Namaz

Müezzinlik Nasıl Yapılır?

Cemaatle namaz kılarken kimi zaman müezzinlik yapmamız gerekiyor. Bu konuda bilmediğimiz eksikler olabilir. Müezzinliğin nasıl yapıldığını anlatır mısınız?

Müezzinlik Nasıl Yapılır? Maddeler Halinde

Değerli Ziyaretçimiz, Müezzinlik her Müslüman bireyin bilmesi gereken bir görevdir. Çünkü günde beş vakit kıldığımız namaz esnasında bu güzel görev her Müslümanın üzerine düşebilir. Yani ola ki cemaat üç kişide ibarettir ki bir kişi imam olmalıdır. Geride kalan iki kişiden birininde müezzinlik yapması gerekir. Bu gibi nedenlerle her Müslüman bu göreve hazır olmalı ve gerektiğinde icra etmelidir. Şimdi müezzinliğin nasıl yapıldığını maddeler halinde zikredelim.

1. Ezan Okunur

Önce müezzin namaz vakti girdiği vakit Müslümanları namaza çağırmak için ezan okur.Oda şöyledir.
Ezan

 • “Allahu Ekber, Allahu Ekber
 • Allahu Ekber, Allahu Ekber
 • Eşhedü en Lailahe illallah,
 • Eşhedü en Lailahe illallah
 • Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah
 • Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah
 • Hayyaala’s-salâh, Hayyaala’s-salâh
 • Hayyaala’l-felâh, Hayyaala’l-felâh
 • Allahu Ekber, Allahu Ekber
 • La ilahe illallah ”
  Ezan hakkında geniş bilgi.

2. Müezzin Ezandan Okuduktan Sonra Şu Dua Okunur

Ezan Duası

Arapça okunuşu: “Allahümme rabbe hâzihit da’vetit tâmmeh.Vessalâtil gâimeh.Âti seyyidina Muhammedenil vesilete vel fazilete vedderaceter rafîah.Vebashu magâmem mahmûdenillezi veadteh.İnneke la tuhliful mîad.”

Bu duanın Türkçe meali şöyledir: “Allâh’ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O’nu, kendisine va’d buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd’a eriştir. Şüphe yok ki, sen va’dinden dönmezsin.” Ezan duası hakkında geniş bilgi.

3. Müezzin Farz Namazından Önce Kamet Getirir

İmam vaktin farzına durmadan önce müezzin kamet getirir. Kametin sözleri de ezanın sözlerinin aynıdır.Lakin, Hayye alel-Felâh dendikten sonra iki kere de “Kad kâmetis-Salâh” cümlesi söylenir. Mânası: “Namaza başlandı.” demektir.

 • Allahu Ekber, Allahu Ekber
 • Allahu Ekber, Allahu Ekber
 • Eşhedü en Lailahe illallah,
 • Eşhedü en Lailahe illallah
 • Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah
 • Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah
 • Hayyaala’s-salâh, Hayyaala’s-salâh
 • Hayyaala’l-felâh, Hayyaala’l-felâh
 • Kad kâmetis-Salâh, Kad kâmetis-Salâh
 • Allahu Ekber, Allahu Ekber
 • La ilahe illallah

4. Müezzin Namazın Farzından Sonra “SELAM DUASI” Okunur.

Allahumme Entes Selamu

“Estağfirullâh, estağfirullâh, estağfirullâh el-azîym el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-hayy’el kayyûm ve etübü ileyh. Allâhumme ente’s-selâmü ve minke’s-selâm, tebârekte yâ zelcelâli ve’l-ikrâm.”

Bu duanın anlamı:“Ulu olan, kendisinden başka ilah olmayan, Hay ve Kayyum (ezeli ve ebedi hayat ile diri, zatı ve kemaliyle kaim yani yarattıklarının her an idare ve muhafazasında biricik hakimi mutlak) olan Allah’a istiğfar eder, beni affetmesini isterim. Allahım sen selamsın. Bütün noksanlardan berisin, uzaksın. Dünya ve ahiret selameti senin inayet ve yardımınla olur. Sen mukaddessin, tazime gerçekten layık olansın. Ey celal ve ikram sahibi olan yüce mabudum!”

5. Müezzin Bilinen Namaz Tesbihatına Devam Eder

Öncelikle Müezzin sesli bir şekilde “Alâ Rasûlinâ Salavât” der. Bu seslenişi duyan cemaat ise salavatı şerif getirir. Müezzin daha sonra:

Şu duayı okur: “Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.” dua bitince bütün cemaat sessizce Ayete’l-Kürsi okur.

Türkçe Anlamı:“Allahı bütün noksan sıfatlardan tanzih eder, kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah’adır. Allah’tan başka hiç bir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allah’tır.”

6. Ayete’l-Kürsi Okunduktan Sonra Tesbih Çekilir

Subhan Allah duası
Manası: Allah’ı Tesbih Ederim.

 • Müezzin bu tesbih için şöyle seslenir: “Zül Celali vel Kemali Subhanallah” cemaat tesbihe başlar ve 33 defa “Subhânallâh” denir.
  Elhamdulillah
  Manası: Allah’a Hamd Olsun.
 • Müezzin bu tesbih için şöyle seslenir: “Subhanel Kerimi daimenil hamdulillah” cemaat tesbihe başlar ve 33 defa “Elhamdulillâh” denir
  Allahu Ekber
  Manası: Allah’ı Büyüktür.
 • Müezzin bu tesbih için şöyle seslenir: “Rabbil alemine teala şanuhullahu ekber” cemaat tesbihe başlar ve 33 defa “Âllâhu ekber” denir.

7. Müezzin Tesbihlerden Sonra Şu Duayı Okur

müezzinlik nasıl yapılır
Türkçe Manası: “Allah Tealadan başka ilah yoktur, tek ilah sadece odur, ortağı da yoktur. Bütün mülk ona aittir. Bütün hamd ve senalar onadır. Her şeye kadirdir. Ali, a’la ve vehhab olan Rabbimi tesbih ederim” denir ve namazın duası yapılır.”

Müezzini görevi kısaca böyledir. Bizim burada zikrettiğimiz husus bil hassa Hanefi Mezhebinin uygulamasıdır. Tabi ki Şafi mezhebinde çeşitli rivayetlerden dolayı ayrıntılarda farklı uygulamalar vardır. Fakat müezzinin görevi konusunda Şafi bir müezzin de burada zikrettiğimiz usulle bu görevi icra etmesinde bir mahsur yoktur.

Bu konuda beş vakit namazın müezzinliğinin nasıl yapılacağı anlatılmıştır. Eğer cuma namazı müezzinliğinin yapılışını da merak ediyor iseniz Cuma Namazının Müezzinliği nasıl yapılır? konusunada baş vurabilirsiniz. Bu konu ile birlikte Namaz Tesbihatı Nasıl Yapılır? başlıklı konuya da göz atmanızda fayda var.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. ARKADAŞLAR GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL [ALLAH ] HERKESE KOLAYLIKLAR VERSİN İNŞALLAH HERKES CENNET KAPISINDAN İÇERİ GİRER …

  1. Kardaş o işin espirisiydi sen espiri yapmaya zemin hazirladin bende temeli attım ama cidden muezzinligi güzel anlatmış ?

 2. Bilgileriniz için sagolun ama diğer namazlardada yani teravih, tesbih, cenaze, bayram namazlarındada müezzimin görevlerini yazmış olsanız bide namazlardan sonra tesbih çektikten sonra okunan namaz aşırlarınıds yazsanız daha güzel olur salun Allah razı olsun.

 3. Müezzinin 3 görevi vardır ezan okumak kamet getirmek imamın sesinin yetmedigi yerde cemaate sesi duyurmak başka hiçbirsey imamın görevi degildir tesbihat yanlızca türkiyede müezzin tarafından yaptırılıyor ezan duasını herkezin kendi okuması gerekiyor dogru olan budur

 4. ben müezzinim ezanda okuyorum daha 11 yaşındayım allah herkeze müezzinlik yapmayı nasip tesin inşallah

  1. Bende 13 yaşındayım işte öğreniyorum müezzinliği inşaallah öğrenip bende müezzin olurum Allah herkese nasip etsin

 5. Yatsı namazında 4 rekatlık farz bittikten sonra Allahümme entesselamü vemin kesselam teberakte ya zel celali vel ikram diyoruz sonra 2 rekat son sünnet kılıyoruz sonra 3 rekat vitir kılıyoruz ya bitirdin sonra ne diyeceğiz ???

   1. arkadaş kamet aynı ezan değişik esselatül hayrün minnevnm var yani namaz uykudan değerlidir anlamında tamammı

 6. Ikindi namazının farzını kılındığında alllahümme en tesselami vel ikram denirmi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yalnız kılmış olan veya imamla kılan kimse, selamın akabinde, (Allahümme entesselamü ve minkes-selamü tebarekte ya zel-celali vel-ikram) der.

   Bundan sonra, 3 kere (Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüv elhayyelkayyume ve etübü ileyh) der. Buna istigfar duası denir.

   Sonra Âyet-el-kürsi okunur, 33 kere (Sübhanallah), 33 kere (Elhamdülillah) ve 33 kere (Allahü ekber) denir. Bir kere (La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir) denir.

  1. Alim değilim bildiğim bi bilgi yanlışsa düzeltilsin lütfen. Konuşmamak sadece sünnettir konuşursan bozulmaz sünneti zedelenir.

  1. Eğer yakın bir bölgede Cami var ise caiz olmaz. Zira Cuma namazının şartlarından biride bir bölgedeki Müslümanların ortak bir yerde toplanarak Cuma namazını kılmalarıdır.

   1. cemaatle başka biyerdede kılınabilir amma velakin ALLAH ın evinde kılmak daha iyi olur

 7. Hocam verdiginiz bilgilerden dolayi Allah razi olsun. Geçenlerde öğle namazından sonra cenaze namazı vardı ve muezzin öğle namazının tesbihat bölümünü atlamak için farklı bir okuması oldu bunu merak ettim bulamadım acaba o kısımda ne okudu? Rica etsem size bilgilendirir misiniz? Hayırlı sabahlar

 8. Abicimn tesbihata geçmeden ALA RASULÜNA SALAVAT denmesi Müezzinin görevleri arasında yazmalı.

  1. İli ve alakanız için teşekkürler. Bahsettiğiniz konu gerçekten önemli fakat konu içerisinde atlanmış. Şimdi konuyu düzenliyoruz.

 9. Güzel çalışma yapmışsnız.emeğinize sağlık.
  Ezan sonrası duada arapça yazılış eksik yanlız “seyyidina” yazmıyor.

 10. EZAN DUASININ ARAPÇASI (YUKARIDA ) EKSİK YAZILMIŞTIR.DİKKATİNİZİ ÇEKERİM.
  düzeltilmesini rica ederim.

  1. EZAN DUASININ ARAPÇASI (YUKARIDA ) EKSİK YAZILMIŞTIR.DİKKATİNİZİ ÇEKERİM.
   düzeltilmesini rica ederim.Ülkü Kazmazoğlu Emekli öğretmen

 11. Allah razı olsun kursta bugün nöbetçi benim müezzinlik yapacağım sıralarını karış tırıyordum öğrendim sağolun.

 12. ben 12 yaşımdayım ve babam benim müezzinliğimi beğenmedi içine duygu katmıyormuşum diye sizce böyle duygulu güzel bir biçimde okumak için ne yapmalıyım.
  bu siteyi hazırlayan herkesten allah razı olsun eksiğim yokmuş allaha şükür.

 13. namaza başladım malum bulunduğum mahalledeki camiler genelde boş oluyor 3-4 kişi namaz kılıyoruz muezzinlik yapma görevi düşebilir bilmiyorum demek açıkcası çok buyuk eksik namaz kılan bir Müslüman için üzerinde sıkı çalışıp hatasız öğrenmem lazım bu sitede çok faydalı destekleri ve bilgilendirmeyi paylaştıkları için çok teşşekür ediyorum ellerinize sağlık.

 14. Allah razı olsun muhterem bu şekliyle yazıcıdan çıkartıp kardeşlerimizle öğreneceğiz.

 15. sagolun var olun,fise-bil-illah, bu vesile ile , teferratu ile cuma namazi müezzinligi, ve cuma salasii ögrenme gayreti yapcam biiznill-llah.

 16. Emeği geçenlere teşekkürler ben 10 muezzinliğe çalışıyorum bunun bana çok faydası olacak. ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 17. Çok sağ olun emeğiniz gerçekten çok büyük. Böylesi güzel sitelere ihtiyacımız var.

 18. Burak bey, bu dua bir tövbe ve esma ül hüsna içeren bir duadır. ek çok konuda bu dua ile karşılaşmanız gayet doğal.

  Alıntı: Burak
  yanlız nikah tazeleme duasını ne işi var ya burda
  "Estağfirullâh, estağfirullâh, estağfirullâh el-azîym el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-hayy'el kayyûm ve etübü ileyh. ''

 19. yanlız nikah tazeleme duasını ne işi var ya burda
  "Estağfirullâh, estağfirullâh, estağfirullâh el-azîym el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hû, el-hayy'el kayyûm ve etübü ileyh. ''

 20. Bahsettiğiniz diğer konu ile ilgileneceğiz. Sorunuza gelincede ilmihal kitaplarında aradığınız sorunun cevabını bulabilirsiniz. İlmihal içerisinde örneğin evli olan vücudunda en az kusur olan gibi maddeler sıralanmıştır. Buna uyulması İslam edebine daha uygundur. Fakat bu yedi imamdan herhangi birininde namaz kıldırmasında bir mahsur yoktur.

  Alıntı: taner
  Peki 7 imam var 7 side aynı yaşta aynı ilme sahip hangisi namaz kılmak için öne geçer.

 21. Peki 7 imam var 7 side aynı yaşta aynı ilme sahip hangisi namaz kılmak için öne geçer.

 22. Emre bey, ortalama olarak tespih süresi bellidir. Üç tesbih arası Cemaatten herkesin tesbihini bitereceği bir miktar sure beklemeniz yeterlidir. Fakat aradığınız gibi bir kaynak bulamazsınız. Zira İslam bir edep dinidir ve cami edebi imamı takip etmekten geçmektedir. Bizim tavsiyemiz bu konuda imama uymanızdır. Eğer imamdan uzak duruyor iseniz ve takip etmeniz zor oluyor ise makul bir süre bilrleyerek tesbihatın gidişhatını siz belirlemelisiniz.

  Alıntı: emre can
  Birde buna teyit edebileceğim bir kaynak var mı,varsa nedir.

 23. ilginiz için teşekkür ederim. Yani burada anladığım tesbihatların komutunu verdiğim zaman imamın bitirip bitirmediği beni ilgilendirmediği kendim komutları istediğim sürede verebilirim. Birde buna teyit edebileceğim bir kaynak var mı,varsa nedir.

 24. Aleyküm Selam. Bu güzel sorunuza kısa ve özet bir cevap verelim. Namaz ibadetinde ve Tesbihatta İmam kendine uyan ve tabi olan müezzine uyar.

  Alıntı: emre
  S.A Tesbihatta Müezzin mi imama uyar imam mı müezzine uyar.

 25. Değerli ziyaretçimiz, istediğiniz konu gerçekten bir ihtiyaç. En kısa zaman içerisinde cuma namazı müezzinliğini sitemizde yayımlayacağız. Saygılarla…

  Alıntı: canman
  Güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Ancak, cuma namazındaki müezzinin görevleri ve okuması gerekenler eksik kalmış, bu konuyu da izah ederseniz dahada makbule geçecek. Selam ve dua ile…

 26. Güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Ancak, cuma namazındaki müezzinin görevleri ve okuması gerekenler eksik kalmış, bu konuyu da izah ederseniz dahada makbule geçecek. Selam ve dua ile…

 27. selamun  aleyküm önce  her şey için teşekkürler Allah razı olsun benim öğrenmek istediğim bütün namaz vakitlerinin müezzinlik bilgilerinin bir  kitapçığını bulabilir miyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 28. Alıntı: muhammer
  selamun  aleyküm önce  her şey için teşekkürler Allah razı olsun benim öğrenmek istediğim bütün namaz vakitlerinin müezzinlik bilgilerinin bir  kitapçığını bulabilir miyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.


  İsteğiniz çok yerinde ki bu işin hassasiyetinin farkında olduğunuzu göstermekte. Fakat maalesef bizim bildiğimiz ve size önerebileceğimiz bir eser bulunmamakta. Fakat merak ettiğiniz bütün konuları soru gönder bölümünü kullanarak bize ulaştırdığınız taktirde ayrıntılı bir şekilde açıklayacağımızdan emin olabilirsiniz. Selam ve dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu