İbadet

Mevlid Kandili Nedir, Nasıl Değerlendirebiliriz?

Mevlid kandili nedir, nasıl değerlendirebiliriz? Bu konularda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevlid, doğum demektir. Mevlid gecesi, yani Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasında olan gecedir. Peygamber efendimizin doğduğu gündür ve tüm İslam âleminin bayramıdır. Kurtuluşumuz için gönderilen son ve en büyük olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi pazartesi dünyaya gelmiştir. Bu mübarek geceye de “Mevlid Kandili” denir.

Mevlid Kandilinde birçok ibadet yapılabilir örneğin namaz kılınabilir, bol bol dua edilebilir tefekkür edilebilir yani yapılan günahlar düşünülüp tövbe edilir böyle değerli gecelerde ibadet etmek çok çok sevaptır. Cuma, günü olsun Arefe, günü olsun Bayram, olsun kandil geceleri Mevlid ve Regaib gibi bu tür önemli gecelerde ibadet etmek çok sevaptır. (Mektubat-ı Rabbaniye)

Ayrıca bu gecelerde peygamberlerimize dua edip onları dualarımızda anmamız gerekir nitekim şöyle buyrulmuştur:

“Peygamberleri anmak, hatırlamak ibadettir.” (Deylemi)
“Bir şeyi çok seven, elbette onu çok anar.” (Deylemi)

Kimi büyük zatlar bu tür değerli geceleri namaz, kılarak dua, ederek tefekkür yani düşünerek geçirmenin daha güzel olacağını bildirmiştir. (Kütüb-i Sitte)

Bu değerli günlerde Yetim ve öksüz kimselere iyilik yapılmalı sevindirilmeli, yemekler verilmelidir. Hem annesiz hem de babasız büyüyen efendimizin vesilesiyle önce annesiz babasız çocuklar sevindirilmelidir. O’nun yani efendimizin doğumundan duyduğumuz sevinçten dolayı yemekler verilmeli, bilhassa fakirler sevindirilmelidir.

Yine bu gecede Peygamber Efendimizi anlatan kitaplar, okunmalı değerli hayatı düşünülmeli ve ona olan sevgimizi pekiştirmeliyiz. Kimse tanımadığı bir insanı sevemez. Efendimizi daha çok sevmek için onu anlatan kitaplar okumalı her yönüyle efendimizi tanımaya çalışmalıyız. Bizlerin en büyük vazifesi Peygamberimizi tanımak ve ona benzemeye çalışmak ve yaptığı her şeyi hayatımıza geçirmektir.

Peygamberimizin doğumunda ve çocukluğunda görülen şeyler, mucizeler okunmalıdır. Bilhassa büyüklerimiz bu gecede Efendimizin doğumu sırasında olan hallerin, mucizelerin okunmasını O’nu anlatan sohbetler dinlenilmesini tavsiye etmişlerdir. Yine bu gecede efendimize çokça salâvat getirilmelidir

“Ey iman edenler! (Siz de) ona salat edin ve (ona) teslimiyetle selam verin! Muhakkak ki Allah ve melekleri, o peygambere salat ederler. Ey iman edenler! (Siz de) ona salat edin ve (ona) teslimiyetle selam verin!” (Ahzab, 56)

“Kıyamette bana en yakın olan, en çok salavat getirendir.” (Tirmizi)
“Bana salavat okuyana, melekler salat okur. Salavata devam edene, melekler de ona salât okumaya devam eder. Artık isteyen az, isteyen çok salâvat okusun!” (İbni Mace)
“Kim bana bir kere salat ederse, Allah ona on kere salat (rahmet eder) ve onun günahını bağışlar. Derecesini de on kat yükseltir.” (Beyhaki)

Bir rivayette: “Her peygamber, kendi zamanında, kendi mekanında, kendi kavminin hepsinden, her bakımdan üstündür. Hazreti Peygamber (a.s.m) ise, her zamanda, her memlekette yani dünya yaratıldığı günden, kıyamet kopuncaya kadar, gelmiş ve gelecek, bütün varlıkların, her bakımından en üstünüdür. Hiç kimse hiçbir bakımdan ondan üstün değildir. Dilediğini halk eden Allah (cc) Onu (a.s.m) böyle yaratmıştır.” buyurmuştur.
Böylesine değerli ve büyük bir Peygamberin ümmeti olduğumuz için efendimizin doğum gecesinde Allah’a çokça şükür etmeliyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

    “…Yolun en faziletlisi Muhammed’in yoludur. En kötü iş ise sonradan icat edilenlerdir. Her bid’at dalalettir.”
    Rasulullah’ın (s.a.v) doğum gününde daha fazla ibadet yapmanın faziletli olduğuna dair ne bir hadis bulabilirsiniz ne de sahabilerden bir örnek. Mevlid kandili kutlamak bidattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu