İsimler

Merve İsminin Anlamı

Ülkemizde en çok kullanılan kız çocuğu isimlerinden biri olan Merve isminin anlamı hakkında şu bilgilere yer verebiliriz. Çakıl taşı anlamına Merve isminin İslam dini açısından büyük bir önemi vardır.

Merve İsminin Dayanağı

Merve ismi Mekke’de bulunan bir dağın adıdır. Her sene hac ibadeti için hacca giden hacılar, Merve dağı ve Safa dağı arasında İslam dininde Sa’y olarak isimlendirilen ibadetlerini yerine getirmektedirler ki bu ibadet hac ibadetinin şartlarından biridir.

Say ibadeti Merve ve Sefa dağları arasında 7 defa gidip gelmek ile tamamlanmaktadır.

Merve İsminin Anlamı Hakkında Bilgiler

Çakıl taşı anlamına gelen Merve isminin İslam dini açısından büyük bir önemi vardır. Merve ismi Mekke’de bulunan bir dağın adıdır ve her sene hac ibadeti için hacca giden hacılar, Merve dağı ve Safa dağı arasında İslam dininde Sa’y olarak isimlendirilen ibadetlerini yerine getirmektedirler ki bu ibadet hac ibadetinin şartlarından biridir. Say ibadeti Merve ve Sefa dağları arasında 7 defa gidip gelmek ile tamamlanmaktadır.

Merve İsmi Kuran’da Geçiyor mu?

Güzel kız çocuğu isimlerinde biri olan Merve ismi yüce kitabımız Kuran ı Kerimde de yer almaktadır ve bu isim Kuran-ı Kerimin Bakara suresinde şöyle geçmektedir.

Muhakkak ki Safa ve Merve, Allah’ın şiarlarındandır (işaretlerindendir). Artık kim beyt’i (Kabe’yi) hacceder veya umre ziyareti yapar ise, o taktirde, iki (niyetle) tavaf etmesinde bir günah yoktur. Her kim de isteyerek hayır olarak fazladan tavaf yapar ise mutlaka Allah Şakir’dir (şükrün karşılığını verendir) ve Alimdir (en iyi bilendir).

(Bakara. 2, 158)

Sitemizde yer alan Kuran’da geçen erkek isimleri başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam merhaba..ablamın çok yakın zamanda bir kızı olucak..yanlız isim konusunda çok kararsız..defne ismi şuan en çok düşündüğü…defne bilindiği gibi her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu ve yapraklarının kullanım alanı oldukça geniş olan bir ağaç türü..ayrıca ismin kökeninin yunan mitolojisinden geldiğini yazıyor kaynaklar((. Apollon un , Yunan deniz tanrılarından biri olan Peneus’un kızı Su Perisi Daphne’ye umutsuzca aşkını ve hikayenin sonunda da Daphne nin defne ağacına dönüştürülmesini anlatan bir hikayesi var..))ablam bu ağacın yapraklarının bazı hastalıklara da çok iyi gelip şifa olduğnu,yemeklere tat vermesi gibi daha çok düşünerek bu isme yöneldiğini söylüyor..benim sormak istediğim şu..ismin kökeninin yunan mitolojisi ne dayanıyor olması ismi kafir ismi yapar mı? bu ismin dinimiz açısından uygunluğu nedir? yanına dini bir isim konularak da konulabilir mi acaba?

    1. Önemli olan ismin anlamıdır. Defne isimini verebilirsiniz. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat dinimiz açısından daha uygun olan bir isim tercih etmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu