Mezhepler

Mezhep Taklidi

İslam dininde Mezhep taklidi diye bir olay var mıdır? Bu konuda ki tutum ve bakış açısı nasıl olmalıdır.

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, İslam dininde yer alan dört mezhep olan Hanefi, Şafi, Maliki, Hanbeli mezhepleri arasında mezhep taklidi vardır ve caizdir. Caiz olmasının nedeni sonuç itibariyle bu dört mezhepte İslam Dininin esaslarından ve Peygamber Efendimizin sünnetinden oluşmaktadır. Bu nedenle hepsi doğrudur. Mezhepler arasında olan ayrılıkların nedeni örneğin bazı konularda iki yol yer almaktadır.

Bir mezhep birini seçerken bir diğeri başka birini seçmiştir. Fakat biz bu noktada hepsi doğru diye işimize geldiğinde birine gelmediğinde başka birine uymamız doğru ve caiz olmaz. Çünkü bu çıkarcılık olur ve samimiyetsizlik olur.

Bu tür konularda mezhep taklitleri ancak zor durumda kalındığında bir çıkar yol bulunmadığında yapılabilmektedir. Örneğin Savaş seferinde olan askerlerden Hanefi olanların, ordunun zaruri bir neden dolayı ikindi namazına kadar belli bir bölgeyi aşması gerekmektedir. Ve askerlerin durması yasaklanmıştır.İşte bu gibi zaruri durumlardan Hanefi olan askerler ikindi namazın da varılması gereken yere varıldığında eğer öğlen namazının vakti çıkmış ise Örneğin Şafi mezhebine tabi olarak cemi taktim yaparlar. Yani öğlen namazını ikindi namazıyla birlikte kılarlar. Mezhep taklidi konusu kısaca bu şekildedir. Yüce Mevla’mızdan dileğimiz işlerimizi kolaylaştırması ve tabi olduğumuz mezheple amellerimizi yapabilmemizi bize nasip etmesidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu