İslam Alimi

Menopoz Nedir ve Bu Dönemde İbadetler Nasıl Yerine Getirilmelidir?

Kadınlar için önemli konulardan biri olan Menopoz kelimesinin anlamı nedir? Menopoz döneminde ibadetlerimizi nasıl yerine getirmeliyiz? Bu konular hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Menopoz, olayı kadınlarda hamile kalma ve doğurganlık yeteneğinin sona ermesi, hayızdan kesilme, yani adet görmeme haline denmektedir. Adetten kesilmiş bir kadından gelmekte olan kan, dini açıdan hayız sayılmaz, istihaze yani (özür kanı) dır. Bu durumda olan kadın normal zamanda yapılan tüm ibadetleri yerine getirebilir namazlarını kılar, orucunu da tutar.

Adet kanı 45-50-55 yaşlarında kesilmektedir. Bu duruma (menopoz) adı verilir. Fakat kadınlar genellikle 48-52 arasında adetten kesilirler. Bir kadın 48-52 yaşında, bir sene adet görmemişse menopoza girmiş demektir. Doktorlara göre menopoza giren bir kadın, bir sene içersinde yine adet görebilir. Bu durumda kadın, normal adetlinin yapamayacağı şeyleri yapamaz. Namaz kılmaz oruç tutmaz vs.

Adetten tümüyle kesilen kadın menopoza girmiştir. Bu durumdaki kadın çocuk yapamayacak duruma gelir sadece çocuk yapabilme gücünü kaybeder, cinsel açıdan kadınlık görevini tabi ki yerine getirebilir, menopoz durumu cinselliğe mani olmaz.

Fıkıh kitaplarında, menopoza girmiş bir kadının 55 yaşını doldurmadıkça, kendisinden gelmekte olan kanın adet kanı olduğu belirtilmiştir. Fakat bu, bilgi ayete ya da herhangi bir hadise dayanmamaktadır. (İbn Abidin, Haşiyetu Redd’i-Muhtar, Beyrut, 1421/2000, III, 515).


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Neriman bozdoğan dedi ki:

  10 gündürlü adetim gusül abdesti almalı mıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonra gusül alıp ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

 2. saniye dedi ki:

  ben 55 yaşındayım bu ay adet günlerim değişti bazen on günde bir adet oluyorum oruç ibadetlerini yapabilirmiyim adet görsemde normal adet görüyorum bitmesini beklemem lazımı yoksa özür mü sayılır.

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer menopoza girmediyseniz ve adetleriniz devam ediyorsa bu durumda temizlendikten sonra 15 gün içerisinde gördüğünüz kan özürdür. Adetiniz başladıktan sonra 10 gün geçerse ve halen adet görüyorsanız 11 gün özürlü sayılırsınız.

 3. Muradiye dedi ki:

  Bn 4 senedir adetten kesildim..fakat bir hastalığım için sülük tedavisi yaptırdım..bundan sonra zaten söylemişler di adet kanın gene gelebilir..diye..şimdi kanama geldi bu adet kanımı olarak yada hastalık kanaması olarak..ne denir..namaz kilmam gerekirmi..

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumdan emin olmak için bir doktora görünmelisiniz. Eğer adet derse ona göre eğer değil derse ona göre ibadetlerinizi yapmalısınız.

 4. Suzan dedi ki:

  Ben 55 yaşında 5 senedir menopozdayım ve adet görmüyorum kullandığım menopoz ilacına dolayı Estrofem bugun kan lekesi geldi ve kılıyodumu kirletti bu özürmüdür namazımı kılabilirmiyim saygılar.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet bu bir özürdür ve namazlarınızı kılabilirsiniz.

 5. Selma Tetik dedi ki:

  Adet döneminden bir yıl geçmedi 6 ay geçti çok az koyu leke taharetten sonra tuvalet kağıdı nda görüyorum özür sayılır mı.ic çamaşırıma bulamıyor,yaşım 52

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu özürdür ancak böyle durumlarda gusül almanızda da fayda görmekteyiz.

BİR YORUM YAZ