İslam Alimi

Mezi Nedir?

İlmihal konularında sıklıkla karşılaştığımız ve her Müslümanın bilmesi gereken terimlerden biri olan Mezi Arapça bir kelimedir. Bu konu hem erkekleri hemde kadıları önemle ilgilendirmektedir. Ergenlik çağına erişmiş olan bir bireyin cinsel arzularının oluşması ile birlikte avret yerinden gelmekte olan az bir miktarda sıvıya mezi denilmektedir.

Rengi beyaza ya­kındır bir sıvıdır ve bu sıvı boşalma diye tabir edilen cinsel faliyetin öncesinde gelmektedir. Vücut cinsel dürtü ile uyandığı taktirde ve bu hissiyat bellibir süre sürdüğü taktirde boşalma olmasa dahi bu sıvı gelebilmektedir. Bu nedenle bu konu iyi bilinmeli ve dikkat edilmelidir.

Zira bahsettiğimiz sıvı olan mezi gusül abdestini bozmasa dahi namaz abdesti dediğimiz günlük abdestimizi bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra bulaştığı taktirde ya temizlenmeli yada değiştirilmelidir.

Cinsellik ile ilgili konular düşünüldüğünde veya kişinin eşiyle oynaşması ssonucu gelmekte olan öncü sıvıya mezi denilmektedir. Mezinin rengi beyaza yakındır ve yumuşak bir sıvı olmakla birlikte yumuşatıcı bir sıvıdır. Bazen mezinin geldiğini kişi hissedemeyebilir ki bu nedenle dikkatli olmaktadır. Bu sıvı bezen olsa da ağırlık kaldırmak gibi bazı durumlarda gelebilmektedir. Mezi İslam dininde necis bir sıvı olmasından dolayı abdesti bozmaktadır.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur; Kadın uykusunda onu (meni)görürse , yıkansın. Bunun üzerine Ümmü Süleym: Bundan utandım, dedi. Ardından: Bu olur mu? diye sordu. Bunun üzerine Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu (menisi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (meisi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. İki meniden hangisi hangisine (çokluk ve şehvet bakımından) üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer (çeker).”(Müslim,Hadis no: 469)

İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir?

Mezi Nedir? Başlıklı Sorular

Soru: Cinsel organımda hafif bir sertleşme olduktan son 3,4 damla bir sıvı geliyor uhu gibi bu nedir gusül gerekir mi? Mezi midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz sıvı mezidir ve bu sıvı gusül abdestini bozmamaktadır. Fakat namaz abdestini bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra değdiği taktirde değiştirilmelidir.

Soru: Hocam mezi gusül gerektirir mi?

Cevap:  Değerli ziyaretçimiz, mezi akıntısı gusül gerektirmemektedir.

Soru: Boşaldıktan sonra gelen şeffaf sıvı gusle engel midir? Yoksa onunda tamamen bittiğine idrarın geldiğine emin olmak mı gerekir ?

Cevap: Bahsettiğiniz şeffaf sıvının bittiğinden emin olmak gerekmektedir. Bu nedenle sizinde bahsettiğiniz gibi idrarın geldiğinden emin olduktan sonra gusül almak en doğru şekli olacaktır.

Soru: Hocam mezi geldiğinde ortam kilot değiştirmeye uygun değilse onu suyla temizleyip namaza devam edebilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir durumda çamaşırınızın necis bölümünü yıkaya bilirsiniz. Böylece çamaşırınızı değiştirmeye uygun bir yer buluncaya kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

Mezi Nedir? Oruçla İlgili Sorular

Soru: Oruçluyken spermimden mezi meni veye vedi gelirse orucum bozulur mu ne yapmam gerekir?

Cevap: Mezi ve vedi orucu ve gusül abdestini bozmaz. Namaz abdestini bozar. Meni ise sadece gusül abdestini bozar. Ancak mastürbasyon veya cinsel ilişki ile gelen meni hem gusül abdestini hemde orucu bozar. Bununla birlikte kefaret olarak 61 gün oruç tutulması gerekir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 419 YORUM
 1. Bahtiyar dedi ki:

  Hocam ben bekar bir erkegim bayan resimlere bakip penisime ellemeden yatagimda surtunerek
  bosalmadan istimna ediyorum bazen uzun bazende kisa tutuyorum bu meredi bundan dolayi gusul gerekirmi

 2. BERAT ENGİN dedi ki:

  Hocam cinsellikle alakalı bir şey gördüğümüzde 1-2 damla bir sıvı geliyor hocam büyük ihtimalle mezi.Tekrar gusül etmem gerekir mi şeytan sürekli vesvese veriyor çünkü

 3. Gizli dedi ki:

  Akşam yaptm sabah beyaz sıvı geldi bu mezy mi yoksa meny mi

 4. AYŞE dedi ki:

  selamunaleykum bir sorum olacaktı bazen istemsiz bir şekilde internette karşılaştığım cinsel içerikli bir video ve ardından bu şekilde birkaç video daha izlediğimde yapışkan renksiz bir sıvı akıyor uhu yapıştırıcı gibi bazen de titriyorum böyle olduğunda ama elle birşey yapma yok sadece izkediğimde geliyor çok utanıyorum bundan direkt gusül alıyorum akan sıvının ne olduğunu merak ediyorum güsül gerekir mi oruç bozar mı

 5. Murat dedi ki:

  Hocam 2 yıl önce falan Ramazan ayındaylen ben banyoya yıkanmaya gittim ve o sırada oruçluydum şeytanın vesbesinden dolayı kendimi tutamadım yaptım sprmimden meni geldi ama orucu bozduğunu bilseydim yapmazdım bunun günahı nedir.

 6. Müslüm dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben gece yatarken bende akıntı yapışkan oluyor bazen ne yapmam lazım iç çamaşır mi değirmem lazım yoksa gusul mu almak lazım acaba oruç bozar mı yoksa namaz kılabilir miyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Gördüğünüz leke el ayanızın büyüklüğüne yakın ise gusül almalısınız. Bu gördüğünüz leke orucunuza zarar vermemektedir.

  2. Bahtiyar dedi ki:

   Hocam ben bekar bir erkegim bayan resimlere bakip penisime ellemeden yatagimda surtunerek
   bosalmadan istimna ediyorum bazen uzun bazende kisa tutuyorum bu meredi bundan dolayi gusul gerekirmi

 7. Müslüman dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam rüyamda araba sürüyordum rüyamda da çok sıkışmıştım tuvaletimi yapmaya başladım o ara uyandım baktım 2-3 damla birşey gelmiş gusül gerektirir mi

 8. Oguzhan dedi ki:

  Hocam benden mezi geldi ben boşaldım zannettim çünkü mesihi falan bilmiyordum burda öğrendim boşaldım zannedip yemek yedim kaç gün oruç tutarim

 9. Gjsjhhd dedi ki:

  Hocam bir kişiden mezi geliyorsa islama göre ergenlik cağına girmismidir

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu kişi ergenlik çağına girmiştir.

 10. Efe dedi ki:

  Hocam merhaba birsey soracagim ayip birsey izledim tolete gittim bir sivi geldi yapiskan yasimda kucuk bisey bilmiyorum o yuzden bole seyleri arastiriyorum normal meni fışkırır ama bu fışkırmıyor alta dogru gidiyor sadece toletimi yaptigimda oluyor bu nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu iyice okuyun ve bilgilenin detaylı olarak yazılmıştır.

  2. Emre dedi ki:

   Gusul alman gerek sen her turlu olayda gusul al

   1. BURAK dedi ki:

    Kardeşim, her türlü olaydan gusül alınmaz. Normal namaz abdestini bozan durum vardır, guslü bozan durum. Bunlar ayrı şeyler.

 11. Önemli dedi ki:

  Hocam ben anladım ama eyer Google dan kadin çıplak resmine bakıp surtunursek ve beyaz sıvı gelse bu nedir

 12. Gizli dedi ki:

  Hocam şeytana uyarak 2 dk ayıp bişey izledim ve birden şeyim sertleşip bir damla bisi geldi elime aldim yapiskandi bunun için gusül almam gerekirmi namaz kılıyom 11 yaşındayım ergenliğe girmedim galiba bu meni midir mezimi

   1. enes dedi ki:

    selamun aleykum hocam kiiz arkadasim ariyacakti bi heyecan gibi bisey oldu 10 dakika sonra tuvalete gittigimde bi sivi akti nedir acaba

  1. Erol dedi ki:

   O dediğin renksiz yapışkan şey olması lazım onun gelmesi ergenliğe girmişsin demek değilmi?

 13. Batu dedi ki:

  Çok güzel anlatmissiniz eyvallah

 14. Banu dedi ki:

  Ramazanda oruckuyken mestrbsyn yapınca mezi yada meni gelse orucu bozar mi? Yakın bir dostum su an bunu yaptığı için pişman fakat utancından bana bile zor anlattı. Eğer bozarsa ve bunu bilmeden yaptıysa keffaret gerektirir mi? Bilmediği için tevbe etse yani cok buyuj gunaha girmis midr ?
  pişman kendisi. Bende yeterli bilgi de olmadığım için kendisine yardımcı olamıyorum. Cevap için şimdiden teşekkürler hocam

  1. Allah Affetsin İnşaallah dedi ki:

   Kardeş (afferdersiniz ama) Ramazan da masturbasyon yapmak hem büyük günah hem de gusül gerekir. Hanefi isen 61 gün kefaret orucu gerekir. Gerçi isteyerek yaparsan her mezhebde 61 gün oruç farzdır.

   1. Gizli dedi ki:

    Hocam ben gusül aldıktan sonra bir damla şeffaf yapışkan gelmektedir. Ve birde birine baktığımda bir damla şeffaf yapışkan gelmektedir gusül gerekir mi hocam.

 15. Eray dedi ki:

  hocam şeyimle oynadım sonra uhu gibi bir sıvı geldi oruçluydu orucum bozulur mu nolur geniş geniş anlaırmısınız

 16. Gizli dedi ki:

  Kafamı bozan kendimden soğutan birşey var. Hiçbir şey düşünmediğim halde bazen bu sıvı geliyor. Veya çok sevdiğim bir arkadaşla konuşuyorum daha sonra mezi gelebiliyor sıkıntılı biri miyim diye içim içimi yiyor lütfen düzgün bir açıklaması olsun bunun 🙁

 17. mehmet dedi ki:

  ramazan ayında istemsiz penisimde küçük küçük damlalar gelmeye başladı orucu bozarmı

  1. islamalimi dedi ki:

   Bozmamaktadır.

 18. Eto ucak dedi ki:

  Hocam merhaba ben yatarken vucudumdan bir sivi akmis ama ne oldugunu ayirt edemiyorum meni veya mezi bu sizce nedir üstümede bulaşmis dokundugumunda kurumus gibi duruyor ve bu olay sürekli oluyor ne yapmam gerekir yasim 16 anne ve babama demeye utaniyorum biraz tuhaf kokuyor bide abdest almam gerekirmi bunun icin

 19. Gaipten biri dedi ki:

  Hocam cinsel şeyler düşündükten sonra idrarımı yaparken idrar ikili çıkıyor bu menimidir mezimidir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu mezidir.

 20. gokhan dedi ki:

  sa hocam, meni ile meziyi ayırt etmekte zorlanıyorum namaz kılan biriyim yardımcı olur musunuz? acaba gusül abdestini gerektiren yani mezi nasıl desem penisimizde bir elektriklenme sızlama gibi bir şey olunca gelen bir şeymi öyle ayırt edebilir miyim mesela?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bahsettiğiniz sıvı mezidir. Yoğun bir cinsel aktivite olmadan meni gelmeyecektir. Rüya veya çok ağır kaldırmak gibi istisnai durumların dışında.

 21. mehmet dedi ki:

  Ben sabah kalktim okula gittim ve tuvalete gittigimde idrardan sonra yapiskan bir sivi geldi bu sivi hafif sariydi namaza engel olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu sıvı mezidir ve namaza engel değildir.

 22. Bilinmiyor dedi ki:

  Çektikten sonra mezi gelirse gusül bozulurmu ve günahmıdır

 23. isimsiz dedi ki:

  Hocam ben bazen kızlara bakıyorum internetten falan neyse hocam sıvı geliyor veya bazen alışkanlık olduğu için isteyerek yapıyorum bunun için gusul abdesti almam gerekirmi?orucluysam orucum bozulurmu? Eğer rüyada bu olayla karşilaşırsak gusül abdesti almamız gerekirmi oruçluysak ne yapmalıyız uzun oldu hocam ama detayla yorumumu cevaplarsanız sevinirim. Hocam bir debu isteyerek yapma mevzusu bende bağımlılık yaptı ne yapmalıyım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu yaptığınızın bilerek yapmak günahtır. Bununla birlikte rüyada bu durumu yaşarsanız veya uyanıkken yaşarsanız gelen sıvı mezi ise gusül abdesti almanız gerekmemektedir ancak gelen sıvı meni ise Gusül abdest almanız gerekmektedir bu durum rüyada veya uyanıkken fark etmemektedir.

   1. isimsiz dedi ki:

    Hocam peki oruçluysak orucumuz bozulurmu?

    1. islamalimi dedi ki:

     Mezi orucu bozmamaktadır.

 24. Ögrenci dedi ki:

  Hocam ben 31 çektim hemen güsülümü aldım havlu saŕılırken cinsiyel organım da mezi geldi neyapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Çamaşırınıza deydiyse değiştirmelisiniz bunun dışında bir şey yapmanız gerekmemektedir.

 25. Ensar dedi ki:

  Meni ile mezi arasındaki farklar nelerdir?

 26. eren dedi ki:

  hocam merhaba ben bidaha mastürbasyon yapmayacağım diye yemin etmiştim sonra dayanamadım yaptım sonra çektim hemen mezi geldi yeminim bozulmuşmudur.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bozulmuştur bu durumda yemin kefaretini ödemeli Sizsiniz.

   1. eren dedi ki:

    ama daha 13 yaşındayım

 27. Yunus kuru dedi ki:

  Sayın hocam cinsel organımızla oynasırken (cekerlen)gelen mezinin gusul gerektirdigini söylemişsiniz ama hic bi yerde mezinin gusul gerektirdiği yazmıyo

  1. islamalimi dedi ki:

   mezi gusül abdestini bozmaz ancak çekmek bozar.

 28. öğrenci dedi ki:

  kapalı bir şekide el ele tutuşmadan dolayı çıkan mezi gsülü bozarmı şafiyim

 29. mehmet dedi ki:

  Hocam masturbasyondan sonra mezi gusul gerektirirmi ?

 30. Bilinmiyor dedi ki:

  Banyoda Penise el ile temas sonrasında direkt gusül abdesti alırsak günahmıdır

  1. islamalimi dedi ki:

   bunda bir mahsur yoktur gusül alabilirsiniz.

 31. ananim dedi ki:

  bakarmısınız ben internete bayanlar a baktığım zaman spermimden bir sıvı geliyor bu nedir güsülü bozarmı değince uzuyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu mezidir gusül abdestinizi bozmaz ancak yaptığınız şey günahtır.

 32. Mahfuz dedi ki:

  Uzun zamandır kafamı kurcalayan bişey var. İnternette araştırdım ama bi cevap bulamadım. Bakmak dokunmak suretiyle gelen mezinin içinde çok az bi beyazlık görüyorum(meni renginde). Az dediğim karıncadan bile küçük meziyle karışık, saçtaki kepek gibi. Bu meni midir?Gusül abdestimizi bozar mı? Haz halinde meziyle geliyor. Vesveseye kapılıyorum gusül abdesti mi almalıyım diye. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   mezidir ancak bu gibi durumlardan uzak durmalısınız.

 33. Bilinmiyor dedi ki:

  Sa hocam. Ben cinsel icerikli videolsra bakiyorum ve sonra akinti gibi birsey geliyor. Bu mezi midir menimi? Ben kizim ve kasilmada olmuyor bakarken sadece baktiktan sonra birazcik seffaf ince bir sey geliyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda gusül olmanız gerekmemektedir ancak yapmış olduğunuz şey Günahtır bu gibi şeylerden kaçınmalısınız.

 34. yasmin dedi ki:

  her gelen sıvı mezi ya da meni midir..ben hergün camasırımda biraz biraz ıslaklık görüyorum.bu nedir acaba?namaz kılmama engel midir

  1. islamalimi dedi ki:

   Soma şehir ananızı değiştirilemez takdirde Bu akıntı namazınızı engel değildir.

 35. ahmet dedi ki:

  sayın hocam cinsel organımızla oynaşırken(çekerken) mezi gelirse gusül bozulurmu teşekürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu durumda da gusül abdestiniz bozulmaktadır.

   1. isnaıl dedi ki:

    abi bakarmısın ben interneten kadınlara bakıyorum vucudumdan beyaz bişey akıyor nedir erkeğim…abdesti bozarmı

 36. Öğrenci dedi ki:

  Ben hergun otobuse bindigimde hiçbirsey olmasa dahi mezi gelmiş gibi hissediyorum abdestimi boxuyorum çamaşırımı değistiremedigimden namaz kılamıyor ben mezi gelip gelmediğini nasıl anlarım

  1. islamalimi dedi ki:

   bahsettiğiniz şekilde gelen mezidir.Bir kaç damlası namaza engel değildir ancak ilk fırsatta çamaşırınızı değiştirmelisiniz.

 37. seyit dedi ki:

  hocam benim aklıma bazı kadınların vücutları müstehcenlik aklıma geliyo erkeksi organım az kalkıyo ama yine de eski haline dönünce küçük bir sıvı geliyo ucundan sıvı beyaz deil gusül gerekir mi?

 38. furkan dedi ki:

  mezi geliyor ama meni gelmiyor mezi gelenden meni de gelir mi

 39. boşver dedi ki:

  hocam ben mastürbasyon çektim biraz yapışkan ve şefaf bir sıvı geldi.gulsul aptesti almamız gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   evet gerekmektedir.

 40. S.kerim dedi ki:

  Hocam kiz arkadasimla vakit gecirdikten sonra kucuk 1 2 damal degisik bi sivi geldi bu durumda gusul almam gerekirmi?

 41. furkan dedi ki:

  mezi ne kadar gelsede gusul gerektirmezmi

  1. islamalimi dedi ki:

   bir damla dahi gelse gusül abdesti alınmalıdır.

 42. Erkkek dedi ki:

  Hocam selamünaleyküm ben tam uyumaya hazırlanıyordum cinsel organımın üstünde yatıyordum sonra bi kız düşündüm cinsel organımdan bi sıvı geldi mezimidir bu lütfen cevap verin

 43. bahar dedi ki:

  ozur dilerim cok defa okudum ama karisik cok utaniyorum 17 yasinydayim ve kizim mustehcen seyler izlerken istem dışı kasilmaya Engel olamadim ve seffaf sivi geldi guslum bozulmus mudur tekrar ozur dilerim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür durumlarda yapmanız gereken en doğru şey gusül abdesti almanızdır

 44. Burak dedi ki:

  Hocam ben masturubasyon yaptım sonra isedim gusul abdesti aldım sonra ince idrar gibi bir sıvı geldi ve uzadı gusul almak gerekirmi

 45. Recep dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam ben duştan çıktıktan sonra erkeksi organımda sertleşme meydana geliyor duştayken yikadigim için sonra 1 damla beyaz ince akışkan sıvı geliyor bu mezimidir

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu gelen sıvı mezidir.

 46. Kerim dedi ki:

  Merhabalar ben Masturbasyon yaptıktan sonra mezi akıyor sanırsam 1 2 damla o zaman gusul almalımıyım meni gelmiyorda mezi geliyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Bugün yaptığınız takdirde gusül abdesti almalısınız

 47. Berat dedi ki:

  Hocam ben ergenliğe girmedim ama 2-3gunde bir iç camasirim islaniyor ya da ben ergenliğe girdigimi bilmiyorum bu nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Muhtemelen ergenlik çağına girmişsiniz. Bu nedenle mani ve Mezi konusunu detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz.

 48. Mustafa dedi ki:

  SelamunAleykum. Hayırlı günler. Hemen hemen hergün uyandığımda iç camasirimda kucucuk 1-2 damla su damlasi oluyor ama rengi beyaz değil. Gusül abdesti almam gerekir mi bir de iç çamaşırımı degistirmeli miyim? Rüya görmuyorum veya hatırlamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Muhtemelen bu mezidir ve gusül almanız gerekmemektedir. Ancak çamaşırınızı değiştirmek taharet açısından daha doğru olacaktır.

 49. Mustafa dedi ki:

  Hocam sabah uyandım ve iç çamaşırımda ıslaklık vardı. Rüyamda kötü birşey görmedim İç çamaşırımdaki islaklığın kokusu keskin,yoğun değildi. Meni midir mezi mi

 50. 123doğa dedi ki:

  Hocam ben sevgilimle konusurken bazen cinsellikde giriyor araya ama öyle abartilcak sekilde konusmuyoruz, yada sarilirken gelen akinti nedir? Menimi mezimi ayirt edemiyorum her konusduğumuzdan sonra emin olamadigimdan dolayi gusul aliyorum. Bana mezi ve menini tam olarak nasil anlaya bilecegimi anlata bilirmisiniz?

 51. 121kasım dedi ki:

  hocam ben mastürbasyon çekiyordum 1-2 dakika içinde bir sıvı geliyor ama beyaz değil ve şehvetli ama yorgun olunmuyor
  bitkin düşünülmüyor sadece rahatlama işi oluyor
  Fışkırmıyor
  mezimidir menimizir

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu menidir.

 52. ehli sünnet dedi ki:

  117- İki yoldan başka herhangi bir uzva yapılacak temas sonunda inzal olmazsa, oruç bozulmaz. Fakat inzal olunca oruç bozulur ve yalnız kaza gerekir. El ile meni getirmek veya hayvan ve ölüye temasla olan inzal da böyledir. ömer nasuhi bilmen oruç 61 tutulur demişsiniz okumanızı tavsiye ederim.

 53. Tolga dedi ki:

  hocam ben bir yere sürtününce bi istek geliyor içimden bir şey falan da düşünmüyorum bir sıvı geliyor şevhetle ve fışkırır gibi ama fışkırır gibi olduğu halde 1 damla anca akıyor bu sıvı nedir günah mıdır gusül gerekir mi şimdiden teşekkür ederim

 54. T.a. dedi ki:

  Hocam ben sevgilimle gezerken konuşurken elini tutunca.sarılınca bir sıvı geliyor ben mezi olduğunu düşünüyorum ama emin olamıyorum. Sizce nedir hocam meni olsa çok şehvetten ve fışkırarak çıkmasından anlarım diye düşünüyorum.lütfen yardımcı olur musunuz bana

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu mezidir. Ancak sevgilinizle el ele tutuşup gezmeniz caiz değildir.

   1. T.a. dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam gönlümü rahatlattınz allah razı olsun

 55. isimsiz123 dedi ki:

  bende bir yere sürtününce biraz şevhetle ve fışkırır gibi bir sıvı geliyor fışkırır gibi olmasına rağmen 1-2 damla oluyor renksiz kaygan ve yapış yapış oluyor bu nedir gusül gerekir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   şüphede kaldığınız takdirde gusül abdesti almanız gerekmektedir.

   1. Tolga dedi ki:

    ama hocam bu sıvı kaygan yapış yapış renksiz bir sıvı bu mezi değil midir ben sadece şevhetle gelmesini merak ettim

    1. islamalimi dedi ki:

     Değerli ziyaretçimiz mezide şehvetle gelmektedir ancak Mezi sizin bahsettiğiniz gibi fışkırmak suretiyle gelmemektedir

 56. vatan dedi ki:

  hocam bnm çok cinsel isteğim geliyor bn ne yapacağımı şaştım yolda giden kızlara içimden cinsellik teklif ediyorum biran olsun aklımdan çıkmıyo üstelik namaz da kılıyom ister istemez namazıda estkiliyorv

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür konular bir çok erkeğin başına gelmektedir. Ancak içimizden gelen her sese kulak verirsek kendimizi günahlardan alı koyamayız. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Eğer evlilik çağında iseniz evliliği düşünmelisiniz.

 57. Emir dedi ki:

  Merhabalar Ben 15 yasında birisiyim ergenliğe geç girdim sanırım son 1 haftadır istemsiz meniye benzer sıvı geliyor tabi bilmediğim için sık sık guslediyorum. ve çok olmaya başladı olur olmaz geliyor ve cinsel isteklerim arttı ergenlikten oldugunu sölüyolar birde size sorayım dedim. bu durumda Gusletmek gerekir mi hocam ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Konudan da istifade edin anladığımız kadarıyla bu sıvı mezidir ve gusül abdestinizi bozmamaktadır.

 58. kadir dedi ki:

  Cunup olduktan 10-15 dk sonra kücük tuvaletimi yaptim ve güsül abdesti aldim aldintan sonra ciktim seffaf bi sıvi gekdi yapiskan tekrar gusul almak lazimmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu yaptıklarınızdan sonra gusül abdestini tekrar almanız gerekmemektedir.

 59. Merdomert dedi ki:

  Ah e hocam. Keske önceden bilseydim. Ayıp görüntüler izlerken kilodumda ıslaklık hissettim baktim meni sandim. Sonra ne de olsa cunup kaldim deyip kendim bozdum gusul abdestimi. 2 vakit namaz arasindan fazla cunub kalmayacagima tovbe etmistim fakat o tovbe de bozulacak. Allah affetsin.

 60. Mehmet dedi ki:

  Rüyada cinsel ilişki girdik ama meni gelmeden uyandım sabah namazı kılmak caiz mi…

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı ana sayfada yayınlanacaktır.

 61. Yok dedi ki:

  Uykudan bi anda uyanıyorum ve bi 5 dk sonra iç çamaşırımda bi sıvı görüyorum ve rüyamda da bişey görmüyorum tek başıma yatıyorum ergenlik dönemine girdiğim den beri böyle oluyo meni midir mezi midir

 62. samet dedi ki:

  vücut hatları görüken bir filmden 1 2 damla sıvı gelse gusül abdesti alınmalı mıdır

  1. islamalimi dedi ki:

   Gusül abdesti gerekmemektedir. Ancak günaha girmiş siniz ve tövbe etmelisiniz.

 63. Kaan yılmaz dedi ki:

  Oruçluyken farkında olmadan rüyalanıp meni gelmesi durumunda ne yapılması gerekir? Orucu bozar mı bu durum?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sadece uyanınca gusül almak gerekmektedir. Bu durumun oruca bir zararı yoktur.

 64. Caner dedi ki:

  Kiz arkadasimla konuşurken acik renkli bir iki damla bi sivi geliyor. Boy abdesti bozar mi? Kilotu ıslak mendille silsem namaz kılınır mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durum gusül gerektirmez ancak iç çamaşırınızı değişmeniz ve yeniden normal abdest almanız gerekir.

   1. Caner dedi ki:

    Teşekkür ederim. Birde sabah uyandigimda iç çamaşırımda beyaz lekeler oluyor bazen. Ama rüya gördüğümu hatırlamıyorum. Boy abdesti almam gerekir mi?

    1. islamalimi dedi ki:

     Gusül almanız yapacağınız en doğru şey olacaktır. Gusül abdesti konusunda şüphe ile hareket etmemek gerekmektedir.

 65. irem dedi ki:

  Beyaz ve katı olan 1-2damladan fazla olan mezi midir?

 66. açelya dedi ki:

  Bir kişi cinsel içerikli video izlerken bir yere sürtünse ve birkaç damla sıvı gelse boy abdesti bozulur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu sıvı Mezidir İslam dininde necis bir sıvı olmasından dolayı abdesti bozmaktadır.

   1. Erkkek dedi ki:

    Peki hocam bir kızı cinsel ilişkiye girdiğini hayal edip yapsa yene gusül gereklimi

 67. isimsiz dedi ki:

  hocam gusül abdesti alırken yanlışlıkla önce sol omuzu yıkarsak kabul olmaz mı

  1. islamalimi dedi ki:

   guslünüz kabul olur. Daha güzel anlamak için konuyu okuyun lütfen https://www.islamalimi.com/gusul-boy-abdesti-nasil-alinir/

 68. lutfen dedi ki:

  Selamun aleykum hocam, afedersiniz esimle konusurken ince uzun seffaf bi sivi geliyor ve peceteyle silerken sünüyor ve bu beni rahatsiz ediyor Allah rizasi icin cevap verin yukarida yazilanlari okudum ama bi yanit bulamadim cok vesveselendim Allah rizasi icin cevap yazin yukari okuyun demeyin nolur

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu sıvı Mezidir İslam dininde necis bir sıvı olmasından dolayı abdesti bozmaktadır.

 69. ozkan dedi ki:

  Hocam cuma namazına gidicem az bi zevk suyu geldi namaz kilabilir miyim teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   konuyu okuyun lütfen cevabınız konudadır.

 70. kubra dedi ki:

  Hocam bide ben meniyle maziyi ayırt edemiyorum ikiside akiskanlik ve her gun gusul abdesti aliyorum

 71. kubra dedi ki:

  Hocam ben de sevgilimle konuşuyorum 3 4 damla akiskanlik geldi gene baktim 3 4 tane geliyordu baktım bida geliyo mu diye gene böyle 2 3 damla bise vardı idrarimi yaptım baktım gitmiş bu mezimidir

 72. memetali dedi ki:

  Hocam ben esimle iliskiye giriyorrum esim tatmin oluyor ama ben olmuyorum gusul gerekirmi esim kendisini koruyor yani bende cenabetli oluyormuyum gusul gereklimi hocam bide ben yurtdisindayim hemen cvp yazsaniz

  1. islamalimi dedi ki:

   evet cünüb olursunuz gusül almanız gerekir.

   1. memetali dedi ki:

    Hocam cok saolun allah sizden razi olsun hayirli gunler

 73. dilara dedi ki:

  Hocam ben esimle iliskiye giriyorrum esim tatmin oluyor ama ben olmuyorum gusul gerekirmi bide cocugumuz yeni oldugu icin esim kendisini koruyor pezervatif kulaniyoruz yani bende cenabetli oluyormuyum gusul gereklimi

 74. Isme gerek yik dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım tuvalette şefaf bir sıvı geliyor işedikten sonra bide afedersiniz pipimin ucuna sanki iğne batıyormuşcasına ağrıyor acaba bu nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu gelen sıvı büyük bir ihtimalle mezidir. Ancak size emin olabilmek için doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Tabi bu ergenlikten dolayı kaynaklanıyorda olabilir.

 75. zwsww dedi ki:

  Orucluyken kitap okurken ve hayal kurarken kendime engel olamadim kasilmalar oldu beyaz yapiskan bir sey geldi mezi oldugunu dusunuyorum orucum bozulmus mudur? Kimi yerde mezi gelirse bozulmaz diyo ama orgazm da bozulur diyo. Bu benim yaptigim masturbasyon mu oluyo ama hicbir sekilde el kullanmadim. Sadecs kasildi ve ben de durdurmaya calistim orucum ama yine de isteyerek yapmis oldum orucum bozuldu mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sizin yaptığınız mastürbasyon olmuyor. Zira kasıtlı olarak yapmamışsınız. Sizin durumunuz orucunuzun sıhhatini etkileyecektir. Ancak bu durum orucunuzu bozmamaktadır.

 76. Muhammet dedi ki:

  Sertleşme olduktan sonra tuvalete gittim ve idrarımı yaparken yapışkan olmayan ama kaygan ve aşşagı dogru sarkan birşey vardı o meni midir mezi midir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu mezidir.

  2. ahmet dedi ki:

   tam uyumadan önce cinsel şeyler düşündüm ve şüpelenip tuvalete gittim idrarımı kontrol ettiğimde çok az yapışkandı orucu ve gusulü bozar mı

   1. islamalimi dedi ki:

    Orucunuz bozulmaz ancak orucunuzun sevabını azaltmışsınız.

 77. adem dedi ki:

  hocam oruç tutacağım zaman sabah kalktığımda mezi geldiğini hissettim orucum bozulurmu bide yüzerken yanlışlıkla su yuttum orucum bözulurmu.

  1. islamalimi dedi ki:

   Mezi orucunuzu bozmaz ancak oruçlu iken yüzmede ne işiniz var? Orucunuz bozulmuştur ve bir gün kaza tutmalısınız.

 78. Trgt dedi ki:

  Hocam aksam cinsel bi rüya gördüm fakat bişey olmadi onun yerine sabah kalktığımda
  İç çamaşırımda fındık kadar bir ıslaklık gördüm yapışkan dgldi bu mezimidir oruçluyum gusül almam gerekirmi hocam iç çamaşır değiştirilmesi yeterlimidir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sadece çamaşırınızı değiştirmelisiniz.

 79. Furkan emre dedi ki:

  Ben daha rüyalanmadım benden meni akar mı

  1. islamalimi dedi ki:

   akabilir bunun rüyanlanma ile alakası yoktur.

 80. Berk dedi ki:

  Cinsel içerikli şeyler izledim pişmanımama hicbi sekilde elle tatmin olmadim sonra wc ye gittigimde bi sıvı vardı kilodumda oruç ve gusül bozulmusmudur 🙁

  1. islamalimi dedi ki:

   Günaha girmişsiniz. Ancak gusül ve abdestiniz bozulmamış. Zira gelen sıvı mezidir.

 81. selma dedi ki:

  Abdestimi alıp namazımı kıldım namazimi kılınca baktm ki vedi denen akıntı gelmiş namazım geçersız midır

  1. islamalimi dedi ki:

   Namazı kılarken veya öncesinde geldiyse abdestinizi tazeleyerek namazınızı tekrar kılmalısınız. Eğer sonrasında geldiyse sadece abdestiniz bozulur.

 82. Gokhan dedi ki:

  Hocam size sorum var

  Mezi gelirse Şafi mezhebinde olanlarin orucu bozulurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Bozulmamaktadır. Ancak mezi getirecek durumlardan uzak durulmalıdır.

 83. Fatma dedi ki:

  Hocam ben 19 yaşında bir bayanim erkek arkadaşımla konuştuğum zaman beyaz saydam bir akıntı oluyor bu gusul abdesti gerektirir mi? Bazen avuç içinden fazla oluyor namazlarima engel mi acaba yani boy abdesti almam gerekir mi böyle durumlar da. acil yardım edin lütfen

  1. islamalimi dedi ki:

   gusül gerektirmez ancak tövbe gerekmektedir.

   1. Yagmur dedi ki:

    Ama hocam başka bir yerde okumuştum leke büyük ise eğer o meni oluyor mezi olmuyor diye biliyorum. Yani avuç içinden daha büyük bir akıntı varsa bu boy abdestini yine de gerektirmez mi? Şimdiden teşekkür ederim

    1. islamalimi dedi ki:

     Bizde sizin yorumunuzdan az olduğunu anlamıştık eğer avuç içinden daha çoksa gusül gerektirmektedir.

 84. Yardım dedi ki:

  Selamun aleyküm Hocam oruçluyken zaman geçsin diye yabancı diziler izliyorum ve bazı yerleri acık oluyor ve ben elemeden kendiliğinden şefaf bi renk yapışkan bir şey geliyor oruç bozar mı vede gusül abdesti gerektirir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Orucunuz ve gusül abdestiniz bozulmaz ancak büyük günaha girdiğinizi bilmelisiniz.

 85. adsız dedi ki:

  Hocam oruçlu iken aklıma cinsel içerikli şeyler geliyor ve bundan bi süre sonra iç çamaşırımda yapışkan bişey oluyor bu nedir ? Orucumu bozar mı ? Kaza veya kefaret gerekir mi ? Gusül gerekir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Kendiliğinden gelen sıvı mezidir ve orucu, gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak böyle düşüncelerden kaçınmalısınız.

 86. adsız dedi ki:

  Lütfen yardım edin bugün bile bile bir aptallık yaptım yine bile bile mastürbasyon yaptım mastürbasyondan sonra şehvetle birlikte şeffaf akıntı geldi. Orucluydum orucumu bozmadım yinede. Gusül abdestimi aldım. Şimdi bozulmuş mudur orucum bozulmamış mıdır? Lütfen yardım edin.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı içim Oruçluyken Mastürbasyon Yaptım Orucum Bozuldu mu? başlıklı konuyu ziyaret ediniz.

 87. Adsiz dedi ki:

  hanefi mezhebinde meziye gusül gerekmez mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hanefi mezhebinde meziye gusül abdesti gerekmemektedir.

 88. Ahmet dedi ki:

  Hocam Oruçluyken Masturbasyon Yaptım Ancak Sıvı Yapışkan Olarak Geldi Orucum Bozulurmu Veya Gusletmem Gerekirmi Veya Cezası Varmıdır?
  Teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Mastürbasyon yaptıysanız sonuç değişmeyecektir. Orucunuzu bozmuşsunuz ve 61 gün kefaret tutmanız gerekmektedir.

 89. Furkan dedi ki:

  Adsız arkadşımız bilmeden yapmış ama

 90. adsız dedi ki:

  hocam ben ramazan ayında oruçluydum ve vakit geçsin diye biraz uyurken aklıma cinsel içerikli şeyler geldi ve çamaşırımda bir damla kadar ıslaklık hissettim.Bu orucu bozr mı?kefaret gerekir mi?gusül gerekir mi?yaşım 13.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durum bir şey gerektirmez. Ancak bu gibi durumlardan uzak durmalısınız.

 91. c2 dedi ki:

  Hocam bende de ince sıvı akıyor kız gorsem bir kızla konusam vs bunun icin gusl gerekırmı

  1. islamalimi dedi ki:

   Gusül gerekmemektedir, ancak bu gibi durumlardan sakınmalısınız.

 92. misafir dedi ki:

  Hocam ben bayanın ay halinden sonraki gusel alıyorum gün içinde akıntı geliyor bü orucu bozArmi yeniden gusulmu etmek gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer adetinizin üzerinden 10 gün geçmediyse o günü kaza etmeniz gerekmektedir. Eğer 10 günü geçtiyse bir şey gerekmemektedir.Adet kanaması 10 günden fazla süren bir kadın ibadetlerini nasıl yerine getirmelidir?

 93. adsız dedi ki:

  hocam sabah kaltığımda iç çamaşırımda yaş leke görüyorum.ama rüyam da iltihamda olmuyorum gusül gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Leke küçükse mezidir ve gusül gerektirmez. Leke avuç içi kadarsa bu menidir ve gusül abdesti almanız gerekmektedir.

   1. adsız dedi ki:

    leke meni ancak rüyamda iltiham olmuyorum yine de gerekirmi

    1. islamalimi dedi ki:

     Durumunuz biraz şüpheli bir durum rüyanızda ihtilam olmuşsunuz ve gördüğünüz akıntının meni olma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle gusül almanız daha doğru olacaktır.

 94. Hasan dedi ki:

  Hocam ulaş arkadaşın başına gelen aynısı bana geliyor yanlız ben gece rüyamda ilişkiye giriyorum sabah kalktığımda ise küçük abdestimi yaparken tıpkı ulaştaki gibi oluyor bana da gerektirmez değil mi rüyada görürsek

  1. islamalimi dedi ki:

   Sizin durumunuz biraz farklı gusül abdesti almalısınız.

 95. Ulaş dedi ki:

  Hocam şimdi ben niyet edip yatiyorum ve sabah kalktığımda küçük abdestimi yaparken az birsey sarımtırak zevk suyu geldi Güdul gerektirir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu gusül gerektirmez orucunuza da bir zararı yoktur.

 96. adsız dedi ki:

  Yıllardır mastürbasyon yapıyorum bunun sonunda gusül gerektigını bilmiyosdum yeni ögrendm bu güne kadar kıldigm namazlar boşa mı gitti bu yüzden içim hıç rahat degil bana yardmci olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz inşaallah şaka yapıyorsunuzdur, ancak biz ciddiye alarak cevap veriyoruz. Mastürbasyon gusül gerektirir. Bahsettiğiniz şekilde namazın kabul olması bir yana aynı zamanda günaha girmiş olursunuz.

 97. cevap cevap dedi ki:

  yasım 14 masturmasyon yapmadım ama izledim elle temas yapmadım.. penisimden bir damla su renginde bir şey geldi orucum bozuldumu ? gusül gerktirirmi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumunuz Mevla’ya kalmıştır kabul olur demek yanlış olur kabul olmaz demekte. Oruçlu iken bu durumlardan sakınmalısınız.

 98. isimsiz dedi ki:

  hocam mastürbasyon yapmadım aklıma geldi su gibi rengi vardı. bir damla kadardı hocam orucum bozuldumu

  1. islamalimi dedi ki:

   Mastürbasyon yaparsanız orucunuz bozulur isterse hiç bir sıvı gelmesin. 61 Gün kefaret tutmanız gerekmektedir.

  2. islamalimi dedi ki:

   Mastürbasyon yaparsanız orucunuz bozulur isterse hiç bir sıvı gelmesin. 61 Gün kefaret tutmanız gerekmektedir.

 99. Cevapp acil dedi ki:

  Hocam mezi ve meni kilotta nasıl durur? Rengi nasıl olur sarı ise ne olur kurumuş ve sarı ise ne olur
  Hocam cevaplarsaniz iyi olur
  Uyandiktan sonra kilodumda beyaz renk birsey varsa ve hamur gibi kokuyorsa nedir
  Meni ve mezi nasil ayirt edilir

  1. islamalimi dedi ki:

   Her ikiside olabilir gusül abdesti alın ve orucunuza devam edin. bu durum orucu bozmamaktadır.

   1. Cevapp acil dedi ki:

    Saolun hocam

 100. Kaya dedi ki:

  Mastürbasyon yaptım fakat çok az geldi fışkırarak gelmedi şeffaf bir sıvıydı. Orucu bozarmı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet orucu bozar ve 61 gün kefaret orucu tutmanız gerekmektedir.

 101. ewrwet dedi ki:

  13 yasındayım orucluyken mastürbasyon yaptım ve bosaldım fakat sıvının menı mi mezi mı oldgunu bilmıyorum seffaf bir renkte orucum bozulur mu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Orucunuz bozulmuş ve 61 gün kefaret orucu tutmanız gerekmektedir.

   1. ewrwet dedi ki:

    kefaret mı ? 🙁

 102. emre dedi ki:

  Hocam ben 16 yaşındayım sabah uyandığımda penisimden seffaf bir sıvı geliyor ama hiç bir kotu niyet düşünmüyordum elleme de yok bu orucu bozar mı ?

  1. islamalimi dedi ki:

   orucunuzu bozmamaktadır. Gelen sıvı çok az ise bu mezidir gusül almanız gerekmez. Ancak çok ise bu menidir orucunuz bozulmaz ancak gusül almanız gerekmektedir.

 103. dssaaSD dedi ki:

  oruçluyken spermimden mezi meni veye vedi gelirse orucum bozulurmu ne yapmam gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Mezi ve vedi orucu ve gusül abdestini bozmaz. Namaz abdestini bozar. Meni ise sadece gusül abdestini bozar. Ancak mastürbasyon veya cinsel ilişki ile gelen meni hem gusül abdestini hemde orucu bozar. Bununla birlikte kefaret olarak 61 gün oruç tutulması gerekir.

 104. wdwwaa dedi ki:

  13 yaşımdayım erkeğim çişimi yaptıktan sonra spermimi sıktıktan sonra bir damla geldi gusül gerektirirmi oruç tutabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu orucunuza engel değildir. Ancak şüphede kalmamak adına gusül abdesti almanızda fayda vardır.

 105. bilmiyorum dedi ki:

  Hocam ben genç kızım masturmasyon yapıyorum ama benden uhu gibi bişey geliyor gusul gerekir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet gusül gerekmektedir.

 106. asdaskl dedi ki:

  hocam erotik bişeyler düşününce bazen bir damla şeffaf bir sıvı geliyor gusül gerektirir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu mezidir gusül gerektirmez.

 107. necmi dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam .hocam ben arkadaşlarımla gerdek gecesi ve erotik şeylerden bahsedince penisim kalkıyor. daha sonra yapışkan bir sıvı geliyor menimidir mezimi . şimdiden cevaplayacağınız için Allah razı olsun

 108. qazwsx dedi ki:

  İstimna yapılmadan şehvetli sıvı gelirse istimna olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   istimna olmaz ancak cünüp olmuş olursunuz.

 109. qazwsx dedi ki:

  Meni şart değil derken değil mi yani önemli olan yapmak mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet önemli olan yapmaktır.

 110. qazwsx dedi ki:

  İstimna yapılsa sadece şehveg olsa meni mezi gelmese tine günah mı ve iatimna olur mu?yani istimnanın günah olması için meni şart mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   istimnanın her türlüsü caiz değildir.

 111. qazwsx dedi ki:

  Önceki yorumumda şehvetli şeffaf llana me demiştiniz diğerinde istimna olur dediniz menisiz istimna olur mu?olursa istimna olmaz mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Daha nasıl açık yaza biliriz ki cinsel organızı ellemeniz istimna olmaz ellerseniz biraz zevklenmeden dolayı mezi gelebilir bu ise gusül abdestini bozmamaktadır. Ancak istimna yapasardanız ileri geri hareketlere devam ederek bunun sonucu şehvetle fışkıran bir sıvı gelirse buna meni denilmektedir. Bu ise istimnadır günahtır ve gusül abdesti gerektirmektedir.

 112. qwert dedi ki:

  1. şehvetli ve şeffaf olan mezi demiştiniz yani istimna şeklinde yapılıp şehvetli bir şekilde sıvı gelmesi istimna olmaz mı?? 2.isitmna yapanlara Allah rahmet etmez mi internette bu şekilde yazılar vardı kafam karıştı asıl günahını detaylıca yazar mısınız?

  1. islamalimi dedi ki:

   şehvetli bir şekilde sıvı gelmesi istimna demektir şehvetle birlikte yoğun bir şekilde gelen sıvı mezi değil menidir? İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir? başlıklı konuda diğer sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 113. qazwsx dedi ki:

  1.istimnada meni gelmeyip SADECE mezi gelebilir mi?
  2. ve meni gelmezse gusül gerekir mi?,
  3.meni gelmeyince yine günah olu mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   1. İstimnada meni gelmemesi mümkün gözükmüyor.
   2. Meni gelmemesi için yarıda bırakılması gerekmektedir bu durumda olsa bile ise gusül alınmalıdır.
   3. Meni gelse de gelmesede günahtır. Ancak zina gibi büyük bir günah olmadığınıda belirtmekte fayda var.

 114. Kamber dedi ki:

  Hocam ben nişanlimin elini Tuttuğum zaman mezi geliyor disaridayken o yüzden abdestim bozuluyor ve bu mezi iç çamaşırına bulaşıyor su ile orada temizlesek oluyor mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Su ile de temizlenebilinir. Ancak nişanlınız olsada cinsi yaklaşmadan uzak durmalısınız. Nişanlınıza şehvetinizi değil sevginizi vermelisiniz.

 115. MERT dedi ki:

  hocam ben bir kadına baktım fakat çıplak değildi. meni yada mezi gelmediğinden eminim fakat 1 kaç dakika sonra 1 sıvı geldiğini hissettim benim gusulüm bozulur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Gusül abdestiniz bozulmamaktadır. Ancak namaz abdestiniz bozulmaktadır.

 116. qazwsx dedi ki:

  hocam belki bilginiz vardır diye sormak istiyorum çünkü internet sayfalarında farklı farklı şeyler yazıyor.İstimna yapmak küçük günah mı yoksa Allah tevbe etmeyenleri cehenneme mi koyacak ve peygamber efendimiz (s.a.v.) onlardan şefaatçi olmayacak hatta ahirette elleri hamile mi olacak lütfen bunun cevabını islama göre verin internette farklı şeyler yazıyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Aradığınız bilgileri sitemizde yer alan İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir? başlıklı konuda bulabilirsiniz.

 117. 123 dedi ki:

  şehvetli ama şeffaf olan nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Mezidir.

 118. MERT dedi ki:

  GUSUL ALMA İMKANIMIZ YOKSA HOCAM NORMAL ABDEST GUSUL YERİNE GEÇER Mİ ACABA

  1. islamalimi dedi ki:

   Normal abdest gusül abdestinin yerine geçmemektedir.

 119. . dedi ki:

  şeffaf olan mezi mi meni mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   şeffaf olan mezidir.

 120. Serkan dedi ki:

  Hocam ben bütün konuyu aladım ama şunu soruyum ben sevgilimle konuşurken aşkım canım falan diyorum tuvalete gittiğim de mezi geliyor bu gusül abdestini bozar mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu gusül abdestinizi bozmamaktadır. Ancak İslam dininde nikahlı olmayan iki kimsenin oynaşması günahtır ve caiz değildir.

 121. MERT dedi ki:

  Hocam ben konuyu anlamadım ben mert bana konuyu detaylı okuyun yazdınız bana anlayabileceğim tarzda bir cevap yazarsanız sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Tam olarak anlamadığınız noktayı belirtin elimizden geldiğince yardımcı olalım.

 122. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam Selamun Aleyküm öncelikle
  Ben Cuma günü rüyalandım sonra uyandıgımda gusül aldım bidaha olmaz dedim bugünde pazar günü baya bi uyuyamadım sonra dalmışım rüyalandıktan sonra uyandım Cuma günkü gibi kilotumda ıslaklık vardı bu menimidir mezimi nasıl anlarım

  1. islamalimi dedi ki:

   Cevabınız konu içerisindedir.

 123. MERT dedi ki:

  AVRET YERİNDEN SIVI GELDİĞİ HİSSEDİLİRSE BU MENİ Mİ OLUR YOKSA MEZİ Mİ OLURHOCAM

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu detaylı okuyun lütfen.

 124. ruhi dedi ki:

  cinsel organımdan bir sıvı geldi fakat cinsel haz hissetmedim gusul almalı mıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu okuyun lütfen.

 125. etem dedi ki:

  hocam cinsel içerikli şeylere aynı gün içerisinde sıklıkla baktığımda(resim, video vs.)veya ard arda baktığımda, cinsel organımda sertleşme oluyo. çamaşıra baktığımda ise 3 damla vardı. bu mezi mi ? meni mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   konuyu okuyun lütfen.

 126. MERT dedi ki:

  HOCAM BEN ÇIPLAK KADINLARA BAKTIM BİR SIVI GELDİ GUSUL ABDESTİ ALMALIMIYIM

  1. islamalimi dedi ki:

   konuyu okuyun lütfen.

 127. İnsan dedi ki:

  Hocam teogtan çıktım eve geldim küçük abdest yaparken içligimde küçük daire ıslaklık vardı bu nedir hocam daha sabah güsül almıştım hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Bahsettiğiniz sıvı mezi gusül abdestini bozmasa dahi namaz abdesti dediğimiz günlük abdestimizi bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra bulaştığı taktirde ya temizlenmeli yada değiştirilmelidir.

 128. burak dedi ki:

  hocam 13 yaşındayım okulda gördüğüm şeylerden etkileniyorum ve biraz ellediğimde yada sürtündüğünde az bir sıvı geliyor bu mezimidir menimidir gusuletmem gerekirmi Allah rızası içimn cevaplayın

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu iyice okuyun.Bahsettiğiniz sıvı mezi gusül abdestini bozmasa dahi namaz abdesti dediğimiz günlük abdestimizi bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra bulaştığı taktirde ya temizlenmeli yada değiştirilmelidir.

 129. Sa gencler dedi ki:

  Sabah kalkinca islaklik yok ama beyaz lekeler var napmliy

  1. islamalimi dedi ki:

   konuyu detaylı okuyun.

 130. necmi dedi ki:

  Hocüm 13 yasındayım erotik bir filme baktim gece titreyerek uyandim yapiskan bir sıvı aktı en şimdi ergenliğe girdimmii nolur cevap verin gusül almalımıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu durumda gusül almalısınız.

 131. necmi dedi ki:

  hocam 13 yaşındayım dün gece erotik bir filme baktım spermimden su gibi bişey aktı yattım sonra titreyerek yapışkan bir sıvı geldi ben şimdi erkek oldummu yani ergenliğegirdimmi hocam açık söylerseniz sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet gusül almanız gerekmektedir.

 132. Ömer dedi ki:

  Hocam istimnayla mezi(zevk suyu) getirmek gusül gerektirir mi ya da günah mı ?

  1. islamalimi dedi ki:

   İstimna yapmak sureti ile mezi getirilirse gusül gerekmektedir. Mezi kendiliğinden gelirse gusül gerekmemektedir.

   1. Ömer dedi ki:

    Günah mıdır hocam ?

    1. islamalimi dedi ki:

     Ne günah mıdır? sorunuzu detaylı yazabilir misiniz?

     1. Ömer dedi ki:

      İstimnayla mezi suyu akıtmak günah mıdır ?

     2. islamalimi dedi ki:

      Konuyu detaylı okursanız cevabınızı öğrene bilirsiniz.

 133. özgür06 dedi ki:

  Hocam mrb ben gece rüyamda bisey görmememe rağmen çamaşırımda ıslaklık oluyor avuç içi büyüklüğü kadar meni degil ama ondan eminim sizce mezimidir bu ve gusul gerektirir mi çok sıkıntılı bi durumdayım ve bu durumdan nasıl kurtulacağımıda hiç bilmiyorum yardımcı olursanız secinirim iyi günler

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu iyice okuyun cevabınızı bulacaksınız.

 134. Kerem karaaslan dedi ki:

  Hocam selamun aleykum bu bahsedilen mezi suyunu bilerek (31cekerek) getirirsek abdest gerektirir mi ve gunahmidir. Kusura bakmayiniz lutfen…

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer bir müslüman, zina yapabilecek kadar kendi kontrolünü kaybetmişse, daha hafif olan bu yolu tercih eder ve zina tehlikesinden kendisini kurtarır.
   İbn Âbidîn bu konuda şu tesbitleri yapar: “Keyfî olarak şehvetini gidermek için el ile menisini getirmek haramdır. Ancak şehveti kendisine galebe çalıp da karısı veya cariyesi bulunmazsa, şehvetini teskin için bunu yaptığında günahkâr olmayacağı umulur. Hatta Ebu’l-Leys şöyle demiştir: Böyle bir kimse zina edeceğinden korkarsa, el ile meni getirerek şehvetini teskin etmesi vacip olur”

   1. Hasan dedi ki:

    Hocam soru yanlış anlaşıldı galiba….masturbasyon depremle fışkırma olarak açıklanabilir ve gusül gerektirir..ancak depremle fışkırma olmadan öncesinde el hareketleriyle gerçekleşen zevkle de gelen az sarı akıntı-uhu gibi-gusulü gerektırmez…hocam yazilarimizdan bunu anladım doğru mu anladıklarım…çalışmalarınızda dolayı Allah razı olsun

    1. islamalimi dedi ki:

     Evet doğru anlamışsınız.

 135. sinan dedi ki:

  Hocam cinsel icerikli bisi baktigimda cok az sıvı geliyor ama sehvetle degil güsul gerektirir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu detaylı okuyun lütfen.

   1. umut dedi ki:

    hocam peki mezi gusül gereektirmiyo dediniz peki mezheb ne olursa olsun fareketmez dimi

    1. umut dedi ki:

     hocam?

    2. islamalimi dedi ki:

     Evet bu genel bir kaidedir. Mezi gusül gerektirmemektedir.

 136. mehmet dedi ki:

  Hocam sabah kalktigimda avret yerinmde sadece islaklik oluyo renksiz cok az nerdeyse gozukmeyecek kadar az bu menimidir cogu gunler oluyor her gun gusletmem gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı için buraya tıklayınız. https://www.islamalimi.com/meni-nedir/

 137. atakan dedi ki:

  afedersiniz ben cinsel içerikli şeyler gördüğümde bazen renksiz yapışkan bir sıvı geliyor bu gusülü gerektirirmi ne olur hemen cevap

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet gusül yapmanız gerekmektedir.

 138. Yiğit dedi ki:

  Merhaba ben rüyamda hiç bişi görmedim ama cinsel organım aşağı yukarı yaptı baktım hiç bir ıslaklık yoktu ve cinsel ilişkiye girmedim gusül almam lazım mi ?

 139. ömer dedi ki:

  Hocam bir de zevk geldiği zaman geliyor su renginde yapışkan bu nedir guslü gerektirir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu detaylı okuyunuz muhtemelen menidir.

 140. abdulkadir dedi ki:

  hocam benim 2 gunde bir sabahlari kilodumda ıslaklık görüyorum elimi penisin başına degdirdigimde bir sey uzuyor sıvı ve saydam sevgilimle öpüştügümde de bu sey oluyor sarilirkende kuvagimdaykende bu nedir ve gusletmem gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet gusül yapmanız gerekmektedir.

 141. Osman dedi ki:

  İyi günler hocam benim küçük avret yerinden beyaz sıvı halinde bişey geliyor bu mezi midir ve abdest gerektirirmi

  1. abdulkadir dedi ki:

   bu meni dir yani sperm gusletmen gerekir

 142. atabey dedi ki:

  Hocam mezi geldiğinde ortam kilot değiştirmeye uygun değilse onu suyla temizleyip namaza devam edebilir miyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisinde sorular bölümüne eklenmiştir.

 143. Doğan dedi ki:

  Boşaldıktan sonra gelen şeffaf sıvı gusle engelmidir. Yoksa onunda tamamen bittigine idrarın geldigine emin olmakmı gerekir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

   1. Doğan dedi ki:

    Konunun tamamını okudum ama kafamda net bi sonuç oluşmadığı için sordum.

    1. islamalimi dedi ki:

     Değerli ziyaretçimiz bizi yanlış anladınız. Sizin sorunuzu ve cevabını siz bize bu soruyu sorduktan sonra ekledik. Konunun son bölümüne bakarsanız göreceksiniz.

 144. Cihan dedi ki:

  Hocam ben hemen hemen her gece rüyalar görüyorum fakat sabah kalktığımda iç çamaşırımda hiçbir leke olmuyor tuvalete gittiğimde uhu gibi yapışkan beyaz renkli sıvı geliyor.Bu durum da gusül almam gerekiyor mu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer gerçekten çamaşırınızda bir leke olmadığından eminseniz gusül almanız gerekmemektedir.

 145. Ethem dedi ki:

  Hocam mezi şeffaf renkte olur demi

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet mezi daha şeffaftır.

 146. Gizli kullanıcı dedi ki:

  Küçük abdestimi yaptıktan sonra otururken şeffaf olmayan küçük abdest renginde ama meni gibi yapışkan bi sıvı geldi gusül almaya üşendim sizce almalımıyım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sıvının ne olduğu önemlidir mezi ise gerekmemektedir. Fakat meni olduğuna kanaat getiriyor veya meni olduğundan şüpheleniyorsanız gusül almalısınız.

 147. hakan dedi ki:

  peki hocam mezi geldiği zaman sure okuyabilir miyiz ya da tespih falan yapabilirmiyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Çamaşırınızı değiştirdikten sonra abdest alarak okuyabilirsiniz.

 148. Onurr dedi ki:

  Hocam idrar çıkışı olurken ıdrarla birlikte ince şeffaf bir sıvı çıkıyor bu olay gusül almamızı gerektir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda gusül almanız gerekmemektedir.

 149. hasan dedi ki:

  Hocam gusülde burna su çekmek yeterlimi yoksa yanması şart mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yanması şart değildir fakat çekebildiğiniz kadar çekmelisiniz.

 150. Gorkem dedi ki:

  Hocam yanlış söyledim mastürbasyon yaptıktan sonra çıkan sıvı 5-6-7 damla filan çıkıp bu mezi mıdır meni mıdır gusül almam gerekir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu menidir ve gusül almanız gerekmektedir.

 151. ömer dedi ki:

  Slm hocam. Ben ruyamda iç camasiriyla bi kadin gördum ama sehvetlenmedim. Sabah kalktigimda kilotumda beyaz lekeler görum. Bu nedir? Gusul gerekirmi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Leke çok az ise mezidir gusül gerektirmemektedir. Fakat ovuç içi büyüklüğüne yakın ise bu memories ve gusül gerektirmektedir. Tedbirli olmakta fayda var şüphede kalırsanız gusül abdesti almanız gerekmektedir.

 152. Müslüman Genç dedi ki:

  Hocam Tam Abdest Alıcam İdrar Hisi Geliyor Abdest Alıyorum Emin Olamıyorum Tekrar Alıyorum 3 aydır devam ediyor Vesvese mi Hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Gelen bu düşünce sonrası çamaşırınızda eğer idrar lekesi görmüyor iseniz bu bir vesvesedir. Vesvese olduğuna kanaat getirdikten sonra bu vesveseleri umursamamalısınız.

 153. Metin dedi ki:

  Slm hocam. Ben büyük abdestimi yaptıktan sonra idrarla beraber beyaz bir şey geliyor bu nedir? Arada sırada oluyor bu.

  1. islamalimi dedi ki:

   Net bir şey söylememiz mümkün değil doktora görünmenizde fayda var.

 154. ibrahim dedi ki:

  Hocam. Ben tuvalate gittigimde kilodumda beyaz bi leke gördum peceteyle sildim leke gitti gözükmedi. Bu nedir ve gusul gerekirmi? (Ondan önce açik resimlere bakmiştım) tövbe ettim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Büyük bir ihtimal ile bu mezidir ve gusül gerektirmez. Fakat haram ile gözlerinizi ve gönlünüzü kirletmekten sakınmanızı tavsiye ediyoruz. Zira günah işliyorsunuz.

 155. Gizli kullanıcı dedi ki:

  Hocam ben ergen olduğum için arada bir istemsiz sıvı geliyor bu gusül gerektirir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda gusül gerektirmemektedir.

 156. İbrahim Gültekin dedi ki:

  Hocam istemeden Bir iki damla. Farkinda bile olmadan bi iki damla beyaz şeffaf bisey geliyo bu nedir hocam bide gusul abdestti almam gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda gusül almanız gerekmemektedir.

 157. mert dedi ki:

  selam hocam mastübrasyon yaptıktan sonra şeffaf bir sıvı geliyor 3,4 damla gusül gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet tekrar almanız gerekmektedir.

 158. Anom dedi ki:

  Hocam gusul aldıktan sonra uhu gibi yapışkan bisi geliyor gsul gerekir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Küçük abdestinizi yaptıktan sonra ve gusül almadan önce bir müddet beklemelisiniz. Tekrar Gusül almanıza gerek yok fakat bu konuya dikkat etmelisiniz.

 159. Uğur aslan dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam mastürbasyon sırasında tam meni gelecekken mastürbasyonu bırakarak boşalmamak gusül gerektirir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda ki bir kimseye iki şey gerekmektedir. Bunların birincisi akıl zira akıl olmayınca insan neler yapabiliyor akıl almıyor doğrusu. İkincisi ise bu durumda ki bir kimsenin gusül abdesti alması gerekmektedir.

 160. ahmet dedi ki:

  hocam mezi siyah kulotta kuruyunca beyaz olurmu bende bu durum çok oluyor hem de haz gibi durumlar olmadan

  1. islamalimi dedi ki:

   Olabilir az bir miktar ise mezi birazdaha çok ise muhtemelen metnidir.

 161. devran dedi ki:

  hocam telefonda kız arkadaşımla görüştüğümde bende suya benzer bir sıvı geliyor gusül gerektirir mi ve bunun gelmemesi için ne yapmalıyım

 162. Ahmet dedi ki:

  Hocam Bi Anda Zevke Geliyorum Ve Masturbasyon Yaptığımda Su Renginde Sıvı Geliyor Bu Gusül Gerektirirmi ? Hızlı Cevap Verirseniz Sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet gerekmektedir. Bununla birlikte İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir? başlıklı konuyu ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

 163. Anonim dedi ki:

  Mezi geldikten sonra abdest alınıp camiye gidilebilir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet yapılabilinir fakat çamaşırda değiştirilmelidir.

 164. Anonim dedi ki:

  Hocam biri mastrubasyon yaparsa we spremin cikmasina izin vermese gusul gerekir mi??

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet yinede gusül abdesti almak gerekmektedir.

 165. Can dedi ki:

  Hocam kız arkadaşım la gezdiğimde onunla vakit geçirdiğim cinsel organimda Şeffaf şu gibi sıvı akıyor gusul gerektirir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Gusül almanız gerekmez. Fakat şunu bilmelisiniz ki İslam dininde nikahsız iki kimsenin cinsel yaklaşımı ki bu el ele tutuşma dahi olması günahtır.

 166. hakan dedi ki:

  hocam uykudan şehvetle kalktım ama yapışkan sızı az gusül almalımıyım hocam birde ikinci sorum şehvetle kelimesi ne demek iyi günler hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Gusül abdesti almanız gerekmektedir. Nefsani duyguların yoğun halde yaşanmasına şehvet denilmektedir. Şehvet kelimesini başka anlamlar ile ifade etmekte mümkün. Fakat konumuzda bahsettiğimiz anlamı içermektedir.

 167. kaan dedi ki:

  selamın alyküm hocam .Hocam spermimdeki ve üzerindeki kılları alıyorum yumurtalıktaki kıllarımı almam gerekirmi namaz kılabilirmiyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Almanız daha uygun olacaktır. İslam dininde temizlik önemli bir konudur.

 168. hakan dedi ki:

  hocam yapışkan sıvı az damlarsa gusül gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu mezidir muhtemelen ve gusül almanız gerekmez.

   1. hakan dedi ki:

    bu şehvetle olsa geçerlimi yani uykudan uyanınca

 169. Furkan dedi ki:

  hocam meni ile mezinin farkı ne

  1. turgut dedi ki:

   Ama hocam meni diyorsunuz hemde gerekmez diyorsunuz hemde bu uykudan kalkıncada geçerlimi hocam birde cevapları hızlı verirseniz sevinirim

   1. islamalimi dedi ki:

    Hata düzeltilmiştir. Mezi yerine meni yazmışız. İlgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

 170. Furkan dedi ki:

  hocam uykudan kalktığımda hemen lavoboya koştum yumuşak yapışkan bir sıvı geldi ondan 7 saat öncede bir film izlerken aynı şey oldu gusül gerekirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda yapmanız gereken en doğru şey gusül almanız olacaktır.

 171. recep dedi ki:

  salemunaleykum hocam cinsel organda şefaf 2 .3 damla akıntı var bu güslü gerektirirmi gerektirmezmi?

 172. Sorucu dedi ki:

  Hocam gusul abdesti alıyorum aradan bir gün geçiyor. Tuvalette idrarımı yaparken beyaz uhu gibi süzülen bir sıvı geliyor. Tekrar gusul almam gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Büyük bir ihtimal ile bu gelen sıvı meni dir ve gusül almanız gerekmez. Eğer bu sorunu devamlı yaşıyor iseniz tam olarak emin olabilmek için bir doktora görünmenizde fayda var.

 173. Murad dedi ki:

  Selamun alykum hocam. Hocam ben masturbasion yaptım ama gelen sıvı fiskirarak değil akarak geldi ben şimdi anlayamadım bu gelen menimiydi yoksa mezimi? Hocam benim bir sorum daha var hocam eger bu gun masturbasion yapsam meni gelirse ben yarin gusul yaparsam gusul sayilirmi? Lütfen cevap yazın.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu gelen menidir ve gusül almanız gerekmektedir.

 174. Arif dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam ben cünüp olmuştum(meni şehvetle çıktı) hemen gusül aldım sonra biraz zaman geçti. Tuvalete küçük abdestimi yapmaya gittim. İç çamaşırımda parlak bir ıslaklık vardı ve cinsel organımda beyaz gibi bir sıvı vardı tekrar gusül almam gerekiyor mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet tekrar gusül almalısınız. Bu nedenle bu tür durumlarda önce küçük abdeste çıktıktan sonra gusül almanızda fayda vardır.

 175. Selçuk celik dedi ki:

  Bayram günü kılınamayan sabah namazı bayram namazından 1.2 saat sonra kılınabilir mi veya güneş tam tepeye gelmeden.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet kılınabilir ancak kaza olacaktır ve bildiğiniz üzere bir vakit namazı kasten kazaya bırakmak büyük bir günahtır.

   1. Selçuk celik dedi ki:

    Hocam ben yalnız niyeti kaza olarak değilde niyet ettim sabah namazının sünnetini yada farzını kılmaya diye hani vaktine yetişipte kılamadığım son veya ilk sabah namazına demedim sünnetle beraber farzınıda kıldım şimdi niyetim farklımı oluyor. Şuan cuma namazından çıktık cumanın peşine kaza olarak mi kılmam gerekiyor tekrar iade mi etmem lazım.

    1. islamalimi dedi ki:

     Sorunuzun cevabı için sitemizde yer alan Kerahet Vakti Geçtikten Sonra Sabah Namazına Nası Niyet Edilir? başlıklı konuyu ziyaret ediniz. Eğer yine sorunuz olur ise o konunun altında sorabilirsiniz.

 176. soru fg dedi ki:

  hocam ben bayoya girdim gusul için malum yerimi temizlerken idrar yaptım ama her yaptıgımda yapışkan bikaç damla sıvı geldi bende bu sıvı bitmeyince mast. yaptım ve aradan 20 dakka sonra abdest aldım ama kontrol etmedim guslum kabul olmuşmudur ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet guslünün kabul olur inşaaallah.

 177. soru dedi ki:

  hocam ben banyoya girdim bi kaç kez idrarımı yaptım ve her defasında yapışkan bikaç damla bir sıvı geldi mezi midir gusul aldım sonra kontrol etmedim bidaha akar diye gusulum kabul olmuşmudur ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet guslünün kabul olur inşaaallah.

 178. Aliş dedi ki:

  Hocam bende de büyük idrarımı yaptıktan sonra hala tuvaletteyken cinsel organımdan 1 damla bazen de 2 3 damla uzunluğunda biraz beyaz bir sıvı geliyor (bazen masturbasyon yaptıktan sonraki gün büyük idrarımda gelmiyor ondan sonraki idrarımda geliyor)

 179. sezer dedi ki:

  Hocam mezi gusul gerektirir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konuya eklenmiştir.

 180. msg dedi ki:

  hocam öncelikle selamın aleyküm bir kaç sorum olacaktı hocam sevdiğim kızla oturdugum da ,beraber gezdiğimiz zaman veya telefonda konuştugum zaman sürekli mezi geliyor cok geliyor bunun çözüm yolu varmı hocam beni cok rahatsız ediyor iç çamaşırım ıslanıyor sürekli . ikinci soru hocam bunun gelmemesi için ne yapabilirim çözümü varmı bu beni cok zorluyor ve agırı oluyor cok geldiğinde hocam sürekli yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konu için doktora görünmelisiniz.

  2. ZAFER dedi ki:

   Ve aleyküm selam. Değerli kardeşim öncelikle nikahsız bir araya gelip oturmanız , gezmeniz, telefonda gerekli gereksiz konuşup muhabbet etmeniz İslama uygun bir davranış değildir. Dinimiz bunu yasaklamıştır. Bundan şiddetle kaçınmalısınız.
   İkincisi mezi mevzusu tıpla alakalıdır

 181. tunahan dedi ki:

  hocam sorumu yanlış yazmışım meni bile ise orucuma mani olmaz demi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Soru gönder bölümünü kullanarak sorunuzu daha detaylı sorunuz.

 182. tunahan dedi ki:

  Hocam benim 3. bir sorum daha var 2 veya 3 defa idarımı yaptıktan sonra bazen yapışkanlık olabiliyor buda mezi için normildir demi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür şeyler zaman zaman olabiliyor bu durumlara dikkat etmeli ve temizliğinize önem vermelisiniz. Yani çamaşırınıza değerse değiştirmelisiniz. Bunların dışında bir sorun olmayacaktır.

   1. tunahan dedi ki:

    Şimdi oruçda tutuyorumda o yüzden oruca mani olmaz böyle durumlar demi.

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu durumun oruca her hangi bir zararı yoktur.

 183. tunahan dedi ki:

  Hocam hiçbişey yapmadım bir sıvı geldi orucumu açtıktan sonra iç çamaşırıma yapıştı organımın ucu bu nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Büyük ihtimal ile mezidir, çamaşırınızı değiştirmeniz yeterlidir.

 184. Çagatay dedi ki:

  Rüyamızda ihtilam olmadığınızı biliyoruz fakat sabah kalktığımızda sperm gibi olmayan bir ıslaklık gördük gusul almalımıyız bu halde etek tıraşı yapılırmış.

  1. islamalimi dedi ki:

   Etek tıraşının bu konu ile alakası yok her durumda yapabilirsiniz. Bununla birlikte şüphede kalmama adına gusül almanız en doğrusu olacaktır.

 185. Murat Can dedi ki:

  Penisin sertleşti ve bir sure sonra tuvalete gittim ve idrarımın içinde renksiz uzayan bir şey çıktı gusül gerektirir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır gerekmemektedir.

 186. Sorucu dedi ki:

  Hocam ben televizyonda biraz açık şeyler gördüm 2-3dk sonra tuvaletin geldi küçük abdestimi yaptım arkasından su renginde 1-2 damla. Yapışkan bir sıvı geldi o mezi midir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet normal şartlarda bu akıntı mezidir.

 187. Soru dedi ki:

  Bazen durduğum yerde zevk suyu geliyor bu gusül abdesti gerektirir mi? Ben normal namaz abdesti alıyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   sebepsiz yere zevk suyu gelmemelidir. Doktora görünmenizde fayda var. Lakin her iki durumda da namaz abdestiniz bozulur.

 188. Sorucu dedi ki:

  Ben mastürbasyon yaptıptan hemen sonra gusül abdesti aldım10 dk sonra su renginde bir sıvı geldi bu mezi midir? Gusül gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Yüksek ihtimal ile gelen sıvı menidir ve bu nedenle gusül almalısınız.

 189. Acil soru...! dedi ki:

  Sabah yarı uyanıkken organim sertleşti ve bir damla geldi ilk önce sıvı di biraz kuruyunca beyaz rengi aldı gusul almam gerekirmi? ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Mezi bir kaç damladan ibarettir daha fazla bir akıntı olduysa gusül almanız gerekmektedir.

 190. Sorum var dedi ki:

  Şehvetten dolayı (nişanlımla konuşurken etkilendim) akıntı geldi orucum bozulur mu gusül almalımıyım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Meni ise gusül gerekir elen akıntı mezi ise gerekmemektedir.

 191. Çagatay dedi ki:

  Şimdi yolda giderken kısa giyinmiş bir kız gördük ve zevk suyu geldi yani mezi orucun bozulur mu yoksa gusül abdesti almam gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Gusül almanız gerekmemektedir. Fakat samimiyet ile tövbe etmenize gerek vardır.

   1. Çagatay dedi ki:

    Peki hocam bu zevk suyu mezimidir başka bir yerde zevk suyu için gusül alın diyordu beni bir aydınlatırsanız çok sevinirim.

    1. islamalimi dedi ki:

     Sizin zevk suyundan kastınız nedir. Konu içerisinnde yer alan gibi bir zevk suyu geldiyse gusül almanız gerekmez. Fakat gelen meni ise gusül almak gerekmektedir.

     1. Çagatay dedi ki:

      Kastım renksiz sıvı bir su şeffaf sperm gibi değil

     2. islamalimi dedi ki:

      Durum böyle ise orucunuz bozulmaz ve gusül almanızda gerekmemektedir.

 192. 14 dedi ki:

  Hocam ben banyo yaptıktan sonra mahrem yerinin ucunda su renginde bir sıvı oluyo hep abdest alıyorum yeniden çıkıyor ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelikle doktora görünmelisiniz durumunuzun ne olduğunu tam olarak öğrendikten sonra bir şey söylemek mümkün olacaktır.

 193. Can dedi ki:

  Ben sabah tam akıcakken uyandım akmadı ama sonra kendiliğinden bir kaç damla bundan çıktı oruç veya gusül bozulurmu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Orucunuz bozulmaz lakin gusül almanız gerekmektedir.

 194. tunahan dedi ki:

  internet de dolaşırken gözüme bi kaç şey çarptı sertleşme oldu ve beyaz yapışkan bir sıvı geldi 2 damla kadar mezi dir demi orucum bozulmaz ve boy abdesti gerektirmez.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu mezidir.

   1. tunahan dedi ki:

    Peki oruç tutabilirim demi bir sonraki gün boy abdesti gerekmez.

    1. islamalimi dedi ki:

     Bu durumun oruçla ilgisi yoktur fakat çamaşırınıza değerse değiştirmeli ve abdestli iseniz tekrar namaz abdesti almalısınız. Bununla birlikte oruçlu bir kimse mezinin gelmesine sebep olabilecek şeylerden önemle uzak durması gerekmektedir.

     1. tunahan dedi ki:

      Gusül abdestim vardı normal abdestim yoktu yeniden boy abdesti almıyorum çok teşekkürler bugüne kadar yanlış bildiğim bir şeyi sayenizde öğrendim ben mezi aktığında bile oruçtan sonra boy abdesti alıyordum sayenizde bu bilgiyi de öğrendim son bir sorum daha var namaz abdestinden kastınız boy abdesti değil demi normal namaz kılarken aldığımız abdest?

     2. islamalimi dedi ki:

      Evet namaz abdestinden kastımız günde ortalama beş defa aldığımız normal abdesttir.

 195. Melih dedi ki:

  Bu siteyi kim kurduysa ondan Allah razı olsun sayenizde bir şey daha öğrendim.

 196. berk kaya dedi ki:

  Bu siteyi kuran ve bu site ile ilgilenen herkesten Allah razı olsun.

 197. berk kaya dedi ki:

  Tenasul aletinin ucunda renksiz bir damla sıvı varsa bu sıvı mezi midir ?gusül abdestini ve orucu bozar mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu mezidir ve orucunuzu bozmaz ve gusül abdestide almanız gerekmez. Lakin bu sıvının gelmesine neden olacak durumlardan uzak durulmalıdır.

 198. Mert dedi ki:

  Gece 5 te kız arkadaşımla konuşuyordum istemeden düşünmeden sertleşim sıvı 3 4 damla bişey geldi yapışkan mezi midir ve orucum bozulmuş mudur?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu mezidir, dolayısı ile orucunuz bozulmamaktadır. Fakat normal bir günde dahi bu gibi durumlardan uzak durmanız gerekirken Ramazan ayında bu gibi durumlar içerisinde bulunmanız çok yanlış olacaktır.

 199. Sorucan dedi ki:

  Arkadaşlar bende cinsel organımda hafif bir sertleşme olduktan son 3,4 damla bir sıvı geliyor uhu gibi uzuyor bu nedir gusul gerekir mi? Mezi midir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konuya eklenmiştir.

 200. muhammet dedi ki:

  çok teşekkür ederim

 201. 4 dedi ki:

  Bilgi için teşekkür ediyorum.

BİR YORUM YAZ