İsimler

Meryem İsminin Anlamı Nedir? Meryem Ne Demek?

Meryem ismi günümüzde sıklıkla kullanılan bir kız ismidir. İsminin ve anlamlarının güzel olması nedeniyle kullanılan bir isimdir. Meryem ismi hakkında şunları söyleyebiliriz.

Meryem İsmi Hakkında Detaylı Bilgi

Bu ismin güzel anlamlarını öğrenip doğacak olan kız çocuklarına bu güzel ismi koymayı düşünenler yada bu güzel ismin anlamlarını merak edenler doğru yerdeler. Şimdide bu güzel ismin güzel anlamlarını sırayalım.

  •  İbadete düşkün insan
  • Hazreti isa’ nın annesi

Meryem ismi günümüzde kız çocuklara en çok verilen isimlerden biridir. Dini anlam ve önemi ise sıklıkla kullanılmasından oldukça bellidir. Meryem ismi abid, ibadete düşkün insan anlamına gelmektedir.

Meryem İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Kuran’ı kerimde yer alan 19. surenin ismi Meryem suresidir. 98 ayetten oluşan bu surede annesinin Hazreti İsa’yı dünyaya nasıl getirdiği anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra peygamberlerimizin hayatlarından kesitler geçmektedir. İlgili ayeti kerime şu şekildedir:

Sonra çocuğu kucağına alarak topluluğuna getirdi. Dediler ki: “Ey Meryem! Gerçekten sen çirkin bir şey yaptın!”

Meryem ﴾27﴿

Ayette geçen ifadeler yanlış anlaşılmamalıdır. Hazreti Meryem aslında çirkin bir şey yapmamıştır. https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Meryem-suresi/2274/24-27-ayet-tefsiri Konuyu merak ediyorsanız ayetin öncesi ve sonrasında yer alan ayetleri okursanız konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu