İslam Alimi

Merve isminin anlamı

Çakıl taşı anlamına Merve isminin İslam dini açısından büyük bir önemi vardır. Merve ismi Mekke’de bulunan bir dağın adıdır ve her sene hac ibadeti için hacca giden hacılar, Merve dağı ve Safa dağı arasında İslam dininde Sa’y olarak isimlendirilen ibadetlerini yerine getirmektedirler ki bu ibadet hac ibadetinin şartlarından biridir. Say ibadeti Merve ve Sefa dağları arasında 7 defa gidip gelmek ile tamamlanmaktadır.

Çakıl taşı anlamına gelen Merve isminin İslam dini açısından büyük bir önemi vardır. Merve ismi Mekke’de bulunan bir dağın adıdır ve her sene hac ibadeti için hacca giden hacılar, Merve dağı ve Safa dağı arasında İslam dininde Sa’y olarak isimlendirilen ibadetlerini yerine getirmektedirler ki bu ibadet hac ibadetinin şartlarından biridir. Say ibadeti Merve ve Sefa dağları arasında 7 defa gidip gelmek ile tamamlanmaktadır.

Merve ismi Kuran ı Kerimde de yer almaktadır ve bu isim Kuran-ı Kerimin Bakara suresinde şöyle geçmektedir.

Muhakkak ki Safa ve Merve, Allah’ın şiarlarındandır (işaretlerindendir). Artık kim beyt’i (Kabe’yi) hacceder veya umre ziyareti yapar ise, o taktirde, iki (niyetle) tavaf etmesinde bir günah yoktur. Her kim de isteyerek hayır olarak fazladan tavaf yapar ise mutlaka Allah Şakir’dir (şükrün karşılığını verendir) ve Alimdir (en iyi bilendir). (Bakara. 2, 158)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. merve boynukara dedi ki:

  merve. isminin sakıncası. var mı

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır bir sakıncası yoktur.

 2. Melike dedi ki:

  Hocam merhaba..ablamın çok yakın zamanda bir kızı olucak..yanlız isim konusunda çok kararsız..defne ismi şuan en çok düşündüğü…defne bilindiği gibi her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu ve yapraklarının kullanım alanı oldukça geniş olan bir ağaç türü..ayrıca ismin kökeninin yunan mitolojisinden geldiğini yazıyor kaynaklar((. Apollon un , Yunan deniz tanrılarından biri olan Peneus’un kızı Su Perisi Daphne’ye umutsuzca aşkını ve hikayenin sonunda da Daphne nin defne ağacına dönüştürülmesini anlatan bir hikayesi var..))ablam bu ağacın yapraklarının bazı hastalıklara da çok iyi gelip şifa olduğnu,yemeklere tat vermesi gibi daha çok düşünerek bu isme yöneldiğini söylüyor..benim sormak istediğim şu..ismin kökeninin yunan mitolojisi ne dayanıyor olması ismi kafir ismi yapar mı? bu ismin dinimiz açısından uygunluğu nedir? yanına dini bir isim konularak da konulabilir mi acaba?

  1. islamalimi dedi ki:

   Önemli olan ismin anlamıdır. Defne isimini verebilirsiniz. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat dinimiz açısından daha uygun olan bir isim tercih etmenizde fayda vardır.

BİR YORUM YAZ