AbdestYazarlar

Misvak Kullanmanın Faydaları nelerdir?

Misvak sünnet-i müekkede olup ağza su verirken yapılır. Misvak abdest için yapılır. Misvak kullanmanın en az miktarı üç defa sürmektir.

Misvakı sağ elle tutmak, çubuğun yumuşak olması ve küçük parmak kalınlığında bir karış uzunluğunda olması müstehaptır. Dişleri uzunluğuna değil genişliğine doğru ovmalı, bu işi yatarken yapmamalıdır çünkü dalağın büyümesine sebep olur.

Misvakı kullanırken avucunun içine almalı. Çubuğunu emmemeli bu da körlüğü sebep olur. Kullandıktan sonra yıkanmalıdır aksi halde şeytan kullanır.

Misvak Kullanmanın Faydalarından Bazıları Şöyledir

Ölümden başka her hastalığa şifa olması, ölürken kelime-i şehadeti söylemesi kolay olur. Ağzı temizler, Allah’ü Teala’yı razı eder, melekleri sevindirir. Gözü cilalandırır, ağız kokusu ve kirini giderir, dişleri beyazlatır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Yemeği hazmettirir. Balgamı keser. Namazın sevabını ve manevi huzurunu katlandırır.

“En-nehir” isimli kitapta 30 dan fazla faydası olmakla birlikte en az faydası eziyeti gidermek, en büyük faydası ise ölürken şehadeti hatırlamayı kolaylaştırmasıdır. Allah lütuf ve keremi ile bize nasip eylesin. (amin)

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu