İslam Alimi

Memurun Aldığı Para Haram mı?

Devlet memurlarının aldığı para haram mı? Çevremizde ki bazı insanlar diyorlar ki devlet içki, loto, toto ve benzeri şeylerden aldığı paralarla memur maaşlarını ödüyor cevaplar mısınız?

Değerli ziyaretçimiz, tabi bu söylemler kısmen doğrudur. Yani Devlet veya insanların çalıştığı bir çok özel kurumda aynı durumdadır. Fakat günümüz şartlarında bir konuyu böylesine kestirip atmamız mümkün değildir. Öncelikle bu söylemlerde bulunan kişilere şöyle bir soru soralım. Güzel kardeşim tamam sen haklısın, memurun maaşı senin zannettiğin gibi haram olsun. Peki, aynı devletin su borularından gelen su ile mutfağında yemek yapıyorsun ve bu gıdaları tüketiyorsun. Senin evine gelen su boruları ve suyun arıtılmış olduğu müesseseler dahi mutlaka faiz, örneğin banka kredisi ve benzeri İslam dini açısından haram olan uygulamalara az dahi olsa bulaşmaktadır.

O halde sen şimdi mutfağında ki çeşmeyi kullanmayacak mısın? Tabi ki doğal olarak kullanacaksın. Çünkü su dinimizce helaldır ve sen bunun ücretini veriyorsun. Bunun yanı sıra boruların nasıl döşendiği veya suyun işlendiği müesseseleri denetlemen bir birey olarak mümkün değil. Dolayısı ile bu zaruriyet nedeni ile bu suyu kullanmaktasın, zira başka bir çaren de yok.

Memurun Aldığı Para Haram Değildir?

Bu soruyu sormamızın nedeni mutfağımızda akan suyu kullanmamızın yanlış olması değildir. Şunu anlatmaya çalışıyoruz bu ahir zamanda insanların elinde olmayan ve İslam dinine uygun olmayan uygulamalar olabilmektedir. Bu düzen öylesine yerleşmiş ki Devletler dahi bu konu ile baş edemez hale gelmiştir. Peki ne yapmalı?

Yapmamız gereken irademizi kullanarak elimizden geldiğince kendimizi haramlar dan korumaktır. Fakat bunu yaparken günümüz şartlarını kedi günahlarımıza bir örtü yapmamalıyız ki bu hassas nokta çok önemlidir. Örneğin Devlet memurlarının aldığı para veya maaştan yola çıkarak bu konuyu sonlandıralım. Açıkcası biz devletin bütün yapmış olduğu işlere vakıf değiliz, bu nedenle genel bir cevap vereceğiz ki en doğrusu da bu olacaktır. Herhangi bir Devlet kurumunda çalışan Memur paranın nereden geldiğine değil yaptığı işe bakmalıdır. Eğer Memurun yapmakta olduğu görevi veya işi İslam dini açısından uygunsuz bir iş ise evet o kimselerin dediği gibi bu Memurun aldığı para haramdır. Fakat böyle bir şey söz konusu değil ise yani örneği bu Memur Öğretmen, Doktor veya bir çöpçü ise almış olduğu maaş anıl teridir ve helaldir. Hiç bir kimse İslam dini açısından bu kimsenin aldığı paranın haram olduğunu söyleyemez. Zira böyle söyleyen bir vebal altına girecektir. Bu konuda gönlünüz rahat olsun. Mevlaya emanet olun.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Cemil KUŞ dedi ki:

  Sadık elmacı bey sizin durumunuz farklı olabilir. Siz bu konuyu bizzat görüşün derim ben.

 2. Sadık Elmacı dedi ki:

  Ne güzel cevap bende özel sektörde sarap fabrikasında calisiyorum paranin nerden geldigin bakmiyorum makinede alnimin terine bakiyorum.Su borusuda amma komik olmus gelen su belesmi geliyorda emsal veriyorsunuz.Birinde para vermek var birinde almak.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz Memurun devlet dairesinde çalışması ile Şarap fabrikasında çalışmasına benzetmeniz komik değilde bizim su borusunu örnek vermemiz mi komik?

 3. berber_alici dedi ki:

  Allah razı olsun

BİR YORUM YAZ