CamilerResimler

Mescidi Nebevi Hakkında Bilgi ve Resimleri

Bu galeride sizlerle Mescidi Nebevi’den kareler paylaşıyoruz. Yüce Mevla’mız cümle ümmeti Muhammed’e bu kutsal mekanı görmeyi nasip eylesin.

Mescid-i Nebevi

‘Peygamber Mescidi’ anlamına gelen Mescid-i Nebevi, 622 yılında Medine’ye hicret gerçekleştikten sonra Efendimiz ve sahabeleri tarafından inşa edilmiştir. Mescid ’in inşa edilişinin hikâyesi şu şekildedir: Efendimiz, Hazreti Ebubekir (r.a) ile Medine’ye hicret ettiğinde, Medine halkından çok sayıda kişi tarafından evlerinde konaklamak için davet edilmişti. Ancak, Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem, hiç kimsenin gücenmesini istemediği için farklı bir yol tercih etti. Şehrin girişinde devesini serbest bıraktı ve bu deve hangi eve yakın bir yerde durursa, o evde konaklayacağını ilan etti. Serbest bırakılan deve, bu gün kabri İstanbul’da bulunan Ebu Eyyub El-Ensari adlı sahabenin evinin yakınlarında olan boş bir arazide durdu. Bunun üzerine Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem, Ebu Eyyub El-Ensari’nin evinde misafir olacağını bildirdi ve devenin durduğu boş arazinin de mescid yapılmasına karar verildi.

Daha sonra ise, bu arazi Hazreti Ebubekir (r.a) tarafından 10 dinar verilerek satın alındı, taş ve kerpiç malzeme kullanılarak inşa edilmeye başlandı. İlk yapıldığında duvarları kerpiçten ve çatısı da hurma yapraklarından oluşan ve yapımında bizzat Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem’in çalıştığı Mescid-i Nebevi’nin üç adet kapısı bulunmaktaydı ve bu kapıların adları da, Babürrahme, Babücibril ve Babaülcenubiydi. Ancak daha sonra kıblenin Kudüs yerine Kâbe olmasından dolayı, güney kapısı olan Babülcenubi kapısı kapatıldı. Bir süre geçtikten sonra ise, Mescid’e gelen kadınların sayısı arttı ve bu kapılardan biri sadece kadınlara ayrıldı. Bundan sonra ise, erkeklerin bu kapıdan Mescid’e girişi artık yasaktı.

Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem’in Darı Beka’ya irtihalinin ardından ise, göreve gelen halifeler tarafından Mescid-i Nebevi, gitgide sayıları artan Müslümanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere sürekli olarak genişletildi ve bugünkü halini aldı. Medine’de bulunan Mescid-i Nebevi’nin bugün, 41 ana giriş ve çıkış kapısı bulunmaktadır ve Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem’in mübarek Kabri Şerifi de buradadır. Mescid-i Nebevi, Medine’de Mescid-i Haram’dan sonra en kutsal kabul edilen mekândır.

Mescidi Nebevi Resimleri

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu