Akaid

Mevla’mız Biz Kullarını İkram Etmek İçin Yarattıysa O Zaman Bizi Neden Cennete Koymadı?

Mevla’mız biz kullarını ikram etmek için yaratmıştır demişsiniz.O halde Yüce Mevla’mız neden biz kullarını cennete koymadı. Bizi neden kusurlu ve sürekli bir şeylere ihtiyaç duyan, sınırlı özelliklere sahip bir bedenle sınırladı? Burada ki mantık nedir?

Mevla’mız Biz Kullarını Neden Cennete Koymadı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, burada ki mantık aslında çok açık. Şimdi özet bir şekilde cevap verelim. Eğer durum böyle olmasaydı “Mevla’mız biz kullarını ikram etmek için yaratmıştır” Mevla’mız Hazreti Adem ve Havva’yı dolayısı ile insanı önce Dünyaya değilde Cennete koymazdı. Fakat Hazreti Adem ve Havva’nın küçük günahını gören yüce Mevla’mız büyük ilmi ile insanın cennette daha büyük günahlarda işleyebileceğini görmesi ile insanın önce bir imtihandan geçmesin daha doğru olacağından dünya imtihanını nasip etmiştir.  Biz bunu dahi aslında insana bir armağan olarak görmekteyiz.

Zira dünyada beraber yaşadığımız kötü insanlar ile cennette bir arada olduğunuzu bir düşünün. Kendinize vereceğiniz cevap dahi aslında dünya imtihanının ne kadar gerekli olduğunu size gösterecektir.

Mevla’mız Bedenlerimizi Neden Kusurlu Yaratmıştır?

Yukarıda ki konular ile birlikte bir çok insanın kusurlu olması veya sınırlı özelliklere sahip olması tamamen dünya imtihanının bir gereğidir. Dünya hayatında yüce Mevla’mız her kuluna özel sıkıntılar ve özel ikramlar vermektedir. Bu her insana göre değişmektedir. Zira her insanın farklı ve kendine özel bir yaradılışı vardır. Bu nedenle aslında her ne kadar insan Dünya hayatında imtihan olsa da aslında farklı noktalarda imtihan olmaktadır. Buna örnek verecek olur isek kiminin sağlıkla, kiminin para ile imtihan olması gibi. Bu noktaya karar veren ise Yüce Mevla’mızın büyük ilmidir.

Yüce Mevla’mız bütün kullarını en iyi bir şekilde tanıyan ve her zaman hayırlarını isteyendir. Bedenlerimizin kusurlu olması bu hikmete bağlıdır. Unutmayın imtihan ne kadar zor olur ise mükafatta o kadar büyük olacaktır. Bu noktada bir adaletsizlik İslam dininde katiyen yoktur. Sizi Mevla’ya emanet ediyoruz.

Allah Tam Olarak Niye İnsanı Yarattı

Merak ediyorum Allah tam olarak niye insanı yarattı. ibadetine ihtiyacı yok insanların Allah’a hiçbir faydası yok. Üstte biri sormuş insani niye yarattı diye öyle yüce yaratıcıya yakışan odur insana lütfetmiş demişsiniz. Yani o zaman Allah birilerini yaratıp onları mutlu etmek mi istemiş yani buradaki olay ne ki. Mesela melekler var ibadet için onlar ne işe yarıyor Allah ibadet edilmeye ihtiyaç duymuyorsa niye bir şeyler yaratıyor. Hiç insanlar falan olmasaydı kötü mı olurdu Allah için? Hayır. O zaman buradaki mantık nedir? Teşekkürler…

Cevap: Böyle bir benzetme her ne kadar yersiz olsa da konuyu anlamamıza yardımcı olacaktır. Çok iyilik sever bir insan düşünün bu insanın iyilik yapmaya ihtiyacı yoktur. Ancak yaratılışının gereği  olarak iyilik yapmayı sever insanlara karşılıksız iyilik yapar. Şimdi bu insan iyilik yapmak varken neden yapmamayı tercih etsin.  Böyle iyilik sever bir insana neden iyilik yapıyor veya neden iyilik yapsın demek ne kadar yersizse Yüce Mevla’mızada neden insanı yaratıyor, insanı yaratmaya ihtiyacımı var demekte bu kadar yersizdir.

Özetle  Yüce Mevlamız Rahman ve Rahim ken  neden insan gibi güzel bir varlık yaratmasın ve  neden  melekler gibi Nurani saf temiz varlıkları yaratarak varlık alemini  şenlendirmiş.  Unutmayın ki melekler ibadet etmek için yaratılmamıştır.  Melekler yüce Mevla’mızın rahmeti  ile yaratılmışlardır.  Güzellik ile yaratılan melekler Yüce Mevlamızın büyüklüğü, güzelliği, rahmeti karşısında kendilerini ibadet etmekten mahrum etmemektedirler. İnsan yaratılmasaydı ne iyi olurdu nede kötü olurdu. Ancak Yüce Mevla’mız insan gibi güzel bir varlık yaratarak varlık alemine iyilik yapmıştır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Slm benim de sormak istediğim bir şey var. Niye ibadet ediyoruz falan gibi soruların cevabı belli.

 2. Benım inancım var. Ama kafama takılan şeyler var. Bakın biz ibadet etmek için gönderildik dünyaya tamam. İyiler mukafatlandırılıyor kötüler cezalandırılıyor. Ama niye işte. Neden biz sınanıyoruz. Tamam akıl var irade var. Yolumuzu biz seçicez. Ama neden yol seçmek zorunda bırakıldık. Herkes cennet içinde yaşasaydı. Demişsiniz mesela herkes cennete yaşasa kötülerle nasıl yaşanır diye. Şeytan olmasaydı nefis olmasaydı kötülük de olmazdı. Herkes cennete yaşayabilirdi. Niye sınanmak zorundayız. İstenenler zor degil farz olanlar zor değil ama boyle bişeye mecbur olmanın nedenini anlayamıyorum

  1. Değerli ziyaretçimiz özetle, anladığımız kadarı ile kafanıza asıl takılan soru nefsin ve şeytanın varlığı. Unutmayın ki nefis insanın bir parçasıdır ve nefis insanı insan yapan bir özelliktir. Ancak nefis terbiye edilmelidir ve nefis sahibi olan insan aklı ile hareket ederek nefsine sahip çıkmalıdır. Şeytan ise sadece kötülüğün bir kısmıdır. Yani dünyada işlenen her günaha şeytan vesile değildir. Günaha meyilli insanlar şeytanın etkisi ile daha çok günaha düşmektedirler. Şeytanın tek yaptığı vesvese vermektir. Yoksa şeytan hiç bir insana zorla kötülük yaptıramaz.İnsanlar bu dünyada kendileri kurmuş olduğu düzende bile kendilerini sınamaktadırlar. Okul hayatındaki sınanmalar dahi buna bir örnektir. Cennet gibi bir nimet için sınanmak size yanlış gelmemelidir.

 3. Hocam merhaba, benim aklıma belki saçma ama şu soru geliyor. Namazda neden özellikle secde etmemiz isteniyor?eller açılıp dua da edilebilir. Ama neden secde? Ben buna şöyle bir yanıt buldum. Rabbımız, kibri yenmemizi amaçlıyor… Sizce de secdenin mantığı bu mudur? Yoksa Allah o kadar büyük ki,değersiz bir sudan yarattığı insanın secdesine asla ihtiyacı yoktur. Onun hiç bir şeye ihtiyaç ve muhtaç olmadığını eserlerinden zaten görüyoruz. Secdenin amacı insanın kibrini yenmesi olabilir mi? Eğer cevabım doğruysa bu da ancak huşu ile namaz kılanlara bahşedilir.

 4. Selamun aleykum hocam öncelikle rabbim sizden razı olsun .. hocam benim sorum şu özel sektörde yaklasik üç yıl çalıştım ciddi bi şekilde yıprandım herkes birbirinin kuyusunu kazıyor bolece ekmegimden ettiler çok yıprandım ayrıldım isimden başka bi yere girdim yaşım 24 bayan olduğum için her yerde çalışmıyorum turbanima tesetturume sahip çıkarak çalışmak istedim hep rabbimden istedim ki bi yer versin bayan olsun erkek olmadığı bi yerde calisim istedim malum islamda namahrem ole bi yer çıktı karşıma hocam alındım ise çok güzel sandım ama sole bi gerçek istihare namazi kildirdim teyzemin kızına çok iyi beklerken rüya sonucu kuzenim siyah bi araba da beyaz bi çuval içi bi çuval kirmizi nar dolu görmüş pek oralı olmadım ama şu iki haftadır gerçekten göründükleri gibi olmadığı nin farkına varfim bana işimi göstermiyor patronum sanırım bole yaparak isimden edicek gozlemdigim kadarıyla rüya ile ortusuo daha şimdiden ciddi bi şekilde üzülüyorum haksızlıklara acaba yaniliyormuyum diyorum haksızlık mi yapıyorum bole düşünerek ama görüyorum ole degilki insan iyi ile kötü yu ayırt eder hisseder en azından hocam ben ne yalım sizce ciddi bi şekilde üzülüyorum artık parayada çok ihtiyacım var lütfen bi yol gösterin selametle

  1. Gizem hanım, bahsettiğiniz konuları yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim. İnsanların olduğu bir iş hayatında yaşadığınız bu sıkıntılar bu dünya hayatının bir parçasıdır. Üzüntülerinizin size bir faydası olmayacaktır. Sabretmelisiniz ve dua ile beklemelisiniz. Yüce Mevla’mız işinizi gücünüzü rast getirsin. Sitemizde yazarda olabilirsiniz fakat bunu ancak ek bir iş olarak yapabilirsiniz. Yazarlık konusu ile ilgilenirseniz iletişim bölümünü kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

 5. merhaba hocam sayfadaki bazı yazılarınızı okudum gerçektende tatmim edici cvplar verdiğinizi görerek size bazı aklıma takılan sorular sormak istiyorum .sizin de dediğiniz gibi insanın aklına bazen değişik sorular takılıyor ben yanlış olan bir yola sapmadan sizden şunu istiyorum ben şunu anlamıyorum Allah ona ibadet edecek onca varlık varken neden böyle muaazam olan bir varliği da(insan) yarattı.ikinci olarak da bir cvabınızda şöyle demişsiniz ””’ Hazreti Adem ve Havva’nın küçük günahını gören yüce Mevla’mız büyük ilmi ile insanın cennette daha büyük günahlarda işleyebileceğini görmesi ile insanın önce bir imtihandan geçmesin daha doğru olacağından dünya imtihanını nasip etmiştir. ”’bu durumda Allah ademin ve havvanın neler yapabilecegini ve bilmiyor muydu belliki cvbınız evt biliyordu olacak bnm de merak ettiğim burdakı mantık ve ilahi açıklama nedir öğrenmek istiyorum gerckten …çok teşekür ediyorum

  1. Allah ona ibadet edecek onca varlık varken neden böyle muaazam olan bir varliği da(insan) yarattı.
   Cevap: Onun gibi yüce bir Yaratıcıya yakışanı yaptığını ve insanı yaratmayı lütfettiğini düşünüyoruz.
   İkinci sorunuzun cevabı: Sorunuz ne kadar güzel olduğunu bir bilseniz. Unutmayın ki Yüce Mevla’mız her şeyi önceden bilmektedir.Fakat Hikmeti ilahi gereği yüce Mevla’mız olacakları izlemek ve olacakların gerçekten olmasını istemektedir. Eğer böyle olmasa idi zaten Yüce Mevla’mız insanı dahi yaratmazdı. Zira yaratınca ne olacağını Cennete koyduktan sonra dünya hayatına koyacağını ve sonra neler olacağınıda bilmekteydi. Fakat unutmayın ki Mevla’mız bir yaratıcıdır. Eğer sadece bildiği için yaratmaya gerek duymasaydı o zaman bizi yaratmanasına gerek kalmayacaktı. Yüce Mevla’mız her şeyi önceden bilen olduğu gibi rahmet eden nimetler verendir. Dolayısı ile yüce Mevla’mızın hikmetinde her şeyi önceden bilmesi yaratmasına, ikram etmesine gerekirse ceza vermesine ve daha bir çok şeye engel değildir.
   Aslında bu sorunun cevabı bu kadar kısa kesilecek bir cevap değildir. Burada sadece bir özet yaptık. Eğer daha detaylı cevaplar isterseniz soru gönder bölümünü kullanarak sorularınızı sorarsanız biraz geç olsa da mutlaka cevaplanacaktır.

 6. Hocam Rahman ve Rahim olan Allah sizden razı olsun. Aklımda Allah’ın varlığını sınayan sorular vardı ve bu nedenle ibadetlerimi aksatmaya başlamıştım. Sonra aklımdaki soru işaretlerini araştırmaya başladım. Saatlerce siteleri gezdim, araştırdım, fakat cevabı sadece sizde bulabildim. Çok teşekkür ederim. Allah sizin daha nice kişilere yardım etmenizi mümkün kılsın. Allah sizden razı olsun

 7. Öncelikle S.A.
  Cümlenizde yüce ALLAH sanki yarattığının kusurlarıda yaratan o deilmişte cennete koyunca bunu görmüş ve sonra dünyaya atmış gibi bir durum oluşmuş. Buda elbette mantıksız ve saçmadır. Yüce ALLAH madem insanı yaratırken kusuruyla yarattı önce neden cennete koydu dünyaya koymadı?
  insanı sınırlı yaratmasından maksat diğerlerine göre sınırlı olmasından bahsetmedim. elbette herinsan farklı şekilde imtahan olmaktadır. Bizleri lutfetmek ve bize ikramda bulunmak için yarattı demişsiniz. Mdem öyle bizlerinde onun lutfunu en iyi bilmemiz için tam olarak mutmain olmamız gerekmezmi? ama bakıyoruzki bizlerin aklı sınırlı gözleri kulakları vs herşeyi görüp duyamıyor. buda yüce ALLAHı tam olarak mutmain olmadığımızdan tanıyamıyoruz ikramlara maruz kalamıyoruz ve onu tam anlamıyla anlayarak şükredemiyoruz. Hz Musa dahi yüce ALLAHla konuşmasına rağmen onu görmeyi dilemiştir mutmain olmak için. Bizler nenden sınırlandırıldık burdaki maksat nedir?
  dünyaya sınav için geldik tamam ama burdaki soru daha farklı

  1. Kendinizi bir peygamber ile kıyaslamanız gerçekten ilginç. Hazreti Musa’ya nasip olmayanı mı istiyorsunuz. Değerli ziyaretçimiz insan oğlu ki buna sizde dahilsiniz sadece bir kul dur. Şöyle diyorsunuz:
   ALLAH sanki yarattığının kusurlarıda yaratan o deilmişte cennete koyunca bunu görmüş ve sonra dünyaya atmış gibi bir durum oluşmuş.

   O halde size demezler mi Mevla’mız bütün kullarının Cennetlik mi Cehenemlik mi olduğunu bildiği halde bizleri neden dünya gibi meşakkatli bir hayata göndermiştir.
   Siz öyle bir soru soruyorsunuz ki neredeyse Allah neden bize görünüp bizimle konuşmuyor diyeceksiniz. Mutmain olmak size sunulan iyilikleri görmek ile mümkün olmaktadır. Zira kendine verilen iyilikleri görmeyen bir akıl sahibi Yüce Mevla’mızı görse dahi mutmain olmayacaktır. Zira azı bilmeyen çoğu hiç bilmez, aza kanaat etmeyeni dünya serveti dahi tatmin edemez. Size tavsiyemiz aklınızı bu kadar gereksiz yerlere yormayın kul olduğunuzun farkına varın ve bir yaratılmış kul olarak sizi yoktan var eden yaratıcınızdan bir yaratılmışın istemesi gerekenden fazlasını talep etmeyin. Zira bu sizi ancak yanlışa götürecektir. Kafanıza takılan veya sormak istediğiniz her soruyu sitemiz aracılığı ile sorabilirsiniz. Fakat sorunuz soruya muhtaç olmamalıdır. Net ve özet anlaşılabilir sorularınızı bekliyoruz.

 8. Size sonuna kadar hak veriyorum hocam. Dediğiniz gibi eğer bütün insanlar önce cennete gönderilseydi dünyada kötü olarak hitap ettiğimiz kişilerle aynı ortamda nasıl yaşardık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu