Dini Günler

Miraç Kandili ve Önemi

Miraç Kandili, Müslümanlar için yeri ve önemi ayrıdır aynı zamanda da bizler için çok şey ifade eder. Miraç Kandili, bizler için önemlidir çünkü, bu günde sürekli ibadet içerisinde oluruz ve Allah’ı, Peygamber efendimizi saygıyla anarak bol bol dua etme fırsatı buluruz.

Miraç Kandili; Yükselmek anlamına gelir ve bu özel günde Peygamber efendimizin göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Bu gün bu açıdan çok önemlidir ve insanların bu özel günün anlamını en iyi şekilde anlayarak, bu günü en iyi ve en hayırlı ibadetler yaparak anmaları gerekir. Hazreti Peygamber (s.a.s) Beytül- Makdis’te kurulan bir Miraç’la ve yanında Cebrail olduğu halde göğe yükselmeye başlamıştır. Bu yükseliş sırasında Allah tarafından emredilen bazı olaylarda gerçekleşerek müjdelenmiştir.

Göğün birinci katında Hazreti Adem, ikinci katında Hazreti İsa Ve Yahya, üçüncü katında Hazreti Yusuf, dördüncü katında Hazreti İdris, beşinci katında Hazreti Harun, altıncı katında Hazreti Musa ve yedinci katında ise Hazreti İbrahim ile görüşmüştür. Miraç Kandili çok önemli bir gündür ve bu günde aynı zamanda Allah tarafından beş vakit namaz farz kılınmıştır. Bir çok ayet ile de bu özel günün anlamı belirtilmiş ve Müslümanların bu günde ibadetle yaparak bol bol dua etmeleri gerektiğinin de altı çizilmiştir. Aynı zamanda “ Büyük buluşma” diye de geçer bu gün ve Hazreti Peygamber (s.a.s) Allah katına kabul edilerek bu gün içersin de Müslümanları yakından ilgilendirecek bir hadisede yaşanmıştır. Müslümanlar bu özel günü çok anlamlı bir gün olarak görmeli ve bu bakımdan yapacakları ibadetlerle bu özel günü en hayırlı şekilde geçirmeleri gerekir. Peygamber efendimiz bu özel günde hayatı boyunca yaptığı hayırlı işlerden ve hayatını Müslümanlığı yaymak için uğraşarak geçirdiği için bu özel günde Allah’ın huzuruna kabul edilerek gerçekten bu gün Müslümanlar için ayrı bir anlam kazanmıştır.

Miraç Kandili, bu açıdan Müslümanlar için oldukça fazla önemlidir ve bu özel günde Müslümanlar olarak bizlere düşen görev, Kuran okuyarak, namazlar kılarak, bol bol dua ederek ve gece geç saatlere kadar en hayırlı şekilde ibadetlere devam ederek bu günü dahada özel ve anlamlı yapmalıyız. Müslümanlar bu günü en hayırlı şekilde geçirmeleri gerekir ki bu da zaten Allah tarafından insanlara emredilmiştir…’

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu