Kuran, Tefsir

Meddi Muttasıl Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tecvid konusunda kullanılan Meddi Muttasıl nedir, nasıl kullanılır? Nerede nasıl kullanıldığına örnek vererek bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Meddi Muttasıl Nedir? Örnekli Anlatım

Cevap: Meddi Muttasıl tecvid konusunda önemli konulardan biridir. Bu konuyu şu şekilde açıklayabiliriz.

Medd-i Muttasıl demek Bitişik uzatma demektir. Harfi medden yani ( و ى ا ) harflerinden sonra sebebi medden uzatma sebebinden kırık hemze (ء) gelmektedir. Ancak ikisi aynı kelimede olursa meddi muttasıl olmaktadır. Bu durumda okurken Dört elif miktarı uzatmak gerekmektedir.

Dört elif miktarı demek yani  elimizi bir masanın üzerine koyacağız şehadet parmağımızı 4 defa, arka arkaya kaldırıp indireceğiz. Bu geçen zamana ” Dört elif miktarı ” uzatma denmektedir bu süre Yaklaşık beş saniyedir.

Şöyle bir örnek verebiliriz: جَاۤءَ    جِىۤءَ    يَشَاۤءُ   اُولَۤئِكَ
جاء    derken harfi med harfi olan eliften sonra sebebi medden kırık hemze geldiği ve ikisi aynı kelime içerisinde bulunduğu için meddi muttasıl olmuştur. Bu durumda bu kelimenin uzatılması vaciptir. Kuranı Kerimden ise Meddi Muttasıl bahsine şöyle bir örnek verebiliriz.

Meddi Muttasıl Nedir, Nasıl Kullanılır?

Medd-i Muttasılın Hükmü Nedir?

Medd-i muttasılın uzatılması (en az iki elif) vacibtir. Bütün kıraat imamları asli med üzerine ziyade hususunda ittifak etmişlerdir. Ancak bu ziyadenin ne kadar olacağında (iki ila dört elif arasında) ihtilaf etmişler. Medd-i muttasıl, İmam Asım Kıraati ve Hafs rivayetinde  4 elif miktarı uzatılır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu