Genel

Muharrem Ayı hakkında bilgi

Sözlükte “Muharrem” kelimesi pek ziyade, hürmetli, kıymet verilmesi gereken gibi manalara gelmektedir. Muharrem ayı İslam dininde “eşhuru-hurum” yani yüce rabbimiz olan Allah’u teala katında haram olan aylardan biri olarak anılmaktadır. Bununla birlikte bu ayı özel yapan bir diğer özelliği de Muharrem ayının içerisinde hicri yılbaşının yer almasıdır. Dolayısı ile Muharrem ayı Hicri takviminin ilk ayıdır. Şüphe yok ki her Müslüman için hicri takvimin önemi büyüktür ki bu nedenle her Müslüman hicri takvimin ne oluğu bilmelidir. Zira İslam dini hayatında hicri takvim büyük bir önem taşımaktadır.

Muharrem ayında tutulan orucu, Ramazan ayından sonra tutulan en faziletli oruçtur ki Efendimiz hadis i şeriflerinde şöyle buyurmuştur.

 • Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en faziletlisi, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır. (Hadis-i şerif-Et-Tergib vet-Terhib)
 • Her kim arefe günü oruç tutar ise bu oruç o kişinin, iki senelik günahına kefaret olur ve kim de, Muharrem ayında bir gün oruç tutar ise, her bir günü için otuz gün sevabı yazılır. (Hadis-i şerif-Taberani)

Muharrem ayı, yüce kitabımız Kuran-ı kerimde kıymet verilen dört haram aydan biridir. İçerisinde barındırmış olduğu Aşure günü, bu ayın en değerli ve kıymetli günüdür. Allah u teala, birçok duayı Aşure günü hürmetine kabul etmiştir ve etmektedir. Zira yüce Mevlamız bu güne büyük değer vermektedir.

İslamiyet dininin ilk zamanlarında ve İslam diniden evvel, Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında harbe girmek haramdı. İslam dininden önce Arap toplumunda bazı sapık görüşlü ileri gelenler, Recep veya Muharrem aylarında harbe çıkabilmek için, kasıtlı olarak ayların yerini değiştirirlerdi. Halk arasında oluşan bu yanlış bilgilerden dolayı Peygamberimiz bu yanlış bilgileri düzeltmek adına, hicretten on sene sonra, doksan bin Müslüman ile birlikte veda haccı yaptığı vakit şöyle buyurmuştur. “Ey Eshabım! Haccı tam zamanında yapıyoruz. Ayların sırası, Allah’u tealanın yarattığı zamandaki gibidir”. (Ali Cürcani)

Muharrem Ayı ve Aşure Günü

Muharrem ayının onuncu gününe “Aşure’ denilmektedir. Aslında “aşara” olarak anılmaktadır ve aşurenin manası onuncu demektir. Muharrem ayının onuncu günü olan Aşure gününde bir çok önemli hadiseler vuku bulmuştur ki bu hadiseler Aşure gününün ve dolayısı ile Muharrem ayının önem ve değerini arttırmaktadır. Bu olayların bazıları şöyle sıralayabiliriz:

 • Semavat, arz, arş, cennet, cehennem, gökler, yer, güneş, ay, yıldızlar gibi önemli mekanların yaratılması.
 • Hazreti Adem (a.s.) yaratılması, cennete girmesi, tövbesinin yüce Mevlamız tarafından kabul edilmesi.
 • Hazreti İbrahim (a.s.) doğuşu ve ateşten kurtuluşu.
 • Hazreti Musa (a.s.) firavunun zulmünden kurtulması ve firavunun helak olması.
 • Hazreti İdris (a.s.) yüksek makama olan cennete çıkarılması.
 • Hazreti Nuh (a.s.) gemisinin tufandan kurtularak karaya çıkması.
 • Hazreti Süleyman (a.s.) dünyanın saltanatının verilmesi.
 • Hazreti Yunus (a.s.) yunus balığının karnından kurtulması.
 • Hazreti Yusuf (a.s.) atıldığı kuyudan çıkarılması.
 • Hazreti Yahya (a.s.) gözleri açıldı.
 • Hazreti Eyüp (a.s.) hastalıktan kurtuldu.
 • Efendimiz (s.a.v) in torunu Hazreti Hüseyin şehit edildi. (Yüce Mevlamız şefaatına ulaştırsın)

Ayrıca kıyametin kopması da aşure günü olacağı rivayet edilmektedir. Tabi ki bu zikredilen hadiseler sadece bilinenlerdir. Zira Mevlamız bu mübarek günde ne olayların vuku bulduğunu ancak kendisi bilir. Bunlar sadece bize bildirdiklerinden misallerdir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Aşure günü 10 kişiye selam verilirse bütün müslüman aleminni selamlar gibi sevap varica diye iddia ediliyor. Ben buna inanmıyorum doğru mu lütfen cevap verir misiniz. Şimdiden teşekkürler

  1. Aşure günü bol bol selamlaşın! Hadis-i şeriflerde şöyle buyrulur: “Aşura günü 10 Müslüman’a selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi olur.” (Şira’t’ül-İslam)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu