Genel

Mert ve Burcu isimleri Kuranda geçiyor mu? İki isim koymak sünnet midir?

Selamun Aleykum, Mert ismi Kuran i Kerim de bildiğim kadarı ile geçmiyor. Bu isim erkek çocuğuna verilir mi? Ayrıca Burcu isimleri Kuran da geçiyor mu? Lütfen cevaplayın 2 isim koymak sünnet midir?

Cevap: Aleyküm Selam değerli ziyaretçimiz, Öncelikle bahsettiğiniz bu iki isimde Kuran ı Kerimde geçmemektedir. Fakat bu isimler güzel manalı isimlerdir ve dilerseniz çocuklarınıza verebilirsiniz. Mert ismi yiğit, dürüst kişi gibi manalara gelirken, Burcu ise güzel zarif koku, tomurcuk gibi manalara gelmektedir. Burada taktir sizindir, Mevla evlatlarınızı hayırlı eylesin. Son olarak çocuklara iki isim koymak sünnet midir konusuna gelincede şunları söyleyebiliriz. Peygamber Efendimiz kimi sahabelere iki isim, kimilerine ise güzel manalar içeren takma isimler vermiştir. Bu açıdan bakıldığı taktirde çocuklara iki isim vermek sünnettir. Fakat unutulmamalıdır ki Efendimiz örneğin torunları Hazreti Hasan ve Hüseyin (ra) tek isim vermiştir. Bu açıdan da baktığımız taktirde çocuklara tek isim vermekte sünnettir. Bu konuda değişmeyen tek sünnet ise çocuklara güzel manalar içeren isimler vermektir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam oğlumuza mete ismini vermeyi düşünüyoruz
  sizce dinimize uygun mu?bir de mete ismi kuran-i kerimde geçiyor mu?birkaç yerde geçiyor diye gördüm..tdk sözlüğünde sadece büyük hun hükümdarı ismi diye geçiyor başka anlamı yok görünüyor. kuran -ı kerimde geçiyorsa nerede geçiyor ?

  1. Mete ismine kuranda rastlamadık.Çok daha anlamlı güzel isimler var onları koymanızı tavsiye ederiz.

 2. Hocam merhabalar.. yakın zamanda bir oğlumuz olacak eşim kuzey ya da çınar ismini vermek istiyor..sizce dinen bir sakınca var mı? Kuzey ismi sadece yön anlamına geliyor çınar da ağaç ismi diye ben pek koymak istemiyorum…eşim kuzey sadece yön değil yıldızı var, rüzgarları var pusula da hep kuzey yön gösterir gibilerinden düşünerek anlamlı buluyor..çınarı da çınar ağacı gibi sağlam ve dayanıklı olsun diye anlamlı buluyor..sizce isim verilirken bu şekilde yorumlamak doğru olur mu?yoksa tdk da ismin anlamı ne ise öyle mi değerlendirmeli?

  1. Özetle bu isimleri vermenizde bir sakınca yoktur ancak İslam dini anlam itibari ile güzel isimleri çocuklarımıza vermeyi emretmiştir.

 3. Hayırlı akşamlar, hocam yorumlardan okuduğum kadarı ile Mert ismi Kur’an da geçmiyor ama anlamını güzel olduğu için koymamiz uygun olur mu? Kız ismi olarak da Mercan ismi hakkında nasıl bir yorum yaparsınız uygun mudur sizce ?

  1. Bu iki ismide dilediğiniz taktirde çocuklarınıza verebilirsiniz. Bu konuda dinen bir sakınca yoktur.

 4. Hayırlı günler hocam yakın zamanda bir oğlumuz olacak Mert,Yiğit,Yağız,Batu,Demirhan,Tunahan,Bora,Ata,Kuzey gibi isimleri düşünüyoruz hocam..bu yazdığım isimlerden dinimizce uygun olmayanı var mı?bir de
  İsmin anlamı güzel olsa da yanına dini isim eklememiz gerekli olur mu? mesela Ahmet Mert Ahmet Ata gibi?

  1. Dini bir isim eklemek gerekli değildir. Bahsettiğiniz isimlerin hepsi aynı derecede ki isimler dilediğinizi verebilirsiniz.

 5. Merhabalar oğluma doruk efe ismini koymak istiyoruz acaba iki isim konulabilir mi ve ikisi de Kuran’da geçiyor mu bilgilndirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Bu isimler Kuran ı Kerimde geçmemektedir. Dilerseniz iki isim olarak çocuğunuza bu isimleri verebilirsiniz. Bunda bir mahsur yoktur.

 6. Selamunaleyküm..ben yaklaşık 2 ay sonra doğum yapıcam inşallah..kızım olacak Allah ın izniyle…kızıma ARDEN ismini koymayı düşünüyorum.Uygun mudur?

 7. İlk oğlumun ismi Hasan Emir rüyamda kucağımda çocuk var diğerinin ismi Hasan bunun ismi Hüseyin olsun peygamber efendimizin de torunları büyük Hasan’dı küçük Hüseyin’di diyorlar sonra hamile olduğumu öğrendim Hüseyin ismini vermem gerekir mi?

  1. Buğra ismi, “Erkek deve” anlamına gelmektedir.
   Çocuklara Buğra isminin konulmasında dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
   Ancak daha anlamlı güzel isimler vardır bunlardan birtanesini koyabilirsiniz.

 8. hayırlı günler kızım olcak ve ismini hatice zümra koymak istıyoruz sizce cift isimin bir sakıncasıda varmı bu arada mahser gününde hangi isimle cagrılır

  1. Hayır bir sakıncası yoktur.Seçtiğiniz isimler çok güzel rabbim mübarek etsin salih insanlardan eylesin.

 9. Çocuğa babasının ismini eklemek caiz midir ? Mete ve Zeynep ismi çocuğa koymak için uygun mudur

  1. Mete Zeynep şeklinde isim vermek yanlış olacaktır. Araplar ve Müslüman alemi baba isimlerini künye olarak vermektedirler. Yani Mehmet kızı Zeynep olmalıdır ki bizim toplumumuzda isimler bu şekilde kullanılmamaktadır.

   1. Sormak istediğim aslında erkek için Metehan kız için ise Zeynep ismi uygun mudur ?

   2. Kusura bakmayın sorunuzu yanlış anlamışız. Tabi ki çocuklarınıza bu isimleri verebilirsiniz.

 10. Merhaba bebeğim olursa Allahın izniyle Ahmet efe koymak istiyorum bu isimlerde bir sakınca var mıdır koyabilir miyiz ?

  1. Ahmed isminin manası:
   Rahman ve Rahim olan yüce Allah’a şükür eden.
   En çok övülmüş ve övülen olan manasına gelir.
   Efe isminin manası:
   Ağabey, büyük kardeş, yiğit kimse, cesur kimse gibi anlamlara gelmektedir.Bu ismi Koyabilirsiniz.

 11. Merhabalar Bebeğime iki isim verdik Toprak Tuna adında . Fakat tekini söylüyoruz . İki isin verildi diye ikisiyle mi seslenmemiz gerekiyor yoksa tekiyle seslensek olurmu . Uygun olan seslenme şekli nedir ? Daha doğrusu hangisidir ?

  1. Doğru iki ismide kullanmanızdır fakat birinide kullanmanızda bir sakınca yoktur.

 12. Hayırlı akşamlar aişe ismi hakkında detaylı bilgi alabilir miyim ve yanına önerebileceğiniz bir isim rica edebilir miyim

 13. Hayırlı günler. Ben kızıma Tila ismini vermeyi düşünüyorum. Bir arkadaşımın ismiydi. Hz. Ali’nin annesinin adı demişti o da anlam olarak tam bilmiyor. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum. Şimdiden Allah razı olsun

  1. Tila ismi hakkında hiçbir bilgimiz yok. Hazreti Ali’nin muhterem annesinin adı ise Fatma Binti Esed’dir. Dolayısı ile Tila ismini tavsiye etmiyoruz.

   1. Pardon Hz. İbrahim’in annesinin adı olarak geçiyormuş. Zarif, duru, temiz, berrak anlamlarına geliyormuş.

   2. Bu konuda net bir bilgimiz yok bu nedenle yorum yapamayacağız.

 14. Selamun aleykum günler ben inşallah rabbim nasip ederse oğlum olucak ismin eymen çınar koymayı düşünüyorum sizinde düşüncelerini alablirmiyim teşekkürler.

  1. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısı nı nasip eylesin. Bu isimde bir mahsur yoktur. Fakat anlam itibari ile başka bir isim düşünmemizi tavsiye ediyoruz.

   1. Anlam olarak derken neyi ifade etmektedir dinimizce kötü bir anlammı içerir bu isim teşekkurler.

 15. Merhaba benim bir kızım olacak kısmet olursa Azra ismini vermek istiyorum dinen caiz mi bu isim koymada bir sakinca varmı acaba?

 16. Benim iki kızım var biri ela diğeri ada ikiside tek ama şimdi keşke iki isim koysaydım sünneti yerine getirseydim diyorum sizce isimler nasıl.

  1. Yüce Mevla’mız isimlerini mübarek eylesin isimleri güzel ve bu konuda pişmanlık yaşamanızı gerektirecek bir durum yoktur.

  1. cevap için sağolun. Diğer oğlum un ismi baturhan ikinci bir isim gerekir mi gerekiyor sa bir isim rica ediyorum

   1. iki isim şart değildir, size Selim veya Ahmet Selim ismini önerebiliriz.

 17. oğlumun adına salih kerem koyduk fakat ağır gelir falan diyorlar sizce kişiliğiyle alakiali bir çatışma yaşayabilir mi lütfen yardım . Birde kimliğine tek salih yazdırdık resmiyette zorluk çekmesin diye fakat resmiyette onu salih diye seslenicekler burada da hatamı yapmış olduk mu. İki ismiyle hitap etmenin dini boyutu nedir.

  1. Çocuğunuza güzel bir isim vermişsiniz, isim ağır gelir mi konusunda bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Güzel bir isim bir çocuğa güzellikten başka bir şey vermeyecektir. Resmiyet konusunda ise olan olmuş bunu da kendinize dert etmeyin Salih çok güzel bir isim sadece bu ismi ile hitap edebilirsiniz.

 18. Erkek çocuğuma Arden Alen isimlerini vermek istiyorum anlamları çok güzel fakat dinimizce uygun mudur?

  1. Arden isiminin kökenini bilmiyoruz, alen ismi ise bildiğimiz kadarı ile ermenice bir isim. Dolayısı ile size başka isimler arayışına girmenizi tavsiye ediyoruz.

 19. İlk kızıma Aleyna ismini verdim.Kuran da geçiyor diye.İmam arkadaşımın biri kitapda geçen her isim konulmaz dedi. Aleyna isminde şüphelendirdi.İkinci kızıma ise Alara ismini vermeyi düşünüyorum. Yardımcı olabilirmisiniz.

   1. Niye sorabilir miyim? Bende düşünüyorsun, içime çok sindi ve ailece beğeniyoruz.

 20. Selamın aleykum oğlumun ismi kayra 5 yaşında şimdi kulağına tekrar bi isim daha soyleyebilirmiyiz muhammed koymak istiyoruz

 21. Selamun aleykum ben kızımın adını İlke koyacaktım Kuranda yok deyip beni yanılttılar sonra Azra koydum fakat hiç içime sinmeyerek Sonra öğrendimki asıl Azra ismi Kuranda yokmuş şimdi kızıma İlke diyoruz ama Azra”yıda biliyor…Çoğu zaman ben İlke Azra diyorum yaptigim yanlismi lütfen aydınlatın içim rahat etsin nolur.

  1. İçinize sinmeyen bir ismi değiştirebilirsiniz. Fakat çocukta bu noktada düşünülmelidir.ilerki hayatında örneğin okulda kimlikte yer alan ismi ile çağrılacaktır. Eğer bahsettiğiniz gibi iki ismi birden belli bir müddet kullanırsanız böylece çocuğun her iki ismi benimsemesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra tek isimle seslenseniz dahi sorun olmayacaktır.

 22. 2 ay sonra inşallah bir kızım olacak adına hacer sare koymak istiyorum ,kaldırabilir mi kişilik çatışması yaşar mi merak ediyorum

 23. Selamün aleyküm. Kızımıza feyzan ismini koymamizda bir sakıncası varmı? Kuranda geçiyormu? Anlamı nedir? Teşekkürler.

  1. Dinen bir sakıncası yok.Fakat dini açıdan anlam itibari ile daha güzel bir isim seçebilirsiniz.

  1. Evet iki isim koymak efendimizin sünnetidir. Bununla birlikte tek isim koymakta Efendimizin sünnetidir.

 24. Selamun aleykum kızımın ismi eslem, eslem ismi günah mıdır anlamını da söylerseniz sevinirim.

 25. selamun aleykum, beyza ve eslem isminin anlamlarını öğrenmek istiyorum dinen bu isimleri koymak caiz midir? Kuranda geçiyor mu? beyza ve eslem kızıma bu isimleri koyabilir miyim dinen caiz midir?

 26. Değerli ziyaretçimiz öncelikle Yüce Mevla'mız doğacak çocuğunuzu sağlıklı ve hayırlı eylesin. Sirac ismi hakkında bilgiye Kuran da Geçen Erkek İsimleri başlıklı konuda ulaşabilirsiniz.
  Hatice oz Alıntı: Hatice oz/ 6 aylık hamileyim. Allah'ın izniyle bir erkek bebeğim doğacak.ismini (Sirac) koymak istiyorum. Ama dinimizce uygun bir isim midir .Kuranda geçiyor mu konulabilir mi bu isim dinimize uygun bir isim midir.

 27. 6 aylık hamileyim. Allah'ın izniyle bir erkek bebeğim doğacak.ismini (Sirac) koymak istiyorum. Ama dinimizce uygun bir isim midir .Kuranda geçiyor mu konulabilir mi bu isim dinimize uygun bir isim midir.

 28. Selamun Aleykum,
  Kızımız için erva miray ismini koymak istiyoruz bu isimleri koymamızda bir sakınca var mı ? miray : ayın ilk günleri, ay gibi güneş gibi parlayan anlamı erva: peygamber efendimizin halasının ismi ve temiz ahlaklı kız.1.Çok güzel genç. 2. Son derece cesur ve yiğit anlamlarını taşımaktadır isimlerin anlamları bu mudur ? Bilgilendirirseniz sevinirim

 29. Sorunuzun cevabı için tıklayınız

  Alıntı: hüseyin
  Selamun Aleykum,
  Kızımız için erva miray ismini koymak istiyoruz bu isimleri koymamızda bir sakınca var mı ? miray : ayın ilk günleri, ay gibi güneş gibi parlayan anlamı erva: peygamber efendimizin halasının ismi ve temiz ahlaklı kız.1.Çok güzel genç. 2. Son derece cesur ve yiğit anlamlarını taşımaktadır isimlerin anlamları bu mudur ? Bilgilendirirseniz sevinirim

 30. Burcu hanım, size ve dedenize saygılarımızı sunarız. Dedenize sorduğunuzu ve bilgili olduğunu söylüyorsunuz. Bizde dedenizin bilgisinden istifade etmek isteriz. Dedenize Burcu isminin hangi surede ve ayette geçtiğini sorar ve bize de söyler iseniz, bizimde bir hatamızı düzeltmiş olursunuz. Aksi taktirde bize inanmamak veya inanmamak tabi ki sizin tercihinizdir. Selam ve Dua ile…

  Alıntı: burcu
  Dedem Kuranı çok iyi biliyor ve burcu isminin kuranda geçtiğini söylüyor siz geçmiyor diyosunuz bu yüzden size inanmıyorum.

 31. Dedem Kuranı çok iyi biliyor ve burcu isminin kuranda geçtiğini söylüyor siz geçmiyor diyosunuz bu yüzden size inanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu