Abdest

Mezi Nedir? Mezi Neden Gelir?

İlmihal konularında sıklıkla karşılaştığımız ve her Müslümanın bilmesi gereken terimlerden biri olan Mezi Arapça bir kelimedir. Şimdi mezi nedir, sorusunun cevabına geçelim. Bu konu hem erkekleri hemde kadıları önemle ilgilendirmektedir.

Mezi Nedir?

Ergenlik çağına erişmiş olan bir bireyin cinsel arzularının oluşması ile birlikte avret yerinden gelmekte olan az bir miktarda sıvıya mezi denilmektedir.

Rengi beyaza ya­kındır bir sıvıdır ve bu sıvı boşalma diye tabir edilen cinsel faliyetin öncesinde gelmektedir. Vücut cinsel dürtü ile uyandığı taktirde ve bu hissiyat belli bir süre sürdüğü taktirde bu sıvı gelebilmektedir. Mezinin gelmesi için boşalma yani spermin gelmesi gerekmemektedir. Dolayısı ile meziyi spermin yani meninin habercisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle bu konu iyi bilinmeli ve dikkat edilmelidir.

Mezi Gusül Abdestini Bozar mı? 

Mezi gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak namaz abdesti olarak adlandırdığımız günlük abdesti bozmaktadır. Bununla birlikte bu konuda dikkat etmemiz gereken bir konu vardır.

Eğer iç çamaşıra bulaşmış ise bu durumda iç çamaşırı temizlenmelidir. İmkanımız var ise çamaşırın değiştirilmesi çok daha uygun olacaktır.

Mezi Nedir ve Neden Gelir? Genel Bilgiler

Cinsellik ile ilgili konular düşünüldüğünde veya kişinin eşiyle oynaşması sonucu gelmekte olan öncü sıvıya mezi denilmektedir. Mezinin rengi beyaza yakındır ve yumuşak bir sıvıdır. Vücudun yumuşamasına yardımcı olmaktadır.

Bazen kişi mezinin geldiğini hissedemeyebilir ki bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Bu sıvı nadiren olsa da ağırlık kaldırmak gibi bazı durumlarda gelebilmektedir. Her halükarda İslam dininde necis bir sıvı olmasından dolayı gusül abdestini bozmasa da namaz abdestini bozmaktadır.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur; “Kadın uykusunda onu (meni) görürse, yıkansın”. Bunun üzerine Ümmü Süleym: Bundan utandım, dedi. Ardından: Bu olur mu? diye sordu. Bunun üzerine Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu (menisi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (meisi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. İki meniden hangisi hangisine (çokluk ve şehvet bakımından) üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer (çeker).”

(Müslim,Hadis no: 469)

Sitemizde yer alan İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Mezi ile Meni Arasında ki Fark Nedir?

Karmaşık gelse de aslında mezi ile meni arasında ki farkı anlama çok kolaydır. Mezi meniden önce gelen vücudun reaksiyon göstermesi ile gelen ince bir sıvıdır. Meniye göre daha şeffaf bir sıvıdır.

Meni ise boşalma diye tabir edilen cinsel reaksiyonun sonucu olarak gelen bir sıvıdır. Bu sıvı ise daha kalın ve beyaz renge yakın bir sıvıdır. Dolayısı ile bu bilgileri bildiğimiz taktirde bu iki sıvının ayrımın yapmamız daha kolay olacaktır.

Mezi Nedir? Başlıklı Sorular

Uhu Gibi Bir Sıvı Geliyor, Bu Mezi midir?

Cinsel organımda hafif bir sertleşme olduktan son 3, 4 damla bir sıvı geliyor uhu gibi bu nedir gusül gerekir mi? Mezi midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz sıvı mezidir ve bu sıvı gusül abdestini bozmamaktadır. Fakat namaz abdestini bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra değdiği taktirde değiştirilmelidir.

Mezi Gusül Gerektirir mi?

Hocam konu içerisinde geçen mezi gusül gerektirir mi?

Cevap:  Değerli ziyaretçimiz, bu soruya konu içerisinde cevap verdik. Ancak kısa bir cevap verelim. Mezi akıntısı gusül gerektirmemektedir.

Boşaldıktan Sora Gelen Sıvı Gusle Engel midir?

Boşaldıktan sonra gelen şeffaf sıvı gusle engel midir? Yoksa onunda tamamen bittiğine idrarın geldiğine emin olmak mı gerekir?

Cevap: Bahsettiğiniz şeffaf sıvının bittiğinden emin olmak gerekmektedir. Bu nedenle sizinde bahsettiğiniz gibi idrarın geldiğinden emin olduktan sonra gusül almak en doğru şekli olacaktır.

Mezi Geldiğinde Kilotumu Değiştirmeden Namaz Kılabilir miyim?

Hocam mezi geldiğinde ortam kilot değiştirmeye uygun değilse onu suyla temizleyip namaza devam edebilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir durumda çamaşırınızın necis bölümünü yıkaya bilirsiniz. Böylece çamaşırınızı değiştirmeye uygun bir yer buluncaya kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

Oruçluyken Mezi Gelirse Orucum Bozulur mu?

Oruçluyken spermimden mezi meni veye vedi gelirse orucum bozulur mu ne yapmam gerekir?

Cevap: Mezi ve vedi orucu ve gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak Namaz abdestini bozmaktadır. Meni ise sadece gusül abdestini bozmaktadır. Ancak mastürbasyon veya cinsel ilişki ile gelen meni hem gusül abdestini hemde orucu bozmaktadır. Bununla birlikte kefaret olarak 61 gün oruç tutulması gerekir.

Cinsel içerikli videoları izlerken gelen bir kaç damla sıvı nedir?

Bahsi geçen yani hiç bir müdahale olmadan gelen bir kaç damla ince sıvı Mezidir. Bu sıvı gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak cinsel içerikli videoları izlemek dinimizde caiz değildir. Büyük bir günah olan bu tür seyirlerden önemle uzak durmalıyız.

Mezi Serleşme Olmadan Gelir mi?

Normal şartlarda azda olsa bir sertleşme olmadan Mezi gelmeyecektir. Ancak ağır bir şey kaldırma veya farklı bir hastalıktan dolayı sertleşme olmadan Mezi gelebilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam Selamünaleyküm hocam ben cins… içerikli video izlemiştim izlerkende elimle mastür…… gibi oynamıştım bayabi ondan ama hiç bir şekilde zevk almadım ve mastur…… yaparken de birşey akmadı yani en fazla 30 en az 20 kere yapmışımdır yani hocam ondan sora 2 3 damla bir şey aktı hocam bu akan nedir ve gusül almam gerekir mi?

  1. Bu yaptığınız günahtır ve tövbe etmelisiniz. Bununla birlikte şüpheli bir durumunuz şüphelidir. Bu nedenle gusül abdesti almanız gerekmektedir.

 2. Egzersiz yaparken yere bilerek dayadim 10 kere filan pipim kalktık sora 5 kere daha yaptım ve gusül almam gerekirmi

  1. Hayır bu gibi durumlarda gusül almanız gerekmez. Ancak bir damla dahi sıvı gelirse namaz abdestiniz bozulur.

 3. Hocam öncelikle Selamün Aleyküm hocam ben bugün cinsel içerikli vidyo izlemiştim elimi penisime asla sürtmedim , ve 10 dk sora banyoya duş almaya gittim duş alırken pipim kalktı ardından ben pipimin üstüne şampuan döktüm ardından da bizde duş fıskiyesi var o fıskiyeyi pipime 4 ,5 dk tuttum bi gıdıklanma oldu hocam ve hocam bu arada pipime şampuan dökerken fıskiye de su tutarken elimi pipime değmedim ve hocam bu yaptığım olay gusül bozarmı bir şey aksa o nedir hocam çok acil ve ben vesveseli bir insanım kafama takılıyo

  1. Öncelikle bahsettiğiniz türdeki videoları izlemeniz çok büyük bir günahtır. Bu konuda gusül konusu kadar önemlidir. Gusül almadan önce eliniz deymese dahi herhangi bir sıvı kalmadığından emin olmalısınız. Daha sonra gusül abdesti almalısınız.

   1. Hocam hayırlı geceler ben ilk defa aşkık oldum ve ilk sevgilim anlaticagim kız bu kızla el ele tutusurken sarılırken benim penisim kalkıyor zevk suyu geliyor bu günah mıdır veya bir bilginiz varsa istemsizce olan birşey çünkü bu bana neden oluyor herkese de olur mu böyle şeyler ilk sevgililer de bilmek istiyorum şimdi den saygılarımla

   2. Siz bir erkek siniz dolayısı ile bu başınıza gelen normal bir durumdur. Ancak dinimizde Müslüman bir erkeğin nikahlı olmadığı bir kadınla el ele tutuşması sarılması günahtır. Bu günah küçümsenecek bir günahta değildir. Bu durum tövbe gereken ve bir daha yapılmamasıngereken bir şeydir. Müslüman bir erkeğe yakışan sadece evli olduğu kadının elini tutmak ancak ona karşı şehvet duymaktır.

 4. Hocam öncelikle Selamün aleyküm hocam ben arkdaşlarımla futbol oynarken arkadaşımdan topu almaya çalışırken bilerek dayadım hocam birde dayadıktan sonra birşey aksa o ne olur ve gusül almam gerekirmi

  1. Kısıtlı yaptıysanız günaha girmiş olursunuz. Her iki durumda da gelen sıvıya göre durum değişmektedir. Önce gelen sıvının ne olduğunu bilmelisiniz.

 5. Hocam Selamün aleyküm hocam benim penisim kalktığında esniyorum veyahut hareket ediyorum ve gıdıklanma oluyo yani isteyerek yapmıyorum hocam eğer birşey aksa bu nedir ve yahut gusül almam mı gerek tekrardan

  1. Bu tür durumlarda gelen sıvı muhtemelen mezi olacaktır. Bu sıvı abdestinizi bozar. Ancak gusül abdesti almanız gereken bir durum yoktur.

   1. Hocam burda esniyorum derken hani kemiklerimizi esnetiyoruzya ben onu demek istemiştim bilginiz olsun hocam cevapladiginiz icin sağolun

   2. Tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadık. Ancak sonuç değişmemektedir. Verdiğimiz cevap aynen geçerlidir.

 6. Hocam ben duşda çok nadir bazen meni yapiyorum bittikten sonra gusül abdest alıyorum duştan çıktıktan sonra havluyu alıyorum temizliyorum atletimi külot giyorum bir kaç dakika sonra zevk suyu gibi birşey akıyor hocam meni olandan değil meniyi komple temizledim hocam birde hocam sıkı külot mu yoksa babamın giydiği büyük gibi bir külot mu babaminkini giymiyorum kendim büyük alıyorum hocam sıkı giyince penisim çok kurcalanıyor kendi kendine zevk suyu geliyor hocam ben işitme engelliyim namaz kılıyorum fakat emin olamıyorum kusursuz namaz sayılsın diye kafama takıyorum şeytandan uzak durmaya çalışıyorum.

  1. Meni geldikten sonra gusül almadan önce küçük abdestinizi yaptıktan sonra gusül abdesti almanız Daha doğru olacaktır. Böylece bu tür şüpheleriniz kalmayacaktır.

 7. Hocam ben masadan ayağa kalktığımda farkında olmdan penisim sürtüldü ardından yani 2 ,3 dakika sora birşey aktı hocam bu sürtünmeyi kasti yapmadım ve bu sürtünme 3 saniye filan sürdü hocam bu akan sıvı nedir

  1. Muhtemelen bu sıvı mezidir. Bunun bir günah olduğunu ve tövbe etmeniz gerektiğini unutmayınız.

 8. Hocam öncelikle Selamun Aleyküm hocam ben test çözerken bir şey aktığını hissettim sadece bir kere bu akan sıvı nedir iç çamaşırım beyaz olduğundan anlamadım

  1. Bunu tam olarak anlamamız mümkün değil. Mezide olabilir. Şehvet olmadıysa gusül abdesti almanız gerekmemektedir.

   1. Yok hocam şehvet olmadıda birde hocam bir sorum daha olacaktı şehvet ne demek

 9. Selamın Aleyküm hocam ben penisimin deliğinin içine baktığımda sanki bir sıvı görüyorum. Ben mezi olduğunu düşünmüyorum. Sizce bu nedir?

  1. Bunu bilmemiz mümkün değil. Siz içindeki ile değil dışarı ya çıkanın ne olduğuna göre hareket etmelisiniz

   1. hocam ben bir kızla yan yana oturdum kotu kotu şeyler düşündüm ve sertleşme oldu baya bir süre sonra lavaboya gittim akıntı olmuştu şeffaf bir şuydu byz dildi gusül gerekir mi?

   2. Bu gelen sıvı mezidir ve gusül abdesti almanız gerekmemektedir. Ancak bu yaptıklarınızın günah olduğunu unutmayın ve samimiyet ile tövbe etmelisiniz.

 10. Cinsel içerikli videolar izleyince veya izlerken küloduma damla damla sıvı akıyor , elimi penisime sürtmeden . Bu akan sıvı nedir gusül almam gerekirmi ? Hocam bu sorunun cevabını hiçbir yerde bulamadım lütfen yardımcı olun hocam şimdiden Allah razı olsun.

  1. Sorunuzu ve cevabınızı sıkça sorulan sorular bölümüne ekledik. Ancak tekrar bu günahtan uzak durmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

   1. Bahsi geçen yani hiç bir müdahale olmadan gelen bir kaç damla ince sıvı Mezidir. Bu sıvı gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak cinsel içerikli videoları izlemek dinimizde caiz değildir. Büyük bir günah olan bu tür seyirlerden önemle uzak durmalıyız.

 11. Hocam ben sürekli şeytana uyuyom ve sapık bişi izliyom haftada bir şimdi sorum şu 1 gün cünüp kaldım sebebi var günahı ne hocam birde sürekli aynı günahı işleyip pişman oluyor günahı ne hocam imanımı nasıl kuvvetlendiririm

  1. Bu soruyu sorduğunuza göre İmanınızda bir sıkıntı yok. Ancak siz nefsinize ve şeytana yenik düşüyorsunuz. Bunun tedavisi ise namaz kılmak ve dini bilgiler konusunda kendinizi geliştirmektir. Bu izlediğiniz şeyler büyük günahtır. Tövbe edin ve tekrar izlemeyin.

 12. Öncelikle önemli bir konu olduğu için 1 den fazla soru soracağım.
  1)sabah kalktığımda uykumda %80 cinsel bir şey görmedim (erkeğim 15 yaş) ve iç çamaşırımda bir sıvı hissettim dokunduğumda akişkan bir sıvı değildi ve kokmuyordu şiddetli şekilde koklayınca çok az bir koku geliyordu ayrıca yapışkan değil gibiydi bu durum benim kontrolüm altında olmadığı için korkuyorum hep olur diye ne yapmalıyım engellemek için
  2)bazende sabah kalktığımda masturbasyon denilen şey sonrası akan sıvı bende sabah kalktığımda ağır bir koku, akışkandı ve rüyamda cinsel şeyler görmüştüm ne yapmalıyım.

 13. Hocam oruçluyken mezi geldi. Şimdi kefaret felan gerekiyoru mu ? Korukuyorum yardımcı olursanız mutlu olurum

 14. Hocam ben bekar bir erkegim bayan resimlere bakip penisime ellemeden yatagimda surtunerek
  bosalmadan istimna ediyorum bazen uzun bazende kisa tutuyorum bu meredi bundan dolayi gusul gerekirmi

 15. Hocam cinsellikle alakalı bir şey gördüğümüzde 1-2 damla bir sıvı geliyor hocam büyük ihtimalle mezi.Tekrar gusül etmem gerekir mi şeytan sürekli vesvese veriyor çünkü

 16. selamunaleykum bir sorum olacaktı bazen istemsiz bir şekilde internette karşılaştığım cinsel içerikli bir video ve ardından bu şekilde birkaç video daha izlediğimde yapışkan renksiz bir sıvı akıyor uhu yapıştırıcı gibi bazen de titriyorum böyle olduğunda ama elle birşey yapma yok sadece izkediğimde geliyor çok utanıyorum bundan direkt gusül alıyorum akan sıvının ne olduğunu merak ediyorum güsül gerekir mi oruç bozar mı

 17. Hocam 2 yıl önce falan Ramazan ayındaylen ben banyoya yıkanmaya gittim ve o sırada oruçluydum şeytanın vesbesinden dolayı kendimi tutamadım yaptım sprmimden meni geldi ama orucu bozduğunu bilseydim yapmazdım bunun günahı nedir.

 18. Selamun aleykum hocam ben gece yatarken bende akıntı yapışkan oluyor bazen ne yapmam lazım iç çamaşır mi değirmem lazım yoksa gusul mu almak lazım acaba oruç bozar mı yoksa namaz kılabilir miyiz?

  1. Gördüğünüz leke el ayanızın büyüklüğüne yakın ise gusül almalısınız. Bu gördüğünüz leke orucunuza zarar vermemektedir.

  2. Hocam ben bekar bir erkegim bayan resimlere bakip penisime ellemeden yatagimda surtunerek
   bosalmadan istimna ediyorum bazen uzun bazende kisa tutuyorum bu meredi bundan dolayi gusul gerekirmi

 19. Selamın aleyküm hocam rüyamda araba sürüyordum rüyamda da çok sıkışmıştım tuvaletimi yapmaya başladım o ara uyandım baktım 2-3 damla birşey gelmiş gusül gerektirir mi

 20. Hocam benden mezi geldi ben boşaldım zannettim çünkü mesihi falan bilmiyordum burda öğrendim boşaldım zannedip yemek yedim kaç gün oruç tutarim

 21. Hocam merhaba birsey soracagim ayip birsey izledim tolete gittim bir sivi geldi yapiskan yasimda kucuk bisey bilmiyorum o yuzden bole seyleri arastiriyorum normal meni fışkırır ama bu fışkırmıyor alta dogru gidiyor sadece toletimi yaptigimda oluyor bu nedir

   1. Kardeşim, her türlü olaydan gusül alınmaz. Normal namaz abdestini bozan durum vardır, guslü bozan durum. Bunlar ayrı şeyler.

 22. Hocam ben anladım ama eyer Google dan kadin çıplak resmine bakıp surtunursek ve beyaz sıvı gelse bu nedir

 23. Hocam şeytana uyarak 2 dk ayıp bişey izledim ve birden şeyim sertleşip bir damla bisi geldi elime aldim yapiskandi bunun için gusül almam gerekirmi namaz kılıyom 11 yaşındayım ergenliğe girmedim galiba bu meni midir mezimi

   1. selamun aleykum hocam kiiz arkadasim ariyacakti bi heyecan gibi bisey oldu 10 dakika sonra tuvalete gittigimde bi sivi akti nedir acaba

  1. O dediğin renksiz yapışkan şey olması lazım onun gelmesi ergenliğe girmişsin demek değilmi?

 24. Ramazanda oruckuyken mestrbsyn yapınca mezi yada meni gelse orucu bozar mi? Yakın bir dostum su an bunu yaptığı için pişman fakat utancından bana bile zor anlattı. Eğer bozarsa ve bunu bilmeden yaptıysa keffaret gerektirir mi? Bilmediği için tevbe etse yani cok buyuj gunaha girmis midr ?
  pişman kendisi. Bende yeterli bilgi de olmadığım için kendisine yardımcı olamıyorum. Cevap için şimdiden teşekkürler hocam

  1. Kardeş (afferdersiniz ama) Ramazan da masturbasyon yapmak hem büyük günah hem de gusül gerekir. Hanefi isen 61 gün kefaret orucu gerekir. Gerçi isteyerek yaparsan her mezhebde 61 gün oruç farzdır.

   1. Hocam ben gusül aldıktan sonra bir damla şeffaf yapışkan gelmektedir. Ve birde birine baktığımda bir damla şeffaf yapışkan gelmektedir gusül gerekir mi hocam.

 25. hocam şeyimle oynadım sonra uhu gibi bir sıvı geldi oruçluydu orucum bozulur mu nolur geniş geniş anlaırmısınız

 26. Kafamı bozan kendimden soğutan birşey var. Hiçbir şey düşünmediğim halde bazen bu sıvı geliyor. Veya çok sevdiğim bir arkadaşla konuşuyorum daha sonra mezi gelebiliyor sıkıntılı biri miyim diye içim içimi yiyor lütfen düzgün bir açıklaması olsun bunun :(

 27. Hocam merhaba ben yatarken vucudumdan bir sivi akmis ama ne oldugunu ayirt edemiyorum meni veya mezi bu sizce nedir üstümede bulaşmis dokundugumunda kurumus gibi duruyor ve bu olay sürekli oluyor ne yapmam gerekir yasim 16 anne ve babama demeye utaniyorum biraz tuhaf kokuyor bide abdest almam gerekirmi bunun icin

 28. Hocam cinsel şeyler düşündükten sonra idrarımı yaparken idrar ikili çıkıyor bu menimidir mezimidir?

 29. sa hocam, meni ile meziyi ayırt etmekte zorlanıyorum namaz kılan biriyim yardımcı olur musunuz? acaba gusül abdestini gerektiren yani mezi nasıl desem penisimizde bir elektriklenme sızlama gibi bir şey olunca gelen bir şeymi öyle ayırt edebilir miyim mesela?

  1. Evet bahsettiğiniz sıvı mezidir. Yoğun bir cinsel aktivite olmadan meni gelmeyecektir. Rüya veya çok ağır kaldırmak gibi istisnai durumların dışında.

 30. Ben sabah kalktim okula gittim ve tuvalete gittigimde idrardan sonra yapiskan bir sivi geldi bu sivi hafif sariydi namaza engel olurmu

 31. Hocam ben bazen kızlara bakıyorum internetten falan neyse hocam sıvı geliyor veya bazen alışkanlık olduğu için isteyerek yapıyorum bunun için gusul abdesti almam gerekirmi?orucluysam orucum bozulurmu? Eğer rüyada bu olayla karşilaşırsak gusül abdesti almamız gerekirmi oruçluysak ne yapmalıyız uzun oldu hocam ama detayla yorumumu cevaplarsanız sevinirim. Hocam bir debu isteyerek yapma mevzusu bende bağımlılık yaptı ne yapmalıyım?

  1. Bu yaptığınızın bilerek yapmak günahtır. Bununla birlikte rüyada bu durumu yaşarsanız veya uyanıkken yaşarsanız gelen sıvı mezi ise gusül abdesti almanız gerekmemektedir ancak gelen sıvı meni ise Gusül abdest almanız gerekmektedir bu durum rüyada veya uyanıkken fark etmemektedir.

 32. Hocam ben 31 çektim hemen güsülümü aldım havlu saŕılırken cinsiyel organım da mezi geldi neyapmalıyım

  1. Çamaşırınıza deydiyse değiştirmelisiniz bunun dışında bir şey yapmanız gerekmemektedir.

 33. hocam merhaba ben bidaha mastürbasyon yapmayacağım diye yemin etmiştim sonra dayanamadım yaptım sonra çektim hemen mezi geldi yeminim bozulmuşmudur.

 34. Sayın hocam cinsel organımızla oynasırken (cekerlen)gelen mezinin gusul gerektirdigini söylemişsiniz ama hic bi yerde mezinin gusul gerektirdiği yazmıyo

 35. bakarmısınız ben internete bayanlar a baktığım zaman spermimden bir sıvı geliyor bu nedir güsülü bozarmı değince uzuyor

 36. Uzun zamandır kafamı kurcalayan bişey var. İnternette araştırdım ama bi cevap bulamadım. Bakmak dokunmak suretiyle gelen mezinin içinde çok az bi beyazlık görüyorum(meni renginde). Az dediğim karıncadan bile küçük meziyle karışık, saçtaki kepek gibi. Bu meni midir?Gusül abdestimizi bozar mı? Haz halinde meziyle geliyor. Vesveseye kapılıyorum gusül abdesti mi almalıyım diye. Yardımcı olursanız sevinirim.

 37. Sa hocam. Ben cinsel icerikli videolsra bakiyorum ve sonra akinti gibi birsey geliyor. Bu mezi midir menimi? Ben kizim ve kasilmada olmuyor bakarken sadece baktiktan sonra birazcik seffaf ince bir sey geliyor

  1. Bu durumda gusül olmanız gerekmemektedir ancak yapmış olduğunuz şey Günahtır bu gibi şeylerden kaçınmalısınız.

 38. her gelen sıvı mezi ya da meni midir..ben hergün camasırımda biraz biraz ıslaklık görüyorum.bu nedir acaba?namaz kılmama engel midir

  1. Soma şehir ananızı değiştirilemez takdirde Bu akıntı namazınızı engel değildir.

 39. sayın hocam cinsel organımızla oynaşırken(çekerken) mezi gelirse gusül bozulurmu teşekürler

   1. abi bakarmısın ben interneten kadınlara bakıyorum vucudumdan beyaz bişey akıyor nedir erkeğim…abdesti bozarmı

 40. Ben hergun otobuse bindigimde hiçbirsey olmasa dahi mezi gelmiş gibi hissediyorum abdestimi boxuyorum çamaşırımı değistiremedigimden namaz kılamıyor ben mezi gelip gelmediğini nasıl anlarım

  1. bahsettiğiniz şekilde gelen mezidir.Bir kaç damlası namaza engel değildir ancak ilk fırsatta çamaşırınızı değiştirmelisiniz.

 41. hocam benim aklıma bazı kadınların vücutları müstehcenlik aklıma geliyo erkeksi organım az kalkıyo ama yine de eski haline dönünce küçük bir sıvı geliyo ucundan sıvı beyaz deil gusül gerekir mi?

 42. hocam ben mastürbasyon çektim biraz yapışkan ve şefaf bir sıvı geldi.gulsul aptesti almamız gerekirmi

 43. Hocam kiz arkadasimla vakit gecirdikten sonra kucuk 1 2 damal degisik bi sivi geldi bu durumda gusul almam gerekirmi?

 44. Hocam selamünaleyküm ben tam uyumaya hazırlanıyordum cinsel organımın üstünde yatıyordum sonra bi kız düşündüm cinsel organımdan bi sıvı geldi mezimidir bu lütfen cevap verin

 45. ozur dilerim cok defa okudum ama karisik cok utaniyorum 17 yasinydayim ve kizim mustehcen seyler izlerken istem dışı kasilmaya Engel olamadim ve seffaf sivi geldi guslum bozulmus mudur tekrar ozur dilerim

  1. Bu tür durumlarda yapmanız gereken en doğru şey gusül abdesti almanızdır

 46. Hocam ben masturubasyon yaptım sonra isedim gusul abdesti aldım sonra ince idrar gibi bir sıvı geldi ve uzadı gusul almak gerekirmi

 47. Selamun aleyküm hocam ben duştan çıktıktan sonra erkeksi organımda sertleşme meydana geliyor duştayken yikadigim için sonra 1 damla beyaz ince akışkan sıvı geliyor bu mezimidir

 48. Merhabalar ben Masturbasyon yaptıktan sonra mezi akıyor sanırsam 1 2 damla o zaman gusul almalımıyım meni gelmiyorda mezi geliyor

 49. Hocam ben ergenliğe girmedim ama 2-3gunde bir iç camasirim islaniyor ya da ben ergenliğe girdigimi bilmiyorum bu nedir

  1. Muhtemelen ergenlik çağına girmişsiniz. Bu nedenle mani ve Mezi konusunu detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz.

 50. SelamunAleykum. Hayırlı günler. Hemen hemen hergün uyandığımda iç camasirimda kucucuk 1-2 damla su damlasi oluyor ama rengi beyaz değil. Gusül abdesti almam gerekir mi bir de iç çamaşırımı degistirmeli miyim? Rüya görmuyorum veya hatırlamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Muhtemelen bu mezidir ve gusül almanız gerekmemektedir. Ancak çamaşırınızı değiştirmek taharet açısından daha doğru olacaktır.

 51. Hocam sabah uyandım ve iç çamaşırımda ıslaklık vardı. Rüyamda kötü birşey görmedim İç çamaşırımdaki islaklığın kokusu keskin,yoğun değildi. Meni midir mezi mi

 52. Hocam ben sevgilimle konusurken bazen cinsellikde giriyor araya ama öyle abartilcak sekilde konusmuyoruz, yada sarilirken gelen akinti nedir? Menimi mezimi ayirt edemiyorum her konusduğumuzdan sonra emin olamadigimdan dolayi gusul aliyorum. Bana mezi ve menini tam olarak nasil anlaya bilecegimi anlata bilirmisiniz?

 53. hocam ben mastürbasyon çekiyordum 1-2 dakika içinde bir sıvı geliyor ama beyaz değil ve şehvetli ama yorgun olunmuyor
  bitkin düşünülmüyor sadece rahatlama işi oluyor
  Fışkırmıyor
  mezimidir menimizir

 54. 117- İki yoldan başka herhangi bir uzva yapılacak temas sonunda inzal olmazsa, oruç bozulmaz. Fakat inzal olunca oruç bozulur ve yalnız kaza gerekir. El ile meni getirmek veya hayvan ve ölüye temasla olan inzal da böyledir. ömer nasuhi bilmen oruç 61 tutulur demişsiniz okumanızı tavsiye ederim.

 55. hocam ben bir yere sürtününce bi istek geliyor içimden bir şey falan da düşünmüyorum bir sıvı geliyor şevhetle ve fışkırır gibi ama fışkırır gibi olduğu halde 1 damla anca akıyor bu sıvı nedir günah mıdır gusül gerekir mi şimdiden teşekkür ederim

 56. Hocam ben sevgilimle gezerken konuşurken elini tutunca.sarılınca bir sıvı geliyor ben mezi olduğunu düşünüyorum ama emin olamıyorum. Sizce nedir hocam meni olsa çok şehvetten ve fışkırarak çıkmasından anlarım diye düşünüyorum.lütfen yardımcı olur musunuz bana

   1. Çok teşekkür ederim hocam gönlümü rahatlattınz allah razı olsun

 57. bende bir yere sürtününce biraz şevhetle ve fışkırır gibi bir sıvı geliyor fışkırır gibi olmasına rağmen 1-2 damla oluyor renksiz kaygan ve yapış yapış oluyor bu nedir gusül gerekir mi

   1. ama hocam bu sıvı kaygan yapış yapış renksiz bir sıvı bu mezi değil midir ben sadece şevhetle gelmesini merak ettim

   2. Değerli ziyaretçimiz mezide şehvetle gelmektedir ancak Mezi sizin bahsettiğiniz gibi fışkırmak suretiyle gelmemektedir

 58. hocam bnm çok cinsel isteğim geliyor bn ne yapacağımı şaştım yolda giden kızlara içimden cinsellik teklif ediyorum biran olsun aklımdan çıkmıyo üstelik namaz da kılıyom ister istemez namazıda estkiliyorv

  1. Bu tür konular bir çok erkeğin başına gelmektedir. Ancak içimizden gelen her sese kulak verirsek kendimizi günahlardan alı koyamayız. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Eğer evlilik çağında iseniz evliliği düşünmelisiniz.

 59. Merhabalar Ben 15 yasında birisiyim ergenliğe geç girdim sanırım son 1 haftadır istemsiz meniye benzer sıvı geliyor tabi bilmediğim için sık sık guslediyorum. ve çok olmaya başladı olur olmaz geliyor ve cinsel isteklerim arttı ergenlikten oldugunu sölüyolar birde size sorayım dedim. bu durumda Gusletmek gerekir mi hocam ?

  1. Konudan da istifade edin anladığımız kadarıyla bu sıvı mezidir ve gusül abdestinizi bozmamaktadır.

 60. Cunup olduktan 10-15 dk sonra kücük tuvaletimi yaptim ve güsül abdesti aldim aldintan sonra ciktim seffaf bi sıvi gekdi yapiskan tekrar gusul almak lazimmi

 61. Ah e hocam. Keske önceden bilseydim. Ayıp görüntüler izlerken kilodumda ıslaklık hissettim baktim meni sandim. Sonra ne de olsa cunup kaldim deyip kendim bozdum gusul abdestimi. 2 vakit namaz arasindan fazla cunub kalmayacagima tovbe etmistim fakat o tovbe de bozulacak. Allah affetsin.

 62. Uykudan bi anda uyanıyorum ve bi 5 dk sonra iç çamaşırımda bi sıvı görüyorum ve rüyamda da bişey görmüyorum tek başıma yatıyorum ergenlik dönemine girdiğim den beri böyle oluyo meni midir mezi midir

 63. vücut hatları görüken bir filmden 1 2 damla sıvı gelse gusül abdesti alınmalı mıdır

 64. Oruçluyken farkında olmadan rüyalanıp meni gelmesi durumunda ne yapılması gerekir? Orucu bozar mı bu durum?

 65. Kiz arkadasimla konuşurken acik renkli bir iki damla bi sivi geliyor. Boy abdesti bozar mi? Kilotu ıslak mendille silsem namaz kılınır mi?

  1. Bu durum gusül gerektirmez ancak iç çamaşırınızı değişmeniz ve yeniden normal abdest almanız gerekir.

   1. Teşekkür ederim. Birde sabah uyandigimda iç çamaşırımda beyaz lekeler oluyor bazen. Ama rüya gördüğümu hatırlamıyorum. Boy abdesti almam gerekir mi?

   2. Gusül almanız yapacağınız en doğru şey olacaktır. Gusül abdesti konusunda şüphe ile hareket etmemek gerekmektedir.

 66. Bir kişi cinsel içerikli video izlerken bir yere sürtünse ve birkaç damla sıvı gelse boy abdesti bozulur mu

   1. Peki hocam bir kızı cinsel ilişkiye girdiğini hayal edip yapsa yene gusül gereklimi

 67. Selamun aleykum hocam, afedersiniz esimle konusurken ince uzun seffaf bi sivi geliyor ve peceteyle silerken sünüyor ve bu beni rahatsiz ediyor Allah rizasi icin cevap verin yukarida yazilanlari okudum ama bi yanit bulamadim cok vesveselendim Allah rizasi icin cevap yazin yukari okuyun demeyin nolur

 68. Hocam bide ben meniyle maziyi ayırt edemiyorum ikiside akiskanlik ve her gun gusul abdesti aliyorum

 69. Hocam ben de sevgilimle konuşuyorum 3 4 damla akiskanlik geldi gene baktim 3 4 tane geliyordu baktım bida geliyo mu diye gene böyle 2 3 damla bise vardı idrarimi yaptım baktım gitmiş bu mezimidir

 70. Hocam ben esimle iliskiye giriyorrum esim tatmin oluyor ama ben olmuyorum gusul gerekirmi esim kendisini koruyor yani bende cenabetli oluyormuyum gusul gereklimi hocam bide ben yurtdisindayim hemen cvp yazsaniz

 71. Hocam ben esimle iliskiye giriyorrum esim tatmin oluyor ama ben olmuyorum gusul gerekirmi bide cocugumuz yeni oldugu icin esim kendisini koruyor pezervatif kulaniyoruz yani bende cenabetli oluyormuyum gusul gereklimi

 72. Ben 14 yaşındayım tuvalette şefaf bir sıvı geliyor işedikten sonra bide afedersiniz pipimin ucuna sanki iğne batıyormuşcasına ağrıyor acaba bu nedir?

  1. Bu gelen sıvı büyük bir ihtimalle mezidir. Ancak size emin olabilmek için doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Tabi bu ergenlikten dolayı kaynaklanıyorda olabilir.

 73. Orucluyken kitap okurken ve hayal kurarken kendime engel olamadim kasilmalar oldu beyaz yapiskan bir sey geldi mezi oldugunu dusunuyorum orucum bozulmus mudur? Kimi yerde mezi gelirse bozulmaz diyo ama orgazm da bozulur diyo. Bu benim yaptigim masturbasyon mu oluyo ama hicbir sekilde el kullanmadim. Sadecs kasildi ve ben de durdurmaya calistim orucum ama yine de isteyerek yapmis oldum orucum bozuldu mu?

  1. Sizin yaptığınız mastürbasyon olmuyor. Zira kasıtlı olarak yapmamışsınız. Sizin durumunuz orucunuzun sıhhatini etkileyecektir. Ancak bu durum orucunuzu bozmamaktadır.

 74. Sertleşme olduktan sonra tuvalete gittim ve idrarımı yaparken yapışkan olmayan ama kaygan ve aşşagı dogru sarkan birşey vardı o meni midir mezi midir ?

  1. tam uyumadan önce cinsel şeyler düşündüm ve şüpelenip tuvalete gittim idrarımı kontrol ettiğimde çok az yapışkandı orucu ve gusulü bozar mı

   1. Orucunuz bozulmaz ancak orucunuzun sevabını azaltmışsınız.

 75. hocam oruç tutacağım zaman sabah kalktığımda mezi geldiğini hissettim orucum bozulurmu bide yüzerken yanlışlıkla su yuttum orucum bözulurmu.

  1. Mezi orucunuzu bozmaz ancak oruçlu iken yüzmede ne işiniz var? Orucunuz bozulmuştur ve bir gün kaza tutmalısınız.

 76. Hocam aksam cinsel bi rüya gördüm fakat bişey olmadi onun yerine sabah kalktığımda
  İç çamaşırımda fındık kadar bir ıslaklık gördüm yapışkan dgldi bu mezimidir oruçluyum gusül almam gerekirmi hocam iç çamaşır değiştirilmesi yeterlimidir.

 77. Cinsel içerikli şeyler izledim pişmanımama hicbi sekilde elle tatmin olmadim sonra wc ye gittigimde bi sıvı vardı kilodumda oruç ve gusül bozulmusmudur :(

 78. Abdestimi alıp namazımı kıldım namazimi kılınca baktm ki vedi denen akıntı gelmiş namazım geçersız midır

  1. Namazı kılarken veya öncesinde geldiyse abdestinizi tazeleyerek namazınızı tekrar kılmalısınız. Eğer sonrasında geldiyse sadece abdestiniz bozulur.

 79. Hocam ben 19 yaşında bir bayanim erkek arkadaşımla konuştuğum zaman beyaz saydam bir akıntı oluyor bu gusul abdesti gerektirir mi? Bazen avuç içinden fazla oluyor namazlarima engel mi acaba yani boy abdesti almam gerekir mi böyle durumlar da. acil yardım edin lütfen

   1. Ama hocam başka bir yerde okumuştum leke büyük ise eğer o meni oluyor mezi olmuyor diye biliyorum. Yani avuç içinden daha büyük bir akıntı varsa bu boy abdestini yine de gerektirmez mi? Şimdiden teşekkür ederim

   2. Bizde sizin yorumunuzdan az olduğunu anlamıştık eğer avuç içinden daha çoksa gusül gerektirmektedir.

 80. Selamun aleyküm Hocam oruçluyken zaman geçsin diye yabancı diziler izliyorum ve bazı yerleri acık oluyor ve ben elemeden kendiliğinden şefaf bi renk yapışkan bir şey geliyor oruç bozar mı vede gusül abdesti gerektirir mi

 81. Hocam oruçlu iken aklıma cinsel içerikli şeyler geliyor ve bundan bi süre sonra iç çamaşırımda yapışkan bişey oluyor bu nedir ? Orucumu bozar mı ? Kaza veya kefaret gerekir mi ? Gusül gerekir mi ?

  1. Kendiliğinden gelen sıvı mezidir ve orucu, gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak böyle düşüncelerden kaçınmalısınız.

 82. Lütfen yardım edin bugün bile bile bir aptallık yaptım yine bile bile mastürbasyon yaptım mastürbasyondan sonra şehvetle birlikte şeffaf akıntı geldi. Orucluydum orucumu bozmadım yinede. Gusül abdestimi aldım. Şimdi bozulmuş mudur orucum bozulmamış mıdır? Lütfen yardım edin.

 83. Hocam Oruçluyken Masturbasyon Yaptım Ancak Sıvı Yapışkan Olarak Geldi Orucum Bozulurmu Veya Gusletmem Gerekirmi Veya Cezası Varmıdır?
  Teşekkürler.

  1. Mastürbasyon yaptıysanız sonuç değişmeyecektir. Orucunuzu bozmuşsunuz ve 61 gün kefaret tutmanız gerekmektedir.

 84. hocam ben ramazan ayında oruçluydum ve vakit geçsin diye biraz uyurken aklıma cinsel içerikli şeyler geldi ve çamaşırımda bir damla kadar ıslaklık hissettim.Bu orucu bozr mı?kefaret gerekir mi?gusül gerekir mi?yaşım 13.

 85. Hocam ben bayanın ay halinden sonraki gusel alıyorum gün içinde akıntı geliyor bü orucu bozArmi yeniden gusulmu etmek gerekir

 86. hocam sabah kaltığımda iç çamaşırımda yaş leke görüyorum.ama rüyam da iltihamda olmuyorum gusül gerekirmi

  1. Leke küçükse mezidir ve gusül gerektirmez. Leke avuç içi kadarsa bu menidir ve gusül abdesti almanız gerekmektedir.

   1. Durumunuz biraz şüpheli bir durum rüyanızda ihtilam olmuşsunuz ve gördüğünüz akıntının meni olma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle gusül almanız daha doğru olacaktır.

 87. Hocam ulaş arkadaşın başına gelen aynısı bana geliyor yanlız ben gece rüyamda ilişkiye giriyorum sabah kalktığımda ise küçük abdestimi yaparken tıpkı ulaştaki gibi oluyor bana da gerektirmez değil mi rüyada görürsek

 88. Hocam şimdi ben niyet edip yatiyorum ve sabah kalktığımda küçük abdestimi yaparken az birsey sarımtırak zevk suyu geldi Güdul gerektirir mi

 89. Yıllardır mastürbasyon yapıyorum bunun sonunda gusül gerektigını bilmiyosdum yeni ögrendm bu güne kadar kıldigm namazlar boşa mı gitti bu yüzden içim hıç rahat degil bana yardmci olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Siz inşaallah şaka yapıyorsunuzdur, ancak biz ciddiye alarak cevap veriyoruz. Mastürbasyon gusül gerektirir. Bahsettiğiniz şekilde namazın kabul olması bir yana aynı zamanda günaha girmiş olursunuz.

 90. yasım 14 masturmasyon yapmadım ama izledim elle temas yapmadım.. penisimden bir damla su renginde bir şey geldi orucum bozuldumu ? gusül gerktirirmi ?

  1. Bu durumunuz Mevla’ya kalmıştır kabul olur demek yanlış olur kabul olmaz demekte. Oruçlu iken bu durumlardan sakınmalısınız.

 91. hocam mastürbasyon yapmadım aklıma geldi su gibi rengi vardı. bir damla kadardı hocam orucum bozuldumu

  1. Mastürbasyon yaparsanız orucunuz bozulur isterse hiç bir sıvı gelmesin. 61 Gün kefaret tutmanız gerekmektedir.

  2. Mastürbasyon yaparsanız orucunuz bozulur isterse hiç bir sıvı gelmesin. 61 Gün kefaret tutmanız gerekmektedir.

 92. Hocam mezi ve meni kilotta nasıl durur? Rengi nasıl olur sarı ise ne olur kurumuş ve sarı ise ne olur
  Hocam cevaplarsaniz iyi olur
  Uyandiktan sonra kilodumda beyaz renk birsey varsa ve hamur gibi kokuyorsa nedir
  Meni ve mezi nasil ayirt edilir

  1. Her ikiside olabilir gusül abdesti alın ve orucunuza devam edin. bu durum orucu bozmamaktadır.

 93. Mastürbasyon yaptım fakat çok az geldi fışkırarak gelmedi şeffaf bir sıvıydı. Orucu bozarmı?

 94. 13 yasındayım orucluyken mastürbasyon yaptım ve bosaldım fakat sıvının menı mi mezi mı oldgunu bilmıyorum seffaf bir renkte orucum bozulur mu ?

 95. Hocam ben 16 yaşındayım sabah uyandığımda penisimden seffaf bir sıvı geliyor ama hiç bir kotu niyet düşünmüyordum elleme de yok bu orucu bozar mı ?

  1. orucunuzu bozmamaktadır. Gelen sıvı çok az ise bu mezidir gusül almanız gerekmez. Ancak çok ise bu menidir orucunuz bozulmaz ancak gusül almanız gerekmektedir.

  1. Mezi ve vedi orucu ve gusül abdestini bozmaz. Namaz abdestini bozar. Meni ise sadece gusül abdestini bozar. Ancak mastürbasyon veya cinsel ilişki ile gelen meni hem gusül abdestini hemde orucu bozar. Bununla birlikte kefaret olarak 61 gün oruç tutulması gerekir.

