Genel

Misvak Haricinde Diş Fırçalamakta Sünnet Olur mu?

Misvak Haricinde Diş Fırçalamakta Sünnet Olur mu?Misvak ile araştırdığım bazı hadisler de sünnete işaret gibi yorumladım. Bir başka sorum da eğer misvak sünnet değil dersek yanlış olur mu ?

Burada asıl sormak istediğim hangisi sünnet -misvak mı yoksa diş fırçalamak mı- veyahut ikisi de mi sünnet ?

“ Eğer müminlere zorluk vermeyecek olsaydım… her namaz öncesinde dişlerini temizlemelerini emrederdim. Ebu Davud, Tahare, 25.”
Hazreti Âişe’den nakledildiğine göre, Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Misvak kullanarak kılınan namazın, misvaksız namaza üstünlüğü yetmiş kattır” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, VI, 272

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aslında çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Şimdi öncelikle şu açık bir şekilde ifade edebilir ki İslam inancında sünnet, Peygamber Efendimizin yapmış olduğu bir şeyi ne şekilde ve nasıl yapmış ise aynı şekilde yapmaktır. Bu açıdan ağız veya diş temizliğinin sünnete uygun olabilmesi için misvak kullanılması gerekmektedir.

Bu noktada sizin aklınıza takılan anladığımız kadarı ile örnek olarak verdiğiniz hadislerin ilkinde yer alan “dişlerini temizlemelerini emrederdim” ifadesinde Misvak kelimesinin geçmemesidir. Buradan yola çıkarak Peygamber Efendimizin Misvaka değil diş temizliğine işaret ettiğini düşünüyorsunuz. İslam ilminde bütün ayetler nasıl ki birbirini tamamlıyor ise hadislerde böyledir. Dolayısı ile Peygamber Efendimizin bu hadisinde Misvak ifadesini kullanmaması sonucu değiştirmemektedir. Zira burada ki asıl soru Peygamber Efendimizin emir buyurduğu diş temizliğini kendi nasıl yaptığıdır. Sünneti tam bir şekilde icra edebilmemiz için önce bu sorunun cevabını bulmalıyız ki diğer bir çok hadis ve rivayet bize bu aradığımızın Misvak olduğunu göstermektedir.

Konu diş fırçalama konusuna gelincede, dişlerini günümüzde kullanılmakta olan fırçalar ile fırçalamak tam anlamı ile sünnet olmamaktadır. Fakat şüphe yok ki dişlerini fırçalayan bir kimse dişlerini misvaklamayan bir kimseden daha hayırlıdır. Şüphe yok ki diş fırçalamak Misvak kullanmanın vermiş olduğu hayrı vermemektedir. Fakat bir yönü ile ağız ve diş temizliğini sağlamasından dolayı İslam inancı açısından sünnet dairesine girmese de hayırlı bir davranıştır. Fakat şunun altını çizmeliyiz ki diş fırçasının maddi ve manevi açıdan Misvağın yerine geçmesi mümkün değildir.

Misvak Konusu Hakkında Sorular ve Cevaplar

Soru: Direk olarak misvaka sünnet diyemeyiz ( tabiki sünnettir ama sadece misvak değil konunun özü diş fırçalamaktır) peygamber efendimiz zamanında misvak olduğu için misvak kullanmış oral-b olsaydı onu kullanırdı :D yani diş fırçalamak sünnettir misvak özel olarak sünnet değildir.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sünnetin ne olduğunu anlamamız çok önemlidir. Sünnet, konu içerisinde de belirttiğimiz gibi “Peygamber Efendimizin yapmış olduğu bir şeyi ne şekilde ve nasıl yapmış ise aynı şekilde yapmaktır”. Eğer bahsettiğiniz mantık ile yaklaşır isek takım elbisenin sünnet olduğunu veya takke takmanın, sarık sarmanın da sünnet olmadığını diyebiliriz. Zira o zaman toplum öyle giyiniyormuş diyebiliriz. Dolayısı ile bu yanlış bir görüştür. Zira Efendimiz ileri görüşlü ve yarının getireceklerini görebilen bir akla ve ilme sahip bir şahsiyettir. Bu nedenle Efendimiz için Misvak kullanmanın ayrı bir yeri olmasa idi biz ümmetine Misvak kullanın demektense şöyle seslenirdi. Sünnetim ağız ve diş temizliğidir, bunu size tavsiye ediyorum şeklinde olurdu.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selam,
    Peki iyi güzelde ,ilim yönünden ne ifade ediyor Misvak ?!! Ağızda temizlik olmasa,dişler çürür … çürürse … bakteriler oluşur … gıda aldığımızda …. bakteriler Mideye kana karışır ve Sağlık etkilenir …. Şimdi Misvak kullansam dişlerim arkalarına veya tam geride kalanlara nasıl ulaşacağım ?!! Saygılar

    1. Değerli ziyaretçimiz, yapılan araştırmalar gösteriyor ki ağızda ıslanan misvakın bıraktığı su bakterileri yok ediyor ve sıvı olduğundan diş fırçasının ulaşamayacağı yerlere dahi ulaşıyor. Fakat siz isterseniz konu içerisinde yer alan bilgiler ışığında diş fırçası kullanabilirsiniz.

  2. Yahu bizim millet kendi kafasından yorum yapmasa olmaz, 1400 küsür senedir alimler sünneti tarif etmiş sen bunca alimden daha akıllısın ya hemen sünnet yaptılar, hemen diş fırçası kullanıldı dediler, diş fırçası ve macunu nun zararın bilse kimse kullanmak. Haşa peygamber mi kullanacak, Resulullah ın yaptığı şey sünnettir. Senin yarım aklında uydurdum degil. İşi ehline bırakın.

  3. Verilmiş olan cevabın bu durumda imkanlara o zamanın sartlarına bağlı olarak en makul olanı yol göstermiş hani bi temizlik dikkati çekmiş bu ne şekilde ne yolla yapılsın ama ihmal edilmesin ağırlığını belirtmiş ne kadar önemli onu anlayın diyor .

  4. direkt olarak misvaka sünnet diyemeyiz ( tabiki sünnettir ama sadece misvak değil konunun özü diş fırçalamaktır) peygamber efendimiz zamanında misvak olduğu için misvak kullanmış oral-b olsaydı onu kullanırdı :D yani diş fırçalamak sünnettir misvak özel olarak sünnet diil.

    Editör cevap: Değerli ziyaretçimiz, sorunuz ve cevabı konuya eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu