İslam Alimi

Muhafaza Ayetleri Nelerdir?

Müslümanlar arasında çok bilinen Muhafaza Ayetleri maneviyat alemimizde bir başka yer teşkil etmektedir. Muhammed ibni Sirin (r.a) şöyle buyurmuştur:’’ bir kere biz Yetra ırmağının kenarında konakladık. Oranın halkı bize gelerek: buradan gidin çünkü burada kim konakladıysa eşyası çalınmıştır’’ dediler.

Bunun üzerine bütün arkadaşlarım oradan ayrıldılar. Ben ise ibni Ömer radiyallahu anhın efendimizden naklettiği: “Her kim bir gecede otuz üç ayet okursa o gece kendisine hiçbir canavar ve hırsız zarar veremez. Sabah oluncaya kadar kendisi ve aile efradına afiyet verilir.’’ hadisi şerifinden dolayı geri kaldım. Akşam olunca ben uyuyamadım birde baktım ki kılıçlarını kuşanmış bir cemaat bana yaklaşıyordu. Fakat hiçbir seferinde bana zarar veremediler.

Sabah olunca yola hazırlandım. O saldıranlardan bir yaşlı karşıma çıkarak:’’ey adam! Sen İn misin cin misin?’’ diye sordu. Ben insanım diye cevap verince o : ’’senin halin nedir ki yetmiş defadan fazla sana geldik her seferinde seninle aramıza demirden bir sur çekildi.’’ deyince ben de ona bu hadisi şerifi anlattım. Bu ayetlerde:

Muhafaza Ayetleri

1- Muhafaza Ayeti: Bakara suresinin başından 4 ayet.

2- Muhafaza Ayeti: Ayetül kürsi ve ondan sonraki 2 ayet.

3- Muhafaza Ayeti: Bakara suresinin sonundan 3 ayet.

4- Muhafaza Ayeti: Araf suresinin Sonundan ve Başında 3 ayet(Toplam 6 ayet).

5- Muhafaza Ayeti: isra suresinin sonundan 2 ayet.

6- Muhafaza Ayeti: Saffat suresinin başından 10 ayet.

7- Muhafaza Ayeti: Rahman suresinin Sonundan ve Başından 2 ayet (Toplam 4 ayet).

8- Muhafaza Ayeti: Haşr suresinin sonundan 4 ayet.

9- Muhafaza Ayeti: Cin suresinin başından 2 ayettir.

Ben bu hadisi şerifi Şuayb ibni harb hazretlerine anlatınca o bana:’’biz bunlara muhafaza ayetleri ismini veririz. Bunlarda delilik cüzam alaca gibi yüz hastalığa şifa vardır’’ dedi.

Muhammet İbni Ali hazretleri buyurmuştur ki:’’ ben bu ayetleri felç olan bir ihtiyarın üzerine okudum. Allahu Teâlâ bu ayeti kerimeler hürmetine felcini iyileştirdi.’’(ibni Neccar, ithaf:


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