 96. 13 yaşımdayım erkeğim çişimi yaptıktan sonra spermimi sıktıktan sonra bir damla geldi gusül gerektirirmi oruç tutabilirmiyim

  1. Bu orucunuza engel değildir. Ancak şüphede kalmamak adına gusül abdesti almanızda fayda vardır.

 97. Hocam ben genç kızım masturmasyon yapıyorum ama benden uhu gibi bişey geliyor gusul gerekir mi

 98. hocam erotik bişeyler düşününce bazen bir damla şeffaf bir sıvı geliyor gusül gerektirir mi

 99. Selamın aleyküm hocam .hocam ben arkadaşlarımla gerdek gecesi ve erotik şeylerden bahsedince penisim kalkıyor. daha sonra yapışkan bir sıvı geliyor menimidir mezimi . şimdiden cevaplayacağınız için Allah razı olsun

 100. İstimna yapılsa sadece şehveg olsa meni mezi gelmese tine günah mı ve iatimna olur mu?yani istimnanın günah olması için meni şart mı?

 101. Önceki yorumumda şehvetli şeffaf llana me demiştiniz diğerinde istimna olur dediniz menisiz istimna olur mu?olursa istimna olmaz mı?

  1. Daha nasıl açık yaza biliriz ki cinsel organızı ellemeniz istimna olmaz ellerseniz biraz zevklenmeden dolayı mezi gelebilir bu ise gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak istimna yapasardanız ileri geri hareketlere devam ederek bunun sonucu şehvetle fışkıran bir sıvı gelirse buna meni denilmektedir. Bu ise istimnadır günahtır ve gusül abdesti gerektirmektedir.

 102. 1. şehvetli ve şeffaf olan mezi demiştiniz yani istimna şeklinde yapılıp şehvetli bir şekilde sıvı gelmesi istimna olmaz mı?? 2.isitmna yapanlara Allah rahmet etmez mi internette bu şekilde yazılar vardı kafam karıştı asıl günahını detaylıca yazar mısınız?

 103. 1.istimnada meni gelmeyip SADECE mezi gelebilir mi?
  2. ve meni gelmezse gusül gerekir mi?,
  3.meni gelmeyince yine günah olu mu?

  1. 1. İstimnada meni gelmemesi mümkün gözükmüyor.
   2. Meni gelmemesi için yarıda bırakılması gerekmektedir bu durumda olsa bile ise gusül alınmalıdır.
   3. Meni gelse de gelmesede günahtır. Ancak zina gibi büyük bir günah olmadığınıda belirtmekte fayda var.

 104. Hocam ben nişanlimin elini Tuttuğum zaman mezi geliyor disaridayken o yüzden abdestim bozuluyor ve bu mezi iç çamaşırına bulaşıyor su ile orada temizlesek oluyor mu

  1. Su ile de temizlenebilinir. Ancak nişanlınız olsada cinsi yaklaşmadan uzak durmalısınız. Nişanlınıza şehvetinizi değil sevginizi vermelisiniz.

 105. hocam ben bir kadına baktım fakat çıplak değildi. meni yada mezi gelmediğinden eminim fakat 1 kaç dakika sonra 1 sıvı geldiğini hissettim benim gusulüm bozulur mu?

 106. hocam belki bilginiz vardır diye sormak istiyorum çünkü internet sayfalarında farklı farklı şeyler yazıyor.İstimna yapmak küçük günah mı yoksa Allah tevbe etmeyenleri cehenneme mi koyacak ve peygamber efendimiz (s.a.v.) onlardan şefaatçi olmayacak hatta ahirette elleri hamile mi olacak lütfen bunun cevabını islama göre verin internette farklı şeyler yazıyor.

 107. Hocam ben bütün konuyu aladım ama şunu soruyum ben sevgilimle konuşurken aşkım canım falan diyorum tuvalete gittiğim de mezi geliyor bu gusül abdestini bozar mı?

  1. Bu gusül abdestinizi bozmamaktadır. Ancak İslam dininde nikahlı olmayan iki kimsenin oynaşması günahtır ve caiz değildir.

 108. Hocam ben konuyu anlamadım ben mert bana konuyu detaylı okuyun yazdınız bana anlayabileceğim tarzda bir cevap yazarsanız sevinirim

 109. Hocam Selamun Aleyküm öncelikle
  Ben Cuma günü rüyalandım sonra uyandıgımda gusül aldım bidaha olmaz dedim bugünde pazar günü baya bi uyuyamadım sonra dalmışım rüyalandıktan sonra uyandım Cuma günkü gibi kilotumda ıslaklık vardı bu menimidir mezimi nasıl anlarım

 110. hocam cinsel içerikli şeylere aynı gün içerisinde sıklıkla baktığımda(resim, video vs.)veya ard arda baktığımda, cinsel organımda sertleşme oluyo. çamaşıra baktığımda ise 3 damla vardı. bu mezi mi ? meni mi ?

 111. Hocam teogtan çıktım eve geldim küçük abdest yaparken içligimde küçük daire ıslaklık vardı bu nedir hocam daha sabah güsül almıştım hocam

  1. Bahsettiğiniz sıvı mezi gusül abdestini bozmasa dahi namaz abdesti dediğimiz günlük abdestimizi bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra bulaştığı taktirde ya temizlenmeli yada değiştirilmelidir.

 112. hocam 13 yaşındayım okulda gördüğüm şeylerden etkileniyorum ve biraz ellediğimde yada sürtündüğünde az bir sıvı geliyor bu mezimidir menimidir gusuletmem gerekirmi Allah rızası içimn cevaplayın

  1. Konuyu iyice okuyun.Bahsettiğiniz sıvı mezi gusül abdestini bozmasa dahi namaz abdesti dediğimiz günlük abdestimizi bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra bulaştığı taktirde ya temizlenmeli yada değiştirilmelidir.

 113. Hocüm 13 yasındayım erotik bir filme baktim gece titreyerek uyandim yapiskan bir sıvı aktı en şimdi ergenliğe girdimmii nolur cevap verin gusül almalımıyım

 114. hocam 13 yaşındayım dün gece erotik bir filme baktım spermimden su gibi bişey aktı yattım sonra titreyerek yapışkan bir sıvı geldi ben şimdi erkek oldummu yani ergenliğegirdimmi hocam açık söylerseniz sevinirim

  1. İstimna yapmak sureti ile mezi getirilirse gusül gerekmektedir. Mezi kendiliğinden gelirse gusül gerekmemektedir.

   1. Ne günah mıdır? sorunuzu detaylı yazabilir misiniz?

   2. Konuyu detaylı okursanız cevabınızı öğrene bilirsiniz.

 115. Hocam mrb ben gece rüyamda bisey görmememe rağmen çamaşırımda ıslaklık oluyor avuç içi büyüklüğü kadar meni degil ama ondan eminim sizce mezimidir bu ve gusul gerektirir mi çok sıkıntılı bi durumdayım ve bu durumdan nasıl kurtulacağımıda hiç bilmiyorum yardımcı olursanız secinirim iyi günler

 116. Hocam selamun aleykum bu bahsedilen mezi suyunu bilerek (31cekerek) getirirsek abdest gerektirir mi ve gunahmidir. Kusura bakmayiniz lutfen…

  1. Eğer bir müslüman, zina yapabilecek kadar kendi kontrolünü kaybetmişse, daha hafif olan bu yolu tercih eder ve zina tehlikesinden kendisini kurtarır.
   İbn Âbidîn bu konuda şu tesbitleri yapar: “Keyfî olarak şehvetini gidermek için el ile menisini getirmek haramdır. Ancak şehveti kendisine galebe çalıp da karısı veya cariyesi bulunmazsa, şehvetini teskin için bunu yaptığında günahkâr olmayacağı umulur. Hatta Ebu’l-Leys şöyle demiştir: Böyle bir kimse zina edeceğinden korkarsa, el ile meni getirerek şehvetini teskin etmesi vacip olur”

   1. Hocam soru yanlış anlaşıldı galiba….masturbasyon depremle fışkırma olarak açıklanabilir ve gusül gerektirir..ancak depremle fışkırma olmadan öncesinde el hareketleriyle gerçekleşen zevkle de gelen az sarı akıntı-uhu gibi-gusulü gerektırmez…hocam yazilarimizdan bunu anladım doğru mu anladıklarım…çalışmalarınızda dolayı Allah razı olsun

 117. Hocam cinsel icerikli bisi baktigimda cok az sıvı geliyor ama sehvetle degil güsul gerektirir mi

   1. hocam peki mezi gusül gereektirmiyo dediniz peki mezheb ne olursa olsun fareketmez dimi

 118. Hocam sabah kalktigimda avret yerinmde sadece islaklik oluyo renksiz cok az nerdeyse gozukmeyecek kadar az bu menimidir cogu gunler oluyor her gun gusletmem gerekirmi

 119. afedersiniz ben cinsel içerikli şeyler gördüğümde bazen renksiz yapışkan bir sıvı geliyor bu gusülü gerektirirmi ne olur hemen cevap

 120. Merhaba ben rüyamda hiç bişi görmedim ama cinsel organım aşağı yukarı yaptı baktım hiç bir ıslaklık yoktu ve cinsel ilişkiye girmedim gusül almam lazım mi ?

 121. Hocam bir de zevk geldiği zaman geliyor su renginde yapışkan bu nedir guslü gerektirir mi?

 122. hocam benim 2 gunde bir sabahlari kilodumda ıslaklık görüyorum elimi penisin başına degdirdigimde bir sey uzuyor sıvı ve saydam sevgilimle öpüştügümde de bu sey oluyor sarilirkende kuvagimdaykende bu nedir ve gusletmem gerekirmi

 123. İyi günler hocam benim küçük avret yerinden beyaz sıvı halinde bişey geliyor bu mezi midir ve abdest gerektirirmi

 124. Hocam mezi geldiğinde ortam kilot değiştirmeye uygun değilse onu suyla temizleyip namaza devam edebilir miyiz?

 125. Boşaldıktan sonra gelen şeffaf sıvı gusle engelmidir. Yoksa onunda tamamen bittigine idrarın geldigine emin olmakmı gerekir ?

   1. Konunun tamamını okudum ama kafamda net bi sonuç oluşmadığı için sordum.

   2. Değerli ziyaretçimiz bizi yanlış anladınız. Sizin sorunuzu ve cevabını siz bize bu soruyu sorduktan sonra ekledik. Konunun son bölümüne bakarsanız göreceksiniz.

 126. Hocam ben hemen hemen her gece rüyalar görüyorum fakat sabah kalktığımda iç çamaşırımda hiçbir leke olmuyor tuvalete gittiğimde uhu gibi yapışkan beyaz renkli sıvı geliyor.Bu durum da gusül almam gerekiyor mu ?

  1. Eğer gerçekten çamaşırınızda bir leke olmadığından eminseniz gusül almanız gerekmemektedir.

 127. Küçük abdestimi yaptıktan sonra otururken şeffaf olmayan küçük abdest renginde ama meni gibi yapışkan bi sıvı geldi gusül almaya üşendim sizce almalımıyım.

  1. Sıvının ne olduğu önemlidir mezi ise gerekmemektedir. Fakat meni olduğuna kanaat getiriyor veya meni olduğundan şüpheleniyorsanız gusül almalısınız.

 128. Hocam idrar çıkışı olurken ıdrarla birlikte ince şeffaf bir sıvı çıkıyor bu olay gusül almamızı gerektir mi?

 129. Hocam yanlış söyledim mastürbasyon yaptıktan sonra çıkan sıvı 5-6-7 damla filan çıkıp bu mezi mıdır meni mıdır gusül almam gerekir mi

 130. Slm hocam. Ben ruyamda iç camasiriyla bi kadin gördum ama sehvetlenmedim. Sabah kalktigimda kilotumda beyaz lekeler görum. Bu nedir? Gusul gerekirmi?

  1. Leke çok az ise mezidir gusül gerektirmemektedir. Fakat ovuç içi büyüklüğüne yakın ise bu memories ve gusül gerektirmektedir. Tedbirli olmakta fayda var şüphede kalırsanız gusül abdesti almanız gerekmektedir.

 131. Hocam Tam Abdest Alıcam İdrar Hisi Geliyor Abdest Alıyorum Emin Olamıyorum Tekrar Alıyorum 3 aydır devam ediyor Vesvese mi Hocam

  1. Gelen bu düşünce sonrası çamaşırınızda eğer idrar lekesi görmüyor iseniz bu bir vesvesedir. Vesvese olduğuna kanaat getirdikten sonra bu vesveseleri umursamamalısınız.

 132. Slm hocam. Ben büyük abdestimi yaptıktan sonra idrarla beraber beyaz bir şey geliyor bu nedir? Arada sırada oluyor bu.

 133. Hocam. Ben tuvalate gittigimde kilodumda beyaz bi leke gördum peceteyle sildim leke gitti gözükmedi. Bu nedir ve gusul gerekirmi? (Ondan önce açik resimlere bakmiştım) tövbe ettim.

  1. Büyük bir ihtimal ile bu mezidir ve gusül gerektirmez. Fakat haram ile gözlerinizi ve gönlünüzü kirletmekten sakınmanızı tavsiye ediyoruz. Zira günah işliyorsunuz.

 134. Hocam ben ergen olduğum için arada bir istemsiz sıvı geliyor bu gusül gerektirir mi?

 135. Hocam istemeden Bir iki damla. Farkinda bile olmadan bi iki damla beyaz şeffaf bisey geliyo bu nedir hocam bide gusul abdestti almam gerekirmi

  1. Küçük abdestinizi yaptıktan sonra ve gusül almadan önce bir müddet beklemelisiniz. Tekrar Gusül almanıza gerek yok fakat bu konuya dikkat etmelisiniz.

 136. Selamün aleyküm hocam mastürbasyon sırasında tam meni gelecekken mastürbasyonu bırakarak boşalmamak gusül gerektirir mi

  1. Bu durumda ki bir kimseye iki şey gerekmektedir. Bunların birincisi akıl zira akıl olmayınca insan neler yapabiliyor akıl almıyor doğrusu. İkincisi ise bu durumda ki bir kimsenin gusül abdesti alması gerekmektedir.

 137. hocam mezi siyah kulotta kuruyunca beyaz olurmu bende bu durum çok oluyor hem de haz gibi durumlar olmadan

 138. hocam telefonda kız arkadaşımla görüştüğümde bende suya benzer bir sıvı geliyor gusül gerektirir mi ve bunun gelmemesi için ne yapmalıyım

 139. Hocam Bi Anda Zevke Geliyorum Ve Masturbasyon Yaptığımda Su Renginde Sıvı Geliyor Bu Gusül Gerektirirmi ? Hızlı Cevap Verirseniz Sevinirim

  1. Evet gerekmektedir. Bununla birlikte İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir? başlıklı konuyu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

 140. Hocam kız arkadaşım la gezdiğimde onunla vakit geçirdiğim cinsel organimda Şeffaf şu gibi sıvı akıyor gusul gerektirir mi ?

  1. Gusül almanız gerekmez. Fakat şunu bilmelisiniz ki İslam dininde nikahsız iki kimsenin cinsel yaklaşımı ki bu el ele tutuşma dahi olması günahtır.

 141. hocam uykudan şehvetle kalktım ama yapışkan sızı az gusül almalımıyım hocam birde ikinci sorum şehvetle kelimesi ne demek iyi günler hocam

  1. Gusül abdesti almanız gerekmektedir. Nefsani duyguların yoğun halde yaşanmasına şehvet denilmektedir. Şehvet kelimesini başka anlamlar ile ifade etmekte mümkün. Fakat konumuzda bahsettiğimiz anlamı içermektedir.

 142. selamın alyküm hocam .Hocam spermimdeki ve üzerindeki kılları alıyorum yumurtalıktaki kıllarımı almam gerekirmi namaz kılabilirmiyim.

  1. Ama hocam meni diyorsunuz hemde gerekmez diyorsunuz hemde bu uykudan kalkıncada geçerlimi hocam birde cevapları hızlı verirseniz sevinirim

   1. Hata düzeltilmiştir. Mezi yerine meni yazmışız. İlgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

 143. hocam uykudan kalktığımda hemen lavoboya koştum yumuşak yapışkan bir sıvı geldi ondan 7 saat öncede bir film izlerken aynı şey oldu gusül gerekirmi

 144. salemunaleykum hocam cinsel organda şefaf 2 .3 damla akıntı var bu güslü gerektirirmi gerektirmezmi?

 145. Hocam gusul abdesti alıyorum aradan bir gün geçiyor. Tuvalette idrarımı yaparken beyaz uhu gibi süzülen bir sıvı geliyor. Tekrar gusul almam gerekir mi?

  1. Büyük bir ihtimal ile bu gelen sıvı meni dir ve gusül almanız gerekmez. Eğer bu sorunu devamlı yaşıyor iseniz tam olarak emin olabilmek için bir doktora görünmenizde fayda var.

 146. Selamun alykum hocam. Hocam ben masturbasion yaptım ama gelen sıvı fiskirarak değil akarak geldi ben şimdi anlayamadım bu gelen menimiydi yoksa mezimi? Hocam benim bir sorum daha var hocam eger bu gun masturbasion yapsam meni gelirse ben yarin gusul yaparsam gusul sayilirmi? Lütfen cevap yazın.

 147. Selamun aleyküm hocam ben cünüp olmuştum(meni şehvetle çıktı) hemen gusül aldım sonra biraz zaman geçti. Tuvalete küçük abdestimi yapmaya gittim. İç çamaşırımda parlak bir ıslaklık vardı ve cinsel organımda beyaz gibi bir sıvı vardı tekrar gusül almam gerekiyor mu?

  1. Evet tekrar gusül almalısınız. Bu nedenle bu tür durumlarda önce küçük abdeste çıktıktan sonra gusül almanızda fayda vardır.

 148. Bayram günü kılınamayan sabah namazı bayram namazından 1.2 saat sonra kılınabilir mi veya güneş tam tepeye gelmeden.

  1. Evet kılınabilir ancak kaza olacaktır ve bildiğiniz üzere bir vakit namazı kasten kazaya bırakmak büyük bir günahtır.

   1. Hocam ben yalnız niyeti kaza olarak değilde niyet ettim sabah namazının sünnetini yada farzını kılmaya diye hani vaktine yetişipte kılamadığım son veya ilk sabah namazına demedim sünnetle beraber farzınıda kıldım şimdi niyetim farklımı oluyor. Şuan cuma namazından çıktık cumanın peşine kaza olarak mi kılmam gerekiyor tekrar iade mi etmem lazım.

 149. hocam ben bayoya girdim gusul için malum yerimi temizlerken idrar yaptım ama her yaptıgımda yapışkan bikaç damla sıvı geldi bende bu sıvı bitmeyince mast. yaptım ve aradan 20 dakka sonra abdest aldım ama kontrol etmedim guslum kabul olmuşmudur ?

 150. hocam ben banyoya girdim bi kaç kez idrarımı yaptım ve her defasında yapışkan bikaç damla bir sıvı geldi mezi midir gusul aldım sonra kontrol etmedim bidaha akar diye gusulum kabul olmuşmudur ?

 151. Hocam bende de büyük idrarımı yaptıktan sonra hala tuvaletteyken cinsel organımdan 1 damla bazen de 2 3 damla uzunluğunda biraz beyaz bir sıvı geliyor (bazen masturbasyon yaptıktan sonraki gün büyük idrarımda gelmiyor ondan sonraki idrarımda geliyor)

 152. hocam öncelikle selamın aleyküm bir kaç sorum olacaktı hocam sevdiğim kızla oturdugum da ,beraber gezdiğimiz zaman veya telefonda konuştugum zaman sürekli mezi geliyor cok geliyor bunun çözüm yolu varmı hocam beni cok rahatsız ediyor iç çamaşırım ıslanıyor sürekli . ikinci soru hocam bunun gelmemesi için ne yapabilirim çözümü varmı bu beni cok zorluyor ve agırı oluyor cok geldiğinde hocam sürekli yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler hocam

  1. Ve aleyküm selam. Değerli kardeşim öncelikle nikahsız bir araya gelip oturmanız , gezmeniz, telefonda gerekli gereksiz konuşup muhabbet etmeniz İslama uygun bir davranış değildir. Dinimiz bunu yasaklamıştır. Bundan şiddetle kaçınmalısınız.
   İkincisi mezi mevzusu tıpla alakalıdır

 153. Hocam benim 3. bir sorum daha var 2 veya 3 defa idarımı yaptıktan sonra bazen yapışkanlık olabiliyor buda mezi için normildir demi ?

  1. Bu tür şeyler zaman zaman olabiliyor bu durumlara dikkat etmeli ve temizliğinize önem vermelisiniz. Yani çamaşırınıza değerse değiştirmelisiniz. Bunların dışında bir sorun olmayacaktır.

   1. Şimdi oruçda tutuyorumda o yüzden oruca mani olmaz böyle durumlar demi.

 154. Hocam hiçbişey yapmadım bir sıvı geldi orucumu açtıktan sonra iç çamaşırıma yapıştı organımın ucu bu nedir?

 155. Rüyamızda ihtilam olmadığınızı biliyoruz fakat sabah kalktığımızda sperm gibi olmayan bir ıslaklık gördük gusul almalımıyız bu halde etek tıraşı yapılırmış.

  1. Etek tıraşının bu konu ile alakası yok her durumda yapabilirsiniz. Bununla birlikte şüphede kalmama adına gusül almanız en doğrusu olacaktır.

 156. Penisin sertleşti ve bir sure sonra tuvalete gittim ve idrarımın içinde renksiz uzayan bir şey çıktı gusül gerektirir mi ?

 157. Hocam ben televizyonda biraz açık şeyler gördüm 2-3dk sonra tuvaletin geldi küçük abdestimi yaptım arkasından su renginde 1-2 damla. Yapışkan bir sıvı geldi o mezi midir?

 158. Bazen durduğum yerde zevk suyu geliyor bu gusül abdesti gerektirir mi? Ben normal namaz abdesti alıyorum

  1. sebepsiz yere zevk suyu gelmemelidir. Doktora görünmenizde fayda var. Lakin her iki durumda da namaz abdestiniz bozulur.

 159. Ben mastürbasyon yaptıptan hemen sonra gusül abdesti aldım10 dk sonra su renginde bir sıvı geldi bu mezi midir? Gusül gerekir mi?

 160. Sabah yarı uyanıkken organim sertleşti ve bir damla geldi ilk önce sıvı di biraz kuruyunca beyaz rengi aldı gusul almam gerekirmi? ?

  1. Mezi bir kaç damladan ibarettir daha fazla bir akıntı olduysa gusül almanız gerekmektedir.

 161. Şehvetten dolayı (nişanlımla konuşurken etkilendim) akıntı geldi orucum bozulur mu gusül almalımıyım?

 162. Şimdi yolda giderken kısa giyinmiş bir kız gördük ve zevk suyu geldi yani mezi orucun bozulur mu yoksa gusül abdesti almam gerekir mi?

   1. Peki hocam bu zevk suyu mezimidir başka bir yerde zevk suyu için gusül alın diyordu beni bir aydınlatırsanız çok sevinirim.

   2. Sizin zevk suyundan kastınız nedir. Konu içerisinnde yer alan gibi bir zevk suyu geldiyse gusül almanız gerekmez. Fakat gelen meni ise gusül almak gerekmektedir.

   3. Durum böyle ise orucunuz bozulmaz ve gusül almanızda gerekmemektedir.

 163. Hocam ben banyo yaptıktan sonra mahrem yerinin ucunda su renginde bir sıvı oluyo hep abdest alıyorum yeniden çıkıyor ne yapmalıyım

  1. Öncelikle doktora görünmelisiniz durumunuzun ne olduğunu tam olarak öğrendikten sonra bir şey söylemek mümkün olacaktır.

 164. Ben sabah tam akıcakken uyandım akmadı ama sonra kendiliğinden bir kaç damla bundan çıktı oruç veya gusül bozulurmu?

 165. internet de dolaşırken gözüme bi kaç şey çarptı sertleşme oldu ve beyaz yapışkan bir sıvı geldi 2 damla kadar mezi dir demi orucum bozulmaz ve boy abdesti gerektirmez.

   1. Bu durumun oruçla ilgisi yoktur fakat çamaşırınıza değerse değiştirmeli ve abdestli iseniz tekrar namaz abdesti almalısınız. Bununla birlikte oruçlu bir kimse mezinin gelmesine sebep olabilecek şeylerden önemle uzak durması gerekmektedir.

   2. Gusül abdestim vardı normal abdestim yoktu yeniden boy abdesti almıyorum çok teşekkürler bugüne kadar yanlış bildiğim bir şeyi sayenizde öğrendim ben mezi aktığında bile oruçtan sonra boy abdesti alıyordum sayenizde bu bilgiyi de öğrendim son bir sorum daha var namaz abdestinden kastınız boy abdesti değil demi normal namaz kılarken aldığımız abdest?

   3. Evet namaz abdestinden kastımız günde ortalama beş defa aldığımız normal abdesttir.

 166. Tenasul aletinin ucunda renksiz bir damla sıvı varsa bu sıvı mezi midir ?gusül abdestini ve orucu bozar mı?

  1. Evet bu mezidir ve orucunuzu bozmaz ve gusül abdestide almanız gerekmez. Lakin bu sıvının gelmesine neden olacak durumlardan uzak durulmalıdır.

 167. Gece 5 te kız arkadaşımla konuşuyordum istemeden düşünmeden sertleşim sıvı 3 4 damla bişey geldi yapışkan mezi midir ve orucum bozulmuş mudur?

  1. Evet bu mezidir, dolayısı ile orucunuz bozulmamaktadır. Fakat normal bir günde dahi bu gibi durumlardan uzak durmanız gerekirken Ramazan ayında bu gibi durumlar içerisinde bulunmanız çok yanlış olacaktır.

 168. Arkadaşlar bende cinsel organımda hafif bir sertleşme olduktan son 3,4 damla bir sıvı geliyor uhu gibi uzuyor bu nedir gusul gerekir mi? Mezi midir?

  1. Hocam ilk öncellikle SELAM ın aleyküm Allah’ın huzuru ve mutluluğu üzerinde olsun sorum olacak tı ben mastürbasyon yaptım ve şehvet,meni gelince tuttum bı şey gelmeden yaklaşık 20,25 sn sonra biraz koyu beyaz ama akışkan hani meni koyu ve beyaz sıvı ya o ôyle değil biraz beyaz ve hafif kokuyordu mezide kokuyor kafam çok karışık elhamdülillah namaz da kılıyorum cünup müyüm hiç bilmiyorum gusül almam gerekiyor mu yardım edin !

   1. Aleyküm selam, Bu durumda gusül abdesti almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu