İsimler

Meva İsminin Anlamı Nedir? Meva Ne Demek?

Bu isim günümüzde az duyduğumuz isimlerden sadece bir tanesidir. Ancak Meva isminin anlamı oldukça güzeldir. Bu ismi doğacak olan kız çocuklarına koymayı düşüneneler ve Meva isminin anlamını bilmeyenler doğru yerdeler. Şimdi bu çok güzel ismin anlamlarını sıralayalım ve hakkında bilgiler verelim.

  • Sığınacak yer,
  • Mesken ve yurt,

Meva İsminin Anlamı Hakkında Detaylı Bilgi

Meva ismi anlamı sığınacak yer, anlamına gelmektedir. Bununla birlikte diğer anlamı ise mesken ve yurt anlamlarını taşımaktadır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer almayan isimlerden biridir ve Meva isminin kökeni Arapçadır. Bununla birlikte Meva ismi cennetin adı anlamına gelmektedir. Yeşil zebercetten Cennetül Meva.

Cennetül Meva Hakkında bilgi almak için buradaki linkten ulaşabilirsiniz : https://www.islamalimi.com/cennetin-isimleri/

Meva İsmi Kuranda Geçiyormu?

Bu ismi yüce kitabımız Kuranda geçmektedir ve kökeni Arapçadır. Meva ismi Kuran ı Kerimde iki farklı ayette geçmektedir. Secde suresi 19. ayette ve Necm suresi 15 ayette geçmektedir. Sonuç olarak ismi doğacak olan kız çocuklarınıza koymanızda hiç bir sakınca yoktur. Tam aksine çocuklarımıza koymamız gereken isimlerden bir tanesidir.

İnanan ve salihatı yapanlar, işte onlar için, yapmış olduklarından dolayı konaklama yeri olarak Cennetlerde ağırlanırlar.

Secde suresi 19 ayet

Onun yanında Meva cenneti vardır.

Necm suresi 15 ayet

Meva İsminin İstatistikleri?

İslam Alimi tavsiye oranı :10/7
Meva ismin kökeni:Arapça
Türkiye’de kaç tane Meva isminden var? Yaklaşık:2.600
İstanbul’da kaç tane Meva isminden var? Yaklaşık:200
Türkiye’de yaklaşık her 30.800 kişiden birinin ismiMeva

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu