Sözlük

Mizan Nedir?

Hem dini bir terim olarak hemde bir muhasebe terimi olarak Mizan Nedir? sorusu hakkında bilgi verelim. Sözlükte şu anlamlara gelmektedir.

  • Terazi.
  • Tartı.
  • Ölçü aleti.
  • Muhasebede bir hesap terimi

Mizan Dini Anlamı

Bu anlamlara gelen mizan, ahiret aleminde hesap verme olayından sonra herkesin amellerinin tartılacağı adalet ölçüsüdür. Hakikatini bilemediğimiz mizan, dünya hayatındaki ölçü yapılan aletlere benzememektedir.

Bu tartıda iyi amelleri kötülüklerinden daha ağır gelen kullar kurtulacak, az gelenlerde cehenneme gireceklerdir. Dünya hayatında da adalet, hak terazi ile yapılıyor. Bahsedilen teraziyi dünya hayatındaki terazisi şeklinde düşünmemiz doğru olmaz. Asıl gaye, amellerimizin karşılaştırılıp iyi ya da kötülerinin ayırt edilmesidir.

Akıl tarafından da insanoğlunun iyilik vede kötülük, hayır ya da şer yönünden bir karşılaştırmaya tabi tutulması şart görünmektedir. Kuranı Kerimde mizanın kurulacağını biz insanoğluna şu şekilde bildirmektedir.

“O gün (amelleri tartacak) terazi haktır, kimin (sevap)tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtuluşa erenlerdir. Kimin de (sevap) tartıları hafif gelirse, işte onlar, ayetlerimizi inkar ettiklerinden dolayı kendilerini ziyana sokanlardır.” (A’raf, 7/8-9)

Cehenneme gidenlerin içinde mümin olanlar, işlemiş oldukları günahın karşılığı olan cezayı çekip ardından oradan çıkıp cennete girdirileceklerdir. Mizan için Yüce kitabımız Kur’an’da şu şekilde buyrulmaktadır:

“Biz kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak (herkese) yeteriz” (el-Enbiya 21/47).

” O gün kimin tartılan ameli ağır gelirse işte o, hoşnut edici bir yaşayış içinde olur. Kimin tartıları hafif gelirse, işte onun anası (yeri, yurdu) haviye’dir.” (Karia, 101/6-9).

Sitemizde yer alan Adalet Nedir? Başlıklı konuda adaletin sözlük anlamı ve dinde ki yeri hakkında bilgilere yer verdik.

Muhasebede Mizan Nedir?

Muhasebede Mizan Nedir?

Muhasebe konusunda mizan hesap döneminin sonunda yapılması gereken bir uygulamadır. Borçların ve alacakların eksiksiz toplanması ve hangi değer fazla ise düşük olan değerli bundan çıkarılmasıdır. Bu işlem ile borcun m yoksa alacağın mı daha çok veya az olduğunu bulmaktır.

Örneğin bir muhasebeci bir işletmenin muhasebesini tutuyor. Hesap dönemi sonu mizan işlemini yaparak işletmenin mali açıdan ne durumda olduğunu tespit etmektir. Zira bu hesap yapılmadan bir çok işletme kendini karda gibi görürken aslında zarar içerisinde olabilmektedir. İşte bu noktada mizan işlemi işletmenin gerçek bakiyesini ortaya koymaktadır.

Mizan Hakkında Soru ve Cevaplar

Muhasebe De Mizan Ne Demek?

Yukarıda yer alan bilgilere ek olarak şunu belirtebiliriz. Özetle, mizan bir kasanın Yevmiye defterinden alınarak kebir defterine aktarılan borçlu olan ve alacaklı olan bütün hesapları toplamaktır. Daha sonra kasanın mali durumunu kontrol etmek için düzenlenen muhasebe çizergesidir.

Muhasebede bu çizergeye Mizan adı verilmektedir. Bu nedenle muhasebede mizan önem arz eden bir konu olmaktadır ve hassasiyet ile yapılmalıdır.

Mizan Ne Amaçla Düzenlenir?

Mizanın bir çok düzenlenme nedeni olabilir. Ancak düzenlenmesinin asıl sebebi şirket, işletme veya bir kasanın mali açıdan ne durumda olduğunu ortaya koymaktır.

Zira hesap kapanma dönemine kadar doğru işler yapılabileceği gibi yanlış işlerde yapılabilmektedir. hesap kapanma döneminde bir muhasebeci mizan işlemini yaparak sorumlu olduğu şirket, işletme veya bir kasanın mali durumunu ortaya koyarak muhasebenin ne durumda olduğu detaylı bir şekilde inceleme ve gerekirse önlem alma imkanına ulaşmaktadır. Bu nedenle mizan büyük önem arz etmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Kuran-ı kerimde tek bir tane cehennemden çıkma ile ilgili bir ayet yoktur. insanların amelleri bir hardal tanesi kadarda olsa teraziye koyarız diyor ama biz onların amellerinin karşılığını dünyada peşin olarak öderiz onların ahirette hiç bir nasibi yoktur veya onların amelleri boşa gitmiştir de diyor Kuran-ı kerimde 30 dan fazla cehennemin ebedi bir yer olduğuyla ilgili olarak ayetler vardır Kuran ı kerime göre cehenneme giren bir daha oradan çıkamaz ve Peygamber sav. Kurana aykırı bir şeyde söylemez eğer kafasına göre bi şeyler söyleseydi kuran-ı kerimde onun şah damarını keserdim diyor kuran-ı her zaman ciddiye alın ve o kitabı anladığınız dilde okuyun bu ümmet Kurana inandığını söylüyor da içinde ne yazdığını bilmiyor Kuranı kerimin anlaşılmaz bir kitap olduğunu söylüyor da ama kuranda bir dünya ayet var bu kitabı anlayasınız diye kolaylaştırdık diye ve aynı zamanda bu kitabın doğruluğunda şüphe dahi duymayın diye ama bizim din alimleri hadisleri kurtarıcam diye Kurandaki ayetleri ha bire inkar edip duruyorlar ama hiç bir Peygamberin Allah’ın indirdiği ayetlerle taban tabana zıt bir şeyler söylemeyeceğini akıl edemiyorlar daha çok şeyler yazardım da gerek yok ama kendinize bir iyilik yapın Kuran-ı kerim i anladığınız dilde bir 3 -5 kere okuyun da Allah ne demiş diye bir kafa yorun daha sonra televizyonda çıkan o din alimlerini bi de öyle dinleyin neredeyse tamamına yakınının kaval eşliğinde hikayeler anlattığını göreceksiniz o kadarda değil ayet okuyanların yalanlandığını da göreceksiniz kuranda dediği gibi bir konuda tartışırken gelin kitabı hakem yapın fakat onlar kabul etmezler. Neden etsinler ki o zaman inşaa ettikleri binalar yerle bir olur ellerinde hiçbir şey kalmaz şunu unutmayın bu din ibadet dini değil ubudiyet dinidir gelin din hakkında duyduğunuz her şeyi kuran- ı kerim arz edin, kendinizi de okuduğunuz için teşekkür ederim söylediklerime yorum yapmadan biraz kuran – kerimle haşır neşir olun yeter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu