur. Bu konuda ki hadis ise şöyledir.

– Abdullah b. Abbas anlatıyor: Hazreti peygamber (s.a.v) Aşure günü oruç tutup ve insanlara da o gün oruç tutmayı emredince, ‘o gün Yahudi ve Hristiyanlar tarafından büyük bir gün olarak kabul edildiğini’ söylediler. Bunun üzerine peygamberimiz: “Gelecek yıl inşallah dokuzuncu günü (de) tutacağız” diye buyurdu. Fakat bir yıl sonraya kavuşmadan vefat etti. Diğer bir rivayette ise, “Eğer gelecek yıla ulaşırsam, mutlaka dokuzuncu günü(de) tutacağım” ifadesi yer almaktadır (Müslim, Sıyam, 133-134).

Özet, anlıyoruz ki Muharrem ayı içerisinde tek gün oruç tutulabilir. Lakin eğer bu tek gün Aşure günü olacak ise Aşure gününden bir önce ki günüde oruçlu geçirmek gerekmektedir. Selam ve dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu