İsimler

Melek İsminin Anlamı

Melek İslam dini inancında Yüce Rabbimizin nurdan var etmiş olduğu varlıklardır. Bununla birlikte Melek isminin anlamı hakkında şu bilgilere yer verebiliriz.

Melekler yüce Allah’ın (c.c) bütün emirlerine tam olarak uyan nurani varlıklardır. İsim anlamı olarak ise şu manalara gelmektedir:

  • Halim
  • Selim
  • Güzel huylu kimse

Kuranda Melek İsminin Anlamı

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de toplam 98 ayette Melek ismi geçmektedir. Örnek bir ayeti kerime şöyledir:

Melekler göklerin etrafındadır. O gün Rabbinin arşını bunların da üstünde olan sekiz (melek) yüklenir.

﴾Hakka 17﴿

Aslında Meleklerde dişilik ve erkeklik yoktur. Ancak İslam toplumunda bu isim kız çocuklarına yakıştırılmıştır. Tabi bu isim erkek çocuklarına da verebiliriz. Sadece kızlara konulabilir demek itikadi bir sorun teşkil edecektir. Fakat İslam toplumunda bu isim genelde kız çocuklarına verilmiştir. Burada ki önemli nokta , itikadı düzün tutmak ve meleklerin dişi olduğu için değil bu ismi anlamı güzel olduğu içi kız çocuklarına verildiği düşünülmelidir. Eğer bu bilgiler sizin için faydalı olduysa Meleklerin görevleri ve çeşitleri başlıklı yazıyı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu