Mezi Nedir?

İlmihal konularında sıklıkla karşılaştığımız ve her Müslümanın bilmesi gereken terimlerden biri olan Mezi Arapça bir kelimedir. Bu konu hem erkekleri hemde kadıları önemle ilgilendirmektedir. Ergenlik çağına erişmiş olan bir bireyin cinsel arzularının oluşması ile birlikte avret yerinden gelmekte olan az bir miktarda sıvıya mezi denilmektedir.

Rengi beyaza ya­kındır bir sıvıdır ve bu sıvı boşalma diye tabir edilen cinsel faliyetin öncesinde gelmektedir. Vücut cinsel dürtü ile uyandığı taktirde ve bu hissiyat bellibir süre sürdüğü taktirde boşalma olmasa dahi bu sıvı gelebilmektedir. Bu nedenle bu konu iyi bilinmeli ve dikkat edilmelidir.

Zira bahsettiğimiz sıvı olan mezi gusül abdestini bozmasa dahi namaz abdesti dediğimiz günlük abdestimizi bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra bulaştığı taktirde ya temizlenmeli yada değiştirilmelidir.

Cinsellik ile ilgili konular düşünüldüğünde veya kişinin eşiyle oynaşması ssonucu gelmekte olan öncü sıvıya mezi denilmektedir. Mezinin rengi beyaza yakındır ve yumuşak bir sıvı olmakla birlikte yumuşatıcı bir sıvıdır. Bazen mezinin geldiğini kişi hissedemeyebilir ki bu nedenle dikkatli olmaktadır. Bu sıvı bezen olsa da ağırlık kaldırmak gibi bazı durumlarda gelebilmektedir. Mezi İslam dininde necis bir sıvı olmasından dolayı abdesti bozmaktadır.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur; Kadın uykusunda onu (meni)görürse , yıkansın. Bunun üzerine Ümmü Süleym: Bundan utandım, dedi. Ardından: Bu olur mu? diye sordu. Bunun üzerine Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu (menisi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (meisi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. İki meniden hangisi hangisine (çokluk ve şehvet bakımından) üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer (çeker).”(Müslim,Hadis no: 469)

İstimna (Mastürbasyon) Caiz midir?

Mezi Nedir? Başlıklı Sorular

Soru: Cinsel organımda hafif bir sertleşme olduktan son 3,4 damla bir sıvı geliyor uhu gibi bu nedir gusül gerekir mi? Mezi midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz sıvı mezidir ve bu sıvı gusül abdestini bozmamaktadır. Fakat namaz abdestini bozmaktadır. Bununla birlikte iç çamaşıra değdiği taktirde değiştirilmelidir.

Soru: Hocam mezi gusül gerektirir mi?

Cevap:  Değerli ziyaretçimiz, mezi akıntısı gusül gerektirmemektedir.

Soru: Boşaldıktan sonra gelen şeffaf sıvı gusle engel midir? Yoksa onunda tamamen bittiğine idrarın geldiğine emin olmak mı gerekir ?

Cevap: Bahsettiğiniz şeffaf sıvının bittiğinden emin olmak gerekmektedir. Bu nedenle sizinde bahsettiğiniz gibi idrarın geldiğinden emin olduktan sonra gusül almak en doğru şekli olacaktır.

Soru: Hocam mezi geldiğinde ortam kilot değiştirmeye uygun değilse onu suyla temizleyip namaza devam edebilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir durumda çamaşırınızın necis bölümünü yıkaya bilirsiniz. Böylece çamaşırınızı değiştirmeye uygun bir yer buluncaya kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

Mezi Nedir? Oruçla İlgili Sorular

Soru: Oruçluyken spermimden mezi meni veye vedi gelirse orucum bozulur mu ne yapmam gerekir?

Cevap: Mezi ve vedi orucu ve gusül abdestini bozmaz. Namaz abdestini bozar. Meni ise sadece gusül abdestini bozar. Ancak mastürbasyon veya cinsel ilişki ile gelen meni hem gusül abdestini hemde orucu bozar. Bununla birlikte kefaret olarak 61 gün oruç tutulması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 407 YORUM
 1. Müslüman dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam rüyamda araba sürüyordum rüyamda da çok sıkışmıştım tuvaletimi yapmaya başladım o ara uyandım baktım 2-3 damla birşey gelmiş gusül gerektirir mi

 2. Gjsjhhd dedi ki:

  Hocam bir kişiden mezi geliyorsa islama göre ergenlik cağına girmismidir

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu kişi ergenlik çağına girmiştir.

 3. Efe dedi ki:

  Hocam merhaba birsey soracagim ayip birsey izledim tolete gittim bir sivi geldi yapiskan yasimda kucuk bisey bilmiyorum o yuzden bole seyleri arastiriyorum normal meni fışkırır ama bu fışkırmıyor alta dogru gidiyor sadece toletimi yaptigimda oluyor bu nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Konuyu iyice okuyun ve bilgilenin detaylı olarak yazılmıştır.

  2. Emre dedi ki:

   Gusul alman gerek sen her turlu olayda gusul al

 4. Önemli dedi ki:

  Hocam ben anladım ama eyer Google dan kadin çıplak resmine bakıp surtunursek ve beyaz sıvı gelse bu nedir

 5. Gizli dedi ki:

  Hocam şeytana uyarak 2 dk ayıp bişey izledim ve birden şeyim sertleşip bir damla bisi geldi elime aldim yapiskandi bunun için gusül almam gerekirmi namaz kılıyom 11 yaşındayım ergenliğe girmedim galiba bu meni midir mezimi

  1. Erol dedi ki:

   O dediğin renksiz yapışkan şey olması lazım onun gelmesi ergenliğe girmişsin demek değilmi?

 6. Batu dedi ki:

  Çok güzel anlatmissiniz eyvallah

 7. Banu dedi ki:

  Ramazanda oruckuyken mestrbsyn yapınca mezi yada meni gelse orucu bozar mi? Yakın bir dostum su an bunu yaptığı için pişman fakat utancından bana bile zor anlattı. Eğer bozarsa ve bunu bilmeden yaptıysa keffaret gerektirir mi? Bilmediği için tevbe etse yani cok buyuj gunaha girmis midr ?
  pişman kendisi. Bende yeterli bilgi de olmadığım için kendisine yardımcı olamıyorum. Cevap için şimdiden teşekkürler hocam

  1. Allah Affetsin İnşaallah dedi ki:

   Kardeş (afferdersiniz ama) Ramazan da masturbasyon yapmak hem büyük günah hem de gusül gerekir. Hanefi isen 61 gün kefaret orucu gerekir. Gerçi isteyerek yaparsan her mezhebde 61 gün oruç farzdır.

 8. Eray dedi ki:

  hocam şeyimle oynadım sonra uhu gibi bir sıvı geldi oruçluydu orucum bozulur mu nolur geniş geniş anlaırmısınız

 9. Gizli dedi ki:

  Kafamı bozan kendimden soğutan birşey var. Hiçbir şey düşünmediğim halde bazen bu sıvı geliyor. Veya çok sevdiğim bir arkadaşla konuşuyorum daha sonra mezi gelebiliyor sıkıntılı biri miyim diye içim içimi yiyor lütfen düzgün bir açıklaması olsun bunun 🙁

 10. mehmet dedi ki:

  ramazan ayında istemsiz penisimde küçük küçük damlalar gelmeye başladı orucu bozarmı

  1. islamalimi dedi ki:

   Bozmamaktadır.

 11. Eto ucak dedi ki:

  Hocam merhaba ben yatarken vucudumdan bir sivi akmis ama ne oldugunu ayirt edemiyorum meni veya mezi bu sizce nedir üstümede bulaşmis dokundugumunda kurumus gibi duruyor ve bu olay sürekli oluyor ne yapmam gerekir yasim 16 anne ve babama demeye utaniyorum biraz tuhaf kokuyor bide abdest almam gerekirmi bunun icin

 12. Gaipten biri dedi ki:

  Hocam cinsel şeyler düşündükten sonra idrarımı yaparken idrar ikili çıkıyor bu menimidir mezimidir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu mezidir.

 13. gokhan dedi ki:

  sa hocam, meni ile meziyi ayırt etmekte zorlanıyorum namaz kılan biriyim yardımcı olur musunuz? acaba gusül abdestini gerektiren yani mezi nasıl desem penisimizde bir elektriklenme sızlama gibi bir şey olunca gelen bir şeymi öyle ayırt edebilir miyim mesela?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bahsettiğiniz sıvı mezidir. Yoğun bir cinsel aktivite olmadan meni gelmeyecektir. Rüya veya çok ağır kaldırmak gibi istisnai durumların dışında.

 14. mehmet dedi ki:

  Ben sabah kalktim okula gittim ve tuvalete gittigimde idrardan sonra yapiskan bir sivi geldi bu sivi hafif sariydi namaza engel olurmu

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu sıvı mezidir ve namaza engel değildir.

BİR YORUM YAZ