İslam Alimi

İmam Nikahının Şartları Nelerdir?

Hocam yüce İslam dinimizde İmam nikahının şartları nelerdir? Bu konu hakkında bize bilgi verir misiniz?

Cevap: İslam dininde nikah konusu çok önemli konulardan biridir. Bu nedenle fıkıh kitaplarında nikah konusu ayrı bir bölümde yer almaktadır. Yüce İslam dininde yer alan bütün konunun belli başlı kuralları ve şartları vardır. İmam nikahı veya dini nikah diye bilinen nikah aslında nikahın kendisidir.

Zira Yüce yaratıcı katında makbul olan tek nikah İslam kaideleri üzerine yapılan nikahtır. Günümüzde resmi nikahta olduğundan dolayı İslam toplumu bu iki nikahı bir birinden ayırmak için imam nikahı veya dini nikah demektedir. İmam nikahının dolayısı ile İslam dininde nikahın şartlarını bir hadis i şerif zikrederek nakledelim. Peygamber Efendimiz (s.a.v) nikahın şartları konusunda şöyle buyurmuştur:

“Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikâh olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikah batıldır. Anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20; Tirmîzî, Nikâh, 14; İbn Mâce, Nikâh, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66.)

Önemli not: İslam dininde nikahı ilan etmek çok önemlidir. Zira şahitlerin nikahta yer almasıda bu nedenledir. Peygamber Efendimizin düğünlerde insanlara yemek verilmesini tavsiye etmesi de bu ilan hikmeti iledir.

Hadiste zikredilen veli; baba, dede, oğullar, erkek kardeşler amca gibi yakın akrabalardır. İki şahit ise İslam dinine göre şahitlik yapabilecek iki kişiden oluşmaktadır. Peygamber Efendimiz erkekler için nikah anında veli aramamaştır ve kadınlar için de velinin evliliğe onayını yeterli görmüştür. Tabi ki bu uygulama İslam dininde evliliği kolaylaştırmış ve sağlıklı ailelerin kurulmasına yardımcı olmuştur.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Kübra Koc dedi ki:

  Selamun aleyküm kaynım imam nikahı yapmak istiyor iki ailelerinde rızası var kız müslüman değil ojesi var bu dogru mudur yanlı şmı çıkartmalı mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer kadın Müslüman değilse çıkarması gerekmez. Zira zaten Müslüman değildir. Müslüman bir erkek Müslüman olmayan bir ehli kitap ile evlenebilir.

 2. Özkan dedi ki:

  Dinde ikinci eş alma durumu nasıl olmalıdır … birinci eşin haberi olmadan ve aynı şekilde anne baba gibi yakın kişilerin haberi olmadan 2. Kişiye imam nikahı kıyılabilinir mi ? Bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

 3. Hakan dedi ki:

  Arkadaşın kaşığıyla yemek yedim kaşığa bulaşan arkadaşın türkrüğü dolayısıyla bana geçti ilerde doğacak çocuklarım arladasin genini taşırmı

  1. islamalimi dedi ki:

   Bunda hiçbir mahsur yoktur ve bu genlerinizi etkilemeyecektir.

   1. Hakan dedi ki:

    Cok tesekkur ederim ilginize

 4. Hakan dedi ki:

  Nikahimda sahitlere ucer defa sahitmisiniz diye soruldu ancak sahitin birinin iki defa sahitim dedigini duydum nikah gecerlimidir

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet geçerlidir. Nikahınız hayırlı olsun.

 5. Zeynep dedi ki:

  Velimiz annemiz olsa babamızın haberi olmasa da olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   olmaz babanızında haberi olmalıdır.

BİR YORUM YAZ