İslam Alimi

Meni Nedir?

Meni kelimesi Arapça bir kelimedir ve İslam Fıkhında bilinmesi gereken konulardan birini ifade etmektedir. Meni İnsan vücudunda ergenlik çağına girilmesi ile birlikte vücudun üretmiş olduğu bir tür sıvıdır. Bu sıvı insan vücudunda cinsel dürtülerin oluşması ile birlikte cinsel organdan yoğun bir şekilde gelmektedir. Bu sıvı insan neslinin devamına vesile olan bir sıvıdır. Meni erkeklerde şehvet ile birlikte cinsel organdan yoğun bir şekilde çıkmaktadır.

Bu sıvının rengi beyaz ve krem rengi arasında bir renktir. Bazen bir kimsenin ağırlık kaldırması durumunda veya benzeri durumlarda bu sıvının geldiği görülebilmektedir.

Kadınlarda meni: Kadınlardan gelen meni de şehvet sonucu gelmektedir. Geliş şekli erkeklere göre farklıdır. Rengi ise ince ve sarıya yakın bir renktir. Erkekte olduğu gibi bu durum kadınlarda da guslü gerektirmektedir.

Meni konusu ile alakalı bir hadis i şerifi şöyle zikredebiliriz.

Ümmü Süleym (ra), Peygambere (s.a.v) erkeğin uykuda gördüğü şeyi kadının uykuda görmesini sorunca, Peygambere (s.a.v) şöyle cevap buyurmuştur;
-Kadın uykusunda onu (meni) görürse, yıkansın.
-Bunun üzerine Ümmü Süleym: Bundan utandım, dedi. Ardından: Bu olur mu? diye sordu.
-Bunun üzerine Allah’ın Peygambere (s.a.v) şöyle buyurdu: “Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu (menisi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (menisi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. İki meniden hangisi hangisine (çokluk ve şehvet bakımından) üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer (çeker).”(Müslim,Hadis no: 469)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam ben uykudaydım bi ara uyanmış gibi oldum ve bir ıslaklık hissettim ve sonra tekrar uyandığımda külodumda bir sıvı yoktu iz pek anlamadım yok tu galiba ve kokuyu da tam anlamadım böyle bir durumda ne yapılır

 2. Mehmet dedi ki:

  Selamun aleykum küçük abdestimi yaptıktan sonra 15 _20 dk boyunca küçük abdestim kesilmiyor bu durum sürekli hasıl oluyor buna istinaden ben abdest Özürlüsü müyüm Allah rızası için aydınlatırsanız sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda küçük abdesten sonra 15 dk beklemeli ve daha sonra abdest almalısınız. Bu durumda özürlü sayılmamaktasınız. Bununla birlikte bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

 3. Aydin dedi ki:

  Selam aleykum hocam lavaboya gittimde su renginde ve yapışkan birsey geldi acaba bu menimi yosa mezimi

  1. islamalimi dedi ki:

   bu mezidir.

   1. İsimsiz dedi ki:

    Peki bu karşı cinsle yakinlasma (öpme sarılma) sonucu gelirse ne olur

    1. islamalimi dedi ki:

     Gusül abdesti bozulmaz ancak daha önemlisi büyük günaha girmiş olursunuz.

 4. ahmet dedi ki:

  Selamun aleykum

BİR YORUM YAZ