İslam Alimi

Mizan Nedir?

“Terazi” manasında olan mizan, ahiret aleminde hesap verme olayından sonra herkesin amellerinin tartılacağı adalet ölçüsüdür. Hakikatini bilemediğimiz mizan, dünya hayatındaki ölçü yapılan aletlere benzememektedir.

Bu tartıda iyi amelleri kötülüklerinden daha ağır gelen kullar kurtulacak, az gelenlerde cehenneme gireceklerdir. Dünya hayatında da adalet, hak terazi ile yapılıyor. Bahsedilen teraziyi dünya hayatındaki terazisi şeklinde düşünmemiz doğru olmaz. Asıl gaye, amellerimizin karşılaştırılıp iyi ya da kötülerinin ayırt edilmesidir. Akıl tarafından da insanoğlunun iyilik vede kötülük, hayır ya da şer yönünden bir karşılaştırmaya tabi tutulması şart görünmektedir.

Kur’anı Kerim’de mizanın kurulacağını biz insanoğluna şu şekilde bildirmektedir. “O gün (amelleri tartacak) terazi haktır, kimin (sevap)tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtuluşa erenlerdir. Kimin de (sevap) tartıları hafif gelirse, işte onlar, ayetlerimizi inkar ettiklerinden dolayı kendilerini ziyana sokanlardır.” (A’raf, 7/8-9)

Cehenneme gidenlerin içinde mümin olanlar, işlemiş oldukları günahın karşılığı olan cezayı çekip ardından oradan çıkıp cennete girdirileceklerdir. Mizan için Yüce kitabımız Kur’an’da şu şekilde buyrulmaktadır:

 • “Biz kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Artık kimseye, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. (Yapılan iş) bir hardal tanesi kadar dahi olsa, onu (adalet terazisine) getiririz. Hesap gören olarak (herkese) yeteriz” (el-Enbiya 21/47).
 • ” O gün kimin tartılan ameli ağır gelirse işte o, hoşnut edici bir yaşayış içinde olur. Kimin tartıları hafif gelirse, işte onun anası (yeri, yurdu) haviye’dir.” (Karia, 101/6-9).

Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Onur dedi ki:

  çok sağolun araştırmama için gereken baya bilgiyi burdan aldım

 2. Ayşe Nur dedi ki:

  Çok teşekkür ederim Allah razı olsun 🙂

 3. Ahmet yaka dedi ki:

  Güzel bir konu olmuş teşekkür ederim.

 4. ÖZGÜR SARI dedi ki:

  Kuran-ı kerimde tek bir tane cehennemden çıkma ile ilgili bir ayet yoktur. insanların amelleri bir hardal tanesi kadarda olsa teraziye koyarız diyor ama biz onların amellerinin karşılığını dünyada peşin olarak öderiz onların ahirette hiç bir nasibi yoktur veya onların amelleri boşa gitmiştir de diyor Kuran-ı kerimde 30 dan fazla cehennemin ebedi bir yer olduğuyla ilgili olarak ayetler vardır Kuran ı kerime göre cehenneme giren bir daha oradan çıkamaz ve Peygamber sav. Kurana aykırı bir şeyde söylemez eğer kafasına göre bi şeyler söyleseydi kuran-ı kerimde onun şah damarını keserdim diyor kuran-ı her zaman ciddiye alın ve o kitabı anladığınız dilde okuyun bu ümmet Kurana inandığını söylüyor da içinde ne yazdığını bilmiyor Kuranı kerimin anlaşılmaz bir kitap olduğunu söylüyor da ama kuranda bir dünya ayet var bu kitabı anlayasınız diye kolaylaştırdık diye ve aynı zamanda bu kitabın doğruluğunda şüphe dahi duymayın diye ama bizim din alimleri hadisleri kurtarıcam diye Kurandaki ayetleri ha bire inkar edip duruyorlar ama hiç bir Peygamberin Allah’ın indirdiği ayetlerle taban tabana zıt bir şeyler söylemeyeceğini akıl edemiyorlar daha çok şeyler yazardım da gerek yok ama kendinize bir iyilik yapın Kuran-ı kerim i anladığınız dilde bir 3 -5 kere okuyun da Allah ne demiş diye bir kafa yorun daha sonra televizyonda çıkan o din alimlerini bi de öyle dinleyin neredeyse tamamına yakınının kaval eşliğinde hikayeler anlattığını göreceksiniz o kadarda değil ayet okuyanların yalanlandığını da göreceksiniz kuranda dediği gibi bir konuda tartışırken gelin kitabı hakem yapın fakat onlar kabul etmezler. Neden etsinler ki o zaman inşaa ettikleri binalar yerle bir olur ellerinde hiçbir şey kalmaz şunu unutmayın bu din ibadet dini değil ubudiyet dinidir gelin din hakkında duyduğunuz her şeyi kuran- ı kerim arz edin, kendinizi de okuduğunuz için teşekkür ederim söylediklerime yorum yapmadan biraz kuran – kerimle haşır neşir olun yeter

 5. senena dedi ki:

  Çok iyi Teşekkür ederim.

 6. Saaanee dedi ki:

  Çokkkk güzel bea

 7. melek akyay dedi ki:

  çok işime yaradı teşekkür ediyorum.

 8. kajdsaşk dedi ki:

  Çok güzel bilgi çok işime yaradı.

 9. jffı krkar dedi ki:

  süper bir konu olmuş teşekkürler.

 10. hjjjjjjjjjjjj dedi ki:

  çok teşekkürler mizan konusunda merakımı giderdim.

BİR YORUM YAZ