Abdest

Meni Akıntısı Abdesti veya Guslü Bozar mı?

Değerli Hocam, meni akıntısı abdesti veya guslü bozar mı? Veya bozduğu ve bozmadığı durumlar var mı bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Cinsel organdan gelen meni akıntısı istem dışı veya istem ile gelmesi halinde abdesti bozar.Bu durumda Müslüman bir insan çamaşırını ve kendini iyice temizlemeli ve abdest gereken ibadetler için bir daha abdest alınması gerekmektedir. Aynı zaman da meni akıntısı guslü de bozmaktadır.Bu neden le guslün de yeniden alınması gerekmektedir.

Bu Konuyla İlgili Önemli Bir Hadisi Şerif: Ümmü Süleym (ra) , Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme erkeğin uykuda gördüğü şeyi kadının uykuda görmesini sorunca, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

“Kadın uykusunda onu (meni)görürse , yıkansın.Bunun üzerine Ümmü Süleym: Bundan utandım, dedi. Ardından: Bu olur mu? diye sordu. Bunun üzerine Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu (menîsi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (meisi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. İki menîden hangisi hangisine (çokluk ve şehvet bakımından) üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer (çeker). “(Müslim,Hadis no: 469)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu