CamilerResimler

Mescid-i Haram Hakkında Bilgi ve Resimleri

Mekke’de bulunan ve her yıl milyonlarca hacıyı ağırlayan en özel mekânlardan biri olan Mescidi Haram, yani Türkçe’de ‘Hürmetli Mescit’, kutsal mekânımız Kâbe’yi de içerisine alan oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. Mescidi Haram’dan Kur’an’ı Kerim’de Miraç hadisesinin anlatıldığı İsra suresinde bulunan 16 ayette bahsedilmiştir. Bununla beraber, bütün Müslümanlar tarafından yeryüzünün kıblesi olarak kabul edilen kutsal mekânımız Kâbe, Mescid’i Haram’ın ortasında yer almaktadır ve Kâbe’nin doğusunda da Türkçede ‘Kara Taş’ anlamına gelen Hacer’ül Esved taşı bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra, Tırmizi adlı hadis kitabında yer alan bir hadise göre, Hacer’ül Esved taşı, cennetten indirilmiş bir taştır. Ayrıca Hacer’ül Esved taşının cennetten ilk indirildiğinde bembeyaz olduğu, ancak insanların işledikleri günahlar nedeniyle bu taşın zamanla karardığı da Tırmizi adlı kitapta yer alan bilgiler arasındadır. Hacer’ül Esved taşını Kâbe’nin doğusuna ilk olarak yerleştiren kişinin ise Hazreti İbrahim Peygamber olduğu belirtilmektedir.

Hacer’ül Esved taşı, gümüş bir çerçeveyle çevrelenmiş ve muhafaza altına alınmıştır. Bunun yanı sıra, Hacer’ül Esved taşının kutsal bir taş olduğuna dair diğer kaynaklarda yer alan bilgiler de mevcuttur. Hacer’ül Esved taşının Müslümanlar için kutsal kabul edilmesinin nedenlerinden biri de, Peygamberimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhivessellem’in Kâbe’yi ziyareti sırasında Hacer’ül Esved taşını öpmesinden kaynaklanmaktadır. Hacer’ül Esved taşı hakkındaki rivayetlerden biri de, Kâbe’nin onarımı sırasında Hacer’ül Esved taşının yerine konması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlıkları Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhivessellem’in hakemlik yaparak çözdüğü şeklindedir.  Mescidi Haram’ın çevresinde Osmanlı döneminde yapılmış olan Osmanlı revakları üzerindeki kubbeler dikkati çekmektedir. Kâbe’nin de içerisinde bulunduğu 361.000 metrekarelik alan içerisinde yer alan Mescidi Haram, aynı zamanda Mekke’de bulunan en güzel mekanlardan biridir.

Mescid-i Haram Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu