Sözlük

Meni Nedir? Kadın ve Erkek İçin Meni Ne Demektir?

Bu yazıda erkekler ve kadınlar açısından meni nedir sorusunun cevabına yer vereceğiz. Meni kelimesi Arapça bir kelimedir. İslam Fıkhında bilinmesi gereken konulardan birini ifade etmektedir.

Meni Ne Demek?

Bir çeşit sıvı olan Meni İnsan vücudunda ergenlik çağına girilmesi ile birlikte vücudun üretmiş olduğu bir tür sıvıdır. Bu sıvı insan vücudunda cinsel dürtülerin oluşması ile birlikte cinsel organdan yoğun bir şekilde gelmektedir. Bu sıvı insan neslinin devamına vesile olan bir sıvıdır. Meni erkeklerde şehvet ile birlikte cinsel organdan yoğun bir şekilde çıkmaktadır.

Bu sıvının rengi beyaz ve krem rengi arasında bir renktir. Bununla birlikte bir kimsenin ağırlık kaldırması durumunda veya benzeri durumlarda bu sıvının geldiği görülebilmektedir.

Kadınlarda Meni Ne Demek?

Kadınlar hakkında meni nedir sorusu hakkında şu bilgilere yer verelim. Kadınlardan gelen meni de şehvet sonucu gelmektedir. Geliş şekli erkeklere göre farklıdır. Rengi ise ince ve sarıya yakın bir renktir. Erkekte olduğu gibi bu durum kadınlarda da guslü gerektirmektedir.

Meni konusu ile alakalı bir hadis i şerifi şöyle zikredebiliriz. Ümmü Süleym (ra), Peygambere (s.a.v) erkeğin uykuda gördüğü şeyi kadının uykuda görmesini sorunca, Peygambere (s.a.v) şöyle cevap buyurmuştur.

Kadın uykusunda onu (meni) görürse, yıkansın.
-Bunun üzerine Ümmü Süleym: Bundan utandım, dedi. Ardından: Bu olur mu? diye sordu.
-Bunun üzerine Allah’ın Peygambere (s.a.v) şöyle buyurdu: “Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu (menisi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (menisi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. 2 meniden hangisi hangisine (çokluk ve şehvet bakımından) üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer (çeker).”(Müslim,Hadis no: 469)

Ayrıca Bakınız: Mezi Nedir?

Meni Nedir? Sıkça Sorulan Sorular

Uyandığımda Kilodum Islaktı Meni yada Mezi Olduğundan Emin Değilim Orucum Bozulur mu?

Sabah uyandığınızda gördüğünüz menide olsa mezide olsa orucunuz bozulmamaktadır. Ancak gördüğünüzün meni olma ihtimali yüksek olduğundan gusül abdesti almalısınız. Gusül alırken Oruçlu olduğunuzu unutmayın. Ayrıca bakınız: Oruçluyken Banyo Yapabilir miyiz?

Tişörtüme Meni deydi ve lekesi çıkmıyor ne yapmalıyım?

Bizce ortada bir karışıklık var gibi. Zira meni lekesi yıkama ile geçen bir lekedir. Ancak içinizde ki vesveseden kurtulmak için o tişörttü giymemeniz daha doğru olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam eğer olduğumuz yerde banyo yoksa uzun süre gusül abdestini alamazsak ne yapabiliriz?

 2. Selamun aleyküm hocam ben uykudaydım bi ara uyanmış gibi oldum ve bir ıslaklık hissettim ve sonra tekrar uyandığımda külodumda bir sıvı yoktu iz pek anlamadım yok tu galiba ve kokuyu da tam anlamadım böyle bir durumda ne yapılır

 3. Selamun aleykum küçük abdestimi yaptıktan sonra 15 _20 dk boyunca küçük abdestim kesilmiyor bu durum sürekli hasıl oluyor buna istinaden ben abdest Özürlüsü müyüm Allah rızası için aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Bu durumda küçük abdesten sonra 15 dk beklemeli ve daha sonra abdest almalısınız. Bu durumda özürlü sayılmamaktasınız. Bununla birlikte bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

 4. Selam aleykum hocam lavaboya gittimde su renginde ve yapışkan birsey geldi acaba bu menimi yosa mezimi

   1. Peki bu karşı cinsle yakinlasma (öpme sarılma) sonucu gelirse ne olur

   2. Gusül abdesti bozulmaz ancak daha önemlisi büyük günaha girmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu